Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Света Варвара

Go down 
+13
beti.liz
Mama Ane
Kiki
Tifani
lela
Maja
saligrem
nata
winnie the pooh
mamicka
Mila87
biljanag
delfinka
17 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28891
Registration date : 2008-10-24

Света Варвара - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света Варвара   Света Варвара - Page 2 Empty17.12.09 13:16

Ok Lela,priznavam nemozam so tebe!
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31462
Registration date : 2008-09-14

Света Варвара - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света Варвара   Света Варвара - Page 2 Empty17.12.09 13:19

Za sto nemozes ?
Ne e rabotava dali mozes ili ne mozes rabotata e vo toa sto ako ti veruvas vo Boga i ako samata si pridonesuvas da si srekna ke bides,a nikoj od strana ne moze da te napravi srekna(ako ti nesakas i ako ne se raduvas na sitnicite koi zivotot ti gi pruza).
Вратете се на почетокот Go down
Doricka
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 104
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27821
Registration date : 2009-02-21

Света Варвара - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света Варвара   Света Варвара - Page 2 Empty17.12.09 17:45

Izvini Lela ama delfinka ima pravo, na sv. Varvara se vari pcenka i se veruva deka toj sto ke ti dojde na gosti doma kakov mu e ksmetot takva ke ti bide godinata, toa e veruvanje sto postoi od damnina i jas go pamtam kako takov den od moite babi i ne gledam nisto pagansko ednostavno toa e veruvanje i obicaj sto se prenesuvalo od koleno na koleno a toa koj kolku saka da veruva ili ne si e negovo i vo toa ama bas nisto ne gledam vrska so veruvanjeto vo Boga a kade ti vo biblijata si porcitala deka se krsi pogaca so paricka za Bozik i se veruva deka kaj toj sto ke padne ke bide sreken vo godinata sto sledi pak i toa e obicaj sto postoi i se prenesuva i ne gledam nisto loso vo obicaite a pagansko toa e veke nesto drugo, nesto sto ne e vo soglasnost so hristijanstvoto i hristijanskite obicai, znaci za obicaj zborime a ne za paganstvo
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31462
Registration date : 2008-09-14

Света Варвара - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света Варвара   Света Варвара - Page 2 Empty18.12.09 8:24

Eve procitajte

Želja da se od Bogu bliskih, od svetaca sazna sudbina, odražava se u verovanjima i obrednim gatanjima istočnih i zapadnih Slovena u predbožićnom periodu u kome se devojke nadaju da će uz pomoć svetaca Sv. Andreja, Sv. Alekseja, Sv. Makoveja, Sv. Varvare, Sv. Lucije, Sv. Nikolaja videti svog suđenika, a momci suđenu. Najpoznatnija su svjatočna gatanja u kojima paganski elementi prevladavaju nad hrišćanskim.
Sveti Jovan Krstitelj se vezuje za krštenje i kumstvo.

Značaj i običaji koji prate Božić u našem narodu

Света Варвара - Page 2 V3148
Božić je praznik najbogatiji običajima, različitim od sela do sela i od grada do grada. Zima je, u polju nema posla, porodice su na okupu, više je vremena za rođake i prijatelje, više prilike za praštanje među ljudima.

Jedan od najvećih hrišćanskih praznika, Božić, praznujemo kao uspomenu na dan rođenja Gospoda Isusa Hrista, u Vitlejemu, od Duha svetoga i Marije Djeve.

U vrijeme kada je po Božijem promislu trebalo da se rodi obećani Mesija, Jevreji su bili u rimskom ropstvu, a u ime ondašnjeg rimskog cara Avgusta jevrejskom državom vladao je tuđinac, car Irod. Car Avgust naredio je da se u cijeloj državi izvrši popis stanovništva, te je svako morao da ode u svoje rodno mjesto, da bi se popis lakše obavio. Budući da su pravedni Josif i sveta Djeva Marija bili iz plemena Davidova, a preci cara Davida živjeli su u Vitlejemu, morali su i oni iz Nazareta otići u Vitlejem. Stigavši tamo kasno, ne nađoše prenoćište, te se smjestiše u praznu pećinu (vertep) u okolini Vitlejema, u kojoj su pastiri zatvarali stada. Noć je bila vedra, puna zvijezda i tiha. Oko ponoći, ispuni se blaga i radosna vijest arhangela Gavrila - pećinu obasja blistava svjetlost i sveta Djeva Marija rodi božansko dijete, čijim će rođenjem biti obasjani svi narodi na zemlji. Majka ga povi u pelene i stavi na slamu u jasle.

Za rođenje Sina Božijeg prvi su saznali vitlejemski pastiri, koji su opazili neobičnu svjetlost. Javi im se anđeo Gospodnji i reče da se ne plaše, jer svjetlost koju su vidjeli pokazuje da se rodio Sin Božiji, Gospod Isus Hristos. Dođoše u pećinu i nađoše Djevu Mariju sa novorođenčetom, povijenim i položenim na slamu u jasle. Naložiše vatru da se majka i dijete ugriju, jer noć ona bijaše hladna. Istovremeno, ču se hor anđela, koji slaviše Boga riječima: "Slava na visini Bogu i na zemlji mir, među ljudima dobra volja".

Dok se sve ovo dešavalo, daleko na istoku pojavi se čudesna sjajna zvijezda i dovede do pećine tri cara mudraca, koji su čitali staro proroštvo o rođenju Isusa Hrista. Došavši u Jerusalim, raspitaše se "gdje je car judejski, što se rodi? Vidjesmo Njegovu zvijezdu na istoku i dođosmo da Mu se poklonimo".

Čuvši da mudraci traže judejskog cara, ondašnji car Irod se poboja za svoj prijesto i naredi da se sva muška djeca do dvije godine u Vitlejemu i okolini pobiju, računajući da će tako i Hrista pogubiti. Anđeo Božiji javi pravednom Josifu i on sa Djevom Marijom i djetetom ode u Misir (Egipat) gdje ostadoše sve do Irodove smrti.

Hristovo rođenje je najznačajniji događaj u istoriji ljudskog roda. Radovanje Božiću je osnova i preduslov za radost nad radostima - Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista. Mir na zemlji i dobra volja među ljudima, osnovni su cilj silaska Sina Božijeg na zemlju.

Pravoslavna crkva pripremu proslave Božića počinje četrdeset dana prije praznika, kada je propisala početak božićnog posta. U srpskom narodu pripremi Božića posvećene su posebno tri nedjelje pred ovaj praznik, poznate pod imenom Detinjci, Materice i Očevi, te dani uoči samog praznika Tucindan i Badnji dan.

Običaji naši stari

Božić je praznik najbogatiji običajima, različitim od sela do sela i od grada do grada. Zima je, u polju nema posla, porodice su na okupu, više je vremena za rođake i prijatelje, više prilike za praštanje među ljudima.

Glavne božićne svečanosti počinju na Badnji dan, uoči Božića. Sam naziv "badnji" staroslovenskog je porijekla i znači "biti budan, bdjeti". Badnje veče je veče u koje bdimo, ne spavamo, čekamo veliki radosni događaj - rođenje Gospoda Isusa Hrista, koji je "radi nas ljudi i radi našeg spasenja sišao s nebesa... i postao čovjek".

Toga dana od ranog jutra domaćice čiste kuću, ukućani pripremaju sve što će im trebati za Badnje veče i za sva tri dana Božića, jer se u dane božićnih praznika ništa ne radi. Svi poslovi moraju biti završeni prije unošenja božićne slame i badnje večere. Od Badnjeg dana do završetka božićnih praznika u kući mora da vlada mir i dobro raspoloženje.

Na Badnji dan unosimo u kuću sito sa zrnima žitarica pripremljeno još od Svete Varvare (17. decembra) ili Svetog Ignjata (2. januara), kojim ćemo posuti polaženika o Božiću.

Ujutro, na Badnji dan ili na sam Božić, mijesimo božićni kolač, česnicu. Nekada, naročito na selima, domaćice su mijesile veći broj obrednih hljebova, "zakona" - kolača. Danas se taj običaj uglavnom sveo na jedan kolač - česnicu, koji se u raznim krajevima priprema različito. Negdje se mijesi sa kvascem, kao pogača, negdje opet domaćice razvlače tanke kore i "nakite" ih orasima, suvim grožđem, premažu medom i zakite bosiljkom. U česnicu se stavlja parica (nekad je to bio i dukat), a zamijesi se osveštanom vodom. Česnica se svečano lomi, ili siječe, prvog dana Božića, najčešće usred ručka, prije nego što se počne jesti pečenica. Svako dobije parče, a ukućanin, koji u svom dijelu (česti) kolača pronađe paricu, biće najsrećniji u narednoj godini. Presijecanje kolača, kao i druge značajne radnje o Božiću, nekada su oglašavane pucanjem prangija.

Ranom zorom, na Badnje jutro, dok domaćica priprema česnicu, domaćin sa djecom i mlađim muškim ukućanima odlazi u šumu po badnjak. Obično je to hrast, cer ili grab, jer badnjak treba da bude od tvrdog "živog" drveta. Prije usijecanja badnjaka, badnjačar se prekrsti i kaže "pomozi Bože". Drvo zasijeca tri puta, pazeći da padne na istočnu stranu. Veseli i raspjevani badnjačari se vraćaju kući i badnjak ostavljaju ispred ulaznih vrata gdje će, okićen, čekati do večeri.

Badnjak podsjeća vjernike na čudesnu vitlejemsku noć i pećinu, vertep, gdje su pastiri ložili vatru da ugriju Bogomajku i tek rođenog Spasitelja svijeta.

U svetim hramovima služi se večernje bogosluženje, osveštavaju crkveni badnjaci, koji se potom nalažu ispred hrama. Omladina ostaje pred crkvom do duboko u noć, u kojoj se bdi. U gradovima se vjernicima dijele osveštane badnjačke grančice. Po povratku kući, badnjačiće nalažu na vatru, ili ostavljaju na neko istaknuto mjesto i čuvaju do sljedećeg Božića, kao simbol zdravlja i sreće ukućana.

Uz svečanu trpezu ukućani praznuju i bdiju. Badnjačka večera je uvijek posna, čak i u porodicama koje inače ne poste. Na stolu je obično riblja čorba, pasulj prebranac, med, orasi, suvo voće...

Badnjačka pogača na svečanoj trpezi simboliše samog Gospoda Isusa Hrista, koji je za sebe rekao: "Ja sam hljeb živi (hljeb života), koji siđe sa neba. Koji jede od ovoga hljeba živjeće navijek..."

Riba na stolu takođe simboliše Spasitelja. Na grčkom jeziku, preko kojeg su i naši preci primili hrišćanstvo, riba je IHTHIS, a to je skup inicijala Isusa Hrista Sina Božijeg. So simboliše silu Božansku, blagodat Božiju, koja čuva djelo Božije, kao što so čuva hljeb i ribu od plijesni i truleži. Vino je simbol krvi Hristove, kojom je On na Golgoti dao otkup Bogu za ljudske grijehe. Med, proizvod najčistijeg stvorenja pod kapom nebeskom-pčela, simbol je sladosti vječnog života, koji nam je osigurao Spasitelj naš Isus Hristos.

Pasulj, po vjerovanju svih Indoevropljana - hrana upokojenih naših predaka, takođe je dio badnjačke večere, zato što rođenje Spasiteljevo čekaju svi - i živi i upokojeni.

Svijeća, koja se pali na Badnje veče i Božić izrađena je od čistog voska. Svojom svjetlošću ona prestavlja Božanstvo, koje je bez početka i kraja. Sam Gospod za sebe kaže: "Ja sam svjetlost svijetu..."

Na Božić, rano ujutro u hramovima počinju božićne liturgije. Vjernici, koji su se postom, ispovijedi i molitvom pripremili, prime Sveto pričešće. U crkvu obično odlazi domaćin i mlađi ukućani, dok domaćice ostaju da pripreme sve za doček najdražeg gosta u godini - položajnika (polaznika, polaženika ili položnika), radovana, koji po narodnom vjerovanju donosi radost i sreću u kuću. To može da bude neko dijete, ili mladić iz komšiluka, po dogovoru, ili slučajni posjetilac. Domaćica dragog gosta posipa pripremljenim zrnima pšenice, govoreći "rodilo, rodilo", ili "koliko zrna toliko prasića, ćurića, pilića, jaganjaca...".

Na selima je običaj da se prvog dana Božića ujutro polazi stoka i posipa zrnima žita, da bi bila zdrava i napredna. Negdje se polaze (obilaze, posjećuju) i voćnjaci i vinogradi, posipaju žitom i božićnom slamom, da što bolje rode.

Božićni ručak, uz obavezno prisustvo svih ukućana, najsvečaniji je trenutak Božića.

Domaćica okadi sobu u kojoj je postavljena trpeza, a potom i cijelu kuću. Pjeva se "Roždestvo Tvoje, Hriste Bože naš...", razmjenjuju veseli božićni pozdravi "mir Božiji, Hristos se rodi", odnosno "mirboži se" i lomi česnica.

Na stolu obavezno gori božićna svijeća, koja ima podušni karakter, a uvijek je pali domaćin, za duše umrlih predaka. Svi su svečano obučeni i radosni, jer se slavi Hristovo rođenje. Ukras stola je i zeleno žito, posijano još na Svetu Varvaru, simbol rađanja nove vegetacije, koja se priželjkuje i snuje u hladne zimske dane.

Na božićnoj trpezi obavezna je pečenica, pripremljena na Tucindan (5. januara), ili Badnji dan. Božićna pečenica može da bude prase, jagnje, ćurka, guska, patka. Tu je i supa, sarma, torte i razne druge đakonije.

Uz "Roždestvo", pjeva se i "Vitlejeme, slavni grade" te druge prigodne pjesme. Vjernici se u božićne dane, pa sve do Bogojavljenja, pozdravljaju riječima: "Mir Božiji, Hristos se rodi", na koje se odgovara "vaistinu se rodi".

Radmila KULUNЏIJA

PRAZNOVANjE

Ne zna se kada je tačno ustanovljeno praznovanje Božića, ali neki izvori bilježe da je još 354. godine ovaj praznik postojao u Rimu, 379. uveden je u Carigradu, a 386. godine i u Antiohiji. Pravoslavna crkva proslavljala je dan Hristovog rođenja 25. decembra po julijanskom kalendaru sve do usvajanja gregorijanskog kalendara 1582. godine. Od tada, Srpska pravoslavna crkva praznuje Badnji dan i Božić, 6, 7, 8. i 9. januara, kao nepokretne crkvene praznike (padaju uvijek u isto vrijeme).

Osim Srpske pravoslavne crkve, Božić 7. januara proslavlja i Ruska pravoslavna crkva, Pravoslavna crkva u Jerusalimu, Sveta gora i Antiohijska patrijaršija.

BOŽIĆNA SLAMA

Običaj je da se na Badnje veče unosi slama u kuću i prostire po podu. U nekim krajevima slama se stavlja i na sto, ispod stolnjaka, prije postavljanja badnjačke večere. Domaćin prekrsti sobu bacajući orahe u uglove govoreći: u ime Oca i Sina i Svetoga duha. Amin. Po slami se bacaju slatkiši, mati - domaćica, kao kvočka među pilićima kvoca, mališani oko nje pijuču i traže bombone, orahe, čokoladice i druge đakonije.

POLOŽAJNICI

Položajnika svuda lijepo ugoste, dajući mu kobasica, pečenice, kolača, svega pripremljenog za bogatu božićnu trpezu. Svaka domaćica daruje najdražeg gosta nekim prigodnim poklonom ili novcem. Ukućani potom prate svog radovana, pjevajući i veseleći se:

Radovane, radovane, radosna ti majka,

dogodine radosnija bila.

Da je meni grana jorgovana,

da zakitim svoga radovana,

da zakitim da se veselimo,

veselimo i vinom častimo...

STEFANDAN

Trećeg dana Božića proslavlja se Sveti arhiđakon i prvomučenik Stefan, u narodu poznat i kao Stefandan, ili Stevandan. Ovaj praznik, koji pada 9. januara, Republika Srpska proslavlja kao svoju krsnu slavu.
Вратете се на почетокот Go down
Doricka
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 104
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27821
Registration date : 2009-02-21

Света Варвара - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света Варвара   Света Варвара - Page 2 Empty18.12.09 12:22

Želja da se od Bogu bliskih, od svetaca sazna sudbina, odražava se u verovanjima i obrednim gatanjima istočnih i zapadnih Slovena u
Božić je praznik najbogatiji običajima, različitim od sela do sela i od grada do grada. ete znaci toa sto zboruvav obicaj za Bozik i sekade razlicno se slavi kaj nas lepce so paricka vo zapadnite zemji nekade isto kaj katolicite drugacije no se vo duhot na Bozik mada kako sto pisuva vo biblijata lebot e moeto telo od Isus po moja logika mozda e pogresno so stavame paricka zasto Bog ne go saka materijalnoto a parata e toa ama aj da ne filozofiram i da ne navleguvam vo toa kako sto kaj nas se stavat parite na ikoni vo crkvi a vo srbija toa e strogo zabraneto vo crkvata demek so materijalnoto si gi iskupuvame grevovite, ste znaele za toa?!


Na Badnji dan unosimo u kuću sito sa zrnima žitarica pripremljeno još od Svete Varvare (17. decembra) - ete uste ednas toa sto napisav pogore deka za sv. Varvara se vari pcenka obicaj ili tradicija koja postoela i seuste postoi, kaj nas uste od dete pamtam deka babami majkami sekogas na ovoj den varele pcenka i toj sto ke dojde na gosti se dava da proba od pcenkata zasladena so seker. Pozz
Света Варвара - Page 2 343920
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Света Варвара - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света Варвара   Света Варвара - Page 2 Empty18.12.09 12:27

Ok i kakva vrska ima temava so "Tajnite na vasata kujna"????? :o
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31462
Registration date : 2008-09-14

Света Варвара - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света Варвара   Света Варвара - Page 2 Empty18.12.09 13:12

Doricka напиша:

Na Badnji dan unosimo u kuću sito sa zrnima žitarica pripremljeno još od Svete Varvare (17. decembra) - ete uste ednas toa sto napisav pogore deka za sv. Varvara se vari pcenka obicaj ili tradicija koja postoela i seuste postoi, kaj nas uste od dete pamtam deka babami majkami sekogas na ovoj den varele pcenka i toj sto ke dojde na gosti se dava da proba od pcenkata zasladena so seker. Pozz
Света Варвара - Page 2 343920

Da ova e obicaj so pcenicava no nie vodevme diskusija okolu toa deka ke ti donese sreka ili nesreka toj sto ke dojdi toj den.,toa ti e objasnato so ova:

Želja da se od Bogu bliskih, od svetaca sazna sudbina, odražava se u verovanjima i obrednim gatanjima istočnih i zapadnih Slovena u predbožićnom periodu u kome se devojke nadaju da će uz pomoć svetaca Sv. Andreja, Sv. Alekseja, Sv. Makoveja, Sv. Varvare, Sv. Lucije, Sv. Nikolaja videti svog suđenika, a momci suđenu. Najpoznatija su svjatočna gatanja u kojima paganski elementi prevladavaju nad hrišćanskim.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Света Варвара - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Света Варвара   Света Варвара - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Света Варвара
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: