Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Проблем со кандида

Go down 
+105
vasidora
Vesnicka
zagrizenKa
lavce
moni2007
Јасмина
jana 02
Janicka
MarijaMkd
sunshine
nata
Anica82
BaMbYnA
delfin76
mac@
Biljana
Dara
lilijana
Mama Ane
elavit
richiegirl
Sun_shine
Snegulka
Tifani
D-r Lidija Pazdrijan
Лејди
Zvezdicka
nena21
verica21
Mama K
dianan
Dali
avanturistka
vecki
secret
KATIC
beti.liz
sewa25
macana
emilija poposka boshevska
najmila
ZZ
bile
kiki4ka
sani-sandra
Mila87
lia
Eva Marija
lila_mk
Monika
Sara
Mimi22
sweety
ana84
fibimk
obicna
Pipolino
macush
Anjuska08
Laura
milena p
BiljanaM
silent
Natalija
Jasminka
M.S.
Elsa
v.violeta
kristina_b
radost
Stefanija S.
zoc
Sandra
bica
Brane
mama
jasmina i ace
vesna velkova
lela
sunset
slatka87
Simona's mom
ZeleniCka
Kinky
Ilince
betavitevit
hormonce
Viktorija78
Kikic
desi
rich_bitch1
baby24
Dadi
KAJA
Svetlana
sonja 35
Бети
Emi
vedrana
Emilija
kavadarcanka
Big Sister
biljanag
Lili
beti 24
109 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next
АвторПорака
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29305
Registration date : 2008-08-15

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty23.10.08 12:27

Lele i mene denovive pocna mnogu da me cesa, samo da ne mi se pojavi pak kandida! Pogrozno nesto nemat...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29448
Registration date : 2008-07-16

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty23.10.08 12:45

E fala kinky se otepav od mienje so soda eve i mast pocnav da se mackam Nistatin i ke probam so jogurt vcera zedov od swedmilk ama pusto ne mi ide zelba od edna casa fazla da pijam ama koga mor....
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29305
Registration date : 2008-08-15

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty23.10.08 16:55

Od sto se sozdava kandidata dali znae nekoja? Mislite li deka moze da se sozdade od premnogu tusiranje, znaci sekoj den tusiranje nedela dena? Ne sum sigurna dali stannuvase zbor za kandida, megotua imam citano i slusano od zeni deka od premnogu mienje "dolu" se sozdava nesto.


Jas nemam Canesten, posleden pat koga imav kandida koristev Daktarin krema za nadvoresna upotreba, ama kaj mene toa ne pomaga, samo sto go ublazuva cesanjeto.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 10:04

Ilince, ne moras na eks da ispies dve casi:)))
Edna nautro, drugata porucek ili vecer:)

Zelenicka, kandidata e gabicka koja normalno zivee vo digestivniot trakt na covekot. Vo uslovi na infekcija, vospalenija, pad na imunitet, pienje antibiotici... taa se namnozuva do enormni kolicini, i moze da stigne do ustata i jazikot (beli naslagi), ili nadole da se spusti do genitaliite.
Mislam deka nadovoresnoto mackanje nema mnogu efekt, osven ako e vo mal broj, pa spontano da se povlece, a ti so krema samo da go ublazis cesanjeto.

A od cesto mienje, moze da se narusi prirodniot ph na sluzokozata, i da se nakalemat bakterii i infekcii. Vnatresno vaginata ne se mie:), mislam deka go znaes toa:).
E sega, vo nekoi slucai, kaj nekoi bakterii, na pr. Gardnerela, se preporacuva odmivanje t.e. mehanicko ostranuvanje na vnatresnite naslagi so pamukce i blag rastvor na soda bikarbona. Ama samo, i iskljucivo po sovet na ginekolog.

I dodeka trae infekcijata so kandida, pozelno e da se izbegnuva jadenje slatko i testenini, zasto kandidata se hrani so seker.
A kako sto gazav pogore, jogurtot ja unistuva.
Moze duri i da se stavaat tamponi so jogurt.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29120
Registration date : 2008-09-29

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 18:35

Jas si ja namvlekov kandidata pred 8 godini so inteznivno mienje dole so samponot od ORIFLAIM za intima.Zasto toa imalo PH neutralno.A vo vafinata treba da bide kiselo PH.So toa se nakalemuvaat gabicki i bakterii.Zatoa e pozelno odmivanje dole so rastvor od litro voda i edna supena lazica vinski ocet.Jas bidejki bev so potezok oblik na kandida ginekologot mi rece da si kupam irigator za vaginalno ispiranje.Go kupiv i vo nego go stavav rastvorot so ocetot i sega sum podobra pa mozam da kazam i dobro
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28898
Registration date : 2008-08-31

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 19:13

Јас да ви се пофалам дека одвратното чешање скоро и да ми исчезна,многу ретко да ме зачеша. Значи, благодарение на Викторија78 која ми ја испрати маста ТРАВОГЕН,а паралелно на тоа и вагиналети ставав. После конизацијата,не се мијам повеќе со никаква интима,ама ете пак ми се појави свраб,а се мијам одсекогаш секојдневно.Сега само со вода и понекогаш со сода бикарбона се мијам.Значи,Илинче,ако можеш да ја најдеш таа маст (јас низ Скопје не ја најдов никаде), земи ја ,многу е ефикасна ,а само 200 ден.чини.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29305
Registration date : 2008-08-15

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 20:58

Fala Kinky :* Znam za mienjeto, jas ne se mijam vnatresno nikogas. Samo sega ne sum ni nastinata, ni pijam nekakvi apcinja - nisto, a eve veke 2/3 dena otkako me cesa i gledam deka ima takvi parcenca mali (poznavam koga ja dobivam i po miris i po se).

Ama jas jadam mnogu blago :( Se mackam so krema ama dzabe, posle pola saat pak me cesa :S Ke treba da odam na lekar ama nemam nikako vreme....
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29448
Registration date : 2008-07-16

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 21:33

Hormonce a taa mast e samo za nadvoresna upotreba taka?ja pobarav jas na internet bila na firmata shering pa ima edna pretstavnicka na taa firma sto idi na rabota pa ke probam preku nea fala mnogu
Вратете се на почетокот Go down
Viktorija78
Полуматурант
Полуматурант
Viktorija78


Female
Број на мислења : 524
Age : 45
Локација : Doma
Поени : 28640
Registration date : 2008-09-13

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 21:46

Ilince , neznam dali ima kaj nas apcinja Acidofilus? Mnogu se dobri, namesto jogurt moze da gi zemas niv. Travogenot e mislam edinstvenoto resenie za toa odvratno cesanje. Kakvi promivki, toa koga cesa, nema sala.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29448
Registration date : 2008-07-16

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 21:50

edinstveno me plasi dali moze da stavam se bidejki sum bremena.Mi rekoa deka bila podobra mast kanesten i taa ja zedov koga gledam na upatsvoto pisuva zabraneta vo bremenost...:((((((((Jas veruvaj se bi se napila i namackala da se spasam od ova pusto cesanje ama mi e strav zaradi bremenosta.Fala ti mn za sovetot
Вратете се на почетокот Go down
Viktorija78
Полуматурант
Полуматурант
Viktorija78


Female
Број на мислења : 524
Age : 45
Локација : Doma
Поени : 28640
Registration date : 2008-09-13

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 22:16

I jas bev bremena petti mesec koga ja upotrbuvav Travogen kremata. Acidofilusot e apsolutno bezbeden bidejki e mlecnokiselinska bakterija. Kanestenot neznam zosto voopsto ja davaat uste, ne pomaga voopsto,nitu pak Ekalin ili kako se vikase? Od iskustvo vi ja preporacuvam Travogenot.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29448
Registration date : 2008-07-16

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 22:18

Fala ti mnogu Viktorija utre sum slobodna pa ke izlezam da ja pobaram pa ke ti pisam sto sum napravila.Jas sega so nistatin se mackam
Вратете се на почетокот Go down
Viktorija78
Полуматурант
Полуматурант
Viktorija78


Female
Број на мислења : 524
Age : 45
Локација : Doma
Поени : 28640
Registration date : 2008-09-13

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 22:21

Pred da ja otkrijam travogenot, me smiruvase solena voda. Probaj.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28863
Registration date : 2008-08-17

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 22:24

Viktorija78,кој е составот на травогенот?
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29448
Registration date : 2008-07-16

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 22:28

Kako solena voda ?Vo voda rasvoreno sol?
Вратете се на почетокот Go down
Viktorija78
Полуматурант
Полуматурант
Viktorija78


Female
Број на мислења : 524
Age : 45
Локација : Doma
Поени : 28640
Registration date : 2008-09-13

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 22:31

Da, rastvori i izmij se. Malku ke ti se smiri.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29448
Registration date : 2008-07-16

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty24.10.08 22:34

fala viktorija se ke probam fala ti premnogu
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty25.10.08 9:29

Ilince, procitaj na Travogenot dali smee za trudnici ili ne.
Jas ne bi stavala nisto sto ne mi preporacal lekar, barem ne vo bremenosta.

Edit:
go najdov na internet, sostav: izokonazol nitrat. Pisuva deka ne e steten vo bremenost i laktacija. Sepak prvo bi se sovetuvala so ginekolog.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28863
Registration date : 2008-08-17

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty25.10.08 12:42

[quote="Kinky]

Edit:
go najdov na internet, sostav: izokonazol nitrat. Pisuva deka ne e steten vo bremenost i laktacija.[/quote]

Не ми ни текна да побарам на google.Не знам зошто али ми звучеше како некој билен препарат :oA
Кога имам проблем со кандида обично после пиење на антибиотик земам капсула Дифлазон.Ама таа не смее да се употребува за време на бременост.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29448
Registration date : 2008-07-16

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty25.10.08 18:19

Fala vi na site vo ponedelnik i se javuvam na pretstavnickata od Shering deneska ja barav travogen niz cel grad ja nema .A eve i cesanjevo malku po malku stivnuva
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty26.10.08 8:17

Simona's mom напиша:

Не ми ни текна да побарам на google.Не знам зошто али ми звучеше како некој билен препарат :oA
Кога имам проблем со кандида обично после пиење на антибиотик земам капсула Дифлазон.Ама таа не смее да се употребува за време на бременост.
Mozebi zaradi nazivot Travo-gen, te asociral na treva:)))

Aj sega jas da ne guglam:), kazi mi sto e Diflazon i za sto sluzi?
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29448
Registration date : 2008-07-16

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty26.10.08 10:53

Diflazon e antimikotik.Se dava po edna tableta na den sedum dena po red ako e posastapena ili ima pakuvanje i so samo edna tableta.Znaci oralno resenie za kandida bez razlika dali vo usta ili vaginalna Smile))))
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28863
Registration date : 2008-08-17

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty26.10.08 11:03

Kinky,дифлазонот е генерички флуконазол,системски антимикотик,кој ги инхибира ензимите на повеќе видови габички меѓу кои и на кандидата.Се користи или орално или интравенски.Продира во сите телесни течности ,дури и во цереброспинален ликвор ,па може да се користи и кај менингити предизвиакни од габички.Е сега продира и преку плацентарната бариера и во млекото и затоа кај бремени и доилки не е препорачлив.
Кај вагинална кандидијаза се препорачува една капсула од 150 мг. и тоа го прави лесен за употреба ,ама како и кај повеќето лекови има и контраиндикации и ретко и несакани ефекти.
Ако вагиналетите и кремите можат да го решат проблемот,нема потреба од него.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28898
Registration date : 2008-08-31

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty26.10.08 11:09

Јас и сопругот сме пиеле неколку пати Дифлазон (по една капсула на пр.од 150 мг или 3 капсули од по 50 мг). Значи Дифлазон кога се пие треба двајцата брачни другари да го пијат (така ми кажа д-р) и го прочистува цел организам од бактерии,не само гениталиите.
Значи ако се работи за вагинална кандидијаза се зема еднократно 1 капсула од 150 мг. (прочитајте на сајтот на Крка)
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty27.10.08 7:53

Fala za objasnuvanjeto:).
Prv pat slusam deka moze oralno da se zeme lek protiv kandida.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Проблем со кандида - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Проблем со кандида
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 14Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Здравје на возрасни-
Отиди до: