Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Појадок, што ручкате секој ден за појадок?

Go down 
+19
Candy
BubeM
sunshine
Mama Vase
emilija nestorova
verce
Mama Ane
sneze
mama i nikola
Dragana
Anika
kinder
analazarevska
tanja_simon
sonjamfk
Emi
biljanag
Lana
Emilija
23 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30110
Registration date : 2008-02-15

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty26.03.09 19:49

Od bebe sto se veli porasnave so cokolino ,medolino ,mleko i biskivite no sega e veke po golema pa i nudam druga hrana im go ostavime toa na bebinata Smile.Jademe jufki,lebce namackano so pavlaka,euro krem,ajvar ,zdenka,domasna pasteta ...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty15.07.09 9:41

Mama Ane напиша:
Ние секој ден различно, најчесто леб со некој намаз и додаток како сиренце, кашкавалче. Обавезно или млеко или јогурт
Да додадам дека и патлиџанче и краставица почесто додаваме во појадокот..
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28795
Registration date : 2008-10-02

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty15.07.09 9:54

nie na sabajle ruckame palenta ili tarana ili nesto lepce mackano,pretezno so dodatok casa jogurt ili kis.mleko
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28924
Registration date : 2009-03-17

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty15.07.09 13:30

najcesto se mesavina od 4 zitarki na vitalija pomesani so mnogu ovosje i rikota ili pavlaka.
od 7 dena vo ned. sigurno 4 obroka i e gorenapisanovo.palenta 2-pati nedelno,i ednas ima integrelen leb so puter,jajce.ili namackano so med ili zdem.popara so kiselo mleko ili plazma so banana i mleko.i sega pocesto pocnav oves so kiselo mleko.
a jana isto taka jade raznovrsno,plus kornfleks ili nutela.
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29574
Registration date : 2008-03-25

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty16.07.09 10:18

Palenta, Jufki, Tarana, Griz, Kroasan, Jajce, Zdenka, Krem sir, Pavlaka, .....obicno ova se rabotite koi gi doruckuvame.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty16.07.09 10:21

sunshine напиша:
Palenta, Jufki, Tarana, Griz, Kroasan, Jajce, Zdenka, Krem sir, Pavlaka, .....obicno ova se rabotite koi gi doruckuvame.
Уф се вратив во детството, мајка ми стално ни правеше гриз каша со какоо и малку путер за доручек. Ја обожававме со сестра ми. И поголеми кога бевме знаевме да ја натераме да направи. мене не ми успева :(
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28999
Registration date : 2008-11-14

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty10.10.09 11:31

Илина секој ден за појадок јаде исто,ако и сменам не сака да јаде, па веќе се откажав од експериментирање. 8 житарки (на нестле) со млеко Нестле јуниор и парче авокадо. Си ја јаде цела порција од околу 130 гр. Пробувам да и додадам и друго овошје,ама тогаш си имаме мака со јадењето. Еве денес и ставив плус и малку крушка, не сакаше да ја дојаде кашичката.
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26920
Registration date : 2009-09-11

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty10.10.09 13:34

Ralicno sekoj den tarana, palenta, jufki, moze i cokolino, frutolino ili pak lepce so puterce sirence patlidzan, kornfleks so jogurt pavlaka so lepce
ne sme mnogu prebirlivi lapkame skoro se.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 28954
Registration date : 2008-12-07

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty10.10.09 13:39

I na Damjana pojadokot i e 8 zitarki na Nestle, ponekogas so ovosje. Za vikend koga sum jas doma moze da probame i dr. ama so babite pretezno zitarki jade.
Za cokolino i slicno, odluciv aj da pocnam da i davam 1-2 pati nedelno na Damjana. Citav, citav ... vnatre mleko, seker .... nikako ne se odluciv i pak zemav Nestle-kakao. Mozda preteruvam, ama podobri mi se ovie kasi.

OT: Bube, pa sto se zalis na jadenjeto na Ivana? Damjana 120gr jade, 150 ako izede e eheee, full. I sverkrva mi non stop vika deka mnogu jade Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29323
Registration date : 2008-07-22

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty12.10.09 15:44

Ние најчесто за доручек имаме пржено јајце(матено),пржени компирчиња,од скоро почна да бара и кремче(а не му го бранам зошто друго благо и не јаде),макарони на било кој начин спремани,плаче за туна од конзерва(кој ич не ми е по кеф),павлака,кисело млекце или нешто месено(мекици,пишии или баница),тестенини обожава.И јуфката да не ја заборавам.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28999
Registration date : 2008-11-14

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty13.10.09 8:32

Damjana, не се жалам, не за појадокот, се жалам за останатите оброци
Само појадокот го јаде и тоа и е за цел ден... од ручекот со мака јаде, а скоро никогаш не успеваме да вечераме :(
Е да ја пофалам, вчера имаше 3 оброка од по околу 50 до 100 гр.
Инаку вчера читав, не знам колку е сигурен сајтов, дека дете од 12 - 18 месеци треба да внесува дневно 1200 - 1250 мл, од кој околу 600 мл млеко и млечни производи (ако некој знае руски еве линк http://www.parenting.ru/s.php/2030.htm)
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29603
Registration date : 2008-05-09

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty03.12.09 10:13

Ivana pie duplo poveke znaci od toa sto treba mlecni proizvodi, :(((
Inaku za dorucek i davam palenta, ja obozava, popara, tarana, zitarici, lepce so namaz, zdenka, jajce, kaskaval, sirennje... cokolino, griz, biskviti so mleko nesaka, soleni raboti obozava.
Вратете се на почетокот Go down
Sandricka
Почетник
Почетник
Sandricka


Female
Број на мислења : 17
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : happy
Поени : 27744
Registration date : 2009-03-02

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty09.12.09 11:12

Za dorucek jademe peceno jabolce(ili vareno) so varen oriz i 100ml adaptirano mlekce, drug den jademe tarana so nesoleno sirence, tret den mesano ovosje banana, kivi so zitarici.

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 As1cCERFg2B1110OTA0MWR8MTAyNzY1ZHxNeSBzdW5zaGluZSBoYXM
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 26979
Registration date : 2009-09-18

Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty17.12.09 15:02

Emilija напиша:
Порано имаше убави житарици на милупа, мешавина од 7 видови. Веќе ги нема, изгледаа ги смениле продуктите. Тие им ги давав редовно и на двете. Не можам сега да најдам некои блиски до тие.

Mozda veke nekoj odgovoril ama sakam samo da kazam deka gi ima na Milupa 7 vidovi zitarki vo Zegin jas i gi kupuvam na Sara Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Појадок, што ручкате секој ден за појадок?   Појадок, што ручкате секој ден за појадок? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Појадок, што ручкате секој ден за појадок?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: