Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 До кога во блендер

Go down 
+31
Nebo
Dragana
marina_daniel
bordan
winnie the pooh
Nine
Arhangel
danielaval
Candy
jasmina,mina
Damjana
Majsi
Sandra
Kate77
Ves
Sun
moja mama
Pipolino
BubeM
Mama Ane
georgina
avanturistka
sonjamfk
Mimi
Big Sister
biljanag
STAR *
Emilija
Lili
Kinky
Emi
35 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
Mechevska
Почетник
Почетник
Mechevska


Female
Број на мислења : 2
Age : 38
Локација : mk
Поени : 26452
Registration date : 2009-11-25

До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty25.11.09 15:19

Сега само месото го блендирам ако не е блендирано го плука До кога во блендер - Page 3 543418
Вратете се на почетокот Go down
Arhangel
Прваче
Прваче
Arhangel


Female
Број на мислења : 173
Age : 44
Локација : ohrid
Поени : 27154
Registration date : 2009-08-03

До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty25.11.09 15:35

Kinky напиша:
Arhangel, ako nema zapcinja normalno deka ke mu blendas, kako ke sodzvaka npr. mevce? I mene mi zborea taka nemoj blendirano nema da ti jade pa eve go nemame gajle. Prvoto zapce mu nikna na deset meseci, i isto kako i ti mu blendav ili pasirav sitno, sitno. Ne e rabotata da golta celi parcinja ovosje i zelencuk da go optovari zeludnikot, tuku da ja sodzvaka hranata. A ako nema zabi so sto ke dzvaka...
Toa si zavisi od karakterot na deteto a ne kako mama go naucila, blendano, pasirano ili ne_znam_ti_kakvo. Jas i denes koga brzam mnogu znam da mu izblendam nesto, ne kasasto ko za bebe tuku pokrupno, ili npr. grasokot samo blendiran go jade, nikako poinaku. Mu smetaat kozickite na zrncata. Ama zatoa kompirceto i morkovceto se seckani pa mandzickata moze da se dzvaka, ne direktno da ja goltne.
I dosta gi slusate babite i se sporeduvate so drugi deca i majki. Sekoe dete si e edinka za sebe. Toa sto deteto na prijatelkata jadelo ubavo ama ne mu blendale aspsolutno ne znaci deka tvoeto nema da jade ako mu blendas:).
До кога во блендер - Page 3 5285
Ah bre Kinky,ako ne utesis ti,koj drug!! Super coece si,fala ti za sekoe sovetce... До кога во блендер - Page 3 790428
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty25.11.09 16:13

Нема проблем, Архангел До кога во блендер - Page 3 767433
Само стави се во положба на бебето, пробај да голтнеш цело парче месо, овошје, било што ако пред тоа не го соџвакаш. Одма ќе ти стежне нешто во желудник. Така и на малите. Они муљаат со јазичето, покушаваат нешто со непцето да омекнат, да стиснат, ама без запчиња тешко иде. Детето го има цел живот пред себе за цврста храна и нема потреба да го "навикнуваме" да џвака. За мене е тоа како да кажеш дека ќе го учиш да дишиSmile. Или како што не можеш со сила да го натераш да прооди кога не е спремно, така не може со сила да му се даде да јаде повеќе отколку што му дозволува виличкатаSmile. Јас барем така размислувам и никогаш не сум се оптоварувала со тоа - леле на оваа детето прозборе, или пројаде или прооде. Се во свое време, кога ќе биде самото спремно.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty25.11.09 16:27

Jана сега јаде све, ама сеуште и го блендирам овошјето. Од причина што кога ќе и дадам јаболко, она ќе го грицка, ама после третиот залак ќе го остави и нема да изеде ништо. И правам микс од повеќе овошја и барем знам ем дека се најала, ем здраво се најала. Она на првиот роденден и уште некој месец и кусур понатака, имаше само два заба, така да залачиња грицкаше од типот на леб, бисквита, не се давеше од такви работи, ама од неблендирана храна на лажичка се засркнуваше до давење. И не ја форсирав, све си дојде само по себе. Па кога почнаа да и никнуваат забите, постепено све се научи, првин ориз, па тарана, такви помеки работи, па тек понатака грашок, леќа..све во свое време.

Архангел, сега и гледам дека бебето ти има 10 месеци, ехееее, па имате фора да научите џвакање уште многу време. Не се брзај и убаво ти кажа Кинки, не споредувај со други. Јас читајќи по форуми како од мали им јадат неблендирана храна, само изгмечена со виљушка па дури и кога биле децата без заби, побудалев од грижи, ама сега знам дека сите коцки се редат како треба, не мора да ги пораснуваме децата пред време.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty25.11.09 17:04

И јас сеуште му блендирам на Леон.Не се,ама пример грашокот обавезно.или комбинација риба брокула.Како што пиша бубамара така бар знам дека го изел целото.А инаку Леон има 11 запчиња ама уште не џвака како што треба.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty25.11.09 17:40

I nie znaeme da jademe neblendirano. Ama koga e bolna ili nema bas apetit blendiram i pikam ... barem malku da kasne. Mesoto go seckam na livcinja i taka se vari ubavo .. i posle so laziceto go dositnuvma pa go jademe.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty26.11.09 23:29

Jas bev opteretena so toa do koga so toj blender, ama koga "porasna" samata si pocna da si jade..da djvaka Smile

e ovosjeto uste go pasirame
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty04.12.09 11:25

Ајде може и моево дете наскоро ќе престане да јаде блендирано.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty04.12.09 11:27

Imate vreme Bube. Eve, Anja sega ne saka nisto blendirano. Ako mislam deka nesto ne moze da go izdzvaka ke i go izblendiram, a ona bas takvo ne go saka. Samo postepeno, jas taka pravev.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty04.12.09 12:26

Ајде дај Боже. Јас пробувам да и давам пасирано ама не јаде. Мора да е изблендирано.
Јаде парченца овошје, белка, варен зеленчук... ама ручекот ако и го давам така на парченца цел ден ќе ни треба да се нараниме.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





До кога во блендер - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
До кога во блендер
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: