Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Развод

Go down 
+131
Betka
Sun_shine
Mama Vase
danielaval
Dara
Vale74
Gabi*
mama_mi
Stefani Vasilkova
avon
lavce
keka
Pravnicka28
nata
najmila
mina32
BILE-ENA
Ves
maria
lia
IGI
makresanska
Палестинец
soledad
rosii
Diana
butterfly
Tifani
Marija Lazaroska
daniela dimoska
Deni
Vesna Blazevska
TINCE
D-r Lidija Pazdrijan
anetapp
Sestricka
sest
Labuda
KATIC
pepa
jasmina,mina
fibimk
marija*
Ale83
delfin76
nnatasa
margarita
kara
BiljanaM
delfinka
Pipolino
Janaxxxx
Dragana
Damjana
Kitty
lidija29
ana84
Ance-J
sanja_
Ivanova Biljana
Laura
Mama Ane
Triniti
mamazako
naivnna
baby24
sneze
marina_m
vedrana
sunset
bica
Natalija
lela
Brane
hormonce
Girl*****
Ben10
sonja colakova
Kinky
verce
Jovana_Skopje
Mimi
Emilija
macush
Vesnicka
avanturistka
Kikic
veki22
beti 24
vdovica
mac@
Misticia
Rocka
Juni08_Andrea
Sandra_Anja
sonja 35
Dimovska
Lence
aneta
natasast
daniela
Monika
Natasa2000
KAJA
Lili
georgina
rich_bitch1
Daki
Darky
desi
SonjuS*
Goca
bp
ZeleniCka
mamalina
obicna
majuvce
Irena Trajkovska
STAR *
mamicka211
okce
ZZ
vecki
biljanag
BaMbYnA
Lana
Emi
sanja83
sashka26
Big Sister
eva
135 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22  Next
АвторПорака
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29725
Registration date : 2008-04-08

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty01.07.09 12:43

Мене ми изгледа најслична судбината со на Вес....отприлика исто му замерувам. Ама јас побурно реагирам и секој проблем ми изгледа нерешив на почетокот, пошто не се разбираме меѓусебно....ама после некако наоѓаме решение. Бидејќи сум му втора жена на маж ми мислам дека он е потолерантен пошто прошол низ тоа, и вика дека на почетокот е секогаш така...дури да се усогласат карактерите и навиките. Ама ако и после не оди, тешко се поправа. Ај ќе видиме кога ќе помине време, дали ќе преживееме. Јас лично верувем дека ќе биде ОК, ама признавам дека пред поголемите проблеми сум губела надеж. А го сакам многу, само ме нервира кога ќе му излезат на површина оние нови навики кои ги створил со тек на време, ваљда опушатјќи се во бракот!
Вратете се на почетокот Go down
Stefani Vasilkova
Почетник
Почетник
Stefani Vasilkova


Female
Број на мислења : 40
Age : 33
Локација : Kocani
Поени : 27632
Registration date : 2009-04-10

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty28.07.09 10:49

i jas mnogu pati sum razmisluvala na taa tema i toa najcesto koga ke me iznervira ne znam vo posledno vreme ne mozam nikoj da podnesuvam.mm ne e doma vo stranstvo e taka d mozebi i dalecinata si go pravi svoeto pa zatoa taka razmisluvam.pozz
Вратете се на почетокот Go down
mama_mi
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 26949
Registration date : 2009-08-17

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Дали вреди да се остане во брак само заради детето?   Развод - Page 21 Empty17.08.09 15:06

Sto bi napravile vie?Vo brak sme kratko dve godini i imame prekrasna kerkicka no sekoj den zaedno ni stanuva se ponepodnosliv.ljubovta veke kako da ja neme se karame postojano nema neznost nema recisi nisto.ne znam sto da pravam dali da ostaneme zaedno samo poradi deteto koe ima samo edna godina ili da se razvedeme ,nosto ke se sluci togas so kerka mi ,jas sum nevrabotena nemam uslovi da ja cuvam a i toj ke napravi se za da mi ja odzeme.pisete ako imal nekoj slucno iskustvo ili daj te nekoj sovet
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28271
Registration date : 2009-04-24

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 15:18

Nemoj da brzash i da nosish izbrzani odluki................znachi za se treba vreme, ti si kratko vo brak a vo toj period doshlo i dete taka da neznaesh dali e period vasheto nedorazbiranje ili sosema ste se razdvoile vo mislite i srceto........pravi muabet otvoren i iskren, kazi se sto ti smeta, pravi kompromis, pravi neshto shto te ispolnuva, imaj sopstven zivot so drugarkite, analiziraj ja situacijata i ne nosi brzi odluki.........no ako navistina ima situacija neizdrzliva, nema ljubov itd... sepak zivotot e eden
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 15:19

mama-mi mnogu teski zborovi i mnogu mi e krivo sto e takva kakva sto e situacijata.A ste probale li nesto za da se spasi brakot sepak dve godini vo brak i da se izladat emociite toa e malku cudno kako da gi nemalo i pred toa mene taka mi izgleda.Sto problem imate, kako nastanal do kogo e problemot do nego ili do tebe......
A za veke postavenoto prasanje jas edno ke recam i da ne bidam pogresno razbrana podobro e deteto da zivee so eden normalen odkolku so dvajca nenormalni roditeli(mislam deka me razbra sto sakam da kazam) vtoro toa dete eden den ke porasne i ke si go najde patot sto ke bide so vas dvajca nisto ama bas nisto i cel zivot ke vi pomine vo kavga.Naj ubavo ako veke neide sekoj na svoja strana a veruvaj i za deteto ke bide poubavo da ve gleda razdeleni a srekni odkolku zaedno a nesrekni.
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 15:32

Lele, kolku teska situacija, ama da znaes deka golem broj od bracnie parovi imaat krizi kako vie sega... jas i mm se karavme prvite nekolku meseci posle svadbata, ama eden den sednavme zaedno so razgovor zaklucivme deka nema nisto da napravime ako se raspravame... samo poloso ke bide. I najdovme edna zaednicka sredina na rabotite sto ni smetaat, koga ke se nalutevme ne se karavme , tuku ostavavme da ni pomine lutinata pa posle razgovaravme za problemot....

Sakam da ti kazam deka ti sama ne mozes da go resis problemot, a najmalce bi go resila so razvod..... Citaj niz forumov ke vidis deka ima i drugi so problem kako tvoite, i nema da mislis deka si sama.... koga ne se raspravate so tm i koga ne ste nervozni, sednete i razgovarajte za vasiot problem, videte sto e pricinata i resete go so razgovor....
Вратете се на почетокот Go down
Gabi*
Полуматурант
Полуматурант
Gabi*


Female
Број на мислења : 621
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 28232
Registration date : 2009-03-13

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 15:32

makresanska напиша:
mama-mi mnogu teski zborovi i mnogu mi e krivo sto e takva kakva sto e situacijata.A ste probale li nesto za da se spasi brakot sepak dve godini vo brak i da se izladat emociite toa e malku cudno kako da gi nemalo i pred toa mene taka mi izgleda.Sto problem imate, kako nastanal do kogo e problemot do nego ili do tebe......
A za veke postavenoto prasanje jas edno ke recam i da ne bidam pogresno razbrana podobro e deteto da zivee so eden normalen odkolku so dvajca nenormalni roditeli(mislam deka me razbra sto sakam da kazam) vtoro toa dete eden den ke porasne i ke si go najde patot sto ke bide so vas dvajca nisto ama bas nisto i cel zivot ke vi pomine vo kavga.Naj ubavo ako veke neide sekoj na svoja strana a veruvaj i za deteto ke bide poubavo da ve gleda razdeleni a srekni odkolku zaedno a nesrekni.

Potpollno ssi vo pravo Makresanska, ne vredi nikoj da si go zrtvuva zivotot, zatoa sto toa dete koga malku ke potporasne i koga ke pocne da razbira i da gleda deka negovite roditeli postojano se raspravaat, ke bide ceclo vreme pod stres i toa ke bide uste poloso za nego.
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 15:36

makresanska напиша:
mama-mi mnogu teski zborovi i mnogu mi e krivo sto e takva kakva sto e situacijata.A ste probale li nesto za da se spasi brakot sepak dve godini vo brak i da se izladat emociite toa e malku cudno kako da gi nemalo i pred toa mene taka mi izgleda.Sto problem imate, kako nastanal do kogo e problemot do nego ili do tebe......
A za veke postavenoto prasanje jas edno ke recam i da ne bidam pogresno razbrana podobro e deteto da zivee so eden normalen odkolku so dvajca nenormalni roditeli(mislam deka me razbra sto sakam da kazam) vtoro toa dete eden den ke porasne i ke si go najde patot sto ke bide so vas dvajca nisto ama bas nisto i cel zivot ke vi pomine vo kavga.Naj ubavo ako veke neide sekoj na svoja strana a veruvaj i za deteto ke bide poubavo da ve gleda razdeleni a srekni odkolku zaedno a nesrekni.

potpolno se slagam so postot od makresanska,prelistaj si gi ovie dve godini od brakot i vidi sto sakas i sto ocekuvas od brakot t.e kakov brak sakas,i vidi ako mozete so mt da najdete zaednicki jazik na celava situacija,i po seto ova mozes da go dobies odgovorot na tvoeto prasanje
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 15:50

Да останеш во брак само заради детето, дефинитивно не.
Седни размисли, ако треба отиди негде, кај твоите на неколку дена, види каде е проблемот и разговарајте. Може е само лош период, не донесувај одлуки без претходен разговор со него. Изнесете све на маса, кој на кого што му смета, дали може тоа да се промени, зашто поради детето вреди да си дадете уште една шанса.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 16:01

mama_mi mnogu si mlada.Bi trebalo da sednes i malku pomudro da razmislis.Lesno e da se razvedes,toa moze da go napravis uste utre,ama toa ne e resenie.Pa vie ste vo brak samo 2 godini,prvite godini od brakot sekogas se poteski.Ne dozvoluvaj vasata malecka da pati samo so eden roditel.Ke i bide mnogu tesko,a mozebi vasiot problem go ima skoro kaj sekoj poceten par.Ti si taa so treba rabotite da gi napravis da odat vo poinakva nasoka.Zenite se sposobni za toa zatoa sto Bog ne sozdal da sme ponezni od mazite.Bidi nekoe vreme dobra i mila na tvojot maz,napravi da ja pocustvuva tvojata ljubov,neka nisto ne te iznervira pred nego,ednostavno smej se,blagodari mu za se,posakaj da go baknes pred da zamine na rabota,pisi mu poraka deka go sakas.Mozebi i toj pati sto ti ne si takva kakva sto toj posakuva.Potrudi se navistina vredi.Jas imam poveke od prekrasen brak,ama toa ne znaci deka se nemame nesto zamereno,nikoj ne e sovrsen vazno e deka se sakame,a sekoj zasluzuva da saka i da bide sakan.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 16:47

подобро добар развод отколку лош брак
лесно е вака од страна да се каже ама вие најдобро си ја знаете ситуацијата
две години се малку а вие толку брзо до развод? има ли ситуации работи нешто што двајцата ве прави среќни и двајцата уживате потенцирај ги си го сака детето-однесете го заедно на прошетка во парк и сл
за да одите на развод одите прво на советување што може да го побарате и сега сигурна сум дека ке ви помогнат-ако неговиот став е дека не сака помош од никого иди ти сигурно некој совет ке ти помогне да ја вратите љубовта како кога сте се земале
како реагираат вашите родители?
дали ќерката приметува нешто?
некои парови со цел да си ги средат мислите чуствата живеат одделно краток период а потоа повторно се вљубуваат
овде ке добиеш многу совети одбери го оној кој мислиш дека најдобро ке ти одговара
Вратете се на почетокот Go down
mama_mi
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 26949
Registration date : 2009-08-17

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 17:16

Nemame nekoj poseben problem,rabotata e vo toa sto toj postojano raboti privatnik e i edino sto go interesira e deteto i rabotata jas veke kako da ne postojam nema ni guskanje ni baknezi samo ladnen seks koj uste poveke me iritira duri i navreduva.retko izleguvame sami ne odime recisi nikade jas postojano sama doma do deteto i svekrvata zosto ziveeme vo ista kuka, toj koga ke dojde od rabota umoren ke go pogledne samo deteto i nisto poveke.od celo leto uspeavme samo ednas da otideme zaedno vo park zatoa sto normalno toj nema vreme
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 17:23

mama_mi pa ova i nee nekoj golem problem sto bi doslo do razvod barem jas taka mislam. Dusicke razgovor vas vi e potreben razgovor on e umoren da ama ti ne si i zatoa koga ke dojde precekaj go so guskanje so baknezi so neznosti daj go deteto na svekrvati pa bidete malku sami.Mozebi i toj osetil nesto od tvoja strana pa zatoa i on se oladil.Milslam na normalno dte imas so nego cel den ljubovta ti e sprema deteto poveke nakloneta nego kon nego mozebi i on toa go premitil pa ostavil da vidi do kade ti ke odis.Ova se sve pretpostavki neli sekogas vikaat koga zenata ke dobie bebe ednostavno e nakloneta 100% kon deteto nego kon mazot pa sigurno i kaj tebe bilo taka.Razmisli malku ama srce moe za razvod ne si!!!
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 17:45

Ova sto go zboruvas(moe mislenje) e nedostig na vnimanie. Jas mislam deka treba inijacitiva za razgovor i iznesuvanje na masa tvoite potrebi i tvojata slika za sreken brak.Znam deka te boli negovoto odnesuvanje no za takvi raboti vredi da se potrudis da opstane brakot.Ti vo globala i nemas nekoj problem,za da stasas do prasanjeto dali vredi radi dete da se ostane zaedno.A vie ste i relativno kratko vo brak.Pred vas se serioznite predizvici,ponatamu vo zivotot.Sega e mnogu rano da se prasuvas takvi raboti.Slobodno razgovaraj so nego.Nekoi mazi koga osnovaat semejstvo stanuvaat vorkoholici od strav za idninata na svoeto dete.Mozebi i kaj nego stanuva zbor za takvo nesto.Ti si tuka da go "olabavis"malku.Vie ste uste vo faza na vljubenost i zapoznavanje.Zatoa so razgovor mislam deka kaj vas mnogu brgu ke se resat rabotite.Stavi mu do znaenje deka ti si tuka za nego za se vo zivotot....
POZ...
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 22:09

Mislam deka 1-2 god posle raganjeto na deteto partnerite seustese prilagoduvaat na deteto. Ne izbrzuvaj, porazgovaraj so soprugit i pobaraj si ona sto ti treba - vnimanie, neznost i ljubov, neka se poorganizira malku so rabotnite obvrski i mislam ako ima dobra volja ke bide se ok. Znaci pobaraj si ona sto ti treba - zbori so nego. a brak radi dete ne postoi i nema da postoi, ni se rodilo dete sto ke zadrzi brak ni pa ke se rodi, znaci lugeto vo brak ne ostanuvaat radi decata,ostanuvaat od milion drugi pricini.
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 22:17

мама-ми сите во бракот имаме период на криза кој треба да го надминеме разводот не е решение бракот има добри и лоши страни и запомни секогаш гледај на посветлата страна во животот ако го сакаш ќе успееш вреди да размислиши да се бориш flower
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty17.08.09 23:52

ako si vo moznost,begaj nekade na vikend.i toa sami bez dete.barem ednas vo mesecot,normalno ako se moze.
provereno.
site imame takvi periodi vo brakot,pa ako e se podmackano nema da bide interesno.mene ponekogas mi doaga od sopstvenata koza da izlezam a ne pa nekoj drug da podnesam vo moja okolina.
ama ova sto go naveduva kako pricina mama-mi e daleku od dovolno za razvod.
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty18.08.09 0:07

Prvo probaj so razgovor..bez napadi, tuku smiren informativen razgovor..sto bi napravila sto toj saka od brakot....kako go zamisluva ponatamu....Jas bi napravila se da go zavedam(ne samo seksualno)
Treba da se ima razbiranje znaci se treba zaedno da si resite pa duri togas dvajcata da odlucite sto e najdobro....no vo nieden slucaj da ne se spomne razvod kako mozna opcija....toa e kraen slucaj..
Site imaat padovi.....krizi..no mora da se izborime a ne da se otkazeme. Neli?
Nie sme lugje i se sto sakame mozeme....
Taka pogovorka stalno ja spomnuvam MOZAM I MORAM SILNA SUM..
ke bide se ok...ne pomisluvaj na tolku losi raboti....
ne sum vo brak nemozam mnogu da sudam, no ova e jas kako gledam na brakot....
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty18.08.09 0:56

Ти си душичке далеку од развод. Да не се повторуваме, убаво те советуваат девојкиве, значи само со отворен и искрен разговор мислам дека ќе се надмине оваа ситуација. И јас мислам дека ви фали и на двајцата внимание кое мегусебно го немате, односно не си го давате еден на друг. Горе-доле сите сме го поминале ова, посебно кога се рагаат децата. Превземи ја ситуацијата во твои раце и ке биде се во ред. Поздрав и се најдобро.
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty18.08.09 8:52

Sun_shine напиша:
Prvo probaj so razgovor..bez napadi, tuku smiren informativen razgovor..sto bi napravila sto toj saka od brakot....kako go zamisluva ponatamu....Jas bi napravila se da go zavedam(ne samo seksualno)
Treba da se ima razbiranje znaci se treba zaedno da si resite pa duri togas dvajcata da odlucite sto e najdobro....no vo nieden slucaj da ne se spomne razvod kako mozna opcija....toa e kraen slucaj..
Site imaat padovi.....krizi..no mora da se izborime a ne da se otkazeme. Neli?
Nie sme lugje i se sto sakame mozeme....
Taka pogovorka stalno ja spomnuvam MOZAM I MORAM SILNA SUM..
ke bide se ok...ne pomisluvaj na tolku losi raboti....
ne sum vo brak nemozam mnogu da sudam, no ova e jas kako gledam na brakot....
Ова е се вистина. Значи, вреди да се направи се за да се спаси бракот. А заведувањето и обновувањето на романсата е лекот.
Поздрав и се најдобро
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty18.08.09 10:11

еј па и јас со мм се гледам 1 саат дневно
он ја работи и мојата смена ако иде некој ден по роба ке намине дома и тоа е толку
низ криза сите сме поминале во бракот после првото дете и кај нас требаше да помине некое време да си легнат работите
затоа кога ке дојде припреми му нешто биди ти таа која ке го врати сјајот на бракот како порано
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty18.08.09 10:21

Во секој брак има кавги и недоразбирања ,па да не речам скоро секој ден .Меѓутоа на се има граница ,најдобро е да размислиш и да седните да поразговарате како што ти препорачуваат погоре другите девојки да го прашаш мм што очекува ,што сака и каде понатаму не спомнувај развод затоа што ако се налути може и да се согласи на тоа ,прашај го што му пречи а кажи му што ти пречи и тебе сите сме биле во криза и сме помислувале на развод па дури и оние што биле по 30 па и повеќе години во брак.Само што разводот е последен избор посебно кога има деца во бракот.Децата не се причина да се остане во брак само ако биде неподносливо , секоја граница да се премини. доколку постои насилство во бракот .Најдобро е да поразговарате ако го прифаќа разговорот со најсмирен тон на гласот .Првите години од бракот се можеби најтешки кај повеќето потоа се па дури и љубовта преминува во навика еден кон друг па можеби затоа не се може еден без друг .Ние сме во брак 15 год имало се и сешто ,а можеби ќе има уште само што колку одминува времето се повеќе не можеме еден без друг отколку во почетокот на бракот .Ти посакувам се најдобро и да се средат сите проблеми
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty18.08.09 11:45

Многу е лесно да ја префрлиме иницијативата на сопругот...но жени сме нели, треба некогаш нештата да си ги земеме во свои раце, да се потрудиме, бракот е тоа, денес еден ке направи нешто, утре другиот...
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty18.08.09 12:58

mama-mi ti gi citam postovite i kako majka mi da ja slusam. Toj samo raboti mene nigde ne me nosi, nikade ne izleguvame, bla bla bla bla...
Pa od koga se mazite zadolzeni za nasa zabava i socijalen zivot? - Velis ti si sama so deteto po cel den, i sto pravis? Razmisluvas za toa kako brakot ne vi cini i kako ete toj veke ne te saka? I mozeb i e vreme za razvod?
Ma daj ti se molam, svrti se malku okolu sebe i razmisli: Sto se mm ti priustil i zosto go nema po cel den? Za kogo raboti? Sto pridonesuvas ti vo brakot ( ne mislam na materijalni nesta) Dali si ti srekna koga ke go vidis nego vraten od rabota i umoren? Se involviras li samata vo igrite na tm i deteto?
Draga moja nikoj nema da ti kaze deka brakot e bajka koja sama se pisuva! Brakot e tezok roman koj i dvajcata treba da go napisete zaedno.
Jas bi ti rekla slednovo: Otidi na frizer, kozmeticar, uredi se sredi se i docekaj go mt vecer doma nasmeana. Sredi go detenceto i napravi nesto fino za vecera, koga ke dojde prasaj go kako bilo na rabota, sto mu se slucilo i kako se cuvstvuva. Pokreni razgovor i bidi pozitivna.
Iskren razgovor kako sto preporacuvaat ostanatite devojki moze i da ti se odbie od glava pa da cues razni raboti koi ne bi sakala da gi cues od nego.
Od spostveno iskustvo znam deka toa sto ti go sovetuvam e tesko duri apsurdno nekogas, no i jas isto kako i ti pred nekolku godini be vo istata situcija (samo bez dete) i razni crni misli mi proagaa niz glava. Togas se setiv deka se odnesuvam po balkanski sablon i resiv da go prekinam magicniot krug na nezadovolstvo i molcenje.
Vo brak sum veke 6 godini i od koga svativ deka jas ne sum neophodno jas+mazot tuku deka jas sum posebna licnost i ne sekogas i za se moram da bidam so mm, stanav po srekna a so toa i mojot brak.

malku podolgo zabegav jas ama se nadevam deka ke mozes da me razberes.
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty18.08.09 14:20

Значи мама_ми ете горе долу сите сме на исто мислење дека вреди да се направи еден убав разговор и ќе видиш на што си.
И внимавај на секој збор што ќе го речиш за еден ден да не ти биде тешко.Сигурно има уште љубов во вас,но ете обврските придонеле други работи да излезат на преден план.Значи сети се на сите среќни моменти што сте ги имале,на благословот што си имате дете и потруди се да дадеш се од тебе,а потоа кога ќе видиш на што си да нема каење.
Поздрав и биди храбра
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Развод - Page 21 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Развод   Развод - Page 21 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Развод
Вратете се на почетокот 
Страна 21 of 22Отиди на страна : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: