Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Go down 
+18
Sanja_Ivana
kavadarcanka
Dragana
Simona's mom
Kinky
avanturistka
magi
mamalina
Darky
Emilija
Big Sister
aleksandra
Goca
Juni08_Andrea
rich_bitch1
STAR *
Emi
TINA
22 posters
АвторПорака
TINA
Почетник
Почетник
TINA


Female
Број на мислења : 27
Age : 44
Локација : STRUMICA
Поени : 29212
Registration date : 2008-05-20

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty22.05.08 11:47

Dali nekogas ste diskutirale na ovaa tema so vasiot partner?Jas koga se rodi naseto since se trudev (kolku mozev) da mu obrakam vnimanie na maz mi da ne se oseka otfrleno.Koga sum pravela muabet so nekoi moi prijatelki sum dobivala odgovori:
-Od koga se rodi deteto mas mi se preseli da spie vo drugata soba,
-Ne slusa kako place po cela vecer.
Jas mislam deka toa e krajno nepravilno i deka tatkoto treba da ima udel i sekako satisfakcija vo gledanjeto na deteto.Sekako ne moze da bide MAJKA no moze da mu pruzi neznos koga toa place navecer ili pak da ja odmeni majkata vo "burnite"veceri.Sto mislite vie na ovaa tema?POZDRAV.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty22.05.08 12:06

Јас и мм никогаш не спиевме оделно, секогаш беше покрај мене кога ноќе не спиевме, ама Милена е мирно бебе, па ретко се случуваше да сме ненаспани, а за тоа дали се осетил запоставен, па мислам не, се е како што си беше и пред да се роди бебето измеѓу нас.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty23.05.08 10:43

Не сум дикутирала на оваа тема со мм ама според мене мислам дека не бил запоставен воопшто ,и од свекрва ми научив еден трик , од сам старт да биде и мојот сопруг инволвиран во обврските околу бебушот колку што може нормално, има жени кој што самите ги отргнуваат мажите од себе со тоа што мислат дека не се спосбни да се грижат за бебето , потценувајќи ги нивните способности, а на одредени мажи тоа им доаѓа и како олеснување. До ден денес нашиот однос е како што си бил и кога бевме без син ми.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty23.05.08 15:42

со мм уште од сега си се договараме за тоа дека ке си помагаме еден со друг во одгледуванјето на бебето.тој самиот ми има кажано не се секирај јас сум тука,за ако неможеш некогаш ти јас ке бидам секогаш тука да помогнам.
вели дека ке сака да ја банја,да ја успива така да мислам дека нема да имаме проблеми.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty23.05.08 15:57

Ете тоа е супер сопруг на место, не се сите такви за жал , мажот на сестра ми не сака да чуе внука ми да ја пресоблече или избања , тоа било работа на мајката, нити пак садови да мие тоа нема шанси , а за останатите работи за по дома да не прајме муабет.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty23.05.08 20:40

star toa zavisi kako go vospitale.kolku ima svekor svekrva go ucat sinot toa ne e za tebe toa e zenska rabota.a koga se raboti za zet togas AKO mozi samo da i olesni na kerka i.i jas ne se plasam za toa nema koj da ne gleda nema koj da ni se mesa pa kako i do sega i od sega dvajcata ke si pomagame.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty24.05.08 15:32

Не мислам дека се чуствуа запоставен и не би требало вистина јас ги имам поголемиот дел обврските околу Јана но многу работи правиме заедно,односот ни е ист но разговорите,однесувањето,обврските ни се сосема различни од тии пред да ја имаме Јана и тоа е нормално.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29215
Registration date : 2008-06-09

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty11.06.08 23:00

i mene mm mi pomagase mnogu okolu decata se imase sluceno po nekoja nojk i toj da ostani buden ili bevne dogovoreni jas da pravam mleko kaj 1 a toj kaj 4 iako raboti od 08 do 22 casot gi ima i banjano i preslekuvano decata ko ke bev zafatena a za zapostaven sigurno ne se osejka bidejki i pokraj 2 deca ima vreme za se jas bev mnogu vnimatelna i se razbira ne e nisto kako sto bilo ama togas bebusot e na prvo mesto i ljubovta sto si ja osejkala do togas samo kon soprugot se deli na 2 dela a od ko ke se rodi i 2 dete se deli na 3 dela hahahahah
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty11.06.08 23:34

мислам дека малку сте ја утнале темава
имено насловот е - “дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето“, а овде зборувате за тоа дали и колку сопрузите ви помагаат во грижата околу децата ( а ваква тема имаше „Улогата на таткото во одгледувањето на децата)
имено она што сакам да го кажам е дека ниту еден маж не се чувствува запоставен ако не ви помага во грижата околу детето. според мене запоставен се чувствува ако вие т.е жената не му обраќа нему внимание како порано.
знаете пред да се роди детето, сте само вие двајца. па си легнувате заедно, па се гушкате...кога ќе дојдете од работа, прво него ќе го бакнете итд.
е кога ќе дојде бебето на ред..сето тоа се менува. сега на прво место е бебето, а не тој.
некои мажи навистина поради ова се чувствуваат запоставени... а некои брачни парови го минуваат без проблем.
и на крај моето искуство - на почетокот можеби еден месец ни требаше да се адаптираме убаво на новонастаната ситуација. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty12.06.08 0:41

Бебето си го има своето место, а мојот сопруг си го задржа соето место, се е како што си беше само имаме плус обврски...слатки обрски
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty15.08.08 9:50

Децата се први, па ние. ММ не се осеќа запоставен откако се родија децата. Зафатени сме и двајцата со нив. Период на прилагодување имаше, за среќа беше краток.

Интересно е што откако добија внуци свекор ми се осеќаше запоставен од страна на сверва ми hihi .
Вратете се на почетокот Go down
Darky
Почетник
Почетник
Darky


Male
Број на мислења : 13
Age : 39
Локација : Центарот на Македонија
Расположение : Заљубен
Поени : 28751
Registration date : 2008-08-22

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty23.08.08 1:06

Ниедна сопруга не треба да си дозволи да го запостави својот сопруг, од кога ке си роди бебето.
Се разбира дека и тој е еднакво одговорен за бебето како и мајката. Јас лично мислам дека мајката во секој случај ке му обрнува поголемо внимание во првите месеци и понатаму на бебето, бидејки тоа е немокно и бара огромно внимание. Но таткото не треба да се почувствува запоставен. Во некој случаеви се јавуваа таа, да ја наречам љубомора спрема сопственото чедо, но не смее да ја премине границата.
Како и да е во секое нормално и здраво семејство не би треба да ја има таа запоставеност, која мислам дека може да се почувствува највеке кога ке се роди првото бебе, бидејки сеуште се неискусни и тоа е влез во некој нов свет кој бара внимание и посветеност.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty29.08.08 9:16

Nema zosto da se cuvstvuva zapostaven,zasto decata se nasi i dvajcata sme preokupirani so niv.Nekogas se cuvstvuvam premnogu umorna ama mislam deka me svaka i se trudi da mi pomogne.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty18.09.08 11:50

Ne se custvuva mm zapostaven vo momentov se custvuvam jas zapostaveno,zasto toj si se preseli vo drugata soba da spie, sekojdnevno e na kafe so drugarite,a obvrskite sto gi ima gi prepusta na svekrva mi(koja ne smeam da se pozalam mnogu mi pomaga) ama poradi toa i mm se taka da recam razligavuva.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty18.09.08 13:40

magi напиша:
Ne se custvuva mm zapostaven vo momentov se custvuvam jas zapostaveno,zasto toj si se preseli vo drugata soba da spie, sekojdnevno e na kafe so drugarite,a obvrskite sto gi ima gi prepusta na svekrva mi(koja ne smeam da se pozalam mnogu mi pomaga) ama poradi toa i mm se taka da recam razligavuva.

Маги ако ти е за утеха и кај мене беше така. А и сите наши пријатели што живеат во иста куќа со свекрвите е така. Ама сега е подруго, кога ќе потпораснат децата може да превземе голем дел од обрските, особено кога не си ти дома. И тебе ти треба маку време за себе нели?
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty31.10.08 23:53

mislam deka nikogas ne sum dozvolila za da on se custvuva i najmalku zapostaven.mislam deka odnosot ni e ist kako i pred da se rodi mial,dodusa vo pocetokot malce se prilagoduvavme ali posle se si dojde na svoe mesto.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty01.11.08 8:51

Mislam deka ne bese zapostaven ni na pocetokot, ni sega. Nie otsekogas sme bile iskreni i otvoreni, i za problemite razgovarame vo momentot koga nesto ke iskrsne, ne cekame da se akumuliraat. Do sega ne se pozalil deka go zapostavuvam. A jas, da - se osekjam zapostaveno:))). Koga mm se vrakja od rabota, trca prvo kaj Aleksej, go guska, go bacuva, si igra so nego, pa treba da go potsetam deka i jas sum prisutna vo istata soba:)))
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-17

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty15.11.08 23:19

ММ мислам дека не се чувствувал запоставено после породувањето,водевме сметка и да си посветуваме внимание еден на друг,а за ова помошта од бабите ни беше неопходна-да ја причуваат Симона..
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty15.02.09 20:17

Ни мојот маж не се почувствувал запоставен сега нормално порано имавме време повеке еден за друг сега имаме повеке обврски и сето тоа го оставаме за во ситните саати hihi

Отекогаш сме многу приврзани и неможеме да си легнеме без да се гушнеме без добра ноќ и без цмок цмок baknez.Мислам ништо дека не е сменето во нашиот однос освен дека отога го имаме Никола се сакаме повеќе.
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty19.02.09 22:08

Не се почувствувал запоставен заради тоа што ќерка ми беше мирно бебе постојано спиеше, јас си останав истата по породувањето дури поразнежнета станав така да тоа малото бебче уште повеќе не поврза стана дел од нас а тој го имаше истото внимание како и претходно и заедно се прилагодувавме на обврските спрема нашето бебе заедно го бањавме нешто што не го очекував од него заради тоа што тој прв пат се среќаваше со толку мало бебе бидејќи немал толку блиски роднини кои имале бебе но сепак бев изненадена. Инаку не видовме мака како млади родители мирно си спиевме заедно бидејќи нашата мала навечер воопшто не не разбудуваше и сигурно заради тоа не сум се чувствувала заморена и затоа не бил запоставен од моја страна
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty20.02.09 12:05

Ne se cuvstvuval zapostaven, zosto vreme za se moze da se najde ako se saka. Mnogu mi pomaga okolu Ivana, i okolu doma za sreduvanje za da si imame vreme poveke eden za drug.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty20.02.09 12:19

Ne sum dozvolile da se cuvstvuva zapostaven zatoa sto go vklucuvam vo site raboti okolu deteto.Zaedno pravime se i koga ke zavrsime imame vreme da si se posvetime eden na drug
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Го запоставивте ли сопругот откако ви се родија децата ?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty07.03.09 17:48

Ova prasanje site veruvam deka si go postavuvate i se smetate za vinovnik vo bracnite krizi tokmu poradi obvrskite i zapostavuvanjeto na soprugot.Jas licno smetam deka mnogu go zapostaviv otkako se porodiv so vtoroto deta a vie?Daj kazete nekoe trikce kako povtorno da go privleceme vnimanieto na soprugot vo seksulniot zivot i opsto.
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty07.03.09 17:58

Verce doterajse, nasminkaje i prigotvimu romanticna vecera ili izlezete nekade na vecera to ako ima koj da ti gi cuva decata...razmenete po nekoj ubav zbor, setete se na vreminjata koga za prv pat ste se baknale, prvoto izleguvanje, prviot seksualen odnos.... drugoto samo ke si dojde.
(Edna stara baba ednas mi kazuvase kako ubav zivot imala so svojot sega pokoen mas i kaga ja prasav koja e tajnata znajs sto mi odgovori:"Zenata na mazot treba da mu e se i sopruga bidejki mora da se grizi za domot i decata, i kurva za da neodel mazi po dr zeni-da bil zadovolen vo toj pogled i drugar da mu se doveruval i da baral poddrska za se i vo dobro i vo loso " jas ostanav zaprepastena ama koga podrazmisliv svativ deka zenata e vo pravo) toa bilo tajnata za dobar brak
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty08.03.09 2:19

Mislam deka ne sum go zapostavila, ama zaedno i dvajcata gi zapostavivme romanticnite momenti. Mnogu poveke vreme trosime vo gledanje na deteto i odusevuvanje na negovite dostignuvanja otkolku na nas. I se se nadevam deka ke ne pomine taa fascinacija sto ja imame prema kerkickata pa ke se vratime vo normala, kako porano, ama uste ne ni se slucilo. Taka da nemam sovet... samo da te utesam deka ne ste edinstveni.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?   Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: