Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Салами, виршли, чадено месо...

Go down 
+30
Kat
Viki J.N.
kokice
Sandra_Anja
Mama Vase
Deni
Luna
Damjana
sunset
Monika
Mama Ane
verce
Ves
georgina
Ilince
Emilija
Emi
Kinky
Misticia
sonjamfk
vesna83
biljanag
aleksandra
sashka26
marija.talevska
sunshine
STAR *
Goca
ZZ
Big Sister
34 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty04.12.07 20:20

Ova e definitivno hranata koja najmnogu ja izbegnuvam koga e Nikola vo prasnje. mozam na prsti da izbrojam kolku pati i sto ima probano.
Virsli pocnavme sega pred eden mesec i ima jadeno okolu 3-4 pati. Cadeno meso - ednas mi pobara pecenica i ne bese nesto mnogu vooduseven.
A salama ima nekolku pati probano i toa pileska posebna od Ptuj. Dodeka ednas bevme na gosti i vide cajna vo ordeverot i mi pobara, pa aj mu dadov.
E sega site lekari sovetuvaat da se poceka i ok e toa. No do koga?
Ne deka mi se brza nesto da mu dadam, ama ete me interesira koga otprlika moze da se pocne da se dava.
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30164
Registration date : 2007-11-14

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty04.12.07 23:07

pa ne znam sta da ti kazem..do godinu dana Dori nisam davala nista od toga i onda je jdenom videla batu kako jede virsle i otela mu iz ruke..od tada ih stalno trazi..salamu ne voli,ne dopada joj se,isto tako ni pastetu..svidja joj se slanina i cvarci i to stalno trazi i ja joj dajem po malo..
ali voli i zdravu hranu,jede svo povrce i zitarice,tako da mislim da joj nece nista skoditi malo i ove nezdrave..problem je kad dete jede samo nezdravu hranu,a odbija sve ostalo..ali ako jede sve,onda nema problema..
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty04.12.07 23:30

fakt e deka ne mozeme vecno da gi zastitime od t.n nezdrava hrana
inaku i nikola saka da jade ovosje i zelencuk mnogu.
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30164
Registration date : 2007-11-14

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty05.12.07 19:13

ma znas sta ja uvek kazem i uvek se i pokazalo kao tacno-bolje je sve umereno i dati sve deci da probaju,nego da kasnije kad budu sami odlucivali sta ce da jedu,da jedu samo nezdravu hranu..a to se cesto desava..
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty13.12.07 0:17

Jana prv pat proba virsli nekade okolu 11 mesec voopsto nebese voodusevena taka da ne insistirav i od toga uste dva tri padi dali ima probano, a salama saka, ne mnogu no saka da si jade pileska posebna secena na kockicki pa malku si igra so niv pa malku jade................
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty27.03.08 11:24

Smeam li na sin mi da mu davam pecurka - bukovka , ima 13 meseci?
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty15.04.08 16:44

Jas sega prv pat na Damjan mu dadov peceni pecurki i gi bendisa. Od suvomesnati proizvodi seuste nisto mu nemam dadeno oti nie retko gi kupuvame doma. Virsli isto taka ne sum mu dala ic ne mi ni teknalo do sega deka moze i toa da jade Smile
Ama kje gledam takvite raboti da gi izbegnuvam vo negovata ishrana oti ne mu se neophodni, a seuste sum vo sostojba koga jas odlucuvam sto kje jade Smile E koga kje pocne sam da bara togas sigurno kje bide druga prikazna
Вратете се на почетокот Go down
marija.talevska
Почетник
Почетник
marija.talevska


Female
Број на мислења : 23
Age : 38
Локација : Bitola.Makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 29012
Registration date : 2008-06-29

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty29.06.08 2:55

Na Pavel mu davam da jade (ustvari toj sam si zema) salama ama mnogu odredena kolicina oti mnogu gi saka a isto taka i virsli mu davam na 2 nedeli.Ima 2 godini.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty29.06.08 13:25

Jas vakvi cuda voopsto ne i davam na Marija,posebno ne vo leten period, pasteti,majonezi,salami ne praktikuvam ni jas da gi jadam. Kako sto nekoj pogore spomna se duri jas odlucuvam sto ke jade e vo red a za potoa ke vidime....
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29215
Registration date : 2008-06-09

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty29.06.08 13:43

jas na simeon ne mu davav do dve ipol godini a koga vide i mi pobara da proba salama virsla i cajna mnogu mu se bendisa i nekogas sam mi bara no gledam toa da e poretko na primer na dve nedeli ednas i vnimavam kakva salama mu zemam gledam da bide poubava isto taka koga ke pojdeme na gosti ako ima suvomesnato ne mu branam da si zeme i jas kako i zz mislam deka ako se vnesuva vo pomali kolicini i ako deteto jade ovosje i zelencuk ne moze tolku da steti .no sega vo ova vreme koga i ovosjeto i zelencukot se prskani i rastat na vestacki nacin ne znam kolku se korisni no toa e toa
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty30.06.08 10:08

салама паштета виршли и сл сеуште не сум му дала на иван има пробано и му се допадна месо пилешко на скара ама малку без мрснотијата и кожата нормално
сега како доаѓа потопол период ги одбива манџичките поради што и се мислам што да му давам без леб неможе да замисли да јаде макар било само сув леб
за печурки мене ми се сумливи а за нив незнам
тие се мали деца и недај боже ако се берени и купени свежи од некој неиспитано никако инаку се многу здрави

користите и за вашите деца јабоков оцет?
јас си правев сама и му ставам по неколку капки во супа
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29150
Registration date : 2008-05-31

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty05.07.08 23:03

jas ne koristam ocet ne gledam potreba od nego marko salami virsli.... ima probano znaci samo koga ne mozam da go izbegnam toa na jadenje ne vadime takvi raboti na masa makar sto i jas ne jadam toa pa uste ne znae i ne mu teknuva da pobara dodeka mozam da go kontroliram nema d jade ama toa nema i da trae vecno
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty25.08.08 14:42

samo pileska salama, mnogu saka i govedska pecenica cadena no ne mu davam ja krieme,a pasteti ne sum mu dala , virsla mu dadov da proba i ja saka.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty06.09.08 13:11

јас на симона не и имам дадено уште ваква храна и се надевам дека ќе преземе здрави навики од татко и зошто тој знае што јаде и крвта му е јака а не како мене цел живот слабокрвна

мојата најдобра другарка живееше во планинско село 18 години јадеше од нивите свои зеленчук и од кравата месо млеко сирење
кога ќе се исечеше некаде крвта модра и беше хемоглобин 160
кај мене 90 нема (сепак на ќерка и и дава паштети незнам зошто)

сепак мислам дека можам да и дотерам здрави навики доколку ги сменам моите нездрави навики зошто детето го следи родителот не го слуша туку го следи
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty06.09.08 13:26

салама на иван му дадов проба ама не му е баш по кеф вирши на два пати ме затече и јадеше ама не му е баш убаво
ние сувомеснато слабо јадеме може кобасички ама друго ретко па затоа и иван не јаде
а за паштети овде имам од 10 денари има деца чии родители идат на работа а тие најлесно име да го јадат мајката не оставила ништо не спремила и дете тоа јаде или е некоја мрзлива а ова е брза храна што не се готви и мачкај
иде со мајонез убаво
ама летно време сувомеснатото е поризично
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty06.09.08 14:23

Nitu sum mu dala, nitu planiram da mu dadam, ni virsli, ni pasteti.
Tie se pravat od kljunovi, opashki, njuski, mrsno tkivo... se ona sto se frla od zivotnoto. Zaradi toa sto nema gram mevce vo niv, mora da se dodavaat emulgatori, zacini, konzervansi i razni stetni aditivi, za da traat podolgo. Nisto hranlivo nema vo niv, i samata pomisla na toa kako se prozveduvaat mi e bljak.
Slicno e i so salamite.
Jas ne jadam, i nema ni na Aleksej da mu davam.

A pusenoto meso... bar znaes deka e meso. Ne e ni toa najzdravo zaradi postapkata i solta koja obilno se dodava, ama od nekoja pogolema vozrast moze da go jade.

Pileskoto, toa pa e prikazna za sebe.
Na zenskite bebinja i na nivnite majki, dodeka seuste gi dojat, im se preporacuva da go izbegnuvaat, zaradi hormonite vo pilinjata, gore e veke kazano, da ne povtoruvam koja e opasnosta.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty18.09.08 10:53

Милена има пробано детска виршла на солета, ја изеде пола, незнам да не е мала??
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty18.09.08 11:10

[quote="Kinky"]

A pusenoto meso... bar znaes deka e meso. Ne e ni toa najzdravo zaradi postapkata i solta koja obilno se dodava, ama od nekoja pogolema vozrast moze da go jade.


бев неколку недели во мик светиниколе хонорарно и видов на пушеното му ставаат ароми да мириса така а не е пушено како што треба и не верувам и не др место-фирма дека го прават на дим па со недели добро да се исуши
доказ пушено значи суво а од врат пример колку течност излегува сте приметиле?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty18.09.08 12:43

Ги полнат со вода за да добиат на грамажа
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty18.09.08 13:05

тоа сакам да кажам саламура заради тежина поголема
исто и шунката исечија тече вода
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty18.09.08 13:52

a dali im davate na decata? marko kaj nas saka da jade i toa mnogu place za meso, ama mene mi e strav da mu davam puseno kupeckoto. dodeka mm mu dava i se karame a drugo sto da kupis se se rasipuva brzo i ne moze da im sedava ostoeno na decata.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty19.09.08 0:14

osven ovaa pileska detska mene mi e strav da voveduvam uste od sega salami i slicno, ima vreme, a koga ke bara sama mozebi ke i davam ama malku, ke vidim,e kako ke se snajdam togas
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty19.09.08 8:35

vcera dojde edna taze baba vnukata e devet meseci i kupi pasteta! golema bila a majka i e edna mrza da i spremi nesto greotka uste sega mu dava iznutrici kojznae sto sve nema vnatre
neznam kako razmisluva jas za mene nesakam pasteta a kamo li za ivan nema sansi ama taa e mlada pa neznae so glavata od bezopasna mu go cistela useto i noseto!!!! treba uste nesto da kazam?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty19.09.08 22:20

Денес бев,е на гости кај еден мој дедо, и на маса мезе и салами, јајца, маслинки....Милена се фати право за саламата, гризна и одма плукна и навистина беше лута затоашто не и се допадна.....не и текна пак да побара хехехехе
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty25.09.08 8:40

Najsvezi informacii na ovaa tema:)
Pedijatarot ni rece do 3 godini da ne mu davame nisto suvomesnato ni przeno, a sol, seker i zacini, samo vo mali kolicini, kolku za vkus. Prerano e za da se optovaruvaat maleckite bubrezi so site tie soli, aditivi i konzervansi.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Салами, виршли, чадено месо... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Салами, виршли, чадено месо...   Салами, виршли, чадено месо... Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Салами, виршли, чадено месо...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: