Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Манџи

Go down 
+14
bubamara
fibimk
NatalijaS
marina_m
biljanag
lela
Nene
Lili
Emi
Juni08_Andrea
kavadarcanka
rich_bitch1
daniela
obicna
18 posters
АвторПорака
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30674
Registration date : 2008-07-19

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Манџи   Манџи Empty21.07.08 18:13

Najomileno jadenje sekogas mi bilo mandzi i grav (sto btw znam da praam), a i pred nekolku godini probav edna teleska corba u eden restoran u Skopje sto nikad u zivot nema da go zaboravam. Dali nekoj od vas praj corbi, mandzi i ke saka da mi napise recept ili ako ima nekoja stranica na net za ovie raboti. Fala odnapred.
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30139
Registration date : 2007-11-20

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty24.07.08 14:29

Компир манџа
парче телешка кртина може и со коска,
компири,морков
пиперка,
патлиџан
Компирите се сечат на коцки,исто и месото,прво се запржува кромидот,пиперка сецкана ,се додава месото,и компирите .Се става црв.пипер и се додава вода,се остава да се вари со ловоров лист.На крај се става рендан патлиџан, запршка не правам туку копири ставам во едно тањирче и ги гмечам со вилушка.Ги оставам да се доварат и току.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30353
Registration date : 2007-12-29

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty24.07.08 15:05

дај кажете грашок како варете?јас стварно незнам.купувате замрзнат или свеж?
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29387
Registration date : 2008-07-07

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty24.07.08 15:06

Јас купувам во конзерва а сега дома имам замрзнат па и мене ме интересира како се прави замрзнатиот и колку време треба да се вари
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30674
Registration date : 2008-07-19

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty24.07.08 15:44

Za grasok ne e mnogu tesko... Svez ili zamrznat jas go varam vaka... Prvo da zavrie vodata i ke go stavam grasakot i namaluvam na pola greenje. Pa taka go ostavam da se varat edno 10-15 min. Mozes samata dodeka se varat da probas po edno da izvadis i ako e meko znaci gotovi se. Smile

kavadarcanka toj u konzerva mislam vejke gotov ne e??? Zs imam i ja kupuvano takov a toj bese gotov, samo trebase malce toplenje u mikro...
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30353
Registration date : 2007-12-29

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty24.07.08 17:44

а запршка некаква нели му ставате на грашакот?зачини ово оно..што ставате?
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30089
Registration date : 2008-01-11

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty24.07.08 17:57

Rb1 jas koga pravam mandza dali kompir dali grasak dali boranija ja pravam vaka.prvo ke zaprzam kromid pa piperka seckana i koga ke se za przat ke mu stavam i domat iseckan i toj da se zaprzi.mozi i morkov iseckan.i posle mesoto da se potprzi skros malce i voda ke mu turam da se vari.e ako e boranija ja stavam odma da se vari so seto ova i okolu 1 ili ete 1 i pola sat da se vari i na kaj zaprska i plus vegeta.ako e za kompir mandza kompirite ke mu gi stavam posle otprilika 1 sat varenje na mesoto i kompirite da povarat okolu pola sat i pak na kraj zaprska.boranijata ako ti e od konzerva stavija na kraj koga mesoto e svareno a ako ti e sveza togas stavija porano da se vari.
na madzite nekoj ne pravat zaprska velat ne e zdravo ali mene mi e poubava mandzta so zaprska.
zaprska pravam ke stavam vo malo tavce otprilika maslo pa 1 lajca brasno da se poprzi dodeka dobie krem boja samo da ne ti pregori i posle 1 lajca crvena piper i toa go turas na madzata koja se vari. toa go pravis na kraj.nekoj vo mandzite stavaat i lovorov list ,crn piper jas koga stavam koga ne.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30674
Registration date : 2008-07-19

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty24.07.08 22:11

A vie ne li zborete za ovoj grasakot zeleniot sto e kako mali zeleni zrna???
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31096
Registration date : 2007-11-19

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty24.07.08 23:32

јас грашокот го правам исто како компир манџа, имате погоре рецепта за компир манџа.
Ама ретко правам само грашок, јас мешам се, ставам кромид, морков, патлиџан, пиперка, брокула, компир и грашок.
Јас црвен пипер ставам пред да го полијам зеленчукот со вода, а пред крај, ставам и магдонос
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29238
Registration date : 2008-05-28

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty24.07.08 23:38

jas da vi kazam koga stavam meso vo mandza ,bilo kakva,ako e mesoto sveso go zaprzuvam prvo nego so kromit i zelencuk,pa stavam voda da se svari.A ako e mesoto puseno na kraj pred zaprskata go proprzuvam i go stavam vo mandzata,pa posle vo istot zejtin stavam crven piper i malku brasno.I taka mi ima mn ubav vkus,posebno graseto.
I me nastrvivte z akompir mandza da vi kazam :cook:
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Прваче
Прваче
Nene


Female
Број на мислења : 430
Age : 36
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 29237
Registration date : 2008-05-13

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty24.07.08 23:47

zavcera bas praviv grasok manza.vo konzerva mi e pobrgu,jas uste koga go stavam grasokot seckam kromid stavam sol, biber ,vegeta i ako ima nekoe puseno mevce i seto toe se vati okolu 30 minuti .potoa vo tavce zagean zejtin stavam malku brasno i crven piper i gotovo.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31537
Registration date : 2008-09-14

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty25.09.08 21:43

Imate preubavi recepti na ovaa stranica
www.coolinarika.com
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30537
Registration date : 2008-01-27

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty29.09.08 13:40

мм многу јаде грав јас неможам да го јадам ме боли стомак тешка храна ми е
слушнав дека било многу убаво во комбинација со пилешко дали некој правел така?
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28844
Registration date : 2008-10-30

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty16.11.08 20:18

jas si pravam i si jadam mangi najvkusna mi e kompir manga a mm ja saka so grasok.jas sekoja manga ja pravam isto seckam kromid mu dodavam pola piperka 1 morkov pola patligan i seto koga ke se zaprzi go dodavam mesoto.i mu dolevam voda go ostavam mesoto samo da se povari pa potoa mu gi dodavam kompirite ili grasokot zavisi sto pravam.zaprski nikogas ne pravam tuku kompir trgam nastrana go gmecam kako za pire i pak go vrakam i taka se zgusnuva mangata i mnogu e vkusna
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28442
Registration date : 2008-11-26

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty21.03.09 14:46

Jas pravam razni klasicni mandzi, grasok, zelka, kompir, boranija, turli tava, oriz so pilesko, a i si izmisluvam sama, so ke imam doma stavam vo mandzata, kombiniram. Ubavo e kompir mandza so crn patlidzan na kocki na pr. A i vo grasok, boranija stavam domat piperka, bamja ako imam, morkov. Pa pravam leka, grav, a specijalnost mi se musaki: od kompiri, od crni patlidzani, kompir so crn patlidzan, so tikvica. Pravam i od mesan zelencuk zamrznam na pr mexican mix, ke dodadam oriz ili kompir, kromid i meso, moze razno, svinsko, telesko, meleno... Mo ze i vo tendzere i vo tavce.
Zaprski nikogas ne stavam, grozni mi se. Ako treba da se zgusne mandzata ke rastvoram malku brasno vo voda i go turam vo mandzata malku pred krajot.

Eve i eden recept sto go zaboraviv, mnogu ja sakam ovaa mandza:
Se secka sitno praz i se stava malku da se zaprzi, se dodava malku oriz, i meleno meso, iseckani crveni suvi piperki i se stava voda i se vari. Se zacinuva so crven piper, crn piper i vegeta. Jas stavam i luta bukovska piper za malku da nalutnuvaat jadenjata.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29089
Registration date : 2009-02-25

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty04.04.09 16:36

Jas gotvam i corbi i mandzi.Najpoveke ja sakam kompir mandzta a ja pripremam na sleden nacin.Mesoto go seckam na parcinja (ne golemi),seckam edna glavica kromid i 2-3 morkovi.Go przam prvo mesoto ubavo,pa kromiot dodeka stane staklest,go dodavam morkovot.Stavam crven piper.Po zelba moze da se stavi i piperka,tikvica,crn patlidzan!Stavam lovorov list i turam voda.Ostavam da se dinsta.Koga mesoto e pri kraj redam seckan kompir-pokrupno secen!Ostavam da se dovari.Stavam obavezno vegeta i crn biber melen i o zrno!
Na ist nacin pravam i grasok,boranija....so svinsko,telesko.....

A corbi pravam i mesni i od zelencuk.Mesoto go varam i go seckam mnogu sitno.Vo vodata kade se varese mesoto redam rendam morkov,przen luk i brasno.Ostavam da se zgusni.Redam zacini...biber,kopar!Go vrakam sitnatoto meso,dodavam magdonos.Corbata treba da e gusta.....ne mnogu ali da ne e kako supa!
Od zelencuk pravam corbi od karfiol,brokula,od patlidzan....Gi varam,gi pasitam,dodavam przen luk i malku brasno....i zacini.Ke se sgusne i na kraj dodavam mateno jajce so pavlaka ili kislo mleko!
Od corbite ja sakam onaa so mesni knedli:
Od meleno meso napraveno kako za coftinja zemete eden del i stavete samo uste oriz.Zovrete voda,i stavajte od mesoto vo raka i napravete topcinja kolku orev golemi!Se varat....na kraj se dodava zaprska od brasno i domatno pire.Treba da se zgusti!Normalno zacini,magdonos,luk,kopar po zelba!Corbata e fantazija!

Ribna corba pravam na sleden nacin:Ribata na parcinja ja varam,vo vodata redam i susena crvena piperka.Koga e varena ribata ja cistam od koskite i kozata,gi cistam i piperkite od semki i ljuspa i gi vrakam nazad.Zagrevam maslo,proprzuvam luk i ja turam zaprskata vo supata.Dodavam samo sol i crn biber.Drugi zacini ne....osven magdonos moze!
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29668
Registration date : 2008-06-02

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty04.04.09 18:06

Читав дека погоре дискутиравте и за грашок, па еве јас вака го правам: пропржувам кромид и додавам мелено месо, ставам зачини и ставам и малку ориз да се испржи заедно. После додавам вода и оставам да се извари месото, па на крај го додавам грашокот. Негде при крај ставам вегета и додавам или свеж изрендан домат, или домашна салца. На крај запршка, класична..
А леќата, при ваењето обавезно ставам ловоров лист, а запршката ја правам обавезно со лукче ситно исецкано.
Вратете се на почетокот Go down
bubale23
Прваче
Прваче
bubale23


Female
Број на мислења : 150
Age : 38
Локација : Home
Поени : 28705
Registration date : 2008-09-10

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty29.05.09 22:22

Maska manza - mm ja pravi, zatoa taka ja krstiv Smile
300 gr meso telesko, 500 gr kompiri, 200 gr grasak, mesoto se sece na kocki, se proprzuva zacineto so crven piper, sol, crn piper, vegeta, kopar, lukce - zacin koj ke se najde po doma hh,, otkako ke fati crvenkasta boja se dodava vo istot tenzdere kade se przelo voda, okolu pola litar, i se ostava da se vari dodeka mesoto ne omekne, i po potreba se dodava voda - da ne ispari , otkako ke omekne mesoto se dotura voda da ima okolu 2 litri, se dodavaat kompirite seckani na kocki i se ostava da se svarat kompirite, pa se dodava grasakot i pri krajot se priklava od zacinite po uste malku i se turaat lebni troski okolu 1 supena lazica. Mandzata dobiva kafeafkasto - portokalova boja, mn e vkusna i se jade so uzivanje , sekako otkako soprugot ke ja podgotvi i posluzi:) Prijaten apetit!
Вратете се на почетокот Go down
bubale23
Прваче
Прваче
bubale23


Female
Број на мислења : 150
Age : 38
Локација : Home
Поени : 28705
Registration date : 2008-09-10

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Манџа со тиквички   Манџи Empty29.05.09 22:25

Mnogu ja sakav kujnata i mandzite na mama, osobeno mandzickjata so meleno mefce i tikvicki, ama za zal ne nauciv da ja pravam i nikako po doma ne mozam da najdam recept :( Znaete li nekoj recept za vakva mandza? Ako znaete pisete mi , mnogu sakam da napravam, a gledam sega ima tikvicki, mn merak mi e:) Tnks
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28939
Registration date : 2009-02-16

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty29.05.09 22:37

zal mi e bubale sto si vo vakva situacija.... mislis na polneti tikvicki ili na nekoja mandza (tecna) so tikvicki... za vakva tecna mandza ne znam ama za polneti tikvicki i za kjoftinja od tikvicki znam i mnogu gi sakam...
Вратете се на почетокот Go down
bubale23
Прваче
Прваче
bubale23


Female
Број на мислења : 150
Age : 38
Локација : Home
Поени : 28705
Registration date : 2008-09-10

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty29.05.09 22:40

Kazi i za tie, kje probam, voglavno mn sakam tikvicki, a inace milsam sa pandza za makanje , ne bas tecna ne bas gusta, so meleno meso i kockicki tikvicki. Mi teknuva samo navkusot, a kako da ja napravam aber nemam:(
Вратете се на почетокот Go down
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27659
Registration date : 2009-04-09

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty29.05.09 22:44

bilo koja manwa se pocnuva so.-mesoto ke go isprzis pa ke dodades vegeta lovor crn biber.Gi seckas tikvickite na kocki gi stavas da proprzat edna minuta so mevceto pa stavas 1 -2 fil. voda pa ostavas na tivko da krcka.Tikvickite se meki pa za edno 20-25min. ke se gotovi.Poinaku ne moze da e .Probaj pa kazi
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28939
Registration date : 2009-02-16

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty29.05.09 22:52

e vakva mandza ne znam, nikogas ne sum jadela ni sum videla, prasaj nekoj rodnina sigurno znae ke ti pokaze, polnetite tikvicki se pravat so meleno meso kromid, crn biber, vegeta... ama za tocen recept treba da prasam, zasto nikogas nemam praveno.... a za kjoftinjata od tikvicki, se lupat tikvickite se rendaat i se ostavaat da se cedat vo cedalka zasto sodrzat mnogu voda, potoa se zacinuvaat so sol, biber, vegeta, malku prezla.... pa se przat vo vrelo maslo, ama nemoj da ocekuvas da bide smesata povrzana i cvrsta kako od meleno meso.... ovaa smesa e potecna i kjoftinjata se turaat so lazica vo masloto... mislam deka ova ke ti se dopadne, ako sakas polneti tikvicki kazi ke gi dobies vo nedela na pp zasto utre ne sum doma


eve vo meguvreme nekoj poiskusen od nas dvete napisal recept za tvojata mandzicka.... samo ne znam dali imalo kromid vo mandzata sto si ja jadela ili ne
Вратете се на почетокот Go down
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27659
Registration date : 2009-04-09

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty29.05.09 22:56

eve eden recept i za koftinata-se rendaat tikvickite pa se ostavaat da se iscedat.Se stava eden rendan kompir 2-3 jajca 1 pecivo 2-3 l brasno. Se przat vo vrelo maslo. Pecivo obavezno zasto ke se raspadnat pa ke dobies tas-kebap namesto kofte
Вратете се на почетокот Go down
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27975
Registration date : 2009-01-22

Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty28.09.09 11:47

bubale23 напиша:
Mnogu ja sakav kujnata i mandzite na mama, osobeno mandzickjata so meleno mefce i tikvicki, ama za zal ne nauciv da ja pravam i nikako po doma ne mozam da najdam recept :( Znaete li nekoj recept za vakva mandza? Ako znaete pisete mi , mnogu sakam da napravam, a gledam sega ima tikvicki, mn merak mi e:) Tnks

tikvicki mandza jas vaka ja pravam,
Go przam melenoto so kromid i koga ke se isprzi se stava vo tendzere.
Gi dodavam tikvickite iseceni na kocki i dodavam pola konzerva patlidzani,luk,megdonos,piperka,vegeta,crn piper i edna raka oriz.
Se pokriva so voda i se vari.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Манџи Empty
ПишувањеПредмет: Re: Манџи   Манџи Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Манџи
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: