Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Авокадо, манго ...

Go down 
3 posters
АвторПорака
Nataly
Прваче
Прваче
Nataly


Female
Број на мислења : 125
Age : 45
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 27901
Registration date : 2009-03-05

Авокадо, манго ... Empty
ПишувањеПредмет: Авокадо, манго ...   Авокадо, манго ... Empty16.11.09 14:37

Знам дека зрело и вкусно манго е со портокалова боја ( еднаш само такво имам јадено) а вчера од веро зел мм , ама црвено -зелени ...и ми мирисаат некако на нафталин ...не ги пробав сеуште, ваљда се недозреани , па чекам да узреат на собна температура..ме загрижува мирисот, знам дека нешто им ставаат за да го издржат транспортот ама сепак, колку тоа влегува внатре во нив и дали се добри за деца ????? Тоа тогаш што го јадев беше преубаво, зрело сочно , имаше вкус некаде помеѓу диња и праска , така нешто , а овие - никакви...дали земате и дали ги јадете?

А за авокадо, исто прочитав дека треба да е зрело, а зеленото било токсично.. е сега колку се и тие зрели , бог знае..? Како ги комбинирате...вака , клот се грозни Neutral иначе имаат многу витамини...
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Авокадо, манго ... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Авокадо, манго ...   Авокадо, манго ... Empty16.11.09 15:08

Nataly zrelo mango treba da bide crveno, malce meko koga ke go fatis. Za avokado jeste moze da bide toksicno, isto i nego koga ke go fatis treba da bide malce meko i vo bojata temno kafeavo. Mnogu se bogati so vitamini a avokado isto taka dobri masnoti.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Авокадо, манго ... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Авокадо, манго ...   Авокадо, манго ... Empty20.11.09 13:29

Илина авокадо јаде секој ден. Ако нема авокадо во појадокот, не го јаде. Вчера во 21,00 бевме да купиме, за да има за сабајле. Веќе пишував... Секое сабајле истото: Нестле јуниор во 90мл. вода + 8 житарки на Нестле + 1/4 авокадо. Ова мора да го има, а и ставам и плус уште некое овошје, ама малку, за да не и го промени многу вкусот, бидејќи нема да го изеде.
Мангото мене лично ми е повкусно, ама на Илина сеуште не сум и дала. Авокадо и дадов, кога ништо не сакаше да јаде, па морав да експериметирам, а за авокадото прочитав дека може да се дава како прво овошје на бебињата и дека е многу хранливо.
Е сега за токсичноста и зрелоста на авокадото го знам ова: лушпите, листовите и семките може да бидат фатални за животните. Кај луѓето само може да се јави алергија. Инаку авокадото го берат незрело, го прскаат со етилен за побрзо да созрее, а може да се чува до јаболки и банана бидејќи тие ја ослободувале таа супстанца.
За дека незрелото авокадо е отровно, првпат слушам. И за зрелоста и кафената боја баш не ми е јасно. Има некои видови на авокадо потемнуваат до кафена боја, некои до темно зелена. Битно е да не се камен тврди. Јас на Илина и давам средно созреано, бидејќи едно го јаде 4 дена, па си дозрева. Инаку кога ќе се расече, гледам да е путер боја.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Авокадо, манго ... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Авокадо, манго ...   Авокадо, манго ... Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Авокадо, манго ...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: