Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јули 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Свински грип !!

Go down 
+117
BiljanaKK
Sanja_Ivana
rainbow
Lemate
beti.liz
Nataly
elkicka
mamacaci
Damjana
nnatasa
lela
Eci-Peci
Biljana
mamicka
Dara
prettygirl
bile2
Daki
delfinka
Jovana_Skopje
emilija nestorova
sonjamfk
makresanska
bordan
EckaGj
Dali
eli
Lili
biljanag
mami29
Annabel
nata
kiki-riki
smisjana
monabombona
Dragana
redsonja
Janicka
elena-d
strk
mamaAnita
vasidora
Tifani
Maja
Ninicka
Mama Vase
Monika
Sandra_Anja
bubamara
Ves
mama
Elicka
tetovcanka
Majsi
Viki J.N.
Ostoun
Bliznaci
Arhangel
kalinche70
DijanaP
adi
Vesna Blazevska
Kat
obicna
Лејди
Kate77
Kikic
Zvezdicka
Sister
sunset
marina_daniel
Deni
danielaval
bibip
katica
rich_bitch1
baby24
mina32
Ilince
Winki
avanturistka
Misticia
jasmina,mina
Ance-J
Juni08_Andrea
delfin76
MamaMaja
hormonce
macush
Janaxxxx
Lana
Elisaveta
butterfly
soledad
Mama Ane
Јосиф Ф.
Pipolino
magi
Eva Marija
vecki
Anika
kavadarcanka
BILE-ENA
anetapp
Dzena
Emi
Vesnicka
Mila87
Goca
lida
D-r Lidija Pazdrijan
fibimk
ripce
Sun
KATIC
mama X
sneze
121 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 40  Next
АвторПорака
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29204
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 0:38

abe kakvo pogresno sfakanje.taman rabota.jas uste sum si optimist.ustvari odsekogas sum bila.ama ne e na odmet sega malku ti da me ohrabris.jas se umoriv.gledas forumov kako ni pomaga.malku jas,malku ti,malku mina i ete zimata pominala.
nema,nema pravila.ustvari sekoja mama najdobro si znae.
samo uste mama maja fali pa da ne stavi u red site flower

mina vo kontekst na sipanicite.so jana 7 god. gi brkame.me zezaa edno vreme site da sum dala oglas kade ima dete so sipanici da ne viknat.bukvalno gi brkavme vo nekolku navrati.i guskanje,bacuvanje,ista casa pienje ama dzabe.i toa ne odkoga ke izlezat,tuku so drugarcinja na bolnoto dete,znaci pod predpostavka deka se i tie zarazeni.neli dodeka se vo period na inkubacija.ama eve nisto.aber nema.a vikaat kolku postar tolku potesko.


Последната промена е направена од Mama Vase на 17.11.09 0:42. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30374
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 0:41

samo uste mama maja fali pa da ne stavi u red site
flower

а бе Васе ти ако не ме насмееш кој hihi hihi !
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30990
Registration date : 2008-05-05

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 0:49

jas resiv temava veke da ne ja citam bev isplasena priznavam ama sega sum od pamet izvadena Свински грип !! - Page 29 Icon_biggrin
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 29018
Registration date : 2008-11-02

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 1:01

Abe ajde te aman veke stvarno prajte paniki ne vikam deka ne e nisto gripov ama vie jas odnesovte rabotava u plafon ozbilno preteruvate so diganje paniki! Nemoj da se plasis Vecki iako e toa normalno vo vakvi situaciii ama so da kazam jas so pored mene sum sretnala do sega 100 luge so po nekoj den se razbolile od gipov i so trebase da ne iskocam od doma auuuuuuu koj panicarki ste bileeee! Свински грип !! - Page 29 412106
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30374
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 1:07

Јанаххх македонски синдром срцка hihi верувај и ти да си овде ќе влезеш во овој бубањ на паники секојдневни те заплашувања,те ладења по медиуми,улици,разни институции!Јас сум убедена дека ќе бидеш испаничена како сите нас бидејќи јас не верувам дека постои една на форумов на која не и е страв!Единствени што не се испаничени се форимџиките од дијаспората Германија,Америка,Австралија,Шведска!Вас може на вести на улица по иснтитуции ,,ве трујат,,со попаметни работи е кај нас е друго,нема за што па само за тоа и тоа.......
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31326
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 1:38

vecki напиша:
jas resiv temava veke da ne ja citam bev isplasena priznavam ama sega sum od pamet izvadena Свински грип !! - Page 29 Icon_biggrin

ic nemoj da se vadis od pamet vecki, citaj ja mama vase Свински грип !! - Page 29 133239
ah ama slatko se iznasmeav ama i jas se plasam seuste ama ne so toj intenzitet Свински грип !! - Page 29 231435
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28684
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 1:47

Majsi напиша:
Toa e se OK ne velam deka ne e da ne se razbereme pogresno.Znaci sosema si vo pravo jas te razbiram.
Megutoa i tie odbrani gosti sto ke ti dojdat doma ne daj boze moze nekoj od niv da e zarazen predhodno neli a da neznae.
Ete i nie sakavme da ideme na Zlatno Slavejce ama ne otidovme.Na Vodno setkame pocesto kontaktite so gosti ni se poretki.....ne deka ne ideme ili ne ni doagaat ama poretko od voobicaeno.
E sega nie se druzime ideme doagame so istite tie gosti sto ke ni bidat i na rodendenot znaci ne se 50-100 luge tuku se onie so koj se druzime stalno okolu 30.Epa istite tie treba doma da mi dojdat ako ne pravam vo igroteka Свински грип !! - Page 29 121539
Neznam ne deka jas ne se plasam ama nekako ova mi e preterano.Sekoja godina ima grip i sekoja godina treba isto pazenje kako i ovaa zosto decata se sepak deca.
Ajde sega moze ke tresam zeleni ama ete sega mi tekna nesto.....ete lugeto pravat svadbi - sto mislite deka gi otkazuvaat???Neeee ne deka so deca ke odat ama ete ke odat sami pa ke prenesat na decata doma ako nesto fatile....
Ajde veke ne tresam zeleni Свински грип !! - Page 29 231435

Јас да се прашувам и без грип не би требало свадби да се прават, ама ајд не ме прашуваат Свински грип !! - Page 29 69779

Маж ми ми вика вчера... Аман бре више од ова грипов, дај кај има да идеме да се разболиме,
да ни помине и да не ни биде гајле више, ќе полудиме само тоа се збори. Свински грип !! - Page 29 69779

И навистина грип ко грип, јас се повеќе така го сфаќам, ама пак ќе кажам, не сум баш
мераклија да го буткам Максим по места кај што има многу луѓе, многу деца, многу
потенцијална опасност. Затоа нема да правиме роденден никаде, две вечери со најблиските,
ќе ги распоредиме, како гости ќе му дојде.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31326
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 2:08

pred dva dena mm ja kacil milena vo avtobus i mi dojdoa na rabota
se izraduvav ubavo me iznenadija, ama cela nok si mislev gluposti lele od gripov nema covek mira, pa daj boze si vikam da ne fati ama ako fati so da pravam
mm ne e panicar nitu se ineresira za gripov, voopsto ne mu teknuva za nego da zbori, mozda podobro taka
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30936
Registration date : 2008-11-06

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 9:47

еве еден натпис што да консумирате Smile
http://www.tocka.com.mk/vest.php?vest=15167&page=1
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 30066
Registration date : 2008-08-29

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 10:00

Uuu fuj, FF so Anis .. mozebi ima ljubiteli i na ova ama mene mi se povraka od niv.
A, anisot e i onaka samo zacin moze da se kupi vo vrekicki za kolaci Smile samo pomesan so mentolot od bombonite mene mi e odvraten.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28050
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 10:54

“Медицински не е оправдано на полесните случаи да им се дава ’тамифлу‘“,
категоричен е и инфектологот д-р Звонко Миленковиќ, директор на
Инфективната клиника. Тој вели дека во првата фаза терапијата со овој
лек не била селективна зашто се обидувале да го спречат ширењето на
инфекцијата. Д-р Миленковиќ укажува на разликата на полесната и потешка
клиничка слика на новиот грип. Се смета дека лесна клиничка слика имаат
пациенти со благо покачена температура која организмот може да ја
поднесува, кашлица, гребење во грлото, носна секреција и премаленост со
послаб интензитет. Тешка клиничка слика имаат пациенти со покачена
телесна температура која не се симнува три дена или повторен пораст на
температурата по нејзино претходно намалување, брзо влошување на
состојбата за неколку часа, придружена со трески, вознемиреност,
поспаност, конфузност, главоболки, болки по целото тело, чувство на
исцрпеност, силно забрзана срцева акција, повраќање, пролив, задушување.
Во случај на влошување на состојбата и по три дена, доколку има индикација, не е доцна за ’тамифлу‘“, потенцира д-р Миленковиќ“(Извадок од денешен Утрински весник)

Е стварно неможам да не се нервирам,добро овој Господинов вели дека во првата фаза терапијата со лекот тамифлу не била селективна зошто се обидувале да го спречат ширењето на инфекцијата.Јас или оглупавев од С.Г. или неможам да го разберам човеков тој сака да каже дека ако примиш тамифлу потешко ќе се заразиш или???Леле луѓе Свински грип !! - Page 29 Icon_scratch а, сега ќе чекале да се влоши состојбата па ќе давале тамифлу на заразени од С.Г. Досега требаше да се даде тамифлу во рок од 24 часа од првите симтоми а сега можело и после три дена.Дефинитивно си играат играчки или јас стварно неможам да ги разберам што сакаат да кажат. а погоре во текстот во Утрински вели вака:

“Опасниот вирус ги нападна и најмладите. Според најновиот епидемиолошки
извештај, меѓу заразените се и две мали деца. Едното има само една
година, а другото три години. И двете се сместени на Инфективната
клиника и се во добра здравствена состојба. Тие не посетувале градинка
со што се исклучува можноста градинките да се извор на заразата. Од
новиот грип, најверојатно, се заразиле дома. Заедно со двете деца,
досега во Македонија се регистрирани 334 случаи на новиот грип. Повеќе
од половината од нив веќе се излекувани.“
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31326
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 11:07

Eksperimentiraat posto po se izgleda nitu znaat nitu umeaat da se spravat so situacijava!!!

mama Ane fala za linkot Smile
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 29018
Registration date : 2008-11-02

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 12:24

jasmina,mina напиша:
Јанаххх македонски синдром срцка Свински грип !! - Page 29 69779 верувај и ти да си овде ќе влезеш во овој бубањ на паники секојдневни те заплашувања,те ладења по медиуми,улици,разни институции!Јас сум убедена дека ќе бидеш испаничена како сите нас бидејќи јас не верувам дека постои една на форумов на која не и е страв!Единствени што не се испаничени се форимџиките од дијаспората Германија,Америка,Австралија,Шведска!Вас може на вести на улица по иснтитуции ,,ве трујат,,со попаметни работи е кај нас е друго,нема за што па само за тоа и тоа.......
Abe normalno e toa deka na covek mu e strav i mene mi e strav i jas se si vikam sega ke se zarazam i a vidam nekoj da kiva ili kasla begam ama mene ne mi e jasno toa so site maski nostat be so e ova ne e nekoja bolest so se prenesuva niz vozduh pa sega ajde so gas maski da se setate, a i panika da se pravi ne e potrebno pa kakvi ne bolesti ima be luge a ne eden grip kako grip sepak e grip ne e neznam ti sto kujznae kolku smrtonosno i opasno!
Sto se odnesuva za Tamiflu mozam da kazam deka ovde ne go forsiraat tolku mnogu osobeno imam slusnato od doktorite na rabota deka ne e bas pozelen za deca dodeka vozrasnite podobro go podnesuvaat i toj se koristi vo prvite 72 casa od pojavata na prvite simptomi dokolku se pocne pokasno veke nema nikako pozitivno dejstvo! A Tamiflu kako lek da vi poobjasna gi zastituva kletkite osobeno na belite drobovi da ne gi napadne virusot t.e. da ne dobie bolniot bronhitis ili vospalenie na pluka ( toa e edna od losite raboti koj gi predizvikuva gripot) A Tamifluto ne pomaga virusot da se ubie ili da se izleci covekot virusot se leci samo so mnogu vitamini i tecnosti odmaranje i sekako preparati protiv zgolemena telesna temperatura!

I drugo nesto dokolku imate temperatura koja ne e povisoka od 38 °C ne pijte paracetamol odma, ostaveto go organizmot barem nekoj saat so taa tem. da se izbori sam dokolku moze taa Tem. pokazuva deka vasiot organizam se bori, no dokolku pomine 38°C togas toj e sovladan i nemoze da go pobedi virusot togas treba da se zeme paracetamol ili drugi lekarstav za namalauvanje na Tem.
I pak ke kazam gledajte kolku mozete poveke topli tecnosti da piete ili pak voda samao i svezi sokovi!
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31767
Registration date : 2008-09-14

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 12:32

Jas bev 4 dena na bolnica i ne vidov ni edna sestra ili doktor da nosi maski,a i opsto po ulica ili po prodavnici nikoj ne nosi.Mozebi kaj vas Janaxxx zatoa sto e pogolem grad,a i ovde nikoj ne diga nekoja frka okolu toa.
Вратете се на почетокот Go down
redsonja
Прваче
Прваче
redsonja


Female
Број на мислења : 154
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 27620
Registration date : 2009-06-22

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 12:34

Епа луѓе, фармацевтските компании богами добро се омрсија од свинскиот грип. Еве ви една информација, па само заклучете кој што добива и што губи од целава фрка.

Фармацевтски компании со приходи и до 10 пати поголеми поради продажба на лекови и вакцини против новиот грип

Благодарение на намалување на трошоците и се поголемите приходи од лекови, водечките светски фармацеутски компании го зголемиле својот профит во третиот квартал од оваа година. Дел од тие компании предвидуваат дека приходите ќе растат и во последниот квартал од оваа година, објави Нови лист.
Од новиот грип најмногу ќе профитираат европските производители на лекови GlaxoSmithKline, Novartis, Sanofi-Aventis i AstraZeneca кои ја добија лиценцата за вакцини против вирусот.
Новартис објави за умерен пораст на приходите, швајцарски Roche (кој не објавува квартални податоци за профит) приходите ги зголемил за 9,7 отсто и тоа најмногу поради продажбата на лекот Тамифлу. Таа компанија во теретото тримесечие заработила 12,4 милијарди швајцарски франци, а приходите од Тамифлу се зголемија за речиси десет пати - на 994 милиони франци.
Во таа компанија се проценува дека приходите од продажбата на Тамифлу ова година ќе бидат две милијарди франци (околу две милијарди долари).
Освен за Тамифлу, зголемена е и продажбата на Реленца, антивирусен лек кој го произведува Глаксо. Во третиот квартал тој лек е продаден во вредност од 182 милиони фунти (304 милиони долари), а во истиот период лани приходот од него бил само 12 милиони фунти (околу 20 милиони долари).
И Глаксо во последниот квартал од годината очекува пораст на приходите од продажбата на лекови против т.н. свински грип, па очекувањата им се над милијарда долари.
Финансискиот раст на Новартис не се темели само на вакцината против свинскиот грип туку на развој и продажба на други лекови. Во последниот квартал од годината продажбата на вакцини против новиот грип според очекувањата на Новартис ќе бидат 400 до 700 милиони долари од вкупната продажба во последниот квартал.
Свинскиот грип ја „издигна“ и компанијата AstraZaneca која се смета за „мал играч“ на „пазарот на грип“. Таа има договор со Владата на САД за 40 милиони дози вакцини и во третиот квартал ќе заработи 152 милиони долари.
Францускиот Sanofi-Aventis во последниот квартал очекува 500 милиони долари од продажбата на вакцина против новиот грип.
И американските фармацевстки компании како Pfizer или Baxter во третиот квартал имаат одлични резултати кои ќе бидат уште подобри во последниот квартал од годинава.
.......................................................

Тоа е тоа. Не знам кој спомна погоре на темава, кога е криза нема да купуваш многу работи, но за здравје ќе купуваш се што треба, било криза или не.

Сега ви пуштам и еден линк од денешниот број на Слободна Далмација, каде еден епидемиолог убаво објаснува дека вакцинирањето во ек на епидемија не е добро да се прави. Поенатата е дека ако некој има инкубација а не знае и се вакцинира, може да настанат посериозни последици. Тој вели дека нема да се вакцинира сега, евентуално следната сезона.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/79323/Default.aspx
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27650
Registration date : 2009-06-29

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 12:42

Јас целосно се согласувам дека не треба да паничиме. И јас и ќерката бевме болни (и според новиве кажувања испаѓа дека било свински грип). И двете имавме температура 36 часа (јас 39 со нешто, а малата качи до 40,2), и нормално јас испаничив и вртев по лекари. Ми рекоа, седете дома, спуштајте температура, разладувајте се и ако не падне температурата по 72 часа на инфективно. Конкретно ќерка ми е помала од 3 год, ама не беше на Тамифлу ( по лични убедувања на педијатарот). Сега (по 8 дена) и двете сме добро (фала богу). Значи грип ко грип. Само многу топли напитоци и парацетамол, одмор (затоа што боли ко некој да ве тепал). Јас сега се смеам, и викам веќе кога се измачивме, и сме добри, барем да беше свинскиот грип да не му се секирам до март Свински грип !! - Page 29 Icon_flower .
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31326
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 12:43

monabombona milo mi e sto ste dobri Smile
a pievte nesto osven caevi sokov i za T drugo vi dadoa ili ne
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 30066
Registration date : 2008-08-29

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 12:54

red sonja toa sto nekoj se omrsil od histerijata ne e nisto novo nitu neobicno. Vo sekoja situacija enkoj dobiva a nekoj gubi.Taka da ne ja gledam poentata na tvojot post.

Jas sum zdrqvstveno osigurana i za niakkvi vakcini ne plakam dopolnitelno taka da ic ne mi e gajle koj kolku zarabotil mene mesecnata premija za zdravstveno mi odi bez razlika na se.

Od druga strana isto ne razbiram zosto tolku se forsira taa informacija deka nekoj se omrsil zarabotil ili zbogatil koga gripot ne enisto apstraktno, toj e fakt postoi i hara i nisto nema da se smeni so toa sto postojano ke povtoruvas deka se e zavera za da se ograbat drzavite i nekj da zaraboti pari.

Navistina ne te razbiram koja ti e agendata???? Ako si protiv vakcini daj argumenti protiv vakcinite a ne vaka da se kuskas bidejki na site ni e poznat faktot no ne mu pomaga na nikogo.
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27650
Registration date : 2009-06-29

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 13:14

Emi напиша:
monabombona milo mi e sto ste dobri Smile
a pievte nesto osven caevi sokov i za T drugo vi dadoa ili ne
Ништо друго не пиевме. Претходно ќерка ми беше на цефалексин заради
бактерија во нос, па се поклопи со времетраењето на вирусот. А јас,
ништо освен далерон колд.
Инаку, околу фармацевтските компании. Не е тајна она што го зборува редсоња, ама било и ќе биде. Ако веќе зборуваме за големи пари, не е само вакцинацијата или свинскиот грип, што е со цитостатиците? Него, ај да не ја шириме темата. И Звездичка е во право, нашата месечна премија за здравствено осигурување, секако се одлева од наш џеб и секако завршува некаде каде што некој се омрсува.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 29018
Registration date : 2008-11-02

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 13:20

lela напиша:
Jas bev 4 dena na bolnica i ne vidov ni edna sestra ili doktor da nosi maski,a i opsto po ulica ili po prodavnici nikoj ne nosi.Mozebi kaj vas Janaxxx zatoa sto e pogolem grad,a i ovde nikoj ne diga nekoja frka okolu toa.
Ovde kaj nas znaci kade sto sum jas vo Germanija nikoj ne nosi maska, jas citav deka vie vo Mak- Skopje nosat sekade maski! Ocigledno pogresno si svatila!
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27901
Registration date : 2009-08-23

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 13:22

Jas pred 2 saata se vrativ od bolnica i nemase lekar sto ne nosese maska, i mislam deka e sosema vo red sto gi nosat.
Вратете се на почетокот Go down
redsonja
Прваче
Прваче
redsonja


Female
Број на мислења : 154
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 27620
Registration date : 2009-06-22

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 13:35

Zvezdicka напиша:
red sonja toa sto nekoj se omrsil od histerijata ne e nisto novo nitu neobicno. Vo sekoja situacija enkoj dobiva a nekoj gubi.Taka da ne ja gledam poentata na tvojot post.
Jas sum zdrqvstveno osigurana i za niakkvi vakcini ne plakam dopolnitelno taka da ic ne mi e gajle koj kolku zarabotil mene mesecnata premija za zdravstveno mi odi bez razlika na se.
Od druga strana isto ne razbiram zosto tolku se forsira taa informacija deka nekoj se omrsil zarabotil ili zbogatil koga gripot ne enisto apstraktno, toj e fakt postoi i hara i nisto nema da se smeni so toa sto postojano ke povtoruvas deka se e zavera za da se ograbat drzavite i nekj da zaraboti pari.
Navistina ne te razbiram koja ti e agendata???? Ako si protiv vakcini daj argumenti protiv vakcinite a ne vaka da se kuskas bidejki na site ni e poznat faktot no ne mu pomaga na nikogo.

Поентата на мојот пост ја гледаат многумина. Парите што ги прибираат фармацевтските компании се и мои, јас плаќам за здравствено осигурување и го полнам буџетот, па ме интересира и каде тој се одлева. Во текстот има за колку пораснале приходите на производителите на вакцини и силните милијарди сами по себе зборуваат многу, не мора сега да образлагам. Мислам целава работа со свинскиот грип на планетава се разви со филмска брзина, пандемијата беше прогласена дур да трепнеш, а вакцината произведена дур кажеш кекс. Кој има добивка од тоа, се гледа од финансиските извештаи.

Каде јас постојано повторувам дека се е завера? Само искажувам некои свои сомневања, како и сомневања на милиони други. А и постојано да велам дека се е завера, па што тебе ти смета толку?

Сакам да се сомневам, да преиспитувам, да читам меѓу редови, а не само да голтам тоа што е сервирано. Под површината на нештата секогаш има многу скриени работи.
Агенда немам, каде гледаш агенда?

За моите ставови против вакцините сум ги дала аргументите во соодветната тема. Овде се зборува за свинскиот грип и јас досега на оваа тема се трудев да проширам некои информации кои сметам дека се корисни да се знаат.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 30066
Registration date : 2008-08-29

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 13:52

RedSonja po taa loika ajde da otvorime i tema za bankarite pa da pisuvame tamu kolku milijardi tie ke zarabotat ovaa godina na osnova na sobiranje kamati na stambeni krediti i prevari. Isto kako i so gripot ni ovaa tema nema da ni pomogne da si gi platime ratite za kredit.

Svinskiot girp e vo pandemijska sostojba od pocetokot na godinata taka da ne e tocno deka epidemija e progklasena taka brzo. Proveri si gi faktite nemoj da citas samo ona sto tebe ti odgovara.

Sekoj ima agenda i cel, samo jas tvojata ne mozam da ja svatam. Na nikomu ne mu pomagas samo doelvas maslo na ogin i toa so apsurdni fakti.
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 28131
Registration date : 2009-05-20

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 14:06

Dosta devojki mozebi ova e i celta na celata ovaa fama.Sami gledate sto se slucuva vo svetski ramki,nema potreba od prepukuvanje megju nas za vakvi raboti Свински грип !! - Page 29 445531 Sekoj neka si stoi zad svoite gledista vprocem si ima pravo na toa.Nema potreba od nametnuvanje na stavovi i razmisluvanja.
Вратете се на почетокот Go down
redsonja
Прваче
Прваче
redsonja


Female
Број на мислења : 154
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 27620
Registration date : 2009-06-22

Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty17.11.09 14:14

Zvezdicka напиша:
RedSonja po taa loika ajde da otvorime i tema za bankarite pa da pisuvame tamu kolku milijardi tie ke zarabotat ovaa godina na osnova na sobiranje kamati na stambeni krediti i prevari. Isto kako i so gripot ni ovaa tema nema da ni pomogne da si gi platime ratite za kredit.

Svinskiot girp e vo pandemijska sostojba od pocetokot na godinata taka da ne e tocno deka epidemija e progklasena taka brzo. Proveri si gi faktite nemoj da citas samo ona sto tebe ti odgovara.

Sekoj ima agenda i cel, samo jas tvojata ne mozam da ja svatam. Na nikomu ne mu pomagas samo doelvas maslo na ogin i toa so apsurdni fakti.

Па зар ако се чувствуваме немоќни нешто да промениме треба да молчиме? Ако гледаме дека нешто не е во ред, човечки е да се потрудиме тоа да го промениме, за подобра иднина на сите, нели? И на крај ако банките од нас прават робови, па, ќе се трпи, ќе се трпи, па по 100 години можеби робовите ќе кренат и востание.

Свинскиот грип се појави во април, не во почетокот на годината. Пандемијата е прогласена по неколку месеци, летово, мислам во јуни, да не пребарувам сега.

Звездичка, за да те перцепирам и натаму како сериозна, те молам да ми посочиш кои мои факти се апсурдни?
............................................................

Еве, да долеам уште малку масло на огнот, да споделам уште една интересна вест на која штотуку случајно налетав.

Лист од маслинка против новиот грип

Јапонските научници објавија резултати од истражувањето на антивирусното делување на хидрокситирозол на разни видови (типови) на вирусот на грип, вклучувајќи го и Х1Н1.
Хидрокситирозол предизвикал промена во градбата на станиците на вирусот и ја запрел активноста на сите типови вируси на грип на кои е тестиран.
Листот од маслинка е богат природен извор на хидрокситирозол и олеуропеин, полифенолни поврзувања со силно антимикробно делување.
Поради тоа против сите видови вирози и грип се препорачува земање чај или екстракт од листот на маслинка во вид на капсули.


Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Свински грип !! - Page 29 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 29 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Свински грип !!
Вратете се на почетокот 
Страна 29 of 40Отиди на страна : Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 40  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: