Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јули 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Свински грип !!

Go down 
+117
BiljanaKK
Sanja_Ivana
rainbow
Lemate
beti.liz
Nataly
elkicka
mamacaci
Damjana
nnatasa
lela
Eci-Peci
Biljana
mamicka
Dara
prettygirl
bile2
Daki
delfinka
Jovana_Skopje
emilija nestorova
sonjamfk
makresanska
bordan
EckaGj
Dali
eli
Lili
biljanag
mami29
Annabel
nata
kiki-riki
smisjana
monabombona
Dragana
redsonja
Janicka
elena-d
strk
mamaAnita
vasidora
Tifani
Maja
Ninicka
Mama Vase
Monika
Sandra_Anja
bubamara
Ves
mama
Elicka
tetovcanka
Majsi
Viki J.N.
Ostoun
Bliznaci
Arhangel
kalinche70
DijanaP
adi
Vesna Blazevska
Kat
obicna
Лејди
Kate77
Kikic
Zvezdicka
Sister
sunset
marina_daniel
Deni
danielaval
bibip
katica
rich_bitch1
baby24
mina32
Ilince
Winki
avanturistka
Misticia
jasmina,mina
Ance-J
Juni08_Andrea
delfin76
MamaMaja
hormonce
macush
Janaxxxx
Lana
Elisaveta
butterfly
soledad
Mama Ane
Јосиф Ф.
Pipolino
magi
Eva Marija
vecki
Anika
kavadarcanka
BILE-ENA
anetapp
Dzena
Emi
Vesnicka
Mila87
Goca
lida
D-r Lidija Pazdrijan
fibimk
ripce
Sun
KATIC
mama X
sneze
121 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 25 ... 40  Next
АвторПорака
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29204
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty04.11.09 0:56

ne be kakvi sudski pokani.zar ste cule nekogas drzvata da gi tuzi roditelite za nevakciniranje?ne.zatoa sto takvo nesto ne postoi osven vo slucaj na nevakciniranje od negriza.imase eden takov slucaj,majkata gi ostavi decata pred eden skopski hotel,zaminala za egipet......
koga ja fatija pokraj prijavi za droga,prostitucija,negriza kon decata,spomnaa i za toa deka voopsto malite ne bile vakcinirani.pa ako sakaat mozat uste edna tuzba da i stegnat.taa za sebe ne znaela,kamoli za kalendar na imunizacija.
ova kako primer.
a toa zadolzitelna vo prevod znaci dolznost i obrska.nisto poveke.
ima mnogu religii koi ne veruvaat vo vakcina.ili luge koi ne praktikuvaat voopsto klasicna medicina.na pr. amisite ne se bockaat.i budistite.ustavot vika pravo i izbor na sekoj gragjanin.
stom nie ne plakame nema problem.da bese nekoj danok vo prasenje,eeee togas ke imase sudski pokani hihi
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28684
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty04.11.09 1:05

Samata recenica sto ja cuv:
Koj ke go vakcinira deteto ke mora da potpise deka na svoja glava go vakcinira, i onoj koj
nema da go vakcinira ke mora da potpise mi e stravicna, snaci oni si se stitat od se sto postoi.
Koj ke vleze ke se kae, koj nema da velze ke se kae :(
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30904
Registration date : 2008-07-19

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty04.11.09 4:20

Eve sto najdov deka se preporacuva u Srbija. Smile

http://kirilica.com.mk/vest.asp?id=35954

Mwwaaa Свински грип !! - Page 10 40907
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28684
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty04.11.09 8:14

Цитат :
- Треба да се пие расолницата од зелката, варено вино, варена ракија, секако без претерување, што повеќе лимонади, чаеви и топли напитоци. Со внесување течности се исфрлуваат бактериите од организмот.


Е од јува сигурно ќе ви биде поарно.
Посебно ако предходната вечер сте се дезинфицирале со ракија hihi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 29873
Registration date : 2008-04-14

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 11:26

Само што добив mail, па сакав да споделам:

H1N1 – predostrožnost za grip

Jedina vrata za ulaz su nosnice i usta/grlo.U globalnoj epidemiji ove vrste, gotovo je nemoguće izbeći dolazak u kontakt sa H1N1, uprkos svoj predostrožnosti. Kontakt sa H1N1 nije toliko problem koliko je problem njegovo širenje.

Dok ste još uvek zdravi i nemate nikakve simptome H1N1 infekcije, u cilju prevencije širenja, ublažavanja simptoma i razvoja sekundarnih infekcija, neki vrlo jednostavni koraci, koji nisu dovoljno istaknuti u zvaničnim komunikacijama, mogu biti preduzeti (umesto da se usredsredite na to kako da instead of focusing on how to stock N95 or Tamiflu):

1. Često pranje ruku (dobro je naglašeno u svim zvaničnim komunikacijama).

2. Pristup "Ruke sklanjati sa lica". Odoleti svim pokušajima dodirivanja delova lica (osim ako želite da jedete, da se kupate ili ošamarite).

3. *Dva puta dnevno ispirajte grlo slanom vodom (koristite Listerine ako ne verujete soli)... *H1N1 treba 2-3 dana nakon inicijalne infekcije u grlu/nosnim šupljinama da se razmnoži i pokaže karakteristične simptome. Jednostavno ispiranje sprečava širenje. Na neki način, ispiranje slanom vodom ima isti efekat na zdravu individuu, koju Tamiflu ima na inficiranu. Nemojte podcenjivati ovu jednostavnu, moćnu i ne skupu preventivnu metodu.

4. Slično sa 3 gore navedena, *čistite vaše nosnice najmanje jednom svakog dana sa toplom slanom vodom. *Ne može svako biti dobar u Jala Neti ili Sutra Neti (veoma dobra Yoga asanas za čišćenje nosnih šupljina), ali *jako duvanje nosa jednom dnevno i brisanje obe nosne šupljine sa vatom duboko natopljenom u toploj slanoj vodi je vrlo efikasno u snižavanju virusne populacije.*


5. *Ojačajte svoj prirodni imunitet sa hranom koja je bogata vitaminom C (Amla i ostalo citrus voće). *Ako imate dodatke u vidu tableta vitamina C, uverite se da one takođe imaju i cink, kako bi se pojačala apsorpcija.

6. *Pijte što više možete tople tečnosti (čaj , kafa, i ostalo) *Piće topple tečnosti ima isti efekat kao i ispiranje, ali u suprotnom pravcu. Oni spiraju razmnožene viruse iz grla u stomak, gde oni ne mogu preživeti,
razmnožavati se ili načiniti bilo šta loše.








Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29352
Registration date : 2008-08-08

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 11:39

Gi gledavte li vcera na utakmica vo Rusija site so maski????
Lele jezivo, ama taka treba.
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27257
Registration date : 2009-08-25

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 12:04

imashe pred nekoj den za svinski grip vo Amerika vo 1976g koga se pojavil normalno imalo vakcina kako i sega no imashe 2 primeri so kobni posledici edn azena shto se vakcinirala dobila nekoj redok sindrom predizvikan od vakcinata i ostanala inavalid,i za dr zena koja gi izgubila dvete svoi deca na 19 i 26 god vozrast od svinski grip i ajde bidi pameten kako da postapish
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29204
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 12:33

toa e spanskiot grip koj e mnogu mnogu polos od ovoj segasniot.epidemiolozite vikaat deka srekni sme sto go imame ovoj.a toa se slucilo vo severna amerika,i ista situacija kako sega.vakcinata bila nedovolna ispitana a se bockale masovno.i ne se 2 tuku iljadnici smrtni slucai.pa ja povlekle vakcinata.da ne spekuliram so brojki,yarre znae za ova podobro.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28482
Registration date : 2009-04-14

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 12:57

https://www.youtube.com/watch?v=mbgajWPfghg

Pogledajte go ova se slucilo pred kratko vreme.
Kazuvaat deka dobila vakcina od sezonskiot grip,vsusnost i bila dadena vakcina protiv svinskiot grip.
Strasno !!!
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 54
Локација : sk
Поени : 27454
Registration date : 2009-09-25

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 13:14

Оф се потресов...незнае човек што е пострашно ама дефинитивно вакцината е страшна,рекоа 1 случај во милијон,ако се вакцинира пола население кај нас има значи шанса за еден ваков случај(процентуално мислам)..страшно
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30904
Registration date : 2008-07-19

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 13:31

Tifani ja gledav zenskata na tv pred nekoe vreme, grev. :(
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28482
Registration date : 2009-04-14

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 13:36

Lele da ne znaes sto da pravis.Ova moze na bilo koj da mu se sluci.
Dusata me zabole koga ja gledav.Greota
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27569
Registration date : 2009-09-17

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 13:37

aj opisete sto se desilo, na rabota sum, nemam youtube..
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30904
Registration date : 2008-07-19

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 13:41

Ja nikad dosea ne sum zemala vakcina za grip, nit u skolo ne preporacuvale da se vakcinirame. Na rabota nudele za "obicniot" grip besplatno vakciniranje no za svinskiot grip isto taka nema da zemam vakcina. Vasidora zenskata zema vakcinata i sea pravo nemoze da odi, nanazad moze dobro da odi no edvaj i zbori. Mislam nesto bolest ima sea so nervite u teloto.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28482
Registration date : 2009-04-14

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 13:48

I jas nikogas ne sum bila vakcinirana protiv sezonskiot grip.Ke rabotime na imunitetot pa ke se izborime.
Neznam uste kakva ne vakcina se ke izleze.
Hm nisto cudno,vo idnina moze ke se pojavat i dnevni vakcini.Sekoj pred da se odi na rabota prvo trk na vakcina pa posle na rabota i na skolo...
Smesno...no strasno...
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30904
Registration date : 2008-07-19

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 13:53

Свински грип !! - Page 10 71486 Nedaj boze da izmislat nesto takvo, cel den da ti pomine cekanje red da zemes vakcina pred rabota. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28482
Registration date : 2009-04-14

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty05.11.09 15:16

http://www.svinjskigrip.site11.com/

Procitajte !
Da se pogrizime, nasata idnina da ja gradime vo zdrava svesnost, da ne ostavime da bideme vodeni kako nekakvi ovci na pat kon klanica!!!!
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28684
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty06.11.09 2:44

Tifani напиша:
http://www.svinjskigrip.site11.com/

Procitajte !
Da se pogrizime, nasata idnina da ja gradime vo zdrava svesnost, da ne ostavime da bideme vodeni kako nekakvi ovci na pat kon klanica!!!!

Sto da e vo prasanje, sega koga umiraat lugje, ne e ni bitno vise :( :(
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 27182
Registration date : 2009-09-17

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty06.11.09 11:56

Незнам дали некој претходно го напишал ова, еве јас дојдов до ваков текст за вакцината против свинскиот грип:
Ja sam kvalifikovani farmaceut. Istrazivao sam vakcinu svinjskog gripa koju je naša vlada kupila za nas (koristeći naš novac) i koja je sto puta opasnija od svinjskog gripa. Da li znate da su proizvođači vakcine protiv svinjskog gripa zatražili od vlade izuzeće od mogucih tuzbi u slučaju da vakcine uzrokuju štetu na ljudima?

Ako ste napravili vakcinu za koju znate da je deluje, zašto bi vam onda bilo potrebno pravno izuzeće u slučaju nezeljenih posledica na ljudima? Zar to nije veliki znak upozorenja za sve nas? Virus Svinjskog gripa ubio je oko 2 / 3000 ljudi ukupno. Obican gripa ubija 40 000 ljudi godisnje, pa zasto se onda stitimo od Svinjskog gripa a ne od obicnog gripa? Da li to smisla? Zbog cega se onda podize ovolika panika?

Vakcina protiv Svinjskog gripa sadrzi 2 užasno opasne stvari - jedna se zove thimerosol. U njegovom sastavu je 50% žive. Thimeresol se veže na receptore u mozgu, i, zapravo, uzrokuje oštećenja mozga. Je li pametano ubrizgavati thimerosol, i dobiti oštećenje mozga, spustivši pri tom IQ ljudi za 10 bodova, kao i brojna druga ostecenja, kako bi se izbeglo dobijanje gripa koji ubija 95% manje ljudi nego obični grip?

Drugi opasni sastojak Vakcine protiv Svinjskog gripa zove se squalene. Squalene vara vaš imuno sistem da pocne da ubija vase sopstvene celije, što stvara auto-imune bolesti kao što su astma, multipla scelerosis, dijabetes, i hrpu drugih bolesti za koje jos nemamo naziv. Zar je pametno u sebe ubrizgati te stvari, kako bi se izbegao relativno blagi grip, poput svinjskog gripa?

Ako ste trudni zapitajte se ovo - zašto bi uzimali Panvax, kada on sadrži Neomicin sulfat i polymyxin B - od kojih oba pokazuju pozitivne rizike za vase nerođeno dete - kako bi izbegli šta? Blagi grip, koji ubija 95% manje ljudi nego obican grip?

Ja sam stručnjak za kritičku analizu lekova i njihove učinke na ljudima. I neka se neko samo usudi da dodje do mene sa špricom punim Vakcine protiv Svinjskog gripa, ili da dodje blizu moje porodice jer cu je uzeti iglu od njih i probosti ih njom serijom veoma jakih uboda!

Ova stvar je otrov. Nemojte to uzeti. Ne dozvolite da vaši prijatelji to uzmu. Ne dozvolite da vaša porodica to uzme. Ako vas neki idiot u laboratoriju pita: želite li ovu vakcinu, pitajte ga o thimerosolu, o squaleneu, i zašto kompanija koja je to napravila zeli da ima pravno oslobođenje od moguce tuzbe, i onda pogledajte njihova lica koja ce imati izgled tipa: O, boze moja, pa vi ste me izresetali serijom pitanja na koja ja zaista nemam odgovor!
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29773
Registration date : 2008-07-20

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty06.11.09 12:25

Сабајлево дознав за уште една шпекулација. Имено еден мој пријател загрижен после вестите за свинскиот грип во Украина и неговото масовно ширење, му се јавил на својот пријател да го праша како е и со намера да му понуди помош, на што овој слатко му се изнасмеал и му рекол да не гледа многу ТВ и да не верува што презентираат медиумите
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 54
Локација : sk
Поени : 27454
Registration date : 2009-09-25

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty06.11.09 12:30

Мене ме плаши тоа потпишување дека на наша одговорност земаме вакцина,а ако не земеме пак потпишуваме дека на наша одговорност не земаме....и тоа ми е многуууу сомнително
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 30122
Registration date : 2008-07-14

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty06.11.09 12:33

Monika напиша:
Сабајлево дознав за уште една шпекулација. Имено еден мој пријател загрижен после вестите за свинскиот грип во Украина и неговото масовно ширење, му се јавил на својот пријател да го праша како е и со намера да му понуди помош, на што овој слатко му се изнасмеал и му рекол да не гледа многу ТВ и да не верува што презентираат медиумите

Vo sto i jas sum ubedena.
Вратете се на почетокот Go down
strk
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 38
Age : 49
Локација : prespa
Расположение : супеееееер
Поени : 27497
Registration date : 2009-06-23

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty06.11.09 12:57

Lele covek da se zamisli pokraj olku raboti sto gleda za ovaa vakcina.Bas sega otvoriv eden forum vo koj se izlagaat mnogu mislenja za vakcinacijata.Posle ova treba da se zamislime dali treba ili voopsto ne treba da pomisluvame na vakciniranje i odete na forum diskusii.


Последната промена е направена од Kinky на 06.11.09 15:20. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : ЗАБРАНЕТО Е ПОСТАВУВАЊЕ ЛИНКОВИ ДО ДРУГИ ФОРУМИ!)
Вратете се на почетокот Go down
elena-d
Полуматурант
Полуматурант
elena-d


Female
Број на мислења : 646
Age : 34
Локација : Makedonija
Расположение : opusteno,trudnicko
Поени : 29066
Registration date : 2008-08-20

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty06.11.09 13:12

I jas mislam deka novinarite uste poveke gi preovelicuvaat rabotite od toa kako tie stvarno stojat vo realnosta,i mislam deka ovaa vakcina se prima na svoja odgovornost zosto nee ispitana se ubavo kako sto treba i deka voopsto ne e sigurna za lugeto.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29204
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty06.11.09 19:57

eve kako razmisluva dr.sears
lele da ne rece nekoj deka me plaka za ova? Smile))

Грип H1N1 вакцина е на тој начин. Што треба да сторат родителите?
Posted: 2009-07-30 13:52:13 UTC-07: 00
Уште од грип H1N1 хит во САД, секој има се прашував дали и кога вакцина ќе излезе, и дали или не на вакцината ќе биде задолжителна. Секој се чини дека е во паника околу тоа што да прави. Не сум навистина скокна во оваа дебата уште, како што е на чекање за прашина да го реши малку и да видиме што на владата и здравствена заштита на политичарите одлучи да го стори. Па, одлуката е многу јасен сега. Да, на грип H1N1 вакцина треба да бидат на располагање во октомври. И изгледа ќе има избор помеѓу назален спреј и фотографија. Ова ќе биде посебен вакцина од редовните сезонски грип вакцина. Што треба да сторат родителите?

Мојот прв парче совет е да не се ставаат дури и во каква било помисла оваа одлука сепак. Ние знаеме ништо за грип H1N1 вакцина состојки. Ќе го содржат жива? Што друго ќе биде таму? Не можам да препорака до имам тие информации. Ние, исто така, не знам што се несаканите ефекти ќе има. Дали тие ќе бидат слични на грип, редовна вакцина? Дали тие ќе бидат повеќе или помалку сериозни? Имаше многу грижи околу ова прашање поради извештаите дека во последно време земјата беше да се произведе вакцина чума грип во 1970-тите години ја спречи очекувана појава (која заврши да не се случува), стапките на Guillain-Barre реакции (GBS: привремен мускулната слабост и / или парализа) енормно таа година. Ова е познато (но ретки) од страна на ефектот на редовната вакцина против грип, како, туку реакциите во 1970-тите биле, наводно, многу повеќе отколку што се очекуваше. Значи, ќе биде се загрижени дека со оваа H1N1 вакцина? Не знаеме. Оваа вакцина е различна, но како различни?

Значи, во крајна линија е дека идам да резервирам пресуда за ова прашање додека не се види тоа што состојките што се и првичните испитувања покажуваат безбедни. На таа точка, јас се уште веројатно ќе не чин. Јас ќе почека до вториот круг на безбедноста обиди се направи, и да чекаат најмалку еден месец или повеќе за неа да се користи во општата популација да се види дали GBS реакции се грижи. Јас сигурно нема да биде првата канцеларија на понуда на вакцината. Ако безбедноста тави се, јас тогаш ќе се направи препорака. Но, тоа нема да се очекува, барем до ноември. Така, до тогаш, јас не би отпад fretting време и енергија за тоа.

Сега, она што може да гриза за тоа дали е или не е на власт ќе направи вакцината задолжителна. Не "задолжителни" во смисла дека сите вакцини се "бара", но родителите може да го потпише откажување. Зборувам за задолжително во Child Protective Services дека ќе ги преземе своите деца надвор, или вас држат назад а тие сила снимен на вашето дете. Да, тоа би било нешто да се грижиш. Значи, пишете вашите сенатор сега и ја стави во твоите два центи. ИЛИ, дури и не се загрижени за тоа, додека не се одлучи дали е или не е задолжително, но потоа ќе биде предоцна да се слушне вашиот глас.

Ја стави дека заговорот на маса, јас ќе им понуди едно парче на убедува вести. Во последниот извештај Јас само добив од AAP разговара за нивното предвидување дека секој кој не се препорачува за да се добие грип shot ќе излезеш и да е. Ми вели дека тие не се размислува "задолжителни" сеуште. Меѓутоа, исто така, сум видел извештаите дека Владата размислува за што го прави апсолутно задолжително. Не знам кому да се верува уште.

Иако тие ќе бидат застрелани препорачува за сите, само тие планираат да имаат околу 120 милиони дози, па CDC само најави приоритетна листа за оние кои во најголем ризик од болест тешка случај на H1N1 грип (или оние со најголема веројатност да го пренесат вирусот за другите): Бремените жени, здравствените работници, и деца од 6 месеци и постар. Родителите и секој се грижи за доенчиња, секој со висок ризик медицински состојби (на пример, срцето, белите дробови, или имунолошкиот болести), и младите возраст од 19-24 (не се сигурни зошто), исто така, треба да им се даде приоритет.

Колку лошо е H1N1 грип? Нашето искуство досега покажува дека тоа е малку полошо отколку редовното грип, но тоа не е rampaging епидемија која ќе издржам низ земјата и ги убие сите. Па зошто е владата толку загрижени? Тоа е затоа што злото фармацевтски компании плаќаат нив да се дејствува и да се создаде загрижени hype во текот на H1N1 грип, така што на фармацевтски компании може да направи милијарди долари со продажба на вакцината дека секој ќе биде за scrambling. Компаниите може тогаш страна на некои од тие пари Врати се на владини официјални лица кои му помагале да ги надвор.

Се шегувам се, но тоа е се грижи многу луѓе го имаат. Дали сето тоа само за пари, а не здравје? Морам да верувам дека нашата влада не е криво што е доволно да отидат далеку. Јас сум само се наивни? Некои би рекле така. Не знам.

Што слушам од медицински креаторите на политиката е дека тие не се толку загрижени за она што на H1N1 грип е како сега, туку за она што би можеле да станат ако мутира и почнува да се создава повеќе тешка болест. Затоа тие се дејствува превентивно да се обиде да го спречи тоа. Е тоа е добра идеја? Претпоставувам.

Значи, Stay tuned за мојата ноември извештај. Во меѓувреме, грижете се, или не се грижи. Тоа е до вас.

Д-р Боб
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Свински грип !! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 10 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Свински грип !!
Вратете се на почетокот 
Страна 10 of 40Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 25 ... 40  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: