Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Табела за одредување пол на детето

Go down 
+110
Zvezdicka
angelce
mamina marija
emilija nestorova
elena-d
NONE-BT
sunset
borjanka
ripce
adi
Gordana Natovska
beti.liz
nnatasa
moni23
xxx
happy mama
Biljana
Vesna Blazevska
mimce
lela
bile2
Minamina
monabombona
Elisaveta
eli
obicna
Natalija
Lili
Mimi Petreska
Sanja ss
kara
bordan
rosii
gaspic
BiljanaM
pepa
maja90
Anika
Monika
karolina
Emilija
nuc
Labuda
Nine
Diana
Dragana
mama X
Mirka
natali
Mama Ane
delfin76
ana_jana
Kinky
SonjuS*
sonja colakova
kavadarcanka
brigi4e
female*
emilija poposka boshevska
BILE-ENA
tanjaaa
sanja-ve
Anjuska08
ElenaJo
PaceStojanovska
рипче
mimka
mamazako
magi
Ilince
marina_m
bella*
tanja_sr
maee
lila_mk
maskoe
Sandra
vedrana
kristina_b
avanturistka
bubale23
Kikic
mamalina
*angelce*
beti 24
desi
lola
baby24
winnie the pooh
bella_67
vesna velkova
pace
okce
bibi
sanja_
biljanag
vecki
Maja
mamicka211
sunshine
Juni08_Andrea
ZZ
moja Ina
rich_bitch1
STAR *
Callypso
Cogswell
Anastasija
Big Sister
Emi
114 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28365
Registration date : 2009-04-28

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty15.09.09 9:42

Mimi Petreska напиша:
A ti Arma masko ili zenko nosis? Se ispobunav citajki te! Smile))) hahaha
Zensko, zensko nosam Smile)
Цитат :
Не ми е јасно што ве буни. Колку години имавте кога сте го зачнале бебето? Вкрстете го тој број со месецот во кој сте го зачнале и ќе покаже табелата. Мене ми излегува точно, ми покажува машко и носам машко бебе.
Ako e taka togas ne mi pogoduva tabelata. Jas imam polna 31 vo 32, znaci ja sitnam 32rata godina, ako gledam so 32 god mi pogoduva - zensko, no so 31 kazuva masko . Inace ovaa tabela e prepravena od kineskite lunarni meseci vo nasite i na originalnata mi kazuvase deka nosam zensko...ako ja najdam kade bese ke ja postiram, na nekoj ruski sajt ja gledav.
Вратете се на почетокот Go down
NONE-BT
Прваче
Прваче
NONE-BT


Female
Број на мислења : 230
Age : 42
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 27419
Registration date : 2009-06-23

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty15.09.09 10:40

ima eden kalendar na ringeraja.mk, i na toj se vnesuva datata na ragjanje na majkata i deteto, pa presmetuva. spored toj kalendar jas sum 29 a ne 27 god. starost kolku imav vo vreme na zacetok, i mene spored toa mi kazuva masko, e sega ke vidime, se uste ne znam sto e ama utre sum na pregled i se nadevam deka ke mozam da vidam. Sprema lunaren kalendar verojatno poinaku se presmetuvaat godinite, zatoa ne izleguva sekogas tocno
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28365
Registration date : 2009-04-28

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty15.09.09 10:49

e pa toj istiot go najdov na rudki sajt, potocno e
Вратете се на почетокот Go down
ripce
Прваче
Прваче
ripce


Female
Број на мислења : 111
Age : 40
Локација : doma
Расположение : :-))))))))))))
Поени : 27828
Registration date : 2009-03-09

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty15.09.09 13:19

http://php.ringeraja.mk/index.php?page=CGCalendar ova e nekoj kineski kalendar za odreduvanje na polot.mene po ovoj mi izleguva devojce a po tabelata masko..hahha nema veze samo da e zdravo i zivo utre sum na pregled pa ke kazat so e.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28365
Registration date : 2009-04-28

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty15.09.09 13:41

po toj na ringeraja e potocno
mene mi kazuva devojce a nosam devojce 100% female Smile
Вратете се на почетокот Go down
NONE-BT
Прваче
Прваче
NONE-BT


Female
Број на мислења : 230
Age : 42
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 27419
Registration date : 2009-06-23

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty15.09.09 13:54

Календарот наводно бил откриен во една гробница. Изложен е во научниот институт во Пекинг. Стар е повеќе од 7 столетија. Неговата употреба кај западњаците е премногу барана. Бројни страници го прикажуваат тој календар. Многу споменуваат дека основа е лунарната доба на мајката, но ретко објаснуваат каква е таа доба. Бидејќи многумина од нас не размисливаат за лунарната старост, припремивме едноставна алатка каде внесувате датум на раѓање на мајката (на македонски Wink), датумот на зачнување (или датумот на раѓање) и ете резултатите се тука.

Значи кинески или лунарен календар исто ти се фаќа, и спрема ова е поточно. И табелата се однесува на истиот календар ама прво треба да се пресмета лунарната старост, за да видиш која година си, не можеш од годините кои се пресметуваат по "сончев календар" да видиш во лунарен календар.

Ovo brojanje je pokazalo da Mesec prodje dvanaest puta kroz sve svoje faze u tok jednog prirodnog ciklusa, recimo od jednog pa do sledeceg najduzeg dana. Tako je bila utvrdjena nova vremenska jedinica - godina. Utvrdjeni su zatim i pojedini kraci periodi godine, godisnja doba i tako je zapravo nastao kalendar. Bio je to lunarni kalendar posto se vreme merilo po prolasku Meseca kroz svoje faze. Svi stari narodi vremenom su dosli do tog znanja pa su i njihovi prvi kalendari bili lunarni.

Lunarni kalendari imaju neke dobre osobine. Meseceve faze su upadljive, lako uocljive i njihovo pracenje dostupno je svima. Zatim, svaki mesec je pocinjao sa istom fazom Meseca pa je tako racunanje bilo lako. Nije cudo sto je nas satelit obozavan u staro doba kad je ljudima govorio kako tece vreme.

Ali lunarni kalendari imaju veliku manu. Po njima rukovodili su se samo ljudi - sve ostalo, biljke, zivotinje, citava priroda uskladjuju su svoj zivot po Suncu. Biljke cvetaju "po Suncu", a ne po Mesecu.

Problem sa lunarnim kalendarom je dakle u tome sto nije u skladu sa prirodnim ciklusima. Mesec kroz svoje faze prodje za 29,5 dana (zato su meseci u lunarnim kalendarima imali naizmenicno 29 i 30 dana) a to znaci da za dvanaest meseci protekne 354 dana. Medjutim Sunceva godina traje 11 dana duze i ako bismo vreme racunali po lunarnom kalendaru desilo bi nam se da nas kroz vise godina u sred leta zaveje sneg jer i godisnja doba zavise od Sunca a ne od Meseca.

мислам дека со ова е јасно, така да тој календар на рингераја.мк е точен затоа што зам ти пресметува во кој лунарен месец/година си родена и во кој месец си останала бремена
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty15.09.09 14:00

За Иван не е точен, за Петар не е точен, за Јана е точен. Според календарот сите 3-ца требало девојчиња да бидат. Значи и вака не е точен !!!
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29184
Registration date : 2008-09-01

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty16.09.09 13:47

sunset напиша:
http://www.mama-mami.com/content/view/494/152/

Eve vi uste edna tabela za odreduvanje na polot na deteto,mene ovaa poveke mi se dopadja i velat potocna e
Според оваа табела не ми излегува точно.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29060
Registration date : 2009-02-13

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty16.09.09 14:44

po site tri kalendari za sin mi iskoci deka e zensko hahahaha
skroz pogresno
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27270
Registration date : 2009-07-22

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty17.09.09 2:13

sunset напиша:
http://www.mama-mami.com/content/view/494/152/

Eve vi uste edna tabela za odreduvanje na polot na deteto,mene ovaa poveke mi se dopadja i velat potocna e
Mene i na dvete mi ispaga masko pa ke vidime za nekolku nedeli i ke vi kazam dali e vistina kisuf4encaaaaaa Smile
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27270
Registration date : 2009-07-22

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty17.09.09 2:20

ripce напиша:
http://php.ringeraja.mk/index.php?page=CGCalendar ova e nekoj kineski kalendar za odreduvanje na polot.mene po ovoj mi izleguva devojce a po tabelata masko..hahha nema veze samo da e zdravo i zivo utre sum na pregled pa ke kazat so e.
Hehehehe i tuka mi ispaga masko na tri tabeli masko...hmmm..dali ke bide stvarno masko ke vidime? Very Happy samo neka mi e zivo i zdravo srceto moe pa kakvo i da e si go lofkam najveke (L)
Вратете се на почетокот Go down
elena-d
Полуматурант
Полуматурант
elena-d


Female
Број на мислења : 646
Age : 34
Локација : Makedonija
Расположение : opusteno,trudnicko
Поени : 28816
Registration date : 2008-08-20

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty19.09.09 14:50

Po tabelata mi izleze deka ke bide masko no ke vidime sega na kontrolata kakvo ke bide,no bez razlika kakvo i da e samo da e zivo i zdravo.
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29095
Registration date : 2008-08-24

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty19.09.09 14:54

mene ne mi bese tocno mi pisuvase zensko,a na kraj izlezeТабела за одредување пол на детето - Page 7 682296
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28825
Registration date : 2008-10-02

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty19.09.09 14:59

Lele pa po ovaa tabela i mene mi ispaga tocno,a si imam presmetuvano po druga i tamu pogresno mi izleze
Вратете се на почетокот Go down
mamina marija
Почетник
Почетник
mamina marija


Female
Број на мислења : 11
Age : 41
Локација : prilep
Поени : 26626
Registration date : 2009-10-16

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty16.10.09 9:18

jas bev ubedena deka e masko i na tabelava pisuvase deka e masko, a jas rodiv devojce. Na kraj svativ deka tabelata e tocna so toa sto mene plodni denovi mi bea na krajot od mesecot sto znaci moze da natanalo zacnuvanjeto vo pocetokot na drugiot a za toj mesec pisuvase zensko. I ne mozam da vi opisam kolku se izraduvav koga ginekologot na eho vide deka e zensko. mnogu sakav zensko
Вратете се на почетокот Go down
angelce
Прваче
Прваче
angelce


Female
Број на мислења : 114
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28053
Registration date : 2009-01-04

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty20.11.09 18:47

sekade mi izleze razlicno na poveketo mi pokaza deka ke bide devojce samo na eden mi ispadna masko... doktorot mi presmetuvase spored negov kineski kalendar i izleze masko, a spored ovoj kineski kalendar sto go ima na net ispadna zensko segde razlicno ke vidime kako vo ke ispadne zdravje samo ke ve izvestam koga ke znam flower
pregnancy
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty20.11.09 19:33

Haha jas si igrav malku so kalendarot i ispaga deka nema vrska koa sum zacnala .. cela godina ja gledav skoro... se se maski. A doktorot mi rece devojce e Smile Aj ke vidime koj e u pravo.. ama malku mi e cudno samo samo maski izbacuva Smile
Вратете се на почетокот Go down
Bojana R.
Почетник
Почетник
Bojana R.


Female
Број на мислења : 43
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : fino :)
Поени : 26563
Registration date : 2009-11-04

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty20.11.09 21:58

i mene ne mi izleze tocno, 100% nosam devojce, a na tabelata izleguva deka ke e e masko ,, hehehe
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28946
Registration date : 2008-10-24

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty20.11.09 22:30

cekajte a kaj ima lunaren kalendar za zacnuvanj na zenata?
imam cueno deka moze da se opredeli i plodnost na zenata spored lunarna faza a ne spored denovi na ovulacija,jas ne razbiram sto e sto pa zatoa ve molam koj ima poveke informacii pisete
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty20.11.09 23:09

mene i na prvata i na vtorava mi e devojce i devojce si rodiv
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty20.11.09 23:13

Vesna Blazevska напиша:

Цитат :
Не ми е јасно што ве буни. Колку години имавте кога сте го зачнале бебето? Вкрстете го тој број со месецот во кој сте го зачнале и ќе покаже табелата. Мене ми излегува точно, ми покажува машко и носам машко бебе.
Ako e taka togas ne mi pogoduva tabelata. Jas imam polna 31 vo 32, znaci ja sitnam 32rata godina, ako gledam so 32 god mi pogoduva - zensko, no so 31 kazuva masko . Inace ovaa tabela e prepravena od kineskite lunarni meseci vo nasite i na originalnata mi kazuvase deka nosam zensko...ako ja najdam kade bese ke ja postiram, na nekoj ruski sajt ja gledav.

Vesna e vo pravo, da i fala ti Табела за одредување пол на детето - Page 7 592735 znaci jas imam 26 ama veke od januar sitnam 27 i znaci treba da citam kaj 27 za da pogodam Smile
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27270
Registration date : 2009-07-22

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty21.11.09 1:08

tabelava e zivi gluposti...sea na nekoj mu se trefnalo zensko na tabelata i rodila zensko ili masko pa rodila masko i ajde vistina e Very Happy hahaha cista slucajnost eve kaj mene pokazuva masko pa jas nosam devojce i sega tocna e? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Прваче
Прваче
marina****


Female
Број на мислења : 304
Age : 35
Локација : Germanija
Поени : 27645
Registration date : 2009-04-27

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty21.11.09 1:13

mene mi pokazuva tocno,no cisto slucajno..ne veruvam
Вратете се на почетокот Go down
secret
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 49
Age : 34
Локација : Stip
Поени : 27535
Registration date : 2009-04-29

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty03.12.09 16:06

i mene tocno mi ispadna. Zensko! Smile
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28626
Registration date : 2008-10-29

Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty04.12.09 7:52

Samo spored prvata tabela ne mi izleguva tocno,tuku obratno,za prvoto devojce za vtoroto masko.Po drugive dve tabeli mi e tocno,prvoto masko vtoroto devojce
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   Табела за одредување пол на детето - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Табела за одредување пол на детето
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: