Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кој ве научи да готвите?

Go down 
+86
twins_
CRNI
tasevska
M A M I
saligrem
mamicka
Tifani
kiki-riki
Ostoun
ance
DijanaP
adi
Dragana
fibimk
MAMA JULE
sonjamfk
lela
KATIC
Mama Ane
marina_daniel
jasmina,mina
emilija nestorova
Dara
butterfly
EckaGj
Mila87
Kat
Mimi22
hormonce
naivnna
Kikic
verce
sunset
marina_m
Daki
sonja colakova
Vesnicka
Sandra_Anja
Misticia
Ilince
bibe85
natasast
Sandra
Zvezdicka
Kiki
marina_pp
hajdi
veki22
sonja28
lejdi
beti 24
marika
Dadi
vesna velkova
sonja 35
Emilija
SonjuS*
wisna
obicna
aneta
Nate_David
okce
sanja_
Irena Trajkovska
Emi
viktorija
daniela
Juni08_Andrea
aleksandra
Lana
eva
sashka26
ZZ
Freya
sanja83
moja Ina
eli
biljanag
sunshine
Big Sister
STAR *
lola
natali
Nene
Bu_Bi
rich_bitch1
90 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty17.06.08 13:52

Досега напишавме еден куп рецепти ама не кажавме од каде тој талент?Кој ве научи да работите во кујна?Свекрвата,бабите или самите?И кои јаденја најдобро знаете да ги спремите? :cook:

Јас искрено додека живеев кај моите незнаев ни кафе саглам да сварам.Мајка ми се ми викаше додека си девојка шетај и уживај има време се да научиш(изгледа не мислеше дека рано ке побегнам од кај неа).Кога се омажив за срам незнаев ништо да правам,скоро пола година се свеки се мавташе по кујна а јас си седев.После по нет најдов интересни рецепти и ми се јави и мене желба за готвенје и сама полека полека почнав да учам.Некогаш знам и да утнам.Најдобра сум за тестенини и сосови.Ама Уште неможам да ги усовршам тортите и колачите
Вратете се на почетокот Go down
Bu_Bi
Почетник
Почетник
Bu_Bi


Female
Број на мислења : 91
Age : 41
Локација : prilep
Расположение : јупиииииии
Поени : 29056
Registration date : 2008-06-03

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty17.06.08 14:20

Јас искрено да ви кажам уште е тука свекрвами и таа си готви јас можи нешто да помогнам ама мислам додека не се осамостоиме никогаш нема да научам да готвам тогаш ќе морам плус мајками подруго готвеше а свекрвами подруго така да имам време ќе научам плус и тазе невеста сум имам време.РБ и кажи ми некој рецепт за сос ако сакаш обожава сосови кажи некој по твој избор
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty17.06.08 14:42

буби ти пишав во темата Омилени рецепти
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Прваче
Прваче
Nene


Female
Број на мислења : 430
Age : 36
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 29162
Registration date : 2008-05-13

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty17.06.08 14:46

RB jas da ti kazam nikoj ne me ucil samo sto ja gledav baba mi i majka mi kako gotvat pocnav i jas nesto da gotvam taka da sega nema sto ne znam .sega ostanuva jas da gotvam oti mama ne e tuka.majka mi mi velesen ako nesto utnes frli go pa povtorno napravi go zasto onaka nema nikogas da nauces.pozdrav.
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29341
Registration date : 2008-04-22

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty17.06.08 15:34

Mene nikoj ne me ucel da gotvam obicno koga ke trebase da pravam rucek se javuvav kaj majkami i taa mi kazuvase sto treba da pravam i ke napravev na pocetokot dosta utki pravev ama sega se nauciv no kako i da e uste mi treba ucenje a torti i kolaci znaev da pravam uste kaj majkami obozavam da gi pravam a i da gi jadam
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30061
Registration date : 2007-11-14

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty17.06.08 16:31

јас до пред да се омажам знаев само шпагети и јајца да направам, ништо друго...и кога почнавме да живееме заедно со мм (тогаш уште дечко и девојка) почнав да учам малку по малку, те на мајка ми ќе и се јавев по телефон да ја прашам, те од списанија некои рецепти и така влегов у шема Very Happy и сега сум тата-мата
...само знам дека никогаш нема да научам да правам месени работи...
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29670
Registration date : 2008-01-28

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty17.06.08 16:41

Никој, затоа и не знам да готвам.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 12:38

STAR * напиша:
Никој, затоа и не знам да готвам.

стар кулирај додека е свеќи жива има кој да готви
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30278
Registration date : 2007-11-15

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 12:46

Сакам да готвам и уште како девојка пред да се омажам знаев све - ме научија мајка ми и двете баби.
Едната баба ме учеше ручеци, другата месени работи, а мама колачи, торти и сл.
Сакам да се плеткам со тесто и да правам секакви месени работи - пити, кифли (дадето мое ги обожава моите кифлички) и сл. Знам да тегнам тесто, да сукам, месам....
За торти и колачи сумв (што би рекла Лола) тата - мата Smile
А многу сакам и да експериметирам во кујната - кога имам време.
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29549
Registration date : 2008-03-25

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 12:53

Јас многу сакам да готвам ама посебно сакам ручеци. Месени работи не сакам да правам, а сакам да јадам. Инаку да готвам ме научи мајка ми ама секако јас имам голема желба па многу од работите сама ги научив преку книги и списанија за готвење.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 44
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30462
Registration date : 2008-01-27

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 12:56

додека бев девојче ме научи мајка ми на све
готвењето ми е задоволство сакам да експериментирам ги гледам сите емисии со рецепти купувам храна и вино обавезно
овие 10-12 год готвење ми дале толку искуство да знам уште кога ке прочитам некоја рецепта дали и како ке излезе
благите и месени работи ги обожавам
избегнувам да замесувам тесто поради ноктите но тука е секогаш мама

за мене преставува срамота ако жена незнае да зготви!
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29589
Registration date : 2008-05-03

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:00

И јас обожавам да готвам мене никој не ме научи на тоа све сама сум си гледала од други и сум испробувала тоа сама да го направам, најчесто гледав од баба ми и од таткоми и после тоа на мајками и викам јас ќе правам пример нешто што вчерам баба го правеше и така постепено си научив и сега си готвам и дури и сама понекогаш си измислувам рецепти а што е најбитно сите прстите ги лижат flower
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29670
Registration date : 2008-01-28

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:03

Претпоставувам ова е упатено на моја адреса БГ???? Да Билјана живи срамотилаци што не знам да готвам , секој ден се повеќе се срамам за тоа што не знам, ма дај молим те како некоја баба ми звучиш, во кој век живееш?? Да не треба на мм и нозете да му ги мијам кога ќе дојде од работа??? Ама ете пошто си ти толку искусна ај
повели да ми прпремаш јадење по дома !!!
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:05

значи стар и јас треба да се засрамиме пошто незнаеме да готвиме.ее камо да бевме сите домаќинки...
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29559
Registration date : 2008-02-24

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:05

Пред да се омажам мразев да се маткам низ кујна. Ако требаше нешто да се зготви тука беше мм т.е дечко ми тогаш. Не готвев ниту којзнае колку и потоа се додека не заминав на трудничко. По цел ден сама бев дома и морав нешто да правам. Првите неколку недели си висев на телефон - некогаш ја прашував мајка ми некогаш свекрва ми зависи што готвев. :cook: Ама сега се случува тие мене да ме прашуваат hihi
Месени работи сакам многу ама освен кифли друго ништо незнам да направам. Се обидував неколку пати но без успех Кој ве научи да готвите? 554260
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:08

мацо истовремено пративме порака.ма не се секирај јас и ти ке одиме по ресторани да папаме,шо се нервозираш?
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29670
Registration date : 2008-01-28

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:08

Ма остај РБ , треба и муживе да се разведат од нас , живи срамотилаци сме хахахахаха
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29670
Registration date : 2008-01-28

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:10

И тоа што викаш, што ќе дремам до шпорет , ќе ме служи некој друг и нема миење садови уживанција + времето потрошено на готвење со тоа дека имам многу зафатен распоред можам да го посветам на син ми и на мм.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29589
Registration date : 2008-05-03

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:11

hihi Стар пак ме насмеа, мацо моја не се замарај секој може да си прави што си сака во животот, мислам бог да чува не секој има желба да готви еве мајками пример мрази да готви и не готви често и што сега она за срамота е ????? како не баш како што рече Стар 21 век сме све има готово да си купиш и затоа не е кузнае колку потребно да се замараш со готвење ако немаш желба.
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29559
Registration date : 2008-03-25

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:12

Јас уште од седмо одделение готвев, кога моите ке беа на работа, јас нешто ке направев, и секогаш ми го бендисуваа јадењето. Сега кога сум мажена помалку готвам отколку кога бев девојка, бидејки сега свекрва ми готви, а јас само за викенд кога не сум на работа.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30278
Registration date : 2007-11-15

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:26

Стар секоја чест на искреноста. Порано да си кажеш дека не знаеш отколку да си убедена дека све знаеш и да лажеш или лупаш глупости Wink
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 44
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30462
Registration date : 2008-01-27

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 13:34

во постот немам спомнато ничие име што значи кажав општо за било кој а не посебно за некој од форумов!

доаѓам на форумов да се дружам и разменувам мислења а не за да лутам некого!!!!!!!!!!!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29670
Registration date : 2008-01-28

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 14:02

Хммм баш интересно пошто секој твој втор пост содржи по некоја провокација , а кога провоцираш некого каде е тука дружбата не разбирам ???
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29145
Registration date : 2008-06-06

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 16:38

Ane напиша:
Сакам да готвам и уште како девојка пред да се омажам знаев све - ме научија мајка ми и двете баби.
Едната баба ме учеше ручеци, другата месени работи, а мама колачи, торти и сл.
Сакам да се плеткам со тесто и да правам секакви месени работи - пити, кифли (дадето мое ги обожава моите кифлички) и сл. Знам да тегнам тесто, да сукам, месам....
За торти и колачи сумв (што би рекла Лола) тата - мата Smile
А многу сакам и да експериметирам во кујната - кога имам време.

Е тука се пронајдов од збор до збор, само што мене ме учеше само мајка ми.Обожавам да готвам а богами и да јадам Smile
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30079
Registration date : 2007-11-14

Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty18.06.08 17:00

Док сам била девојка и живела код родитеља, нисам знала ништа да спремим..кад сам се удала, живела сам у заједници са свекром и свекрвом, а кухиња је била свекрвина територија и тек понекад ми је дозвољавала да уђем у њено "царство" и понешто спремим..
после се она разболела и ја сам полако почела да откривам чари кувања и схватила сам да ми се то допада..учила сам од свих редом, питајући, испробавајући..

сад за себе могу да кажем да сам добра куварица..некад уживам у томе, некад ми је мрско, али пошто сам поборник тога да је у правилној исхрани извор здравља, кувам скоро сваки дан..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кој ве научи да готвите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој ве научи да готвите?   Кој ве научи да готвите? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кој ве научи да готвите?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 6Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: