Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Солена и зачинета храна!

Go down 
+14
Mama Vase
Dragana
biljanag
vecki
Freya
baby24
Emi
Svetlana
georgina
Kinky
sonjamfk
verce
Goca
Big Sister
18 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty04.12.07 20:01

Do pred nekolku meseci za Nikola gotvevme oddelno. Bez mnogu sol,zacini i zaprska. Sega koga spremame rucek sve se gotvi zaedno, no pred da se zaprzi ili zacini rucekot, se oddeluva za Nikola.
No jasno mi e deka ne moze sekogas taka.
Me interesira sovetot na poiskusnite majki. Koga pocnavte voopsto da ne vnimavate na hranata - vo ovoj smisol - zacini, sol itd, koja mu ja davate na deteto?
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty13.12.07 0:13

Apsolutno se slozuvam koga stanuva zbor za solta, deka ne treba da se voveduva vo ishranata na deteto prerano.Jas na Jana pocnav posle edna goodina da i stavam sosema malku sol a mnogu retko i uste o pomali kolicini zacini.Ne velem deka nemase probano sol do edna godina od tipot na smoki,cipsi,no toa bea retki slucaevi sto mozam da gi izbrojam na raka.Jas seuste kolku sto mozam vnimavam da ne jade mnogu soleno i zacineto no kako sto raste mislam deka veke i samata si go formira vkusot,da ne jade presoleno.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty18.02.08 17:49

Zacinite ne se potrebni nitu za vozrasnite a kamo li za malite deca, ne upotrebuvam zacini vo ishranata na Stefanija a sol neznam zosto da ne posle prvata godina po malku.Zapocnav da i stavam sol zosto misla deka vo mali kolicini e i potrebno zosto sodrazi jod koj e mnogu potreben mineral.Vnimavam na upotrebata na seker sto mislam deka e mnogu steten za maloto deta za razlika od solta.Nie veke zapocnavme da posoluvame po malku sol vo ishranata ,a seuste ne stavame zacini i zaprski. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty25.08.08 14:51

sol pocnav da mu stavam koga napravi godina dena. a od skoro malku stavam vegeta vo nasite jadenja , on saka da jade pa mu davam da proba. ama mi e sube, me karaat demek golem e veke ama sum sekogas na rezerva. ja prasav doktorkata a ona vika pa moze demaek po malku .
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty26.08.08 14:41

Seuste ne sum mu dala ni sol ni nekoj drug zacin, a boga mi ni smoki, cokolatca, gricki... nisto. Samo zdrava hrana:).
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty28.09.08 21:05

Убаво е да не се јаде солена и премногу зачинета храна. Таквата храна не е добра ни за возрасните а камо ли за децата. И јас дури после првата година почнав со малку позачинета храна, многу солено и денес не јаде.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28805
Registration date : 2008-08-15

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty28.09.08 21:13

Koga gotvam skoro sekogas ostavam nedosoleno, vegeta mnogu malku stavam i kupuvam samo Vegeta na Podravka i toa samo malku stavam, jas dosoluvam a dodeka decata si gi nauciv pomalku soleno da jadat.
Sakam da zacinuvam ama prirodno lukce, kromid, morkov,nane,origano..... taka da jadenjeto e zacineto ima vkus ama ne preteruvam so Vegeta i drugi kupeni zacini.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty28.09.08 23:24

пред месец дена почнав да готвам за сите тројца заедно, има исклучоци за некоја храна.....ставам сол многу малку, вегета исто ставам неколку трошки, Милена не сака да јаде ако нема вкус на соленко, значи не пресоленко, а сега овие денови гледам дека сака да јаде и други зачини како оригано, нане....

Ме интересира дали ставате коцка супа во супата за децата??
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29153
Registration date : 2008-07-29

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty28.09.08 23:30

Sestra mi i na dvete deca im pravese supa gotova i duri pogolemoto na 8 mes pocna da jade i pindzur malku lut i nisto od toa ne im smetase.Neznam zaso se plasis da i napravis gotova supa na Milena?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty28.09.08 23:38

не не, не се плашам, јас и давам да јаде готова супа пример онаа со петелот, ама незнам дали може коцка супа да употребам??
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29230
Registration date : 2008-06-06

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty28.09.08 23:40

Emi mislam deka mozes, oti i vo gotovite supi ima kocka vnatre
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty29.09.08 0:06

zosto da ne i gotovite supi gi imaat istite zacini
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty29.09.08 9:16

za gotovite supi i jas se prasuvam dali moze. polno pati ke vidi marko deka jadam supa i bara od nasata neke od negovata. pa ponekogas od gotovite supi mu stavam malku vo negovata da mu go smeni vkusot. seto toa go pravam so rezerva, nekeko mi e sube.mada edna koleska vika deka na nivnite deca im davala da jadat duri i pomali od marko i pedijatarot taka i preporacal. kolku da im se veruva i na niv.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty29.09.08 9:56

Jas ne bi davala supa od kocka, koj znae sto se sodrzi.

Najubavi se domasnite supi, od koska ili od mesto, i iljada pati pozdravi i pohranlivi.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28805
Registration date : 2008-08-15

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty29.09.08 9:59

Во супа ставам коскена срж,свекор ми е касап и стално ми носи извадена коскена срж чиста,си ја чувам во замрзнувач и ја користам за во супа за децата.А може и телешки коски да се сварат и супата во кеси и во замрзнувач и по потреба си ја користите.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty29.09.08 10:08

Svetlana напиша:
Во супа ставам коскена срж,свекор ми е касап и стално ми носи извадена коскена срж чиста,си ја чувам во замрзнувач и ја користам за во супа за децата.А може и телешки коски да се сварат и супата во кеси и во замрзнувач и по потреба си ја користите.
Super za vas:).

Kolku vreme moze da stoi supata vo zamrznuvac?
Nemam obicaj da zamrznuvam supa, sakam da e sveza, no bi mi koristela informacijata za zlu ne trebalo:).
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28805
Registration date : 2008-08-15

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty29.09.08 10:17

Ja zamrznuvam samo vodickata vo koja se vareni koskite,znaci bez nisto , koga ke se oladi ona stanuva kako puding, ja cedam niz gaza i toa go stavam vo kesi i u zamrznuvac.Ne sum cuvala poveke od 2-3 meseci vo zamrznuvac . Posle vo supa , vo druga corbicka pri kraj na gotvenjeto samo ja dodavam.Bidejki mnogu vreme treba da se vari 3-4 saati pravam na ednas pogolema kolicina , nema sekoj den da varis i toa bas i ne mirisa prijatno koga se vari .
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty29.09.08 10:20

Fala, Svetle.
Jas, pa, sum mesarka, go obozavam toj miris:).
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty29.09.08 10:21

и јас сум ставала таква како пача во длабоко и си ја вадев по потреба може и за чорбиче -манџиче
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty29.09.08 10:27

Kinky напиша:
Jas ne bi davala supa od kocka, koj znae sto se sodrzi.

.

на самата коцка пишува што содржи, не е опасна до толку. Тоа се зачини и сол.
Јас и правам односно и за нас практикувам домашна да правам, ама за подобар вкус во домашната ставам коцка.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty29.09.08 10:30

da emi i jas taka pravam. ako nemam kocka stavam vegeta 1-2 laz.i stvarno supata e po ubava. mnogu retko koristam kupecki epten koga nemam vreme pa togas.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty24.11.09 23:22

Jas posle godina na Nikola pocnav da mu dodavam sol vo ishranata.Druga zacineta hrana i ne upotrebuvame.Inaku bidejki sekogas varime nase domasno pile ili misirka sekogas imam domasna supa i si stavam zelencuk vo nea ,kocka nema potreba.Sega veke jade i od nasite mandzicki koi se so zaprska vo koja ne upotrebuvam brasno samo zejtin i kromidce ili praz so minimalno crven piper koga nemam svez domat.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty24.11.09 23:26

vegetata e mnogu,mnogu stetna,pogotovo za deca..koristete bio zacin na vitalija.nema razlika vo vkus.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty24.11.09 23:31

ако ви кажам каде се пакува зачинот на виталија нема ни да го пробате, така да....
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty24.11.09 23:33

I posle ova zaklucok:Ne upotrebuvajte vegeta!Ocigledno e deka e stetna za zdravjeto na malite dusicki.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Солена и зачинета храна! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Солена и зачинета храна!   Солена и зачинета храна! Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Солена и зачинета храна!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: