Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Исхраната во училишните кујни и градинките

Go down 
+18
sunshine
Vesna Blazevska
kalinche70
jasmina,mina
Mama Vase
Monika
D-r Lidija Pazdrijan
Mama Ane
delfin76
Kikic
mama
Sister
Emi
ZeleniCka
Freya
sonja colakova
vecki
georgina
22 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty21.07.09 17:31

jasmina,mina.znaci ova prasanje e mnogu diskutabilno,zosto vo prasanje e hrana za koja site imeme razlicni vkusovi i kriteriumi.

moite deca jadat se. ama bas se.nikogas ne sum imala problem po ova prasanje.
jana jadese i vo gradinka a i vo skolo.na pocetokot i trebase vreme da se navikne,postojano sporeduvase so gradinkata.
ama se navikna i ne pominuva bez 2 tanjira.

na roditelskite sredbi vo skolo,sekogas megu drugite raboti se zborese i po ova prasanje.
od 30 deca obavezno 10 roditeli se bunea zosto hranata ne im cinela.zabeleski milion.te vakva bila,te onakva.
znaci nemoze na sekoe dete-roditel da im se udovoli.

mene mi e najbitno seto toa da e korektno t.e da menito e prilagodeno spored vozrasta(kaloriski i nutritivno)higienata da e na visoko nivo i vo slucajov vegera da se seriozna institucija koja se bavi so ovoj biznis.oni imaat i ISO i HASAP standard.

znaci jas nemam zabeleski nikakvi i moeto iskustvo e pozitivno.sekogas moze podobro i poubavo,ama nikogas nemoze da bide kako doma.
a od razgovorot so mnogu roditeli slusam deka poveketo se zadovolni.
obicno se nezadovolni onie roditeli na koi decinjata ne im jadat.
verovatno i moite da bea takvi,vinata ke ja barav na drugo mesto.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty21.07.09 17:35

да Мама Васе и Елеонора моја јаде се,буквално викам и трева да и дадеш ќе јаде!фала му на Господ што е така.Ти велам ок е храната не е како дома,но генерално имам впечаток дека на пртси се броеа деца што јадеа убаво!инаку редовно ќе кажев на родителите на кои децата не јадеа,и добивав одговор.,,ама јас му дадов пари да си купи тост,хот дог или било што,,е тука занемував.Плаќа 2000ден а детето не пробува јадење.Чудно!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty21.07.09 17:39

treba so zakon da se zabrani prodavanje na hrana i gluposto po skolite.toa e nedozvolivo.treba da ima kantina za hrana,da mozat da si kupat ama zdrava hrana a ne cipsovi i hot-dog.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty04.09.09 8:28

Од вчера кај ќерка ми во школо почнаа со ручек. Ми вика леле колку ми недостасуваше компир маџата што ја даваат на училиште Smile. Инаку и оваа година не сака да зема ужинка, па продолжуваме по старо со сендвичите, пари нема добивање Smile
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty01.10.09 17:52

Менито треба да собрижи барем 2 јадења за избор,во денешно време кога секое 2-3-5-то дете е алергично на нешто барем да има избор,да не биде детето гладно цел ден.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty01.10.09 19:02

jasmina,mina напиша:
да Мама Васе и Елеонора моја јаде се,буквално викам и трева да и дадеш ќе јаде!фала му на Господ што е така.Ти велам ок е храната не е како дома,но генерално имам впечаток дека на пртси се броеа деца што јадеа убаво!инаку редовно ќе кажев на родителите на кои децата не јадеа,и добивав одговор.,,ама јас му дадов пари да си купи тост,хот дог или било што,,е тука занемував.Плаќа 2000ден а детето не пробува јадење.Чудно!
Toa se raspravam so sin mi sekoj bozji den, jade ubavo u shkolo, a bara pari za tost, za cips itn, ko ke si odel doma ke si kupel, a ziveeme vednas do skoloto...sekoj den e borba..pred 1 nedela popustiv i mu dadov 20 denari za sok (ajde toa e sokce), no ne mi se dopaga nacinot, gleda od drugite deca inace ne bi pobaral. Ste presmetale li nekad kolku pari se davaat za eden osnovec?
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty01.10.09 19:59

Не знам кај вас како е,но ние секој ден за доручек имаме лепче со маргарин,мармалад или крем,а само во петок пржени лепчиња.Значи замерки за ручекот немам,зеленчук-манџа е ок,ама доручекот не ми се допаѓа,но никогаш не сум изреагирала затоа што можеби моето е единствено што доручкува корни флекс или други житарки или бисквити со оризово млеко ,кифла со џус и сега јас сум свесна дека неможам да барам да се менуваат некои навики во исхраната и ќе си се навикне моето да јаде леб и маргарин секој ден затоа што крем и онака не смее да јаде...така е во колектив,тоа е.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty01.10.09 20:05

vnuk mi odi vo ,,Dunja,, Kisela Voda.za dorucek imaat lebce so majonez i salama?????????
dali imaat pamet tie sto ja spremaat hranata.menito treba da bide spored kaloriski i hranlivi vrednosti za taa vozrast.sto ima zdravo vo salamata i majonezot,nekoj neka mi objasni.i virsli za rucek????
dzabe nie doma rabotime so niv na tema zdrava hrana i naviki,koga vo skolo se paga vo voda.
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty01.10.09 20:24

Така е мама Васе,ние ќе се убиеме учејќи ги на златни правила за здрава исхрана,а ваму мајонез????салама???Немам зборови,пак кај нас маргарин,маргарин,па е поарно од мајонез Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Icon_neutral
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty02.10.09 11:05

I mene ova me zacudi koga mi go kaza sestra mi. Na vnuk mi koj e vtoro oddeleni eden den vo nedelata za rucek im davale instant pire so virsli scratch Jas toa za nas vozrasnite ne mi e rucek a ne pa na deca. Zosto voopsto ima virsli, salami, majonez....... Pa toa se raboti sto ne samo sto ne se zdravi tuku i moze mnogu lesno trovanje da se dobie.
Za hranata vo gradinkite nemam nikakvi zabeleski. Ovaa kaj sto odi sin mi navistina imaat odlicno jadenje.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty06.10.09 11:36

mozam da se pofalam od kujnata kaj sin mi vo gradinkata. sami ja spremaat i dosta dobra a, isto taka i uzinkite se super. sekogas koga ke go prasam marko sto jadel ,vika kompir mandza. aman be sinko valjda ne vi davaat sekoj den, ne ama toj ja sakal najveke.ne mi se veruva ,doma ne ja ni pipnuva. Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 69779 Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 133239 Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 71486
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty06.10.09 11:41

o sonja kompir mandjata im e zakon site deca ja sakaat , mojot po tri porcii bara
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty06.10.09 12:30

mu vikam ajde marko da jades kompir mandza, a toj mamo pa imae vo gradinka. Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 69779 Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 133239 Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 69779
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty06.10.09 13:33

Vnuk mi uci vo Kole Nedelkovski. Minatiot petok imaa truenje ... go nosea na dezurna, vo Kozle, pa na infektivna ... i duri vo sreda popladne dijagnosticiraa deka se iskompliciralo i puknalo slepo crevo. Itno go operiraa, pamet izgubivme site od neizvesnost ... sreka od vcera e podobar. Jade, si sedi ... i taka. Kade e odgovornosta sega? I site digaat ramena, normalno.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty06.10.09 13:47

mene kosa mi se krena koga procitav za truenjeto vo skolite.diopolnitelno se voznemeriv koga razbrav deka e esherihija coli,bidejki vo isto vreme i neda ja zakaci.pa na sala kazuvame deka nie od skolo.

da znaete samo kakava steta moze da ima od taa bakterija,kosa ke vi se krene.slucajov so prskanje na slepotot crevo e lesen slucaj.posledicite moze da bidat dozivotni bez moznost za korekcija.kakvi li ne slucai se iznagledav na klinika od ovaa bakterija.

a odgovornost definitivno terba da se bara vo firmata koja ja sprema hranata.sankcii mora da ima od paricna kazna do odzemanje na dozvola za rabota.vakvi raboti se nedopustlivi.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty06.10.09 13:50

Васе нели поназад на стр,1 полемизиравме за тоа?од моето искуство назад претпоследниот пост!е сега фирмава не е истата, тоа е!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty06.10.09 15:07

mislam deka se raboti za nekoja firma ,,mladost,,
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty06.10.09 16:18

Valentin vo gradinka kaj nas go znaese menito na pamet
Dorucek -lepce mackano so margarin ,marmalad,eurokrem,majonez ili nekoj ako donese ajvar hhhh i caj ili mleko...pretzno caj bese
Rucek
Ponedelnik supa, grav ili leka
Vtornik supa kofte i pire
Sreda manga makaroni (blaaaaakkkkkk)
Cetvrtok zelka so meso ili posna :(((((
Petok pilesko so oriz
salata sekogas....kojznae kolku probal ....
Rucekot sekogas e okolu 11.30-12 casot...a dorucekot vo 8.30-9 pa na koe dete ke mu se prijadi za dva casa ?
Sok samo za rastvoranje ...mu nosev vo sise ama me opomenaa demek da ne gledaat drugite deca i nego nema da mu nosis..:((((((
Uzina -mizerija: banana,puding so voda ,edna torticka -krugce od 5 denari ili edna tortica od vincini Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 596639 lele majko bese menito
a za vreme na raspust ili odmor najcesto preovladuvaa virsli salama kisnato ......
Doma koga ke si go zemev kutro dete odma trcase nakaj frizderot Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 180901
Barem doma najaden mi e ...katastrofa bese
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Исхраната во училишните кујни и градинките
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: