Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што се има во Џамбо?

Go down 
+12
Maja
Mama Vase
Natasa981
Mama Ane
sani-sandra
verce
baby24
Eva Marija
MamaMaja
Sara
Kikic
emilija poposka boshevska
16 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28629
Registration date : 2008-12-03

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 12:36

Девојки ајде ве молам да ми помогнете. Читам во постовите дека сте пазареле во Џамбо и дека цените се подостапни отколку тука (и од Скопје а па за Охрид да не збориме) Сакам да ве прашам, оние кои биле и пазареле, што се има,знам дека има гардероба и играчки, но дали има колички од познативе марки, и дали се поефтини од тука, кадички од оние самостоечки со ги викаат како со постоље, транспортери...значи покрупните и поскапи работи. Дали ни се исплаќа да отидеме специјално и да си ги изнакупиме поголемите работи?
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29120
Registration date : 2008-09-29

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 12:40

Jas bev pred dve nedeli.Znaci vo Jumbo ima skoro se sto moze da ti padne na pamet .Ima kolicki od mnogu proizvoditeli kako poznatai taka anonimusi jas imam kupeno dve kolicki od tamu ne brendirani se pokazaa epten dobri .Za cenite nesakam da diskutiram mnogu mnogu mnogu poeftino od kaj nas.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28629
Registration date : 2008-12-03

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 12:59

Фала ти Кикич значи ти ме советуваш да си отидеме специјално една сабота.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29199
Registration date : 2008-11-10

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 13:11

А дали прават проблеми на граница царинициве, дали пријавивте, пошто тоа сепак е количка се гледа неможеш како гардероба да ја скриеш. плативте царина или не? И дали си го рефундиравте данокот, јас здравје боже планирам да го пратам мм, бидејќи јас несмеам да патувам, ама не сум начекала дека имаат сајт бар да видевме каталог нешто такво....
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28629
Registration date : 2008-12-03

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 13:32

Сара имаат сајт ама немозас да видис многу, освен локацијата и некои слики од внатре. А знаес дека јас не ни размислував за царина? Во право си за тоа..Ајде некој нека напише и за тоа. А зосто не смееш да патуваш Сара? Мислиш само заради бременоста, или има некаква компликација? Јас па се токмам да одам, ама си викам побргу барем во 6-7 ми да не е покасно, зосто поризично е...
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29120
Registration date : 2008-09-29

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 13:43

Se sto e po edno parce ne pravat problem .Jas duri i tax free si baram
Mene kolata mi e polna so Jumbo kesi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28469
Registration date : 2009-01-27

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 13:45

Има се и сешто, и може да се вратиш такс фри само ако е сумата
на каса од една сметка над 120 евра.
По мое мислење машко баш и не може да заврши работа,
ама ти си знаеш.
Има се и сешто, ама големите брендови се поскапи од нонејм
работите. Џамбо има многу кинеска роба, тоа мене не ми е баш...
Ако веќе сакаш големи брендови тогаш можда е поголем
зиборот во ку Ку и во Лито (вчера зборев со другарка ми од
Солун, ми го испофали Лито).

Што се однесува до царина, како ќе те западне, ако има повеќе луѓе у
кола, полесно е, пошто секој има право да пренесе роба во вредност од
100-150 евра. Сметки чувај!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29120
Registration date : 2008-09-29

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 14:14

Tocno deka ima kineska roba megutoa e proizvedena za Evropski pazar .Za kvlitet jas licno sum prezadovolna .Od garderoba od dolen ves gakicki bodi .Na chicco proizvodite vo Jumbo se poeftini od kaj nas
A toa deka maz sam nemoze da ti zavrsi rabota vo Jumbo e tocno.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29199
Registration date : 2008-11-10

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 14:25

А кај се наоѓа Лито, и некој друг ми го има спомнато? Нема шанси оваа бременост нигде да мрднам, имав еден спонтан и ми се деси на пат, а и сега сум на патолошка така да се опростив ја со патувањето. Него знам дека маж неможе да заврши сам работа, ама ми текна сестра ми иде стално во Солун на шопинг па некако ќе ги искомбинирам колку за количка нешто такво, здравје после за гардероба ќе си одам сама понатака кога ќе се роди бебушот. А кажете ми исто за tax free како е процедурата, на граница тоа се пополнуаат некои документи или како?
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28905
Registration date : 2008-08-13

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 14:26

Kikic напиша:
Tocno deka ima kineska roba megutoa e proizvedena za Evropski pazar .Za kvlitet jas licno sum prezadovolna .Od garderoba od dolen ves gakicki bodi .Na chicco proizvodite vo Jumbo se poeftini od kaj nas
A toa deka maz sam nemoze da ti zavrsi rabota vo Jumbo e tocno.

Се сложувам во целост со тебе. А за гардеробата, па сие брендови вклучубајќи ги и Chicco, Ocaidi се произведуваат во Кина. И на само гардеробата туку истото се однесува и на играчките. Може да проверите на етикетите што пишува. Нели се со цел да се намалат трошоците а да го зголемат приходот.
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28905
Registration date : 2008-08-13

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 14:29

Сара напиша:
А кај се наоѓа Лито, и некој друг ми го има спомнато? Нема шанси оваа бременост нигде да мрднам, имав еден спонтан и ми се деси на пат, а и сега сум на патолошка така да се опростив ја со патувањето. Него знам дека маж неможе да заврши сам работа, ама ми текна сестра ми иде стално во Солун на шопинг па некако ќе ги искомбинирам колку за количка нешто такво, здравје после за гардероба ќе си одам сама понатака кога ќе се роди бебушот. А кажете ми исто за tax free како е процедурата, на граница тоа се пополнуаат некои документи или како?

Ќе ти дадат да пополниш документ од Jumbo или од било каде што ќе пазарите. Но како што спомана Мама Маја даваат само ако сумата надминува 120 евра. После со документот на граница. Ќе прашате каде ќе ви кажат.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29120
Registration date : 2008-09-29

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 14:43

KOga ke zavrsis na kasa vo Jumbo ides na pulktot kade sto pisuva Tax Free.So pasos i smetkata ke ti dadat formular koi oni go popolnuvaaat .So toj formular na granica grcka ne na pasoska kontrola nego na slednata ke prijavis deka imas tax free.Oni se ke ti sredat i so tie dokumenti na free shop ke ti gi vratat parite
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29199
Registration date : 2008-11-10

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 14:52

А тоа мислам може и кај нас да ти вратат по менувачнициве така, се мислам дека го имам видено знакчето, само под услов да ти се средени документите на граница?
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28905
Registration date : 2008-08-13

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 15:04

Сара напиша:
А тоа мислам може и кај нас да ти вратат по менувачнициве така, се мислам дека го имам видено знакчето, само под услов да ти се средени документите на граница?

Значи tax free, значе дека вие како странски државјанин во државата каде пазарите сте ослободени од плаќање на нивните даноци, поточно ДДВ. Затоа и ви ги враќаат парите, на Грчка (или на некоја друга странска земја) на граница. Така да не е можно да си ги добиете парите назад во било која наша менувачница или место во нашата земја.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29120
Registration date : 2008-09-29

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty14.03.09 19:30

Eva Marija напиша:
Сара напиша:
А тоа мислам може и кај нас да ти вратат по менувачнициве така, се мислам дека го имам видено знакчето, само под услов да ти се средени документите на граница?

Значи tax free, значе дека вие како странски државјанин во државата каде пазарите сте ослободени од плаќање на нивните даноци, поточно ДДВ. Затоа и ви ги враќаат парите, на Грчка (или на некоја друга странска земја) на граница. Така да не е можно да си ги добиете парите назад во било која наша менувачница или место во нашата земја.
Toa vazi za stranskite drzavjanini koga kupuvaat kaj nas vo zemjata
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29158
Registration date : 2008-07-29

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty15.03.09 0:56

A ima li dzamperi tamu poso ovde u sk ima samo od tie za na vrata so se zakacuvaat i ako znaete kolku se otprilika?
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30175
Registration date : 2008-02-15

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty15.03.09 1:01

Lele me potstivte pred 5 godini koga bev za Grcija i se razbira vo dzambo salonot. togas nemav deca ama si kupiv mnogu igracki e sega mi e najdoa Smile i uste seuste se zdravi .Od pile mleko sto se veli moze da najdete za poevtina cena a super kvalitet.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28469
Registration date : 2009-01-27

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty15.03.09 9:52

Не мислев на роба произведена во кина за големи брендови,
него баш она ко од кинески продавници.
Тоа се однесува за играчките, не за гардеробата.

Такс фри само на грчка граница, не може кај нас, кај нив у Фри шоп!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
sani-sandra
Прваче
Прваче
sani-sandra


Female
Број на мислења : 199
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 27936
Registration date : 2009-03-11

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty15.03.09 10:15

Poradi informacija do skoro ziveev vo Thessaloniki i sega sum tamu na vikend .Momentalno vi pisuvam od eden kafic.Taks fri moze samo na nivna granica ne se lazete ne moze kaj nas po menuvacnici.vcera bev i vi lito i vo dzambo vo lito ima podobri stvari definitivno.Dzamperi vidov deka ima sigurno vo dzambo ali ne sum sigurna za cenata posto ne me interesiraa onaka na pominuvanje vidov deka ima
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29199
Registration date : 2008-11-10

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty15.03.09 11:29

Фала за информацијата,а може да ми објаснете кај е Лито, како да го имам видено некаде ама не ми текнува....
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30721
Registration date : 2008-11-06

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty16.03.09 8:31

Јас бев исто пред 2 недели. Има се.. Деверот мој купија количка за бебе ептен супер за 100 евра, бевме натоварени како, незнам како што Smile На граница кога не видоа одма на страна не тргнаа Smile среќа познат најдовме па не не царинеа. Инаку и такс фри си вративме зашто сметката ни беше над 400 евра. Инаку џиџи миџи колку сакаш има, јас болна по ситници па што се не изнакупував. Инаку да претежно има кинеска роба, ама мислам дека веќе таа роба како добро утро ни стана, за жал..
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29199
Registration date : 2008-11-10

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty16.03.09 10:59

Мама Ане а вие колку души бевте во кола, затоа што нели следува по човек по околу 170 евра после нагоре веќе се царини робата, така бар јас знам, ако не се променило нешто. И кажи ми количката каква е, затоа што и јас здравје боже планирам за количка од таму?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30721
Registration date : 2008-11-06

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty16.03.09 11:05

Ние бевме тројца, имавме една сметка од 200 евра и една од 400 евра. Цариникот правеше проблем демек требало на повеќе сметки со помали суми, ама ние демек: Не сме шверцери па да правиме мучки, тоа е, ама среќа се погоди некој што мојот м го знае па не пушти.
Количката убава црвена (кинеска) ама вака издржлива со повеќе функции во комбинација со црвена ташна. мене многу ми се допадна, а цените се тука негде (100 евра количката, седишта за во кола, од оние за најмала возраст околу 30-40 евра, сепак поефтино откај нас)
Вратете се на почетокот Go down
Natasa981
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 9
Age : 43
Локација : Kavadarci
Поени : 27815
Registration date : 2009-02-25

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty16.03.09 11:07

So mojata kerka si imanjacka i ona e Sara.
Od gambo se ako imas moznost da otides mene se mi bese od tamu i se e poeftino ,i posledno krevetceto go zemavme od tamu za 90 evra.Ai za kolicki razbrav najskapata bila 100 evra i toa na chicco.Nas ne ni se cekase i ja plativme 150ev.od kaj nas ama koga ke vidis pat vizi pak isto ni se faka.Aza krevetceto go donese svekrvami bese tamu za 8 mart i taka iskoristivme.
Aotidi nema da zazalis najubavite i najprakticni raboti ni se od tamu..
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28629
Registration date : 2008-12-03

Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty11.04.09 22:22

Ajde nekoj sto bil poskoro neka kaze ima li kolicki na chicco poeftini od kaj nas, nie sme i za transporter i za krevetce, se ni treba. Jas iskreno prvpat ke odam planirame zdravje vikendot po Veligden, i mnogu mi e strav da ne odime za dzabe, odnosno posto ne sum bila malku mi e kako na rizik, da ne ni se fati vise dara nego masla:)
Nie ja bendisavme novata na chicco kolicka 4me, ama zaedno so transporterot e 25000. Mnogu pari mi se nekako
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што се има во Џамбо? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што се има во Џамбо?   Што се има во Џамбо? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што се има во Џамбо?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Опуштено :: Форумско кафанче-
Отиди до: