Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како да се одделите од родителите без да ги навредите

Go down 
+31
jordanoski
mamaAnita
Ale83
josifana
Misticia
pepa
Zvezdicka
Mama Ane
yarre
sunset
adi
Vesna Blazevska
kavadarcanka
butterfly
soledad
Emi
Brane
bica
marina_m
kara
veki22
Daki
sashka26
Lili
Svetlana
lola
Emilija
Kinky
sonja colakova
vecki
Ves
35 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28048
Registration date : 2009-04-12

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty06.05.09 1:12

samo ponastrana Ves.da mozete da se preselite ke imas mir,gledam kolku ti e tesko.
ama ajde ti drzam sreka da ti se ostvarat planovite flower
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27176
Registration date : 2009-08-31

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty18.09.09 16:52

E ubavo vi e na vas koga ima kade da se odelite,a sto da kazam jas,ziveeme vo stan,a svekor mi svekrva mi i da sakame da se odelime nema kade da odat Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 412106 Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 543418 :hit: Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 511770
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28601
Registration date : 2008-10-29

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty19.09.09 7:39

Zosto tie da odat,ako sakate da se odelite odete si vie,toa e barem lesno
Вратете се на почетокот Go down
yarre
Прваче
Прваче
yarre


Male
Број на мислења : 212
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 28999
Registration date : 2008-07-30

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty19.09.09 7:52

Ves напиша:
Одамна не сум напишала на оваа тема .
Се одделивме сосема многу тегаво и комплицирано беше , морав да бидам дрска и крајно строга за да ме сфатат сериозно дека не сакам никој да ми брои залаци , да гледа кога заспивам кога станувам , кој ми бил на гости , што донел , што бил послужен, срамота е да набројувам причини.ММ од што е добар во овој случај ме нервираше што на се немо реагираше, за се јас ад зборам он тотално исклучен , немаат никаква комуникација - Секогаш ми вели што им објаснуваш - ништо не сфаќаат , Затоа јас кажав се и за двајцата - Сега сум релаксирана , среќна и расположена . Кој е фин со мене и јас сум , ако нешто произведено или направено дома од нив ми се понуди и даде на убав начин ќе го земам ако не никако, ако слушнам муабети - веднаш се в лице , па нека ме сметаат за некултурна . колку и да се жалат , тие поживееле, еве и внуче дочекале , па и ние треба да поживееме, доволно е стресен денешниов живот.

Се сложувам со ова. И да додадам, дека обично родителите се љутат кратко време, и после се смируваат и све си легнува. Повеке љубов има кога секој си је башка, бидејки плус нема и за што да се скараш.
И да, викаат треба да си доволно далеку да не може мајката/свекрвата по папучи да дојде до кај тебе
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28340
Registration date : 2009-04-28

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty23.09.09 13:19

jas ne mozam da razberam zosto da se lutat roditelite?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30661
Registration date : 2008-11-06

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty24.09.09 8:31

Тоа е тоа останато од порано дека младите треба со старите да седат Smile Од родителска гледна точка: Ич нема да се налутам да можам од прв ден да ги одвојам Smile најсреќна ќе бидам
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28340
Registration date : 2009-04-28

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty24.09.09 9:46

Mislam deka toj trend "treba so starite da se ostane" poleka izumira....ili jas sum greska? Starive treba da se srekjni ako mladite mozat da se odvojat, ne da se lutat...sto znam..jas bar ne bi se lutela koga ke se ozeni sin mi i a mi rece si odam.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29854
Registration date : 2008-08-26

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty24.09.09 9:52

Јас нема да чекам да ми рече. Со здравје и со среќа синко, домаќин во своја куќа, подалеку од старциSmile.
Vesna, Balkan e ova. Uste dolgi decenii bi rekla, ne godini, ke se vlecka toj "trend", nema nikogas da izleze od moda mi se cini:)))
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29791
Registration date : 2008-08-29

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty24.09.09 10:20

Mene iskreno malku me nervira i naslovot na temava... kako da se odelime a da ne gi navredime! Kako moze vakva situacija nekogo da vrega!??? -E nikako ne mi ide u glava toa.

Mladite treba da stvaraat svoj zivot zaedno, ako na nekogo toa mu e navredlivo (pa i na roditelite) jas imam samo edno da kazam - NIVNI PROBLEM!
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28340
Registration date : 2009-04-28

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty24.09.09 11:39

Pa i jas se zacuiv zvezdicke, jas ne sum ni dosla na ideja deka ke se nalutat..sto vika Kinky, balkan e ova...aj pa nie vaka pomladive ke gi menuvame trendovite vo idnina, sigurno ne ocekuvam vo chopor da ziveam.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29791
Registration date : 2008-08-29

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty24.09.09 11:48

Pa imenjacke i za cudenje e rabotava. Isto ne mozam da svatam kako moze nekoj da tvrdi deka me saka i deka se pravi za mene a vau me drzi na kratok lanec do sebe i ne mi dava da disam?
Pa kavi roditeli ke bea toa?
Jas imam sreka sto mojte ne se takvi. Se znae koja kuka civa e i nikoj na nikogo ne mu se mesa u mandza.
Ok ajde jas ziveam daleku pa zaednica ne e ni mozna, no imam brat koj e vo godini za zenenje i nemu postojano mu kazuvaat....mali ako mislis da se zenis prvo pomisli i kade ke zivees so zena ti. Ako ne si si smislili krov nad glava nemas ni sto da se zenis. Mi se dopaga nivnata filozofija i totalno ja poddrzuvam.

A za trendovite... a be ke se trudime nie da gi smenime ama znaes kako e krusata pod krusa paga. Tie sto gi drzele starite do sebe i ziveele vo zaednica utre koga ke porasnat nivnite deca i tie ke go pravat istoto bidejki poinaku ne znaat. Pak ke bide ona.. i jas ziveev so svekrva pa nisto sega ne m fali... taa zatucanost tesko deka ke se iskoreni. Za zal!
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28340
Registration date : 2009-04-28

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty24.09.09 18:41

Pa starive sakaat da kontroliraat, da demonstriraat mokj, procitaj samo kolku konflikti imaa snaa-svekrva, ke ti stane jasno...zamisli na edna svekrva sho snaata i e "zivotna preokupacija" da i rece sinot si odime pod kirija...pa sho ke praj ona bez snaata po cel den, so koj ke se prepucava, nadvikuva, rasprava, natprevaruva? Isto ko klipot za kojotot - ako ja ubie brzata ptica itrica, koja e smislata na negovoto postoenje ponatamu???? Takvite se lutat, onie posamosvesnite tesko deka ke se lutat.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28664
Registration date : 2009-01-02

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty24.09.09 20:12

Zvezdicka напиша:
Tie sto gi drzele starite do sebe i ziveele vo zaednica utre koga ke porasnat nivnite deca i tie ke go pravat istoto bidejki poinaku ne znaat. Pak ke bide ona.. i jas ziveev so svekrva pa nisto sega ne m fali... taa zatucanost tesko deka ke se iskoreni. Za zal!

Za zal sosema si vo pravo. Se zapreparstiv nekni koga edna relativno mlada i jas mislev sovremena (ama ne bilo taka) majka mi se fali deka napravila kuka na 2 kata ama namerno so eden vlez za da ne moze utre snaata koga ke dojde (sinot e inaku sesto oddelenie) da ja pomine taka, da si ima svoja privatnost i svoj kat a taa se macela za kukata. Duri i delot predviden za sinot i snaata pocna da si go sreduva malku po malku vo nejzino utre ne ke kazuva snaat kako da se sredi. Ej luge taa ke bide utre svekrva i da ne ke bide slucajno poasalna od ovie denesnive od koi placeme. i nie ke sme menjale tradicija... Balkan i 500 godini turskoto ne se iskorenuvaat taka lesno
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29854
Registration date : 2008-08-26

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty25.09.09 16:01

Taka e pepa, uste 500 godini treba da pominat za da se smeni nesto.
Jasno mi e zasto ti e cudno Zvezdicke:), ti zivees vo civilizacija, a ova e Makedonija. Ako pocnam da davam primeri povrzani so svekor/svekrva od mojot zivot, za glava ke se fatis, ke mislis deka te lazam. Realnosta ni e takva kakva sto e, nie mladite pravime napori da smenime nesto, a na kraj pak izgleda go jademe podebeliot stap. Ke se odvoime od roditelite, ama za toa ke ne kaznuvaat so godini posle. Mozda zavisi i od karakterot na decata. Vo familija imam primer na koj mu odgovara da zivee so majka mu. Se ozeni, dve deca ima, i site vo edna soba ziveat, ama ne saka da se odvoi od negovite (ima kade da odi). Zivotot im e pekol, na snaata i ostanuva edinstveno da si odi i da go rasturi semejstvoto, zatoa sto covekot resil deka ne saka da zivee sam. Polesno e koga si gostin doma, neli... tato nosi mama mesi, decata zgrizeni kaj mama baba dedo, jas so krenati noze na krevet cel den.

Kako citam po temive, dobivam vpecatok deka problemot e vo sinovite. Koga sinot bi znael da se razbere so negovite roditeli, mnogu polesno bi bilo za nego i za snaata. Ama oni kako da se plasat da se izborat za sebe, se plasat od reakcijata na roditelite, ovie toa debelo go iskoristvuvaat i manipuliraat.. magepsan krug. Mi se gadi i koga pisuvam za ova. A sekako deka roditelot treba da e toj koj ke bide svesen deka kerkata/sinot se omazila/ozenil i deka e vreme da se ostavat da si formiraat svoj zivot, svoe domakinstvo i semejstvo.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28340
Registration date : 2009-04-28

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty25.09.09 16:14

Mislam deka problemot e vo nacinot na vospituvanjeto na maskite deca...pa da mislime sto prajme od niv.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29417
Registration date : 2008-09-16

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty25.09.09 17:56

Kako citam po temive, dobivam vpecatok deka problemot e vo sinovite. Koga sinot bi znael da se razbere so negovite roditeli, mnogu polesno bi bilo za nego i za snaata. Ama oni kako da se plasat da se izborat za sebe, se plasat od reakcijata na roditelite, ovie toa debelo go iskoristvuvaat i manipuliraat.. magepsan krug. Mi se gadi i koga pisuvam za ova. A sekako deka roditelot treba da e toj koj ke bide svesen deka kerkata/sinot se omazila/ozenil i deka e vreme da se ostavat da si formiraat svoj zivot, svoe domakinstvo i semejstvo.

Точно , а јас како некоја будаличка во времето кога ја отворив темава со овој наслов наместо да уживам во бременоста ја сожалував "добродушната мајка на мм, пена фаќав на уста да ја утешам да и објаснувам што, како ,зошто .
Еден мал прост пример - Купил леб мм на враќање од работа деновите ко се земавме , оваа излета на врата леле ќе рекле комшиите одма го одделиле!
Си носам јас мало лепче црно ( ко што ми се јаде ) еве ти ја таа , кој те виде в продавница -ќе речат Сама јаде!
Ма уште колку глупости вакви секој ден , а јас труди се да не се осетеле навредени оти ќе сме се одделиле .
ММ ни муабет со нив ни ништо -мене за се ме испрашуваа , он да не се нервирал .
Сега кога сме заедно , сами, функционираме добро таа нема што друго па пошна и мои роднини да замара Што ли се слушило син и се сменил ,знајки , маѓии, се тоа и е вглава .Сум нејќела повеќе да јадам со нив, сум се плашела од маѓии.
Еј господе , зошто ли само слегле од планина , требало да си останат со опинци на нозете .
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29087
Registration date : 2008-08-31

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty25.09.09 18:21

Vesna Blazevska напиша:
jas ne mozam da razberam zosto da se lutat roditelite?

јас ги разбирам стариве зошто би се лутеле кога би заминале ние
1. што ќе речат комшиите??!!?
2. кому ќе му бројам залаци? 100 пати им е послатко да висат над мене кога јадам отколку сами да седнат да јадат
3. кого сега да гњават и да нервираат?
4. како да се фалат на комшиите дека се поспособни од синот или дека бебето го сакаат повеќе од мајката?

занимација е тоа, хоби - не се остава така, како мислите вие?
инаку зависи од родителите, од нивниот карактер
знам луѓе што спремаат посебен дел пред да се ожени синот за после свадбата да си се на страна, и такви што не им се дава капетанската позиција па „биднуваат навредени“
а богами и обични што немаат средства за првото па стрпливо ќе си почекаат
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28340
Registration date : 2009-04-28

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty26.09.09 16:23

luge be, zar uste nekoj se zamara so "sto ke recat komsiite"?
Pa bas kako sto rekov za klipot- sto ke praj kojotot ako ja fati brzata ptica itrica??? Ke se samoubie zasto zivotot ke mu nema smisla.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29854
Registration date : 2008-08-26

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty26.09.09 17:07

Весна, кај живееш ти? Дај земи ме и мене таму кај што не постојат свекрви, комшии, стринки и тетки, т.е. кај што сите тие си ја гледаат својата работаКако да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Icon_smile.
I ja sum edna od onie koi ne se zamaraat so toa rekla-kazala, vo komsii vazam za arogantna, nekulturna, "od visokoto dobro utro", itn. zatoa sto ne grickam semki pred zgrada na klupite zaedno so drugite komsiki koi edvaj cekaat da ostanat sami i da pocnat da gi ogovaraat mazite dodeka decata im trcaat naokolu bez kontrola; i zatoa sto ne mu se deram na Aleksej, ne go slepkam koga ke padne i ke se isprlja, ne im gledam vo kesite na komsiite koga se vrakjaat od pazar i ne se kikotam so niv dodeka ogovaraat koj sto i zasto kupil, ne gi ogovaram novite snai koi ke ni dojdat vo komsii... Toa se se moi vrsnicki koi utre ke bidat svekrvi. Sto mislis, kakvi svekrvi i babi na zetovcite ke bidat?Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27726
Registration date : 2009-04-20

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty28.09.09 16:24

И кај мене кинки додека живеев кај моите,комшиите знаат во секој момент да ти дојдат дома на кафе,знаат што си зготвила за ручек секој ден,дали си изметила....

Па затоа сега откако се омажив сум на добар ден со сите и чувствувам дека сум тема на муабет на тие кај нас ги викаме чашитки ама баш ми е гајле.
За мене сите родители што успеале да им помогнат на своите деца да се осамостојат се најдобри.
А,заради комшиите да седат заедно е тоа не ми е сфатливо.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28340
Registration date : 2009-04-28

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty28.09.09 21:06

Kinky напиша:
Весна, кај живееш ти? Дај земи ме и мене таму кај што не постојат свекрви, комшии, стринки и тетки, т.е. кај што сите тие си ја гледаат својата работаКако да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Icon_smile.
I ja sum edna od onie koi ne se zamaraat so toa rekla-kazala, vo komsii vazam za arogantna, nekulturna, "od visokoto dobro utro", itn. zatoa sto ne grickam semki pred zgrada na klupite zaedno so drugite komsiki koi edvaj cekaat da ostanat sami i da pocnat da gi ogovaraat mazite dodeka decata im trcaat naokolu bez kontrola; i zatoa sto ne mu se deram na Aleksej, ne go slepkam koga ke padne i ke se isprlja, ne im gledam vo kesite na komsiite koga se vrakjaat od pazar i ne se kikotam so niv dodeka ogovaraat koj sto i zasto kupil, ne gi ogovaram novite snai koi ke ni dojdat vo komsii... Toa se se moi vrsnicki koi utre ke bidat svekrvi. Sto mislis, kakvi svekrvi i babi na zetovcite ke bidat?Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Icon_smile
Abe kinki kaj ziveam...ziveam sopstveno scenario, no jasno e deka ne zivee sekoj taka...zalno..
Вратете се на почетокот Go down
Ale83
Почетник
Почетник
Ale83


Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : sk
Поени : 27736
Registration date : 2009-03-16

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty25.11.09 13:53

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee luge.ajde kazete mi kako da se oddelam Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 511770
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26907
Registration date : 2009-09-17

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty25.11.09 14:29

Па фино, спакувај се и оди си, лутењето може ќе трае некое време на почеток, но после се ќе се среди. Сите среќни и весели
Вратете се на почетокот Go down
jordanoski
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 12
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : zbuneto
Поени : 26433
Registration date : 2009-11-20

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty05.12.09 23:39

Nie koga se zedovme so mm, dever mi ne bese zenet. i uz muabet cisto slucajno spomnuvam deka neli ke dojde den koga ke se delime.Svekrva mi pocna da placi llelelele so ne i e pogodeno na snaava pa saka da si odi. I malku po malku pocnav da ja razubeduvam deka ke bidi podobro z asite i pojke ke se sakame ako sme nastrana i taa pocna da go prifaka faktot deka ke si odime no i bese tesko.
e sega se ozeni devermi i nie si kupivme stan i vleto ke se selime. Taa e najsrekna zena na svetot i odvaj ceka.
Zaklucok:edno sto veke ima i druga zanimacija(jatrva mi)no i nekako se vide zaplasena deka nie sme dve mladi a taa edna stara i nemoze da ne komanduva onaka kako saka taa Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Icon_scratch
E pa pak ne oddeluvajte se od niv.
moj sovet:prva prilika za samostoen zivot zaminuvajte, no kako sto veli eden nas prijatel. Ako majakti ili svekrvati ti moze da ti go donese rucekot topol, toa ne e delenje. znaci delenje samo na strana a ne vo ista kuka.Ako si vo ista kuka ili ne daj boze pak i vo ist vlez e uste poloso od nedelen. Pak ke gi slusas istite muabeti samo sto ke mora i sam da plakas se.
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Прваче
Прваче
monika kusibojovska


Female
Број на мислења : 173
Age : 46
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 26858
Registration date : 2009-09-28

Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty06.12.09 18:05

moj sovet:prva prilika za samostoen zivot zaminuvajte, no kako sto veli eden nas prijatel. Ako majakti ili svekrvati ti moze da ti go donese rucekot topol, toa ne e delenje. znaci delenje samo na strana a ne vo ista kuka.Ako si vo ista kuka ili ne daj boze pak i vo ist vlez e uste poloso od nedelen. Pak ke gi slusas istite muabeti samo sto ke mora i sam da plakas se.[/quote]
Potpolno se slozuvam pa posle i da ti brojat kolku pati si zgotvila i kutriot nivni sin samo suva hrana jade Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 69779
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како да се одделите од родителите без да ги навредите   Како да се одделите од родителите без да ги навредите - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како да се одделите од родителите без да ги навредите
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: