Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Машина за миење садови

Go down 
+62
monika kusibojovska
lila_mk
Tifani
mamaAnita
bibic
popaj
saligrem
winnie the pooh
Candy
Ananastasija
twins_
sanjuska
biljanag
marina_daniel
delfin76
Mama Vase
bubamara***
Ance-J
volsebnicka
Deni
Damjana
Ana.b
MamaMaja
moja mama
jeca
anetapp
bibip
Berta
Sandra_Anja
KAJA
mimoza
radost
Mama Ane
Maja
kara
Kikic
maskoe
Stefanija S.
Mina
sunset
marina_m
verce
magi
avanturistka
Sandra
Kiki
veki22
Viktorija78
bella*
vdovica
hormonce
Zvezdicka
georgina
baby24
Juni08_Andrea
Lili
beti 24
vedrana
Emilija
aneta
BaMbYnA
sanja_
66 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty08.10.08 21:41

Баш овие денови размислуваме да се подновиме со машина за садови.
Би купиле 45-ка, ама сега не знам друго што да барам од машината, гледам има со 1 перка, со 2 перки, со 5 програми и температури и со помалку, со горна подвижна корпа и што уште не.
Ајде од искуство пишете што да барам да има машината што ќе ја купам за да ми биде практична, а да не се излупам еден куп пари за некоја со миљарда опции, а после да користам само неколку од нив и кој марки ги препорачувате.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty09.10.08 16:20

jas nemam masina za perenje sadovi,sega ne mi e potrebna a ponataka koga ke bideme pogolema familija ke si nabavam.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty09.10.08 19:10

Jas ja koristam samo koga ke mi dojdat gosti koga ke mi se nasoberat poveke sadovi a kako prasokgo koristam Calgon od obicniot ne sum go probala toj drugiot ke treba da go probam.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty14.10.08 23:36

Јас има Беко за 6 особи нее нешто марка ама ми врши работа супер е и многу си ја сакам .А син ми ја обозава зошто имам повеке време за него и не му велам престани треба да мија чинии.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty15.10.08 8:57

Lili напиша:
jas sakav sega vo novata kujna da si stavam masina za sadovi ama me predomislija!

Лили грешка голема. Подобро од почеток да ставиш оти после дали ќе и дојде редот, а и ако сакаш вградена да ставиш, тешко после ќе и најдеш место.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-07

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty15.10.08 10:37

И јас го мислам истото многу ја користам машината, и ние сме двајца па ми требат 4 дена да соберам за цела машина мојата е за 12 особи, но јас кога ке ги ставам садовите има операција за плакнење ја пуштам таа е 5 минути, за да не ми мирисаат , и после ко ќе се напуни тогаш ја пуштам.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty15.10.08 16:42

Beti dobra idea so plaknenjeto ete jas ja imam a mi nema teknato toa da go pravam posto i jas dodeka ja napolnam mi treba vreme pa zatoa se na raka.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty30.10.08 12:32

jas nemma masina za mienje na sadovi na raka si gi mijam
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28656
Registration date : 2008-10-29

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty30.10.08 12:35

Jas imam masina Whirpool za 12 osobi ama si stoi nova i neupotrebuvana,me nervira 4-5 dena da gi sobiram sadovite,pa si gi mijam racno :mie:
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-07

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty05.11.08 11:05

ме интересира ставате ли во машините сретство за плакнење, кај мене свети цело време таа сијаличката за сретство за плакнење не ставам такво
Вратете се на почетокот Go down
Mina
Прваче
Прваче
Mina


Female
Број на мислења : 172
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : vremevo me utepa!!!!
Поени : 29054
Registration date : 2008-07-02

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty05.11.08 22:24

Imam masina za mienje sadovi Whirlpool za 12 lica i cesto ja koristam. Mislam deka e prakticna.
Вратете се на почетокот Go down
Stefanija S.
Прваче
Прваче
Stefanija S.


Female
Број на мислења : 141
Age : 43
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 28598
Registration date : 2008-09-18

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty19.11.08 11:21

Beti 24 ima posebno sredstvo za plaknenje, zatoa ti sveti masinata. Se stava sol na pocetokot, moze da ne ti zasveti za sol so meseci, sjaj za plaknenje i plus sredstvo za mienjee (sega zavisi od tipot na mazsinata, kaj mene prasokot se stava na vratata od masinata), tamu se stava i sjajot za plaknenje, a solta vnatre dolu ima specijalen otvor. Ja sum epten zadovolna, osobeno koga ke mi dojdat mnogu gosti i koga ke se soberat eden kup sadovi, abe super....makar sto mm vika deka toj na race da gi mie pobrzo ke gi izmie, normalno na masinata i trebaat 1-1:30 saat
Вратете се на почетокот Go down
maskoe
Прваче
Прваче
maskoe


Female
Број на мислења : 161
Age : 40
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 28526
Registration date : 2008-10-13

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty19.11.08 12:00

Ma kakvo mienje sadovi na raka,masinata za sadovi mi e najiskoristeniot aparat u kuka.Osven ko ke dojde majka mi ili svekrvami ako sakaat neka mijat do utre.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty19.11.08 12:28

Vo mojata minijatura od kujna nemase mesto za ova cudo.Ama sega mi se oslobodi edna dupka i sega ke ja prefarbam i prepravam kujnata pa ke spikam edna tesna .Za tolku ima mesto ama tesna tesna a nikakva ke vrsi rabota
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-07

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty19.11.08 12:45

Stefanija S. напиша:
Beti 24 ima posebno sredstvo za plaknenje, zatoa ti sveti masinata. Se stava sol na pocetokot, moze da ne ti zasveti za sol so meseci, sjaj za plaknenje i plus sredstvo za mienjee (sega zavisi od tipot na mazsinata, kaj mene prasokot se stava na vratata od masinata), tamu se stava i sjajot za plaknenje, a solta vnatre dolu ima specijalen otvor. Ja sum epten zadovolna, osobeno koga ke mi dojdat mnogu gosti i koga ke se soberat eden kup sadovi, abe super....makar sto mm vika deka toj na race da gi mie pobrzo ke gi izmie, normalno na masinata i trebaat 1-1:30 saat
за солта знам каде се става и ставам исто и прашок или апчиња но за сретсвото за плакнење не знаев тое тој сјајот што го има на пример за сјај на чашите . На мене и без сретство за плакнење не ми остава флеќи, а кој е друг ефектот на сретството за плакнење. Исто и на мојата се става на вратата, знакм каде се става сретството за плакнење но дали е неопходно
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty19.11.08 12:48

Lele kikic obavezno da si kupis ako treba i vo hodnik stavi ja Smile
Jas mnogu sum zadovolna od mojata mala e za 6 osobi ama ekstra kaj neme vo sank mi stoi ,sega vo starata kujna a koga nova ke si napravam za gore za spratot ke bide pogolema i ke si ja ubavo smestam.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty19.11.08 13:13

Мене вчера ми ја монтираа машината за садови и прв пат ја пуштив!!!
За прв пат задоволна, за понатаму мислам дека сомало бебе ептен добро ќе ми дојде!!!
Ставив и сол и средство за плакнење и прашак.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty21.11.08 11:39

Јас имам машина за садови ЕЛЕКТРОЛУКС вградива во новата кујна и презадоволна сум. Си ја избрав како подарок од кумовите за свадба. Тоа е најпрактичното нешто во цело домаќинство. Ептен ми се најде по свадбата. Секоја вечер гости, луѓе, дури се извлечкаат сите, абе раат видов со неа. Уклучи ја и легни си. Немам гајле. А инаку, дома имам скоро 90% од се што може да се има од техника. Купувам се живо и ги користам. Се што може да ја олесни работата и да го скрати времето и е од некаква корист, јас го купувам и сметам дека е потполно оправдано. А инаку ставам апчиња Калгонит 5 во 1 и сол ставив на почетокот и има уште не е потрошена. А средство за плакнење не сум ставила до сега, зашто мислам дека во самите таблети го има и тоа. ај дајте ми совет, да ставам и такво или не мора?
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29653
Registration date : 2008-04-14

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty21.11.08 13:48

Машината за садови дефинитивно е закон! Ние сме двајца, ја имаме онаа за 12 особи и ја пуштаме на секои 2-3 дена најмногу. Се мијам во неа (од пластични кутии до тенџериња и тавички) и сум презадоволна. Пред да ги ставам садовите обавезно ги плакнам (колку да нема трошки), купувам редовно Калгонит миризливо и не ми замирисува.
Не ми е тешко да мијам и на рака, но како што ќе ги измие машината никој неможе. Тоа се уверив прв пат кога ја пуштив. Видов дека машина е машина. Таа едноставно садовите ги светнува! Секоја чест на тој што ја измислил. Машина за миење садови - Page 2 767433
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty21.11.08 13:58

kara напиша:
А инаку ставам апчиња Калгонит 5 во 1 и сол ставив на почетокот и има уште не е потрошена. А средство за плакнење не сум ставила до сега, зашто мислам дека во самите таблети го има и тоа. ај дајте ми совет, да ставам и такво или не мора?

Јас ги користам истите и никогаш не сум ставила нешто дополнително освен миризливо за да не ми се замириса машината. Таблетите се содржат во себе. Викендов ќе го пробам и средството за чистење на машината па ќе ги видам резултатите.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty21.11.08 14:35

Јас имав и кај мајка ми и кај свекрва ми машина за садови, сега немам и не чуствувам некоја потреба. Си мијам на раце и не ми е проблем зашто од сите домашни обврски миење садови ми е најомилена
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty21.11.08 14:40

Дали ставате пластика во машините за садови. Кај мене во упатството пишува пластични садови да се ставаат само ако производителот ( на пластиката) одобрил?
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28652
Registration date : 2008-10-11

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty25.11.08 18:21

Plastika se stava samo ako pisuva na plastikata deka moze da se mie vo masina. Mislam deka plastikata ke se stopi ili iskrivi zasto e visoka temperaturata, zatoa mora da e posebno obrabotena plastikata. Inaku majka mi ima Bosch 45, a jas sega vo noviot stan si imam Indesit 45 bas sega mi gi mie sadovite. Dvajca sme i na 2 dena ni se sobiraat dovolno sadovi, pred da gi stavam malku gi plaknam ako se premnogu prljavi zasto stojat dva dena vo masinata. koristam od tatbletite shto imaat se vo niv ama sega se mislam da stavam sol zasto procitav na upatstvoto od masinata deka za premnogu tvrda voda bilo preporaclivo da ima sol iako se koristat tableti so se vo niv. Super mi e sto si imam mashina osobeno shto i jas i decko mi mrazime da mieme sadovi na raka.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-07

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty26.11.08 9:21

обавезно сол ако ставаш таблети солта с естава во посебна преграда се раствара во водата што е и за плакнење, а вака со апчињата само кога се врши перењето
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty28.11.08 20:31

beti 24 напиша:
обавезно сол ако ставаш таблети солта с естава во посебна преграда се раствара во водата што е и за плакнење, а вака со апчињата само кога се врши перењето
Ја потпишувам Бети24.
Во упатството за мојата машина дури беше нагласено дека мора да се стави сол, за да се спречи корозија на машината, а и да ја омекне водата.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Машина за миење садови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Машина за миење садови   Машина за миење садови - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Машина за миење садови
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Сè за дома-
Отиди до: