Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Што готвите кога ќе ви дојдат гости?

Go down 
+36
Dragana
anastasova
Mami4ka
fibimk
macana
KATIC
bubale23
caci
Kinky
Mama Ane
Sanja_Ivana
Emi
nikolina008
kiki22
Mimi22
Bela
Sun
naivnna
slatka87
Strawberry
marina_m
verce
avanturistka
lela
winnie the pooh
mamalina
hormonce
sonja colakova
natasast
sonja28
rich_bitch1
aleksandra
STAR *
sonja 35
beti 24
veki22
40 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Sun
Полуматурант
Полуматурант
Sun


Female
Број на мислења : 717
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28596
Registration date : 2008-10-12

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty20.01.09 22:14

pa i jas imam vo frizider zamrznato lisnato,.za deset minutu e gotovi.a za toa vreme ordever ke napravam i salata so majonez i pavlaka na brzina .se stava se vnatre rendano super e i sto e najvazno brzo e
Вратете се на почетокот Go down
Bela
Полуматурант
Полуматурант
Bela


Female
Број на мислења : 526
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28267
Registration date : 2008-11-28

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty20.01.09 22:32

Соленки имам веке направени (кашкавалки) ги чувам во фрижидер брзо се одмрзнуваат, а може и лиснато да испечам, некоја салата (каква можам, зависи од тоа што имам и колку време имам), ордевер, и нешто благо.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28515
Registration date : 2009-01-04

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty20.01.09 22:36

Jas obicno imam kifli vo frizider cesto gi pravam i site mi gi bendisuvaat(da si se pofalam )I nesto mezence.Pr ako mi se najaveni gosti znam da napravam mali koftenca mn se ubavi i dobri se za mezence vo mel meso osven kromid stavam edno jajce prezla i malku pavlaka i senf .i rendanata salatka e super i brzo se pravi.A ako se nekoi bliski drugari na kafe obicno pominuvame so gricki blagicko i sokce pa ako ni se prijade nekoja pica znaeme da napravime.
Вратете се на почетокот Go down
kiki22
Прваче
Прваче
kiki22


Female
Број на мислења : 173
Age : 37
Локација : tamu nekade
Поени : 27998
Registration date : 2009-01-07

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty20.01.09 22:40

mimi22 ako sakas kazi go receptot za kiflickite jas pravam edni ama mi zdosadija sakam da probam drug recepi .pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28515
Registration date : 2009-01-04

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty20.01.09 22:45

1 kg brasno
1 kvasec
1/2 l mleko
a solja zejtin
malku sol i seker
se zamesuva testo i stasuva 1 cas..Jas gi pravam tenki i dolgi nesto kako pekarski samo testoto da bide potenko ne debelo i im stavam mn margarin pred pecenjeTaka se krckavi i poveke mi se svigaat.Na nekoi im stavam odozgora origano i imaat super vkus
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28808
Registration date : 2008-08-31

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty20.01.09 22:49

Потполно истите ги правам и јас само со 1,200 брашно и 300 мл.вода и 300 мл.млако млеко и исто маргарин,а на пола печење ги премачкувам одозгора и со путер.
Вратете се на почетокот Go down
nikolina008
Прваче
Прваче
nikolina008


Female
Број на мислења : 310
Age : 40
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 28570
Registration date : 2008-09-10

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty29.01.09 11:33

MM porano za site gosti pravese selsko meso na negov nacin, potoa smenivme pileski dziger przen so pecurki.
Kifli ima sekogas vo zamrznuvac, ordever (kaskaval, sunka, cajna, cadeno pilesko, maslinki), salata sezonska, a zimovo ajvarce, luticka nesto kiselko.I sega najnovo mi e salata makaroni, koj se jave odma makaroni vareme.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty03.02.09 23:11

ако не се најавени ордеверче што имам во моментот ставам
имам секогаш пуканки дома и тоа правам, благичко исто купено нешто, ролатче, медени срца, наполитанки...

ако се најавени ќе се подспремам малку повеќе Smile
обично пици спремам
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29578
Registration date : 2008-05-09

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty13.02.09 10:15

Јас пилешки прсти правам, со сос од мед и сенф, или кис.краставички со мајонез, некогаш ордевери, некогаш печено џигеерче во рерна на ситни парченца зависи, а благо купуваме, зошто не сме ич по благото, некогаш правам и палачинки, солени и благи, или бомбици од пченица.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29578
Registration date : 2008-05-09

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty13.02.09 10:17

и гирици исто така со пивце како одат. ммм Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 592735
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30631
Registration date : 2008-11-06

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty13.02.09 10:20

Ако се ненајавени само кафе и сок Smile. Ако се најавени најчесто ордеверче, печам лиснати готови од кам, некогаш пици правам, благо секогаш купувам, ретко се погаѓа да имам дома зашто сите сме по благото претежно, Се случува и скара да порачам, зависи секогаш различно
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29824
Registration date : 2008-08-26

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty13.02.09 10:24

Zavisno od povodot, najcesto peceme mevce, ordeveri, sezonska salata ili ruska, francuska, teleska... kiflicki ili pita...
A blago skoro sekogas imam zamrznato torta, ako nema nesto taze napraveno.

A za nenajaveni gosti sok, kafe, i nesto kupecko blago, obicno imam sekogas Krasova Domacica:), niv gi obozavam, ili ke iskrsam cokolado i nikoj ne se buni:)))
Вратете се на почетокот Go down
caci
Прваче
Прваче
caci


Female
Број на мислења : 241
Age : 38
Локација : italy
Расположение : dobro
Поени : 27966
Registration date : 2009-01-27

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty13.05.09 9:32

koga mi idat gosti malku ke napravam kifli ili piroski,salata,suvomesnato,grisini,a za jadenje pravam ili stek pecen so pavlaka ili lazanji,ili testenini nesto,i blago nekoe a sega oti e zesko moze i sladoled
Вратете се на почетокот Go down
bubale23
Прваче
Прваче
bubale23


Female
Број на мислења : 150
Age : 38
Локација : Home
Поени : 28630
Registration date : 2008-09-10

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty29.05.09 22:34

Super brz recept za ekspres - gosti - ime: dzinovska palacinka. 300 ml mleko, 9 lazici brasno, 3 jajca, 125 gr. puter. Puterot cel se stava vo zagreana rerna da se stopi, vo megjuvreme ostanatite sostojki se mesaat vo eden sad da se dobie ednolicna smesa. Koga puterot e stopen smesata se dodava i se vrakja vo rerna i se pece 15tina minuti dodeka pocne da dobiva zoltenikavo- zlatna boja. Od ispecenoto se secat rezanki na koi se nanesuva -za soleno pr. rendano sirenje, a za blaga varijanta marmalad, koi se vrtat vo rolati i se secat parcinja . Mn e vkusno.
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28864
Registration date : 2009-02-16

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty29.05.09 22:44

zavisi od povodot, na pr. kiflicki so ordever, nekoj salata,kafence..... ako e nekoj za kratko nekoi gricki, kupecko blago.... a dzinovskava palacinka na bubale ja primenuvam mnooooogu cesto , brza e i vkusna posebno koga sum gladna i mi se jade nesto "od rerna" vednas ja pravam, mm e lud po ova jadenje
Вратете се на почетокот Go down
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27584
Registration date : 2009-04-09

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty29.05.09 22:50

2 fil .vino belo 2 fil.maslo 1 pecivo sol i brasno po potreba--se pravat grizinki na rab.masa na koja se stavile malku kim origano crvena piper.izleguvaat mnogu i za so pivo se mmmmmmmmmmmmm
Вратете се на почетокот Go down
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27584
Registration date : 2009-04-09

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty29.05.09 22:53

zemate malku sunka malku vrat.go proprzuvate pa dodavate malkupecurki 1 pavlaka i po zelba malku kecap .dlabite edno trkalezno lepce pa ova go stavate vnatre.Odozgora malku kaskaval rendan pa se peci dodeka se rastopi kaskavalot{15min}.Mnogu e faca i e mnogu brzo za spremanje
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29014
Registration date : 2009-02-25

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty30.05.09 20:13

Obicno drzam kiflicki vo zamrznuvac......gricki kupuvam ili imam...vnuk mi jade samo cips,solenki...taka da ke gi iskoristam niv vo slucaj na nenajaveni gosti.....sok imam redovno.....gaziran i negaziran.Kafe isto imam.....e sega blago ako nemam nisto ke kupam gotova suva tortica....obicno si zemam stratacella....
Gledam redovno da pravam po nesto blago....za sekoj den pravam poednostavno i brzo..najcesto suva torta....ili nepecena torta so resani.....Ako imam pak kolacinja istavam kolacinja za blago....bilo da se domasni ili kupecki. flower
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 36
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 27620
Registration date : 2009-05-10

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty31.05.09 15:57

Eden star specijalitet na mama
Przen stek,so pecurki,pavlaka i se stava malku belo vino dodeka se przi seto toa...mmmmmmm

pregnancy
Вратете се на почетокот Go down
anastasova
Прваче
Прваче
anastasova


Female
Број на мислења : 136
Age : 40
Локација : veles
Поени : 27529
Registration date : 2009-04-22

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty16.09.09 13:43

Обавезно таратор со овчко кисело млекце и многу сакам рендано цвекло и моркови,направени киселки,или пак зелка,мм ја сече секогаш танко како конци,многу го бива,морам да го пофалам.Кај нас блиску има една пекара па знам дека кај 20 саатот вадат жешки гевречиња си зимам од нив и ги сечам на поголеми залчиња,многу се слатки.Ордевер,салата со макарони,и џигер со сос,подготвен во релна,многу е мек и сочен.Од благо сега во последно време имаме или ледени коцки или еклери,како и да е секогаш се наоѓа по нешто,мора да имаме,многу ни паѓа шеќерот Smile
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29298
Registration date : 2008-07-22

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty13.10.09 0:59

Pokraj ordeverceto i nesto blago obavezno prigotvuvam edni piroski mnogu se vkusni.Bidnuvaat i za pola saat zosto ne stasuvaat.Koj e zainteresiran go pisav receptot vo temata peciva i testa.
Вратете се на почетокот Go down
moja mama
Полуматурант
Полуматурант
moja mama


Female
Број на мислења : 642
Age : 45
Локација : bitola
Расположение : veselo
Поени : 27438
Registration date : 2009-06-03

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty13.10.09 1:12

zavisi od povodot ako se nenajaveni ke se pomine so kafe sok gricki blagicko kupeno a za najaveni si spremam ordever salata nesto meso ili skara ke poracam obavezno pravam torta cokoladna ili rafaelo kocki ili medenjaci so bilo ama blagoto jas go pravam
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28177
Registration date : 2009-04-14

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty12.11.09 14:45

Секогаш се наога се во фрижидер кога станува збор за доручок,а за ручек некогаш нарачуваме,некогаш готвам,зависи секогаш различно.
За пиенје купуваме зависно од тоа што сакат гостите.Има и благо домашно направено,мајка ми прави скоро секој ден и се нешто ни носи
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty12.11.09 18:12

секогаш имам замрзнато кифлички или проја, чајна, кулен, а во фрижидер обавезно има кашкавал, сирење, јајца а за повеќе зависи од времето во кое ќе се најават гостите
Вратете се на почетокот Go down
tasevska
Почетник
Почетник
tasevska


Female
Број на мислења : 18
Age : 43
Локација : na rabota
Расположение : promenlivo
Поени : 26600
Registration date : 2009-10-12

Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty13.11.09 14:51

ako se najaveni spremam ordover i kiflicki koga imam vo flizder gi toplam a ako dojdat nenajavni trcam vo prodavnica
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Што готвите кога ќе ви дојдат гости?   Што готвите кога ќе ви дојдат гости? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Што готвите кога ќе ви дојдат гости?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: