Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кутија со богатство

Go down 
+23
georgina
Misticia
rich_bitch1
Mimi
Ben10
sonjamfk
Lili
vesna velkova
BaMbYnA
aleksandra
biljanag
STAR *
viktorija
vesna83
vecki
Lana
mamicka211
sunshine
mamicka
Cogswell
Emi
ZZ
Big Sister
27 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty03.12.07 22:49

Minatiot mesec go kupiv spisanieto "Bebe magazin" samo poradi knigata "101 nacin kako da mu pokazete na vaseto dete deka go sakate". i konecno sinoka zedov da ja citam. ima navistina interesni raboti t.e toa se soveti kako da mu pokazete na deteto deka go sakate i podeleno e vo sve kategorii od 2-5 i od 5-8 godini mislam deka bese. a prvite tri soveti ne se smesteni vo nitu edna oblast.
e sega od ona sto sinoka uspeav da go procitam najmnogu mi ostana vo sekavanje, e eden -tokmu od tie tri soveti.
imeno toj se vika "Kutija so bogatstvo!"
odnosno spored pisatelkata uste otkako ke se rodi deteto treba vo nekoja fioka ili kutija da pocnete so sobiranje na sitni raboti povrzani so vaseto bebe koi eden den zaedno ke gi gledate i ke vi bide milo da se potsetite.
na pr. pramen od kosata, alkata sto ja noselo vo bolnica, prvata cucla, lista so prvite 100 nauceni zborovi - toa za prvite dve godini. pa posle moze da se prodolzi za slednite vozrasti. neli kako ide od 2-5 itn.
e sega ja imam nekoi raboti od nikola i krivo mi e sto ne zacuvav poveke.
idejava e super i mislam deka ne e kasno nikogas da se zapocne..
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30164
Registration date : 2007-11-14

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty03.12.07 23:16

Ane,divna ti je tema..
Ja ne cuvam mnogo stvari,ali cuvam ono sto je i moja mama meni cuvala i jako me odusevilo kad mi je to pokazala.To je onaj patrljak od pupka koji otpadne bebama,narukvica iz porodilista sa brojem,pramen kose sa krљtenja i prvi izvadjen zubic.To sam sacuvala i za Lakija,a evo sada i za Doru(fali joj samo taj zubic)

Nadje se tu jos poneka sitnica slucajno ostavljena,ali ove cetiri stvari su mi najvaznije i nekako simbolicne.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty04.12.07 12:01

Ane fala za super ideja Smile
Bas mi se dopaga i 100% ke pocnam da pravam taka mi se dopaga
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty04.12.07 13:02

jas dosega gi imam prviot pramen od sisanjeto, alkata od bolnica, kosata sto mu ja isece popot pri krstevkata, a ja imam i celata radosnica koja mu ja pravev sama.
Igracki voglavno ne frlam, ama krivo mi e za prvoto cuce! go frliv :cry:
Вратете се на почетокот Go down
Cogswell
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 72
Age : 40
Локација : nadvor
Поени : 30130
Registration date : 2007-11-19

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty04.01.08 2:11

Ja sam za Sofiyu kupila od prirodnih materijala rucno pravljen album od kog joj pravim "njenu knjigu". Evo kako izgleda
http://www.naturalnkuku.com/index.cfm?fuseaction=c.dspProductRange&productRangeId=10
Tu pisem sve pocevsi od njenog zaceca preko rodjenja i svega sto se dosad dogodilo sa bitnim fotografijama i uspomenama. Sacuvala sam pupcanu vrpcu, trake iz bolnice, prvu dudu, prvo odelce. Sve ono sto ne moze u album kupicu posebnu kutiju kojih ovde ima (ko sto Ane rece - kutija sa bogatstvom) i sve cu u njoj da cuvam.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty28.03.08 12:25

Jas imam skoro se zacuvano, od alkata od bolnica, alistencata so koi dojde doma, kosickata od krstevka, cucleto, sisencata i drugi sitnici, a mazmi veli deka nego toa nema ni da go interesira, isto kako i radosnicata
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty09.04.08 14:04

Jas ja cuvam alkata od bolnica, papocnata vrvca,alistata, cuclata, kosata od krstevka, prvoto plisano igrace od tato sto ne cekase koga si dojdovme doma. A samo da ja vidite radosnicata celata e ispisana duri i ona sto jas mislev deka e interesno da se zapise od bremenosta a za koe ne bese predvideno mesto vo radosnicata. Za toa koga prv pat imase srceva reakcija, koga prv pat go osetiv kako mrda, koga doznavme deka e masko, pa kako resivme kako kje se vika..........eden kup raboti koi sto sakav da gi socuvam za da ne gi izumam podocna
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty28.05.08 23:27

ја чувам првата коса од попот и првото стрижење,имам еден куп на радосници со забелешки,јас сум тип што ништо не фрла и се сакам да чувам,белегзијата од болницата и сл.дури и списанијата каде ја извадија сликата ги чувам.убаво е и интересно.кутија со богатсво....
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty28.05.08 23:33

И јас на Лана и чувам повеке работи ,во една помала кутија ми се ,ама искрено одамна ништо не сум ставила внатре...баш убаво ме одсети Ане.... верувам дека кога ке порасне ке и значи многу
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty28.05.08 23:36

и јас им чувам многу работи само што кутијата е мн голема па морав во подрум да ја сместам инаку ки чувам и сите тетратки на памела
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29150
Registration date : 2008-05-31

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty25.06.08 15:57

jas gi cuvam site raboti sto mi se vazni i sega iako tolku malku vreme pominalo mi e milo da sednam da citam da gi gledam me razneznuvaat
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty25.06.08 16:01

некни седнав и си ја отворив кутијата.колку прекрасно се чувствував не можам да ви опишам. особено кога ја зедов во рака алката од болница која ја носеше никола.
таква убавина одамна не сум осетила.
Вратете се на почетокот Go down
viktorija
Почетник
Почетник
viktorija


Female
Број на мислења : 73
Age : 45
Локација : strumica
Расположение : pozitivno raspolozena
Поени : 29170
Registration date : 2008-05-31

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty25.06.08 16:39

Jas isto taka im cuvam mnogu raboti od koga se rodeni narakvici sto im stavat vo bolnica,prvata kosicka secena vo crkva papocna vrvca,cucli sisinja prvata kukla.......Majkami mi e cuvala i mnogu mi bese ubavo koga mi gi pokazuvase pa zatoa i jas sega im cuvam se na moite devojcinja da se sekavat koga ke porasnat.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty25.06.08 16:55

Јас сега за сега чувам од син ми нараквица од болница , неговата и мојата, првата косичка кога беше шишан и првата играчка е сеуште во добра состојба.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty26.06.08 10:09

ми се допаѓа името КОВЧЕЖЕ СО БОГАТСТВО

папочната врвка алката на иван и мојата златните работи кои му ги дадоа косичката од попот ошишана првата коса кога го шишавме ма да тоа се репчиња
имам запишано кога му излегле запчињата
а дали ви текнало да неговото раче го ставите на лист хартија и го оцртате јас не два месеца така правам кога ке погледнам колку му било мало рачето душичка
сите алишта ги чувам се надевам пак ке ги искористиме за др бебе сите се како нови тие не можат да ги скинат од носење ги израснуваат

некоја др идеја за во ковчежето?
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29215
Registration date : 2008-06-09

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty01.07.08 19:14

супер тема ане јас дури сега ја видов јас се си цувам од 2 деца и белезичето од болница и 1 цуце и првиот прамен и сето ми е залепено во радосницата навистина многу убаво се осејкам кога ги прелистувам ми се будат многу убави спомени
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty01.07.08 23:15

Во една кутија од свадбата, бовча од свекрвата ми беше кутијата, јас сега ја полнам со спомени од Милена, нараквиците од болница, сите стари цуцли и шишиња, некои скршени играчки кои не се за играње.....
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29215
Registration date : 2008-06-09

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty01.07.08 23:23

ej emi fala ti sto me potseti i jas imav edna takva kutija pa ne znaev za sto da ja koristam sega ti mi dade idea
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29366
Registration date : 2008-05-04

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty02.07.08 10:19

majak mi mene i edno pernice mi izvezela so ime prezime i data i vreme na raganje isatcinja pilecinja ti rekov mi rece Smile i jas pocnav da vezam toa ama bez ime bez datum i sl hasahhaha ke navezam posle ko ke sedam doma za ostalo Smile
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty02.07.08 10:31

Е ова е убава идеа ама што не знам да везам, ај свеки ќе ја замолам да го напрај тоа.
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29366
Registration date : 2008-05-04

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty04.07.08 16:23

haahahah Star edno krste go vezam po cel den pa ne sum jas profesionalec pocnav prvo so goblen ama mnogu krstinja imase za praenje pa ova mi tekna pa crtam so moliv pa boze d aqme vidis edno krste 2 dena hahaahah ama kupiv semi znaes i cti kazuva vo razmer kako krsteto da ide i sl interesno e odmaram zivci i ko sto kazav bez data samo ona kukicki macinja zajcinja vezeme momentalno ....inaku ovde i gi nosat decata ko vo glina gps li e neznam im gi stavaat noginjata i racinjata i pravat figuri od niv i gi uramuvaat ko vo ramka i bas znaes ista golemina na noginjata i racinjata im gi vpravat eve ako ima vo mk takvo nesto Smile pa napravete
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty04.07.08 16:25

јас имав идеа ова сама да си го направам од глина и да му стои во детска како спомен.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty04.07.08 17:58

ех да имав пари еден портрет од вистински уметник
Вратете се на почетокот Go down
vesna velkova
Полуматурант
Полуматурант
vesna velkova


Female
Број на мислења : 509
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 29021
Registration date : 2008-06-26

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty31.07.08 16:53

ние сега за сега во кутијата имаме-алката од болница папочната врвца и еден златник од баба и.малку по малку ке ставаме и други работи.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-28

Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty31.07.08 17:03

zar ja davaat papocnat vrvca?
inace navistina mi se dopaga idejava so takva kutija polna spomeni!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кутија со богатство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кутија со богатство   Кутија со богатство Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кутија со богатство
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: