Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кумови

Go down 
+43
DijanaP
Bela
Sun
ElenaJo
Mimi22
bubamara
BubeM
Arnaudova Milena
naivnna
okce
marina_m
tanja_simon
рипче
danielaval
Kikic
Irena Trajkovska
avanturistka
Misticia
veki22
Nate_David
Kiki
Sandra
magi
verce
Lili
hormonce
Ves
Juni08_Andrea
SonjuS*
mamicka211
sonja 35
beti 24
sonjamfk
Emilija
BaMbYnA
STAR *
sashka26
aleksandra
Big Sister
marija.talevska
vesna velkova
rich_bitch1
Jovana's mom
47 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Кумови   Кумови Empty03.08.08 14:33

Има ли нешто посебно што треба да се прави во врска со кумовите кога ке се роди бебето! Некоја посебна покана или нешто такво? Какви обичаи сте правеле вие, какво е вашето искуство?
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty03.08.08 14:45

јас кога бев кума,мене ми се јави таткото на бебето да ми каже дека има синче.и ме праша одма и за име.не памтам дека имаше нешто специјално.си појдов кај кумашинката во болница си однесов подарок и тоа беше се.е после тие посебни адети се кога ке се крсти бебето во црква.незнам еве нека кажат тие што веќе родиле како правеле мада мислам дека по повод самото раганје освен тоа да си се јавите кај нив нема ништо друго.
Вратете се на почетокот Go down
vesna velkova
Полуматурант
Полуматурант
vesna velkova


Female
Број на мислења : 509
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 29021
Registration date : 2008-06-26

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty03.08.08 15:05

да ти кажам право мислам дека нема некој посебен обичај они сами треба да се свесни после 40 дена да ти дојдат на повојница.мојот кум од што беше многу заинтересиран за детево мое дојде дури после 4 месеци и тоа ептен пошто на мм му беше и роденден и именден па уз тоа и за нина.а го викавме секоја недела.
Вратете се на почетокот Go down
marija.talevska
Почетник
Почетник
marija.talevska


Female
Број на мислења : 23
Age : 38
Локација : Bitola.Makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 29012
Registration date : 2008-06-29

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty03.08.08 15:21

moite kumovi koga se rodi Pavel bea pokraj mene celo vreme.Verovatno toa e rezultat na naseto druzenje so niv tie voedno ni se i najbliski prijateli.Za imeto na bebeto jas si go odbrav samata i celo vreme se druzevme bez nekoi ogranicuvanja za vreme na 40 te dena.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty03.08.08 20:19

нашиот кум дојде на мекици, донеле торта, а за име коа ги праша мм ни рекоа како си сакаме ние. потоа по неколку месеци дојдоа на повојница. све е ОК само едно им замерам - првата година откако се роди никола и кога му правевме именден не дојдоа (а ниту наредните две години). за првиот роденден беа на одмор, па божем после, никогаш не дојдоа. за вториот беа. а за третиов не можеа. татко му на кумот не е добар во болница е. тука нема замерка.

инаку јас кај што сум кума, кога се роди малото бевме на мекици. па после таткото дојде дома (ја не бев мажена тогаш) и не праша за името кое да му биде, ама ние спремивме ливче со 5 имиња. сепак го прашавме дали имаат желба и се погоди името кое го сакаа беше трето на ливчето - Стефан. секој именден му одам, а за роденден до пред две три години одевме. сега веќе си слави со друштво (седмооделенец е). па секој роденден(не знам од каде им е тој адет) мајка му инсистираше јас да ја сечам роденденската торта.
многу си го сакам, а и тој мене. прекрасно дете е и што вели мм, го осеќаме како свое. оти нели кумот е заштитник и водител низ животот.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29215
Registration date : 2008-06-09

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty03.08.08 20:51

nasite kumovi se super si ziveeme super premnogu mu davaat na decava i za sekoj imenden i rodenden se tuka obavezno za sekoe idejne na gosti ni kupuvaat po nekoe igrace za simeon za krstevkata ni kupija stolce za ranejne od ciko od 10000 za prviot rodenden ni kupija kola so akumulator od 9000 za timotej ni kupija krevet so fioka so joga za da si spijaat decata koga ke porasnat a za negoviot prv rodenden mu dadoa 100 evra za sekoj bozik mu kupuvaat skap poklon prvata god elka ni dadoa drugite godini nekoj skap komplet a nie ne sme bile kumovi sega za nekoe vreme ke bideme ama svekrvami i svekormi bea ama sakaa da ni go predadat nas kumstvoto ama nie ne bevne vo dobra finansiska sostojba pa ne sakavne no svekrvami insistirase pa zatoa ni predlozija tie da gi platat site trosoci i da kupat se nie samo da go krstime bebeto no jas si bev na bolnica so poklonce i na povojnica si kupiv poklon.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty03.08.08 21:14

Оти нашите кумови не живеат во нашиот град! Значи не мора да се канат лично, туку може да им се соопшти веста и по тел.а, те кога сакаат нека си дојдат, мислам пред крштенката!
Треба ли задолжително да се прашаат за име, или може да им кажеме дека ние сме си одбрале! flower
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty03.08.08 21:42

Јас немам убаво искуство со кумовите на Марија.Кога се роди свекрвата му се јави да му кажи(иначе живеат во ск) не ни се јавија да ни честат,ниту дојдоа да не видат. За име не ги ни прашавме,сами му кажавме како сакаме,и прв пат ја видоа Марија кога дојдоа за крштевка(по 14 месеци)За да ги истераме адетите до крај(нели прво кумот се паршува) дали сакаат да дојдат да ја крстат,прво размисуваа,и по неколку дена дадоја согласност(иначе финансиски одлично стојат). Да се прашував јас никогаш не би ги викнала за крштевка.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty04.08.08 15:19

да бидам искрена ама јас не сум задоволна од нашите.верувале или не сеуште ги немам запознаено.ни немаат сеуште дојдено ни на честито ,свадба не правевме ама си имавме и веридба и регистрација во матично па можеа барем на едно да дојдат.од скопје се па и не се далеку.а ние две год како сме во брак.кумата еднаш по тел ја случнави тоа беше се.еднаш им се најавивме не откачиа и веке не ни помислив да одам.така да не планирам за име да ги прашам,нека се лутат колку им е волја.кум не е само за крштевка да се појави и никогаш повеке.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty04.08.08 15:50

Јас не можам да се пожалам од Кумовите, на секоја прослава доаѓаат , се слушаме барем 1 неделно со кумата , си идеме на гости. Ни оставија ние да си бираме име што ептен ми беше драго, а за тоа што и како донеле, не е ни битно , колку имале толку , барем се почитуваме едни со други.
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29366
Registration date : 2008-05-04

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty05.08.08 4:16

moite kumovi se od stip seuste nemam krsteno no za svadbata dojdoa ne se slusame cesto po tel moze bi i samata dalecina si go pravi svoeto moze bi ko ke otideme sega ke bide poinaku

sakam da gi zadrzam kumovite vo smisla da odam vo mk i da go krstam no sepak toa ke e ako oni sakaat
za finansiski se super osven ako izrazat zelba de Smile
a za kade sto sum jas kuma hmmm ko ziveevme vo mk nie idevme oni po nivno .... ne ne trebalo (od selo se) taka bilo obicaj
ko ideme ko niv da mozea od pile mleko da ti dadat ama gabe da gi molis da ti dojdat na gosti inaku pocit imaat poveke od ona sto treba
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty05.08.08 8:09

Нашите кумови пред се ни се другари. Со кумата редовно се слушаме, излегуваме заедно и со деца и без деца. Една година и заедно бевме на одмор. Одлично е, другари пред се, а адетите и почита како кон кумови си ја тераме како што треба. Крштевки, имендени, родендени...секогаш се први.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty05.08.08 11:01

nasite kumovi ne se od mk. taka da koga se rodi marko , mm se javi na kumot i im kaza deka ima sin. za imeto samite si go stavivme ne gi prasavme, a i ne znaevme dali ke saakaat da go krstat. pomina izvesno vreme i jas mu rekov na mm da se javi da prasa dali ke go krstat bidekji sakavme da pravime krstevka. po adetot treba da se prasa kumot i koga se javi mu kazaa deka go prifakaat kumstvoto i deka go prefrlaat kumstvoto na sinot . cekavme da dojdat letoto od berlin pa da pravime krstevka i se bevme vo neizvesnost kako ke bide bidejki ne gi znaevme mladite, a i ne znaevme i sto da kupime. kumovite ispadnaa srcinja epten se pokazaa. mu donesooa na mrko mnogu ubavi raboti. koga ja vidovme bovcata vo nesves padnavme kolku bese golema a i ubavo ukrasena ,a tek svekite bea fantasticno napraveni. super si pominavme a isto taka i oni bea prijatno iznenadeni od nas i nasiot precek i rekoa deka koga ke doaagat za mk /inaku se rodum od bitola /na pominuvanje bavezno ke zastanuvat da se vidime .steta samo sto se daleku i ni ostanuva da
komunicirame samo preku internet
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-07

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty05.08.08 11:18

нашите се старо кумство од скопје се, првпат ги запознав младите по веридбата ги прашавме прифатија да ни бидат кумови, кога отидовме прв пат ми беше чудно дека прв пат ќе ги видам, но од тогаш се гледаме многу често се слушаме обавезно супер се немам зборови на свадбата се покажаа супер беа многу весели
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29148
Registration date : 2008-07-18

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty05.08.08 11:20

Кумата ми е најблиска овде,многу си ја почитувам и сакам.Се дружиме и неформално,а не само за родендени и слави.Најбитно е дека е обострано.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty14.08.08 1:52

кога беше за венчавањето кумот што требаше да биде бил заминат странство и се немаше јавено ниту за телефон,ниту за адреса,па така моравме да си бараме нов кум.најдобриот другар на маз ми го прашавме и тој ни прифати.кога се роди Георгина нормално му се јавивме и утре дента дојде во болницата и и донесе меченце и ме праша за името иако имаше и список,откога излеговме од болница и се вративме бт дојдоа целата фамилија со огромен поклон +пари,за крштевката исто,за родендените.презадоволни сме од нив и убаво си живееме.инаку во БТ има адет на кумовите да им купиш нешто и да им го дадеш кога ги канеш за крштевката заедно со вино и погача.дали има некаде ист ваков адет?
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29366
Registration date : 2008-07-11

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty14.08.08 3:11

Tatko mi koga bese kum..znam deka tatkoto na bebeto mu se javi..prasaa za ime..pa ni kazaa i za toa koga ke bide krstevkata..i taka..ne pokanija kaj niv..se super..
a nesto posebno obicaj ova ona nema..
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty14.08.08 5:44

mamicka211 jas sum od bt i znam deka toj adet i nie go pravevme.bilo za svadba ili krstevka koga odis da gi kanes kumovite im nosis pogaca vino i poklon.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty05.10.08 0:40

Dali koga ste pravele krstevka ili koga ste odele na drugi krstevki , osven kumovite gi daruvale i drugite , pr.svekor, svekrva , dever ,zolva , snaa .i.t.n. Jas mislam deka samo kumovite treba da se daruvaat, tie ti go krstat deteto , zosto na site da im kupuvas , ne e svadba da daruvas?
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty05.10.08 1:56

Нашите кумови ни се пред се и другари.Си живееме,се почитуваме.се дружиме,ама тие се со две мали дечиња,па и не можат толку да шетаат.
А,ние сме кумови во Крива Паланка,на мм колега,многууууу си ги сакаме.Кога им се роди првото дете им напишавме 9 имиња,меѓу кои и желбата на кумашинката,Андреј.Се двоумеа меѓу Андреј и Матеј,па за второто решивме уште одма дека ќе се вика Матеј-а.И после 2 години се роди и Матеј.Се слушаме скоро секој ден,а се гледаме 1 месечно сигурно.Презадоволни сме и ние од нив и тие од нас. Само тие имаат многу адети што воедно се и големи трошоци за нив.
Се на се,со кумовите и кумашините сме во одлични односи.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-28

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty05.10.08 11:18

nie ne sme kumovi(pa od na mm drugarite samo on e zenet),a nasiot kum mn si go sakame i pocituvame!Kaj nas nema nekoj posebni adeti okolu svadbata osven daruvanjeto,a zakrstenki,zdravje..koga ke se porodam ke vidam!
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty05.10.08 13:16

Ves напиша:
Dali koga ste pravele krstevka ili koga ste odele na drugi krstevki , osven kumovite gi daruvale i drugite , pr.svekor, svekrva , dever ,zolva , snaa .i.t.n. Jas mislam deka samo kumovite treba da se daruvaat, tie ti go krstat deteto , zosto na site da im kupuvas , ne e svadba da daruvas?
освен кумовите никој не дарувавме ,во смисол на прав поклон,оние кои беа поканети после ручекот само им дававме бонбончиња убаво спакувани.ама јас немав никаква врска ,свекрва ми бог да ја прости таа беше по тие работи ,се изорганизира за се да е убаво,она беше права битолчанка и во бт тоа е многу важно,а дали сите така прават ,појма немам. flower Кумови 121539
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty05.10.08 13:40

Ves напиша:
Dali koga ste pravele krstevka ili koga ste odele na drugi krstevki , osven kumovite gi daruvale i drugite , pr.svekor, svekrva , dever ,zolva , snaa .i.t.n. Jas mislam deka samo kumovite treba da se daruvaat, tie ti go krstat deteto , zosto na site da im kupuvas , ne e svadba da daruvas?
Jas koga pravev krstevka na decata i kaj nas i site taka pravat ne odminuvaat nikogo so dar.Za site da ima po nesto,duri pravevme vo restoran pa i za kelnerite spremav po eden par corapi .Kaj nas e taka i jas taka pravev.Na moite bliski mislam majka ,tatko ,svekrva im kupiv pizami cisto da ima po nesto.Za kumovite se znae veke.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty09.10.08 19:32

I nie sega ovaa nedela ke pravime krstevka pa kazete sto se treba za kumovite ili dajte nekoj interesen predlog za poklon jas prosto ne znam sto,se mislam za zlato nesto sto vikate vie.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty09.10.08 20:24

magi не ти е лоша идејата.
Можеш да им купиш и по еден убав рачен часовник.
Се зависи колку пари планираш да потрошиш и која возраст ти се кумовите, а ако се помлади можеш и мобилен телефон.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кумови Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кумови   Кумови Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кумови
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: