Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 HSG, лапароскопија или хистероскопија?

Go down 
+54
Natasha
Minamina
tanja_
maca maca
simoham
monika kusibojovska
paola
ari
Sarah
Praska
biljanag
hristijana
sofidavid
Radmila
gorde
lavce
MarijaS
maci
Sestricka
SANICKA
Elizabeta82
Mama Ane
fibimk
margarita
milena p
KATIC
dzi-dzi
radost
danielap
nale
pepa
peperutka
jasmina i ace
bobica
lila_mk
Monika
sonjamfk
sanja83
skorpija
Lili
Mina
hormonce
Sandra
natali
Kinky
majuvce
Kiki
Biljana795
baby24
Jovana's mom
betavitevit
kavadarcanka
sonja 35
vedrana
58 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14
АвторПорака
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28739
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty17.11.09 11:45

Natasha напиша:
Marina laporoskopija e za otstranuvanje na sekakvi precki pri zabremenuvanje na pr: policisticni jajnici,zapuseni kanali i za otstranuvanje na pregrada a histeroskopija se pravi za da se vidi dali ima potreba od laporoskopija
Laporoskopijata e operativen zahvat no ne e nisto strasno a histero e vaginalno i isto taka ne e nisto strasno
Histeroskopski isto taka se izveduvaat intervencii, histeroskopijata ne e samo za dijagnostika, moze da bide i so intervencija, zavisno od tipot na problemot.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28946
Registration date : 2008-10-17

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty17.11.09 15:09

tanja, sedimentacija napravi nekolku dena pred da ides na HSG, toleriraat do 2- - 30 mislam, jas imav sed 22 i mi napravija, prethodno imav napraveni brisevi , mikro biol,. ispituvanja da vidam dali imam nekoja bakterija pa od toa da mi e pokacena sedim. ama se bese vo red, zabite mi bea se popraveni i stvarno neznam od sto mi bese pokacena sedim. ama mi napravija HSg bez problem. za samata postapka HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 133239 da ne te plasam ama bidi spremna deka ke bide bolna, ama da znaes deka se isplaka se zaradi bebence. trae nekade 5- 10 min, ti vspricuvaat nekoja sina tecnost vo kanalite i na eho gledaat dali kanalite se proodni, tamu kade moze tecnosta prodira i vrsi otpusuvanje se zarbira ako e toa vo nekoj mal procent. znaci ne se plasi kakva i da e bolka ke izdrzis. jas vriskav, cela bolnica ja otkornav a i po proroda sum takva plaslivka, a tie sto bea pred mene glas ne pustija, znaci sekoj ima razlicen prag na tilerancija. inaku moze i da ne te boli ako ti se skros proodni kanalite nema sto da bole, mene na ednata strana tamu kaj sto sum imala zapusuvanje eptem , ama eptem me bolese a na drugiot jajnik voopsto ne me bolese.jas pravev privatno 3800 den mislam deka kostase, i vikaat dka za 5- 6 meseci pomaga za ostanuvanje trudna. kaj mene taka i bese. so sreka
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27079
Registration date : 2009-10-30

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty17.11.09 15:22

lila_mk se soglasuvam so tebe i kaj mene pomogna da ostanam bremena i boli leleeeeeeee
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29929
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty17.11.09 15:42

Ne znam dali laparoskopski se otstranuva pregrada, mislam deka toa histeroskopski se pravi (ili pa so klasicna operacija, da ne lupam ne sum sigurna). Histeroskopijata e kako sto kaza pepa i dijagnosticka i operativna postapka, zavisno od problemot koj ke se vidi pri pregledot.
Marina Ivanov, ako so sigurnost e ustanovena dvoroga matka, koja e preporakata na lekarot, ne ti kazaa nisto sto ponatamu? Jas poznavam zeni koi zabremenile i iznosile bremenost do kraj so pregrada, stavot na nekoi lekari e deka so nekolku bremenosti matkata sama ke se prosiri i ke napravi prostor bez da se operira. Po mene cudno i neprifatlivo, no i toa ima... A i dosta zavisi od toa kade se naogja pregradata, kolkava e, dali navistina mora da se operira.
Вратете се на почетокот Go down
Natasha
Полуматурант
Полуматурант
Natasha


Female
Број на мислења : 1022
Age : 40
Локација : Makedonija
Поени : 28565
Registration date : 2009-04-12

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty17.11.09 18:54

Da da prostete malku sum se zbunila da teka e so histeroskopija se otstranuva pregrada a ne so laporoskopija , izvini Marina jas toa sto ti go pisav go nemam doziveano no drugarka mi sto mi raskazuvase za nejze taa ima dvoroga matka i i rekle deka ke treba da pravi histeroskopija ama jas se pomesav so laporoskopija HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
Marina Ivanov
Почетник
Почетник
Marina Ivanov


Female
Број на мислења : 6
Age : 47
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 26532
Registration date : 2009-11-13

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty18.11.09 16:39

Ustanoveno e postoenje na dvoroga matka samo so EHO,znaci doktorot ne e 100%siguren,siguren e deka pregradata postoi ,no ne i do kade e tocno,ako so nea celosno ne e podelena matkata rece ke bide polesno i zatoa mi preporaca prvo HSG da napravam za da se vidi tocno ama deka i ke treba zafat so koj ke se otstrani pregradata zatoa sto rece 8i da ostanam so takva matka ,najverojatno prvite bremenosti ke zavrsuvaat so abortus,zatoa spored mene ako treba da se napravi podobro sega otkolku da se slucuvaat vakvi raboti,ne znam stvarno sto e popametno ama taka mislam.Sega gi pravam mikrobioloskite ispituvanja da ne ima nekoja bakterija,pa zdravje na HSG,pa doktorot ke kaze sto ponatamu.Pisete vie sto mislite,strav mi e mnogu i od HSG,ama od operacija epten.Ama ako treba treba
Вратете се на почетокот Go down
ariel
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 28
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 26888
Registration date : 2009-09-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty24.11.09 8:04

Dali ima nekoj so iskustvo od histeroskopija. jas pravev pred nekolku dena vo Sistina pa me interesira kolku dena po intervencijata ste imale sukrvica ili slicno. Kaj mene prvite dva dena nemase nisto ama od vcera pocna nekoja blaga sukrvica pa se isplasiv malku. Inace pravev histeroskopija zaradi odstranivanje na polip.
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28996
Registration date : 2008-10-24

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty28.11.09 16:31

kolku cini laparoskopija na privatno vo skopje?
Вратете се на почетокот Go down
ariel
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 28
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 26888
Registration date : 2009-09-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty07.12.09 15:26

Ke ve molam ako ima poiskusni koi pominale histeroskopija i pred toa piele Danoval moze li da mi kazat posle kolku vreme od intervencijata dobile menzis i dali bilo normalno, oskudno ili poobilno.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 14 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
HSG, лапароскопија или хистероскопија?
Вратете се на почетокот 
Страна 14 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: