Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Икање на плодот во текот на бременоста

Go down 
+3
emilija poposka boshevska
MamaMaja
Lana23
7 posters
АвторПорака
Lana23
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 37
Локација : Montreal,Canada
Поени : 26339
Registration date : 2009-12-12

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty12.12.09 4:08

Zdravo na site Икање на плодот во текот на бременоста Icon_smile
Jas sum nova na forumov i prvo sakam da ve pozdravam site.
Momentalno sum 31 nedela bremena i cekam devojce.Ova mi e prva bremenost pa kako sto mozete da zamislite mnogu raboti me zagrizuvaat i se prasuvam dali se normalen del od bremenosta.
Momentalno sum vo Montreal,Canada a inaku ziveam vo Skopje Икање на плодот во текот на бременоста Icon_smile

Sakav da ve prasam,dali ste osetile deka bebeto cesto ika? Jas osekam od 28 nedela ,sekoj bozji den,5 pati najmalku ,po 10 minuti sekoj pat.
Mene nekako mi izgleda premnogu i precesto,pa resiv da ve prasam.


Fala odnapred Икање на плодот во текот на бременоста Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28434
Registration date : 2009-01-27

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty12.12.09 13:04

Sosema normalno e, ne plasi se voopsto!
Jas postariot sin si go vikav Mr.Hickup dur bese vo stomak, od sto mi se cini po cel den ikase.
Koga se rodi, uste nekoe vreme ikase cesto, posle smali Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Lana23
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 37
Локација : Montreal,Canada
Поени : 26339
Registration date : 2009-12-12

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Fala   Икање на плодот во текот на бременоста Empty12.12.09 15:36

Fala mnogu za odgovorot.
Se nadevam deka e normalno zatoa sto moevo bebe nacisto me polude Smile
Neli mislis deka e mnogu cesto ikanjeto?
Kolku pati vo tekot na denot ikase tvoeto bebence?

Fala uste ednas Smile
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28594
Registration date : 2008-12-03

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty12.12.09 15:43

Lana ne se sekiraj i Sara ikase vo stomaceto po nekolku pati dnevno. Znam deka ti e cudno, ti potskoknuva stomakot na ednakvi vremenski intervali, kako saatce da imas vnatre. I jas se plasev, vikam kako moze sekoj den, pa da ne e nesto drugo, doktorot cesto znaese da mi rece "ne panici, se e vo red" Smile pozdravce
p.s. Vo Kanada li planiras da se poragjas?
Вратете се на почетокот Go down
Lana23
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 37
Локација : Montreal,Canada
Поени : 26339
Registration date : 2009-12-12

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty12.12.09 15:47

emilija poposka boshevska напиша:
Lana ne se sekiraj i Sara ikase vo stomaceto po nekolku pati dnevno. Znam deka ti e cudno, ti potskoknuva stomakot na ednakvi vremenski intervali, kako saatce da imas vnatre. I jas se plasev, vikam kako moze sekoj den, pa da ne e nesto drugo, doktorot cesto znaese da mi rece "ne panici, se e vo red" Smile pozdravce
p.s. Vo Kanada li planiras da se poragjas?

Fala za odgovorot Smile
Neznaes kolku mi e nelagodno custvoto koga ika hehe Kako kinesko macenje ,ona so voda po celo ili til kako i da bese.Milo mi e sto ne sum edinstvena sto go osetila.
Nekade po internetov procitav demek znacelo deka papocnata vrvca na bebeto e okolu vratot i slicno.Dali nekoj drug cul nesto takvo?

Inaku,da..ke se poroduvam vo Kanada.Za zal bi rekla.Najiskreno smetam deka zdravstveniot sistem kaj nas (MK)e kade kade podobar od ovoj ovde.
Ovde e .. kako da objasnam hm.. " hanzaplast" sistem go vikam jas,dodeka ne se iskomplicira nesto,nikoj nisto ne prevzema Smile
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29648
Registration date : 2008-06-02

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty12.12.09 15:53

Јана икаше постојано додека беше во стомакSmile Одкако почнав да ја осеќам во стомак, па све до крај на бременоста, имаше по неколку серии дневно. А и кога се роди, дур беше помалечка, си икаше често. Ова за папочната врвца прв пат слушам, мене никој не ми кажал такво нешто и не сум ни прочиала. Еве мојата ќерка немаше обмотана папочна врвца а постојано икаше. Не се секирај Smile
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28434
Registration date : 2009-01-27

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty12.12.09 15:59

Lara nema vrska toa so papocnata vrpca, ni slucajno.
Mojov se rodi na 42 nedeli sedenje, rozev ko prasence, 4250g.
Ke bese modar od papocnata ako bese taka.
Oni celo vreme goltaat plodova voda, zatoa ikaat.

A za zdr. sistem vo Kanada, jas se iznenadiv, ama od mnogu lugje go
slusnav istoto, deka e uzas! Ne mozev da se iznacudam...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Lana23
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 37
Локација : Montreal,Canada
Поени : 26339
Registration date : 2009-12-12

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty12.12.09 16:09

Fala mnogu !
Polesno mi e sega koga znam deka ova sto sum go citala nema vrska.

Za zdr.sistem i jas se iznenadiv koga pocnav da odam po lekari ovde.Nedaj boze nekoj da otide vo ona so go vikaat Emergency,15 sati cekanje ne mu begaat.Ama toa e !

Inaku eve Kalina ( imeto na bebushov :P) pak ika.Vtor pat od sabajle,a e samo 10 sat hehe
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29213
Registration date : 2009-01-14

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty12.12.09 16:40

I Ivana ikase ov stomak, barem dva pati... i ika uste Smile mene pa smesno mi e... takvo malo so "vozdrasni" principi ika, zeva.. trie oci koga i se spie... od kade i li doaga da si gi tri ocite pred spienje... Smile

nisto strasno... a deka panicev, da isto se cudev sto i e... ama nisto ne i e Smile
Вратете се на почетокот Go down
borjanka
Прваче
Прваче
borjanka


Female
Број на мислења : 206
Age : 35
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 27069
Registration date : 2009-08-12

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty13.12.09 10:38

И мојот бебуш често ика и тоа по едно 20 минути сигурно,ама многу ми е чудно,да не речам смешно,кога некој ќе ми рече дека имало многу коса бебето па затоа икало,абе само бабини деветини. Икање на плодот во текот на бременоста Lol
Вратете се на почетокот Go down
cucko
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26511
Registration date : 2009-11-06

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty15.12.09 13:16

А за икањето и мене ми беше многу чудно.А посебно откако ќе јадам јас зајдува од икање и јас се прашувам дали е нормално толку многу да ика.
Вратете се на почетокот Go down
Lana23
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 37
Локација : Montreal,Canada
Поени : 26339
Registration date : 2009-12-12

Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Fala :)   Икање на плодот во текот на бременоста Empty16.12.09 17:40

Fala vi na site odgovori.Milo mi e sto ikanjeto ne e nesto cudno sto bi trebalo da me zagrizuva.
Bebushov moj pocna da ika uste poveke i toa po 20tina minuti vo poslednive denovi.Doktorot ne e zagrizen voopsto ama sepak,ovde vo Kanada dodeka ne se napravi greska nikoj so nisto ne se zamara.
Zatoa si otidov kaj maticniot doktor ovde i zemav uput za eho.Denes porucek ke odam pa se nadevam deka ako nesto navistina ne e vo red,tie ke mozat da mi kazat.

Posakajte mi sreka,ke mi treba ( neznam zaso ama sekogas sum mnogu zagrizena pred pregledi)
Pozdravce do site od ladnata Kanada Smile

Lana
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Икање на плодот во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Икање на плодот во текот на бременоста   Икање на плодот во текот на бременоста Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Икање на плодот во текот на бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: