Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Замислено другарче

Go down 
+6
Emi
STAR *
biljanag
sunshine
BaMbYnA
daniela
10 posters
АвторПорака
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30149
Registration date : 2007-11-20

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Замислено другарче   Замислено другарче Empty18.06.08 22:12

Не знаев каде да ја напишам оваа тема па затоа отворив нова.Денес излеговме соЕлена и Ангел кај нас на улица ,отидовме на една полјанка -се наоѓа веднаш до куќите.Таму се сретнавме со едно комшиче има3год, го чува баба му мајка му и татко му одат на работа.Детево толку чудно се однесуваше сите деца му се смееја.Дома гледа пауер ренџерс некоја цртана серија и си замислува дека е некој лик од серијата.Дури како да си разговара со нив-вика Ајде стисни на копчето полетувамеееееееее!И така цело време,многу е насилен вика дека на сите е лут и така.Мајка му сега бргу се вработи,и тој е по цел ден со баба му пред телевизор, на улица не излегол не знам од кога .Денес кога го видов ме исплаши со однесувањето,дури Елена почна да плаче,детево вика на цел глас ги тепа другите деца страшно.Разговарав со баба му таа вика дека од кога е со неа така се однесува наводно зошто мајка му е на работа на сите им се лутел не знаев што да кажам .Мислам дека тоа дете треба да оди во градинка можеби таму ќе се социјализира.
Што мислите вие?
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29366
Registration date : 2008-05-04

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замислено другарче   Замислено другарче Empty19.06.08 1:20

danela nemam iskustvo mnogu se decata no znam deka ko malecki se zamisluvaat malku .No premnogu tv i nekoi glupavi serii im vlijaat na detstvoto defenitivno..Nekogas mislam deka babite idedovcite za da ne im placat ke gi plesnat ped tv za da mozat oni da sredat niz kuka
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замислено другарче   Замислено другарче Empty19.06.08 10:37

Мислам дека има деца кои имаат периоди кога навистина замислуваат нивни другарчиња и некако се соживуваат со нив. Не сум сигурна ама мислам дека во последното списание на Мое Дете имаше одлично опишано еден таков случај каде што детето имало скоро една година така замислено другарче и дека тоа не е страшно дека треба да се остави детето тој период да го надмине.
Е сега агресивноста и тепањето на другите деца е веќе нешто сосема друго и воопшо не е чудно тоа да се има одразено како резултат на оставањето на детето со бабата. За тоа стојам на тоа дека децата е згодно во такви случаи да се пуштаат да раснат во градинка сепак таму има деца на негова возраст за да научи да игра со нив а и негувателки кои се компетентни и знаат како да реагираат во такви ситуации. Можеби грешам но јас мислам дека е фино децата еден дел од растењето и развивањето да го поминат во градинка.
Инаку се сложувам дека не ретко тв делува на децата многу силно. На моја пријателка братчето кога одеше во прво одделение еден ден на одморот во школо отвори шахта за да ги бара нинџа желките внатре. Среќа што учителката го видела на време па веднаш ги извести родителите за таквата непријатна случка. Треба многу да се внимава на децата никогаш не сме сигурни што се се случува во нивните главички.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замислено другарче   Замислено другарче Empty19.06.08 10:45

сега за сега ми помага свекрвами во чување на иван кој и не гледа многу многу тв повеќе сме сега надвор или слуша односно гледа песнички
за социјализација сигурно после 3 год ке оди во градинка барем неколку месеци

а за замисеното другарче веројатно е период потоа ке гледа др серија па во таа ке најде друг лик
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замислено другарче   Замислено другарче Empty19.06.08 11:08

И се така додека гледа серии ќе си има по некое замислено другарче до бескрај хахахахахаха нормална работа!
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замислено другарче   Замислено другарче Empty27.06.08 0:22

Мислам дека премногу гледаат телевизија денешниве деца, а на телевизија само глупости, какви паур ренџери бре за дете од три години, па нормално ќе зборува и ќе повторува тоа што секој ден го лгеда...го знам детето, навистина чудно се однесува, незнае да си игра само скока луто и се дереее и на деца и на возрасни.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замислено другарче   Замислено другарче Empty01.11.08 22:37

I nie do skoro imavme zamisleno drugarce.Sega fala mu na boga taa faza pomina.Hristijan ne zamisluvase nekoe drugarce od serija iako gleda mnogu cesto crtani filmovi.Toj koga sam si igra si zamisluvase nekoe detenci i so ime si go krstese pa zaedno si odea so nego i si pravea muabet ili so nego cesto razgovarase na mobilen Smile.toa se slucuvase samo koga si igrase sam ako e so drugi decinja ne.Razgovarav so psiholog i toj mi reca da go ostavam deteto na mira toa e samo faza na osamenost i potreba od nekogo so nego da si igra.Od koga mu se rodi sestrickata pomina fazata sakalo deteto bebence , e koj si nema neka mu rodi drustvo .Ne plasete se ako nekoj go ima ovoj problem prolazna faza e koja samo ja razviva bujnata fantazija kaj deteto a ne mu steti na razvojot.
Вратете се на почетокот Go down
tatko
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 5
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 27892
Registration date : 2009-02-09

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Замислено другарче   Замислено другарче Empty12.03.09 15:20

verce напиша:
I nie do skoro imavme zamisleno drugarce.Sega fala mu na boga taa faza pomina.Hristijan ne zamisluvase nekoe drugarce od serija iako gleda mnogu cesto crtani filmovi.Toj koga sam si igra si zamisluvase nekoe detenci i so ime si go krstese pa zaedno si odea so nego i si pravea muabet ili so nego cesto razgovarase na mobilen Smile.toa se slucuvase samo koga si igrase sam ako e so drugi decinja ne.Razgovarav so psiholog i toj mi reca da go ostavam deteto na mira toa e samo faza na osamenost i potreba od nekogo so nego da si igra.Od koga mu se rodi sestrickata pomina fazata sakalo deteto bebence , e koj si nema neka mu rodi drustvo .Ne plasete se ako nekoj go ima ovoj problem prolazna faza e koja samo ja razviva bujnata fantazija kaj deteto a ne mu steti na razvojot.

Замисленото другарче воопшто не е нешто лошо. Нашето девојче исто така имаше замислено другарче по име Наде и заедно си играа, си пиеја чај, кафе, си правеа гости. Не беше воопшто насилна. Едноставно кога на детето му е досадно, нема во моментот со кого да си игра и слично - тоа се случува.
Понекогаш им недостасува друштво од дечиња на иста возраст, па си ги замислуваат.
Па и ние возрасните си мечтаеме па нема ништо лошо во тоа :je:
Насилството пред се доаѓа од ѓубрето што им се сервира во цртаните серии. А кај нас воопшто нема некое регулаторно тело што овие работи ги контролира.
Тоа е вистинска штета.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замислено другарче   Замислено другарче Empty12.03.09 15:25

Какво замислено другарче? Син ми има замислен брат. Ама го дружи само кога прави бељи, демек не сум јас брат ми е. Е само пред некој ден излегувавме за на тенис и кога јас да ја затворам вратата тој ми вика чекај и брат ми да излезе, ќе ме гледа како играм тенис.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замислено другарче   Замислено другарче Empty12.03.09 15:29

Sonja neka se zdravi i zivi ,ama me iznasmea so bratceto.So decata e interesen zivoto,sekoj den ti go pravi da ti bide vesel.Kolku i da imas maka tie ke te nasmeat. hihi
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замислено другарче   Замислено другарче Empty12.03.09 15:34

Еве сега зборува со татко му за тоа какво ќе биде бебето. ММ сака машко , а Христе му вика што ќе ние машко, нека роди мама девојче а јас си имам еден брат. Јас ќе си имам брат а Ева сестра.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Замислено другарче Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замислено другарче   Замислено другарче Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Замислено другарче
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: