Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Иницијатива за формирање на здружение

Go down 
+34
hormonce
sanja-ve
Vesnicka
bica
Brane
Ves
Svetlana
georgina
Lili
Zvezdicka
mama
sonja colakova
Viktorija78
magi
lela
Freya
baby24
Juni08_Andrea
mamazako
bella*
STAR *
Emilija
Lana
Big Sister
Misticia
Emi
mamalina
moja Ina
macush88
rich_bitch1
Goca
Jovana's mom
Monika
Kinky
38 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 12:15

Вчера Моника праша дали секој/а од нас, како поединец, може да влијае на тоа што се увезува во нашава држава, првенствено мислејќи на производите за деца. Се сложивме дека може, ако се организираме на едно повисоко ниво, да формираме здружение.
Јас мислам дека нема да бидеме сериозно сфатени ако единствената акивност на здружението биде само контролата на увозот на производи за деца.
Мислам дека треба да ги опфатиме и трудниците, и бебињата, и паровите кои се борат со стерилитет. Да ја зголемиме свеста на граѓаните и на институциите формирајќи се како невладино здружение кое ке се занимава со комплетната проблематика на децата, од нивното зачнување, па се до нивното воспитување и школување.

Секоја помош во вид на предлог или идеја се добредојдени, кажете го вашето мислење, да видиме има ли воопшто клима и расположение за вакво нешто во нашава држава и меѓу луѓето Smile. Да не бидеме само декларативни членови (ако и откако ке се формираме), туку активно да учествуваме во промените за наше, и за доброто на нашите деца.

Што мислите?Smile
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29558
Registration date : 2008-07-20

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 15:16

Добро е Кинки што ја покрена иницијативата.
Мислам дека секоја мајка го сака најдоброто за своето дете. Од таму и мотивот да се превземе нешто во поглед на обезбедување на здрава иднина за нашите деца.
Наместо само ние тука да си ја тепаме главата за тоа дали памперсот имал ластик или не, дали е оригинал и од каде се увезува и по кои стандарди, и дали павловичевата крема содржи штетни супстанци по здравјето на нашето дете,а што е и уште пострашно случајот со млекото кое пак директно може да го загрози здравјето на нашето дете и да заврши со, не дај боже, катастрофални последици, и многу други слични прашања, треба сепак некој на повисоко ниво, а нормално со наша иницијатива или пак подршка да превземе нешто за контрола на квалитетот на производите кои ги користиме.
И едно што најмногу ме буни,ме замислува, а воедно и ме загрижува е зошто сеуште постои поделба на пазарот на источен и западен???или пак ЕУ или не ЕУ држави. Ова го кажувам во смисла на тоа што и едно семејство кое живее од една плата сака и прави се за да му овозможи на своето дете квалитетен и здрав развој, а во нашава земја тоа наидува на фалсификат производи кои ете залутале од некаде и стигнале на нашиот пазар.
Да не должам многу, за почеток би сакала да Ве замолам доколку сте заинтересирани и сакате да учествувате во една ваква акција да го дадете својот придонес и најважно од се да се изјасните дали сте ЗА или Против за потегнување на една ваква иницијатива!
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29100
Registration date : 2008-07-02

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 16:11

Ви давам целосна поддршка на иницијативата, зашто и јас сум изреволтирана на дискриминацијата што се прави на ЕУ и не ЕУ производи, истата фирма произведува за членки и нечленки земји и се разбира, квалитетот е различен!
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30379
Registration date : 2007-11-16

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 16:27

Иницијативава е на место и ја подржувам. Само јас мора да бидам искрена и да кажам дека малку не би се баш најјасни работите,мислам знам за што е иницијативата, но еве на пример како ние би дејствувале?на кој начин може да се активираме?врз што и кого би делувале нашите акции?....sorry ако се малку небулозни прашањава ne znam Embarassed
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30368
Registration date : 2007-12-29

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 16:35

е истото како гоца и мене ме интресира.ако може повеке информации верувам дека ве подржам и ке помогнам ако можам
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29558
Registration date : 2008-07-20

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 16:46

Goca напиша:
Иницијативава е на место и ја подржувам. Само јас мора да бидам искрена и да кажам дека малку не би се баш најјасни работите,мислам знам за што е иницијативата, но еве на пример како ние би дејствувале?на кој начин може да се активираме?врз што и кого би делувале нашите акции?....sorry ако се малку небулозни прашањава ne znam Embarassed
Гоца, одлична констатација и прашања на место.
Работата е што ние заедно треба да го осмислиме начинот на кој ќе дејствуваме, затоа и беше наречена темава иницијатива(мислам дека и Кинки се согласува со мене). Сите заедно треба да се договориме и да најдеме начин за соработка и дејствување.
Затоа првенствено би сакале да слушнеме мислења, предлози, сугестии....во врска со темата, и затоа ПОВЕЛЕТЕ и изјаснете се!
Вратете се на почетокот Go down
macush88
Прваче
Прваче
macush88


Female
Број на мислења : 309
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : 5ка
Поени : 28743
Registration date : 2008-08-19

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 16:52

леле лудило јас дефинитивно сум за сметајте на мене
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29649
Registration date : 2008-02-24

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 17:01

Јас се согласувам во потполност со предлогот. И мислам дека прво од што треба да се започне е информирањето на потрошувачите-т.е нас. Јас верувам дека е мал бројот на луѓето кои освен што ја читаат етикетата на производот и разбираат што пишува. Јас лично незнам кои состојки се здрави а кои штетни за моето дете, па и за моето здравје. Дури и педијатрите- луѓето кои се грижат за здравјето на нашите деца се контрадикторни меѓу себе, посебно кога станува збор за исхраната на малите деца. Може и би се помирила со фактот дека пелените се фалш или незнам какви, ама храната за бебињата и децата.....Затоа ја имате целата моја подршка и Ви стојам на располагање нон стоп
Вратете се на почетокот Go down
macush88
Прваче
Прваче
macush88


Female
Број на мислења : 309
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : 5ка
Поени : 28743
Registration date : 2008-08-19

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 17:06

паметна е идејава со здружението (здружение на граѓани) или пример невладина организација. а во краен случај владина организација ама да знаете шо и да биди има еден куп работа не е само регистрирај се и толку. треба статут, план за работа и сл. траба голем ангажман затоа ако сте согласни да дејствуваме некако да го направиме тоа ама да го направиме вистински не само да биде форумџиски муабет.значи очекувајте потполна поддршка од мене
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28881
Registration date : 2008-08-22

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 17:16

Smetajte i na mene za poddrska i pomos,iako i mene ne mi e jasno kako ke funkcionira inicijativata,no zdravjeto na moite deca mi e najbitno i sakam da im ovozmozam kvaliten zivot.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29558
Registration date : 2008-07-20

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 18:23

Би сакала ако може да не се прашуваме што и како(ова сфатете го најдобронамерно) и не само да даваме подршка на иницијативата туку сите заеднички да се заангажираме да најдеме начин за нејзино реализирање.
Значи давајте предлози, начини, идеи за сето тоа да стане реалност. Ние нема да отидеме и утре да се регистрираме,и секако не без претходно осмислен план.
Не би сакала иницијативата да пропадне поради она нашето „еј ај ова е луда идеја, кој ќе не слуша нас, имаме и попаметни работи во животов и сл.„
Се надевам нема никој погрешно да ме разбере или пак ако грешам поправете ме! :
И ајде уште сме на самиот почеток!!! flower
Вратете се на почетокот Go down
macush88
Прваче
Прваче
macush88


Female
Број на мислења : 309
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : 5ка
Поени : 28743
Registration date : 2008-08-19

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty04.11.08 18:48

и јас се сложвам дајте да не останиме само на збор ете прво дајте да се распрашаме наоколу и да видиме како шо да се регистираме значи како ќе бидиме најефективни. и после да осислиме план за работа и слично. и предлагам после кој се нафаќа да си поделиме обврски. и сите ако се усмериме правилно мислам дека нема причина зошто да не успееме
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31111
Registration date : 2007-11-19

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 0:02

значи јас веќе кажав дека сум ЗА, туку ме интересира како се основа невладина организација, треба регистрација како приватна фирма, можда сум смешна сега со прашањево ама немам појма??
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29147
Registration date : 2008-08-31

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 0:28

јас мислам дека ние сите сме веќе поврзани преку интернет и голем дел од работата можеме да ја работиме од дома
ќе треба да имаме канцеларија и состаноци но бидејќи сме родители а некои и вработени можеме таму само да ги собираме резултатите од работата на некој проект а не и да се задржуваме во канцеларија

е сега јас не сум била во невладина организација и процедурите за отварање и работа не ги знам но некој што бил во таква ситуација или некој правник на форумов нека каже што треба

а знам што би работела кога би успеало ова
би собирала список на поплаки од играчки што се продаваат за деца а се штетни до храна и облека и би правела антикампањи на такви производи со сите можни средства

исто би правела хуманитарни акции
пример на породилно кај што се породив немаат облека за новороденчиња а ние фрламе од дома вишоци нови облеки исто и за деца без родители ама ова е офф топик
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31111
Registration date : 2007-11-19

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 0:31

Misticia напиша:


исто би правела хуманитарни акции
пример на породилно кај што се породив немаат облека за новороденчиња а ние фрламе од дома вишоци нови облеки исто и за деца без родители ама ова е офф топик

немора да биде офф топик, отварај тема, ќе биде добродојдена за многу мајки, нависитина е така
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30368
Registration date : 2007-11-15

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 0:52

super predlog. mi se dopaga mnogu. eve i jas sum za.

no jas imam eden predlog za Admin i za site clenovi ovde

da otvorime i ovde podforum ili kategorija, so naslov Zdruzenie RD za site Roditeli i deca ili nekako slicno.
tamu ke pisuvame oglasi ili podobro receno temi za baranje pomos. imeno ako doznaeme deka nekomu mu e potrebna donacija za lekuvanje ili bilo sto ke stavime tema.
mozeme i nie ako imame nesto da pomogneme nekomu kako sto rekovte, obleka, stvari koi sakame da gi donirame, da piseme oglas i sl.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31111
Registration date : 2007-11-19

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 0:54

одлично Ане, твојот предлог е прекрасен, веќе ми доаѓаат милион идеи во паметов, ајде админ да ни направи нов подфорум па да ги собереме сите идеи и заедно да помогнеме во остварувањето на заедничките цели,
АНЕ секоја чест новинарке наша
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30368
Registration date : 2007-11-15

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 1:04

hehehe - emi mori sega me zasrami :shame:
mislam deka ova ke bide super. ima tolku luge na koi im e potrebna pomos. a kako sto e citan forumov nas, se nadevam ke se najde nekoj da pomogne nekomu za bilo sto.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31111
Registration date : 2007-11-19

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 1:08

ич да не се засрамуваш, навистина е така, фала што си тука, те бива нема што
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31111
Registration date : 2007-11-19

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 1:09

Ајде админ ти отворивме работа хехехехехех
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29833
Registration date : 2008-03-01

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 1:38

Jas su Za sekogas koga se decata a i pomosta vo prasanje ...

Ane, predlogot ti e super Иницијатива за формирање на здружение 592735
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 8:49

Suupeeeerrrr :cheer:
Milo mi e sto imame poddrska i soglasnost:)

Se rabira deka sudski ke se registrirame, a za pocetok nema da imame kancelarija, dodeka ne profunkcionirame kako sto treba. Momentalno i jas nemam zamisla sto prvo ke prevzememe, ete neka bide i kvalitetot na pelenite i voopsto detskite proizvodi koi se uvezuvaat vo MK, igracki, pribor za jadenje i sl. Ova e primer.
Mozeme rodendenskata sredba da ja iskoristime za poceten sostanok na tema "sto i kako..."Smile. Ke napravime i statut razbira se, inace nema da bideme seriozno sfateni od nikogo. Bi pokanile kako back up lekari, pedijatri, ginekolozi, pravnici, sekako ke ni trebaat za da imame pogolemo pole na dejstvuvanje.
Ajde, predlagajte uste, javuvajte se...
Jas ke zamolam eden moj prijatel da go osmisli statutot, ako ima vreme da se nafati za edna takva obemna zadaca.
So vreme ke ni treba i sopstven web sajt, zdravje Boze:)

Vo glava mi se motaat i predavanja za afirmacija na doenjeto, za podobar tretman na trudnicite, za stetnosta na kineskite igracki...

I da, dobro rece Ane.
Ako ne e problem, Admin da ni napravi podforum Zdruzenie Roditeli i deca (ili kako ke go krstime:) ), i tamu da pisuvame.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31111
Registration date : 2007-11-19

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 8:54

Kinky напиша:

Vo glava mi se motaat i predavanja za afirmacija na doenjeto, za podobar tretman na trudnicite, za stetnosta na kineskite igracki...

плус хуманотарни цели да си поставиме за помош на оние кои им е потребна,
и плус од областа здравјето на жената,
може секоја од нас по нешто да води, да не биде се на терет на една жена, пример кинки ќе се занимава со доењето, ане со штетноста на играчките, моника со нешто друго, јас со нешто трето....
ова е само пример

ќе си ја поделиме работата и супер ќе функционираме
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29754
Registration date : 2008-07-11

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 8:58

Ане фантастичен предлог.

За здружението и јас сум ЗА.

Ама треба и да се информираме дали постои веќе некое или неколку такви здруженија кои се занимаваат со истата проблематика.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29760
Registration date : 2008-01-28

Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty05.11.08 9:03

Одличен предлог , дефинитвно ЗА.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Иницијатива за формирање на здружение Empty
ПишувањеПредмет: Re: Иницијатива за формирање на здружение   Иницијатива за формирање на здружение Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Иницијатива за формирање на здружение
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Живот :: Хуманоста на дело-
Отиди до: