Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 До кога во блендер

Go down 
+31
Nebo
Dragana
marina_daniel
bordan
winnie the pooh
Nine
Arhangel
danielaval
Candy
jasmina,mina
Damjana
Majsi
Sandra
Kate77
Ves
Sun
moja mama
Pipolino
BubeM
Mama Ane
georgina
avanturistka
sonjamfk
Mimi
Big Sister
biljanag
STAR *
Emilija
Lili
Kinky
Emi
35 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: До кога во блендер   До кога во блендер Empty29.09.08 22:03

После шестиот месец престанав да блендирам, и супер си јадеше пасирано и вакаше до пред еден месец, ја фати настинка и ред други работи и сега несака ништо пасирано, како бебе јаде се блендирано, лина , хипп млечни каши само да јаде и задоволна ќе биде, неќе да чуе за манџичка, а што убаво почна о градинка да си јаде, ама ете.....

и сега??? пак ли да блендирам, еве денес, рибата, оризот и кромидот во блендер ги ставив и направив паштета хахаахха, едвај пола изеде, ама ако не беше блендирано неска ни да зине, плука.

Само леб може да џвака, а има 12 запчиња :geek:
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty30.09.08 10:22

I jas sakav da postavam ista tema denes:-)

Mislam deka na Milena ne i e do neblenidranoto, tuku do nemanjeto apetit.
Bese dolgo vreme bonicka i so antibiotici, i normalno e da i e namalen apetitot.
Nie momentalno pieme sirupce Dr.Theiss po prekoraka na pedijatar, + vitamin C od 50 mg, i gledam deka poleka mu se vrakja apetitot (da ne go urocam, cuk cuk:) ).

Mozebi da probas i ti nesto slicno?
Ili neka jade uste izvesen period pola ispasirano, a pola krupno, pa ke procenis ponatamu koga e sosema oporavena, da pocnes pak so normalno, nekasesto jadenje.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty30.09.08 13:14

ние земавме пиковит по две лажички на ден и давам, а можам и витамин ц детски да почнам тој не е опасен, гледам многу деца го пијат.

Сака да џвака леб, пржени кришки денес правев војна водевме цело време бараше, се залепи до мене и дајдајдај!!!
Е такви работи не и е проблем да ги џвака, ама во супата кога ќе го осети морковот парченце одма го плука
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-28

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty30.09.08 13:25

ete jas sea ve davam so primeri od vnuka mi!ama aj pa dogodina i so primeeri od moeto detence :-)
Eve ona okolu zvaknjeto ima problem,t.e.pravi problem!nesaka da zvaka i se mora da i e ubavo ispasirano,nikade da ne zapne!edino so saka da go zvaka,odnosno so ne pravi problem e leb so eurokrem!e toa ke go zvaka ke go tutka samo toa da go jade!
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty30.09.08 13:35

Emi напиша:
ние земавме пиковит по две лажички на ден и давам

ама во супата кога ќе го осети морковот парченце одма го плука

Јас морковот за во супа го рендам на ситната страна од рендето за да нема бунење. Еми, нас докторот за Јана секогаш ни вели по 1 лажичка највеќе на ден од витаминските сирупи, а таа е доста поголема од Миленче ?!?!
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty30.09.08 19:59

На деца од 1 до 3 години се препорачува 2 лажички сируп на ден.
На деца од 4 до 6 години се препорачува 3 лажички на ден.
На деца од 7 до 14 години се препорачува 3 до 4 лажички дневно.

Се зема после јадење, а може да се измеша и во сок, чај или каша од овошје.

ова е за пиковитот, инаку фала ти емилија за ова со морковот и јас ќе го рендам да пробам
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty01.10.08 9:44

Син ми се си џвака освен месото , ма колку и да биде ситно исцепкано како да го мрзи да го џвака и го шмата низ уста додека не го плукне , од такт ме вади за тоа. Практикувам кога ќе му направам некоја манџичка да ја сомелам со ракаката на тато и само така може да изеде џигер , бело пилешко или пак било кое месо. Само рибата до душе дали дека е ептен помека таа си ја џвака и голта без проблем. А има доволно запчиња во тоа муце негово не знам зашто така прави мрза мала Smile
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty01.10.08 10:09

само со време да се почне со ситно сецкано ке се научи детето да џвака и нормално тоа е многу поздраво за децата
на тој начин л ачат плунка повеке ја вежбаат вилицата итн
инаку јас му ја сецкав храната на машинче за ореви на ситно и така ја јаде без проблем
а сега како и др сака да јаде сам па со вилувчето сам си боцка и јаде а супа или др течно му се истура хехе ја врти лаж незнае душиче
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty01.10.08 13:27

Biljana Милена јадеше парчиња, само пасирав и она си јадеше, ама сега изгледа дека подолго време е болна и несака да јаде ако не знаете она ЛАПНИ ГОЛТНИ!!!!

почнавме ние на 6 месеци со пасирано, и супер ни идеше, ама ете.....ајде ќе почекаме еден извесен период, кога ќе појде во градинка нема да ја молат
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty01.10.08 14:21

ne se sekiraj emi.
nikola do pred nekolku meseci mi pravese golemi problemi so toa. ne sakase korka da jade od leb, ako vo mandza mu dojde nekoe pogolemo parce - na primer od grav, grasak, boranija i sl, dobivase nagoni za povrakanje.
ama sea seto toa e zad nas.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty01.10.08 14:36

ех исто Ане, одма и се гади цела се стресува, не се секирам, си го отворив пак блендерот

До кога во блендер 509368 па мора некако да јаде
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-08-01

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty01.10.08 14:49

Еми,
сега на Милена и се гади од што имаше проблеми со грлцето. Сега кога ќе оздрави, ќе биде пак по старо.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty03.10.08 13:17

marko mnogu brzo pocna da jade ne blendirana hrana blagodarejki na zenata sto go cuva. jas na odmor duri go nosev blenderot ama dzabe. saka se da jade vo parcenca, po interesno mu e.sega mu zabranija morkov i samo bara morkooooooovvvvv sakam.emi ke i pomine na milena , period i e . i marko koga bese bolen se nesto neckase i nekese da jade. pa mu davav bekompleks i vitamin c.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty03.10.08 16:31

море кај никола мој ниту грло имаше врска, ниту ништо.
кај него проблем ми направија бабите кои му пасираа храна коа го чуваа за да им биде полесно.
ми идеше :hit: на двете!!!!
ќе ми го направеа детето инвалид за џвакање! До кога во блендер 166510
затоа мислам дека треба што порано да се почне да им се дава непасирана туку гмечена со вилушка храна и да се учат да џвакаат.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty03.10.08 19:52

почна да џвака пак :cheer:само тоа што сака она
пример денес цвекло и давав несакаше да џвака а кога го изблендирав го изеде
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty16.10.08 0:13

mila super ja prifati pokrupnata hrana ajde taka da se izrazam,ali ja uste koga i pocnaa prvite zapcinja a toa bese vo 10 mes odnosno koga pocnaa da i se poznavat poleka poleka i ja seckav hranata znaci ne ja pasirav i taka nemavme problem za ponatamu toas bese sovet od majkami i mi upali.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty18.10.08 23:09

на Милена и сецкам, т.е го исфрлив блендерот од употреба од 7 месец, одлично ми јадеше пасирано со парчиња, дури и месото го јадеше до пред некое време, почна да одбива, да плука, ама изгледа дека подолго време беше болничка, еве сега гледам дека повторно е се во ред, повторно пасираме
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty27.04.09 16:05

Леле, Ристе не ја сака пасираната храна. Изгледа јас згрешив што до толку касно му блендирав. Сега кога ќе му дадам неблендирана добива нагон на повраќање, целиот ќе се вцрви, солзички му излегуваат на очите. И уште една лажичка не сака ни да проба.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty14.07.09 8:41

Јас ваков проблем имав со Марија кога беше бебе. До 1 ипол година се ни беше на најситно пасирано, недајбоже да осети некое несомелено парче Smile Со Борјан не, тој само малку јадеше пасирана храна, после тоа си џвакаше како големо човече. Како ќе ги научиш Smile
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty28.08.09 16:00

georgina напиша:
Леле, Ристе не ја сака пасираната храна. Изгледа јас згрешив што до толку касно му блендирав. Сега кога ќе му дадам неблендирана добива нагон на повраќање, целиот ќе се вцрви, солзички му излегуваат на очите. И уште една лажичка не сака ни да проба.
Ова ни се случува и на нас.
И Илина јаде само блендирано. Од пред неколку месеци (кога Илина имаше 9 месеци, ако добро се сеќавам) пробувам да и давам пасирана храна, ама никако да успеам. Не знае да џвака, се задавува. Последниот пат од памет ме извади, се задави и едвај го исфрли парчето со повраќање, од тогаш, можеби поминаа 3 недели, не сум ни пробала да и дадам неблендирано. Се задавува и ако и дадам корка леб. Не знам како ќе ја научам да џвака.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty28.08.09 20:37

bube ne se sekiraj
filip do 2 god jadese blendirano i koga bevme na odmor vo hotel vo dojran jas so mene si go nosev blenderot, arno ama koga vide tamu kako site jadat dzvakaat i on pocna i veruvaj blenderot ic ne go iskoristiv
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty29.08.09 16:30

Daj Boze da pocne da dzvaka. Pa ima veke 8 zapcinja, a ne znae da gi upotrebuva.
Вратете се на почетокот Go down
moja mama
Полуматурант
Полуматурант
moja mama


Female
Број на мислења : 642
Age : 46
Локација : bitola
Расположение : veselo
Поени : 27523
Registration date : 2009-06-03

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty29.08.09 17:29

i mojata stefasnija eve za edna nedela pravime edna godina a od se se davi a ima zabi od 4,5 meseci ako ne e blendirano nema sansi odma se davi pocrvenuva i mu go vadam so prsti sekoe jadenje e stres za mene stvarno ne znam so da pravam a ima 7 zabi a se so ke najdi vo usta go stava osven hrana stvarno se plasam mnogu golem problem kaj da sum i kaj da odam samo se razgledvam da ne ima nesto sitno da stavi vo ustata me fka stram i stav
Вратете се на почетокот Go down
Sun
Полуматурант
Полуматурант
Sun


Female
Број на мислења : 717
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28681
Registration date : 2008-10-12

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty29.08.09 18:12

eve i nie jademe seuste blendirano,sum probala i pasirano da i dadam no se zadavuva i ne saka da jade a ako i dadam onaka samo lepce si go jade bez problem,znaci site mandzicki moram da i gi izblendiram za da kasne malku a ako nekoe parcence ostanalo neizblendirano odma go oseka i gi trga nadvor so jaziceto.Ne se grizete tolku sekoe dete razlicno se uci da dzvaka nekoe porano nekoe pokasno
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty29.08.09 22:32

Јас откако почнав да го хранам банана ,лубеница , диња , краставичка ,компир, лепче со кисело млеко, риба , се тоа му давав така да си јаде сам, само месото му го блендам и морков и тиквичка,другото така.но го гледав да не се задавува и ако запнеше нешто му помагав.Сега на 9месеци си зема сам од чинивче или онака на игра кутија од бонбоњера му ставам наместо послужавник он си легнува на меше и си мези парченца овошје.Плазма в раче, си грицка и може така пола саат да се занимава сам-веќе не се задавува.Колку порано толку подобро.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





До кога во блендер Empty
ПишувањеПредмет: Re: До кога во блендер   До кога во блендер Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
До кога во блендер
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: