Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца

Go down 
+8
makresanska
Sandra_Anja
Ale83
adi
delfin76
Sun_shine
Candy
ketim
12 posters
АвторПорака
ketim
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 39
Age : 44
Локација : kumanovo
Расположение : malku podobro
Поени : 26531
Registration date : 2009-11-03

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty11.11.09 12:33

Ej lugje jas navistina imam problem so babite i dedovcite i od dvete strani so toa nivno mesanje vo vospituvanjeto ,ne direktno tuku samo posreduvaat vo toa.Eve naprimer pogolemata kerka koja ima 9 god gi ima strasno dobro procitano niv i znae koga kako i so kogo kako da rakovodi ,na pr koga k napravi nesto sto mislam jas deka ne e vo red a se naogjame kaj nekoj od niv taa pocnuva tolku glasno da place kako neznam sto da sum i napravila i vednas pristignuva intervencijata BABA ILI DEDOi nastanuva opst haos,a jas.... Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 121539 Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 412106 i poluduvam i nikoj ne ti dozvoluva ni zbor da kazes,stopati se imam skarano so niv za toa ,ama ne bre brate tie pak po nivno ,a ne razmisluvaat deka jas sum so niv 24 sata dnevno a tie samo eden den vo nedelata TOA ME POLUDUVA Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 163998 sto mislite vie??????????
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26920
Registration date : 2009-09-11

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty11.11.09 13:30

Kaj nas babite i dedovcite ne se mesaat vo vospituvanjeto direktno. Igraat so malovo go druzat duri i mi e kef sto go ucat pozitivni raboti znajt da brojt pesnicki i sl. Ako pravi itoa sto ne treba mu ukazuvaat deka toa ne e dobro.
Ama ako jas za nesto recam ova NE i togas e NE i mu vikaat mama rece toa nesmees i kraj. Nikogas (do segA) ne izreagirale kao ako mama vika dojdi kaj baba. Se znae sto e zabraneto.
A so mm se imame dogovoreno ako eden go kara drug da ne go brani tuku da se drzime do toa za sto go karame(iako e uste mal) i da ne mu dozvoluvame se.
Vazno za sega nasiot zbor e prv i se pocituva.
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-30

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty11.11.09 20:31

Jas imam mn gledano i sekade bilo babite i dedovcite da gi razmazuvaat.....da cuvaat i da kazuvaat kako treba so deteto demek oni poveke znaele......
posleden primer se zaprepastiv koga slusnav .babata davala kikiriki na 10 mesecno bebe..i posle ja iskarala snaata demek na dieta go drzela deteto...
taka da za moeto dete jas ke se odlucuvam....
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29030
Registration date : 2009-02-13

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty12.11.09 0:17

mene mislam kosata mi pobele od ovie raboti , a sega sum krenala race veke a plus toa i deteto mi porasna veke pa fala bogu rasuduva sto e dobro a sto ne i taka
toa e teska borba
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27171
Registration date : 2009-08-31

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty12.11.09 0:26

Sto i da kazam i kolku da razvlekuvam babite i dedovcite gi razgaluvaat decata.Za niv se spremni i na glava da odat...........ama sto mozes???
Sepak treba da se ima granici i da se znae sto deteto smee a sto ne smee,i koga edniot go kara drugiot da ne go guska,toa e najlos nacin vo vospituvanjeto.
Вратете се на почетокот Go down
Ale83
Почетник
Почетник
Ale83


Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : sk
Поени : 27731
Registration date : 2009-03-16

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty16.12.09 20:13

ehehe jas kakvi problrmi ke imam so vospituvanjeto na moeto dete i mesanjeto na svekor mi i svekrvami vo toa uste sega gledam a ima samo 6 meseci.................sekoj den so niv ke treba Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 511770 Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 981783 Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 557124
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29842
Registration date : 2008-07-14

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty17.12.09 9:18

Smetam deka e mnogu znacajno i vospituvanjeto od babite i dedovcite, no samo koga roditelite ne se prisutni. Vo drug slucaj, roditelite si ja prezemaat taa obvrska.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29085
Registration date : 2009-02-05

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty17.12.09 9:49

Se mislev mnogu dali da pisuvam zosto jas sum mnogu protiv mesanje na babi i deovci i koga zboram na ovaa tema se nerviram.Pocnav da gledam sto pravese majka mi so vnuka mi bidejki bevme vo zaednica luge zenava se ponasase kako detevo da e nejzino a ne na snaami i bratmi ako resila da mu dade nesto ke mu dade zatoa terase taka i koga i zastanav jas sme se ispokarale kako i so koe pravo go pravi toa.I ona mi vika pa mladi se ne znaat i jas i vikam slusaj vamu a ti znaese koga ragase na 18 godini a Elena snaami rodila na 25 godini i zatoa kuti kako sto ne si davala da ti se mesaat ne se ni mesaj.I malku se potrgna na stna pak znaese da iskomentira ama nekako se stabiliziraa rabotite.
A posledno sto se iznervirav mnogu na zolvami malot e skoro 2 godini i ni bea na gosti i go iskara nesto i svekor mi koga i vikna sto go karas deteto ova ona i ona mu vika ti da kutis jas koga go karam sin mi i jas mislev on ke zakuti ona na toa dodade e kako da ne ti ke mi kazes ela si kaj dedo.Lele luge jas pobudalev od nervoza a znaejki go svekor mi deka ne se mesa vo nisto mnogu me iznenadi. Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 412106 Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 412106 Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 412106 sakam da kazam jas kako sto sum mislam deka da bese moe dete i taka da mi kaze nezanm kako ke sum reagirala.
Se izvinuvam za dolgiot post
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28596
Registration date : 2008-10-29

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty17.12.09 9:53

Svekor mi mnogu go razgaluva i se mu dozvoluva,stvano preteruva pa stalno sme vo dilema kogo poprvo da vospituvame dali maloto ili dedoto,duri na momenti maliot e porazbran i poozbilen od stariot Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 10301

Makresanska Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 845524


Последната промена е направена од sunset на 17.12.09 9:55. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty17.12.09 9:55

Викаат се воспитува теле а не вол Smile

Секогаш е така, речиси секогаш бабите и дедовците се тресат на внуците, И јас имам проблем таков со татко ми, со мајка ми и со свекрва ми. Они се трудат пред мене да се воздржат ама знам дека кога се сами со нив ги тинтраат. Којзнае ние какви баби ќе бидеме Smile
Вратете се на почетокот Go down
borjanka
Прваче
Прваче
borjanka


Female
Број на мислења : 206
Age : 35
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 27039
Registration date : 2009-08-12

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty17.12.09 9:57

Леле и јас предосеќам дека ќе биде така и кај нас,дека бабите и дедовците ќе го разгалат многу,ама ќе гледаме да најдеме некој средина,да се знае кога се треба да се искара,кога да се гали,и кога да се попушта.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29588
Registration date : 2008-03-17

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty17.12.09 11:20

Pa zatoa se babite i dedovcite, da gi razgaluvaat vnucite Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца 127667
Kaj mene obicno svekor mi i sveki koga sum jas tuka gi pocituvaat moite pravila, a potesko mi e so moite bidejki jas vikam ama toa do niv nedopira. Vo sekoj slucaj nemam nekoj poseriozen problem so babite i dedovcite okolu vospituvanjeto
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29842
Registration date : 2008-07-14

Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty17.12.09 11:37

Na ovaa tema mozeme da cueme mislenje i od dr.Blagoja Stevanovski:)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty
ПишувањеПредмет: Re: Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца   Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Улогата на баба и дедо во воспитувањето на нашите деца
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: