Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Исхраната во училишните кујни и градинките

Go down 
+18
sunshine
Vesna Blazevska
kalinche70
jasmina,mina
Mama Vase
Monika
D-r Lidija Pazdrijan
Mama Ane
delfin76
Kikic
mama
Sister
Emi
ZeleniCka
Freya
sonja colakova
vecki
georgina
22 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty29.09.08 16:04

Не знам како е кај вас, ама во училиштето на ќерка ми само се јаде Тост. И тоа со кој знае што внатре, само намачкан со многу кечап. Никако не можам да ја убедам да си носи од дома, направено.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty30.09.08 0:33

vonasevo uciliste ima hrana od nekoja si pekara ama ne ja biva a ima i privatni sto ja iznajmija kujnata sekakvi peciva pici burek sto sakas i sekogas se taze
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty30.09.08 0:41

vo petar zdravkovski penko se uste nemaat skluceno dogovor so niedna pekara ili neznam sto. Koga gi zapisuvavme decata ni vetuvaa dneven prestoj jadenje uzinki, ama uste od doma na eva i spremam sendvici, kroasani, za da moze da izdrzi od 08 do 16 casot
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29230
Registration date : 2008-06-06

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty30.09.08 0:51

Во училиштето кај што оди ќерка ми воопшто и нема храна, не знам која е причината, најверојатно нема доволно заинтересирани, и затоа и купувам секој ден, а во последно време сака сама да си купува и си купува некогаш тост, некогаш чипс, кроасан и обавезно сок или чоколадно млеко.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty30.09.08 1:35

Е не можам да ја сфатам филозофијата на нашите училишта. Ги учат као децата што е здрава храна, што е убаво а што не, а не им даваат нормален и достоен ручек. Со секој ваковфакт сфаќам колку сме ние на ниско ниво. Да не ме сфатите погрешно па сеа да испадне „оваа ко од небо да е падната, ко да не е овде родена“, ама и јас таму учев и знам колку ми беше одвратна храната на школо. Кифли, кифли, ѓевреци, ѓевреци. Да ти здосади веќе.


Тука бре добиваат секој ден различен ручек, од компир манџа, месо, ориз, макарони, сосови различни, леќа, грашок, грав... ма се живо.. Плус ужина што имаат.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty30.09.08 22:33

ZeleniCka напиша:



Тука бре добиваат секој ден различен ручек, од компир манџа, месо, ориз, макарони, сосови различни, леќа, грашок, грав... ма се живо.. Плус ужина што имаат.

Така и треба да биде. Џабе јас што дома се обидувам да и всадам здрави навики за храна, кога таа ќе отиде во училиште, ќе си купи тост. Омилена храна и стана тост. И еден сок од 10 денари, кој знае од што. Неколку пати реагирав на родителската ама ништо, замислете за Нова година лани во кујната (продавничката) се продаваа балончиња, укравчиња и други такви глупости. Како може во училиште да се продаваат такви работи.
Сега сите се тргнати само по профит па и на сметка на здравјето на нашите деца.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty30.09.08 22:47

прошка, мини сендвич за 10 денари, тоа јадевме, да ти се згади, имаше и жито лукс бурек, мармаладки ама ретко купувваме таму

Зеленичка се сложувам со твојот пост
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty13.10.08 10:55

новооо! Во Пенко воведоа исхрана и тоа манџи, полнети пиперки, гравче, сарма, ориз со пилешко и обавезно супа и салата, се за 1800 денари.
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29074
Registration date : 2008-07-19

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty14.10.08 12:13

кај нас јадењето не е убаво и е минимално едно парче леб со крем за дете од 13 год абе тој дома и пола леб ќе изеде...
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty15.10.08 19:34

Не знам зошто не си носат децата од дома јадење. Па нели е така подобро, барем ке знаеш што јаде детето. Кај нас храната во училишните кујните е ужасна.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29230
Registration date : 2008-06-06

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty15.10.08 20:17

mama напиша:
Не знам зошто не си носат децата од дома јадење. Па нели е така подобро, барем ке знаеш што јаде детето. Кај нас храната во училишните кујните е ужасна.

Kerka mi ne saka od doma, probav na sekoj nacin da ja ubedam ama nisto.Eden period jas i kupuvav, ama pred nekoe vreme pocna da bara pari za sama da si kupuva oti site deca odele na odmorot sami da si kupuvat, i normalno deka i taa ke saka,ama koga mi kazuva kakvi gluposti kupuva mnogu se nerviram, i si idi od skolo pregladneta.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty15.10.08 20:38

kaj nas vo Grigor Prlicev pocnaa so uzinka i trebase da ima topol obrok no ne se prijavile dovolno decinja pa nisto od toa samo uzinka .Koga vo petokot dosla sanitarna inspekcija i ja zatvorile kujnata vo skoloto zasto nemale soodvetni uslovi da ja cuvaat hranata.I site okolni prodavnicki isto taka gi zatvorile.A na nas duri vo vtornikot ni kazaa deka nema jadenje decata vo ponedelnikot cel den gladni ostanale
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty10.03.09 13:18

kaj nas vo ucilisteto uzinkite se od Vegera ovaa godina i nacelno sme zadovolni
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty10.03.09 13:23

И кај нас ужинките се од Вегера ама Марија не ги сака, па затоа секое утро или одвечер и правам по 2 сендвича. Пари нема шанси да и дадам, зашто знам дека ќе купи помфрит, а којзнае колку им е стар зејтинот
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty10.03.09 18:13

Sega kaj nas pak gi ukinale uzinkite zasto voopsto ne se ubavi i roditelite se bunele i gi ukinale .Ponekogas i davam pari ponekogas i pravam sendvici.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty15.03.09 22:16

Vo Pestaloci ima topol obrok,kakov takov,verojatno dobar spored kriterium na sinot...Jade,zadovolen :wzp: Za uzinka ne se izboriv,zosto pogolem del od roditelite nesakaa...A od doma nenosi nisto,nitu pak nautro doruckuva...Pie samo casa mleko so nes...A pari nedavam,nitu pak imam takva namera vo bliska idnina...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty16.03.09 8:34

Ручекот во училиштето на мојата ќерка е задоволителен. Она редовно си јаде (барем така кажува) Smile Разновиден е, најчесто преовладуваат манџички
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty21.07.09 15:41

Знам Мама Васе имам читано за Монтесори. А како се со исхраната таму?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty21.07.09 15:55

do skoro im pravese rest. uranija zosto samo oni imaa kujna po standardi.sega im pravi vegera.kako za vo skolite samo prilagodeno meni za taa vozrast.
eve prasaj majki sto imaat deca vo skolo ke ti kazat deka hranata im e super.mene samo dorucekot ne mi faka oko.(dodeka se doma i za dorucek im spremas,vo gradinka se poveke na mackano) ovosje vo izobilie.ceden portokal zimno vreme non-stop ima vo bokal.pretezno se mandzi i crn lep.mnogu pazat na hranata.
spored programata montesori,ne smee da se gotvi onamu kade sto prestojuvaat deca.ili vo poseben objekt ili ketering so ISO stand. da im nosi.znaci mnogu e cisto vnatre.za jadenje ne se stedi.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty21.07.09 16:01

зарем вегера прави храна?? не сум знаела?
Инаку во пиколино жената што готви таму е само до 13ч на работа после тоа самите учителки им спремаат јадење на децата Исхраната во училишните кујни и градинките 121539 scratch
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty21.07.09 16:03

ako stvarno pikolino taka pravat sram da im e
pa i na deca li ke kratat za da specalat be , aman
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty21.07.09 16:06

Monika напиша:
зарем вегера прави храна?? не сум знаела?
Инаку во пиколино жената што готви таму е само до 13ч на работа после тоа самите учителки им спремаат јадење на децата Исхраната во училишните кујни и градинките 121539 scratch

da vegera sprema hrana za 90% osnovnite skoli vo skopje.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty21.07.09 16:11

Цитат :
da vegera sprema hrana za 90% osnovnite skoli vo skopje.

sin mi ovaa godina za prv pat imaa od vegera i nikogas ne vrati uzinka doma , sto prethodno se slucuvase cesto
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty21.07.09 17:15

Mama Vase напиша:
do skoro im pravese rest. uranija zosto samo oni imaa kujna po standardi.sega im pravi vegera.kako za vo skolite samo prilagodeno meni za taa vozrast.
eve prasaj majki sto imaat deca vo skolo ke ti kazat deka hranata im e super.mene samo dorucekot ne mi faka oko.(dodeka se doma i za dorucek im spremas,vo gradinka se poveke na mackano) ovosje vo izobilie.ceden portokal zimno vreme non-stop ima vo bokal.pretezno se mandzi i crn lep.mnogu pazat na hranata.
spored programata montesori,ne smee da se gotvi onamu kade sto prestojuvaat deca.ili vo poseben objekt ili ketering so ISO stand. da im nosi.znaci mnogu e cisto vnatre.za jadenje ne se stedi.
мама Васе сте пробале ли од јадењето што го приготвува Вегера и што истовремено и мојата ќерка го јаде во училиште.Јас кога бев на замена во едно училиште имав прилика да видам какво е тоа јадење и дали децата го јадат.Сте влегле ли во кујна некогаш за да проверите дали јадат и колку јадат!прашајте ме ќе ви кажам? flowerодговорот на наставниците го знам ,,дали јаде моето дете?,,ма да супер е,одлично јаде!,,


Последната промена е направена од jasmina,mina на 21.07.09 17:26. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty21.07.09 17:30

од 30 деца 3-5 деца јадат добро останатите забушаваат.Условите во кои готват Вегера се добри не пишав погоре од тој аспект туку од аспект на тоа дека децата не јадат манџи,редовно имаше растурена сарма,грашок,салата кисели краставички,цвекло.Единствено нешто што јадат и што е убаво бар за мене се ужинките,пецивата.Тие им се незаменливи
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Исхраната во училишните кујни и градинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исхраната во училишните кујни и градинките   Исхраната во училишните кујни и градинките Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Исхраната во училишните кујни и градинките
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: