Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали детските приказни се толку наивни?

Go down 
+8
monabombona
jasmina,mina
Majsi
adi
vecki
bubamara
D-r Lidija Pazdrijan
kiki-riki
12 posters
АвторПорака
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty08.11.09 20:23

пред околу половина час ќерками ме шокираше, постојано сака да ми е во раце, да се гушкаме и сл. и кога ја прашав зошто толку инсистира на тоа ми одговори
ми е страв дека ќе умреш па ќе дојде некоја лоша маќеа
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty08.11.09 22:58

Iskreno i Sergej ne gisakase site...Posebno placese na Jovce i Marika...I neznam,ama mislam deka edno milion pati prasuvase koga ke dojde nekoj da zi zeme decata od sumata...Mislam deka i den denes mu e strav da ne go ostavime negde sam...
A da...Uplav imase od vesterkata vo crtaniot film"Snezana i sedumte djudjinja"....
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty08.11.09 23:06

kiki-riki напиша:
пред околу половина час ќерками ме шокираше, постојано сака да ми е во раце, да се гушкаме и сл. и кога ја прашав зошто толку инсистира на тоа ми одговори
ми е страв дека ќе умреш па ќе дојде некоја лоша маќеа
Леле душа............... Во суштина сите приказни се некако крвави, на волкот му ја отвориле утробата и го фрлиле во бунарот (Црвенкапа), во Волкот и седумте јариња, тој ги изел јарињата па му ги ваделе исто од утробата..Ние доста раскажуваме приказни, а во филмувана верзија сега и е хит Снежана и седумте џуџиња, ама исто многу се плаши од вештерката, и обавезно само до таму гледаме, самата ми вика да и го изгасам цртаниот, а доста е драматичен и делот кога тој поданикот на лошата кралица сака да ја убие Снежана, како да не е за деца. Ќерка ми многу се плаши од маски, доста одамна, и исто така заплашено реагира кога ќе ја види таа со морбидниот глас што се јавува во огледалото.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty08.11.09 23:08

haha pa i jas se plasam od vesterkata
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27231
Registration date : 2009-08-31

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty08.11.09 23:09

Jas mislam deka sepak se zavisi od toa kolku se stari decata,kako ke im ja prezentiras prikaznata,sepak sekoja prikazna ne e nameneta za da receme deca od 3 godini zosto nema da ja razbere.Sepak sekoja majka si go znae deteto pa i da ja izvrtime malku prikaznata za da deteto ja svati i da ne mu bide strav nema nikoj da ni se naluti.
A iskreno i jas se prasuvam ponekogas koga so mojot 2godisen vnuk citame(t.e preraskazuvame prikazni,zosto uste e mal),kako li se svaka,na pr.deka na volkot mu go secat stomakot za da gi izvadat jarinjata, a potoa mu stavaat kamenja i toj paga vo bunarot.Vakvi nesta ne mu kazuvame od pricina sto,sto znae dete deka stomakot ne treba da se sece so noz,zatoa sepak pak ke kazam deka mislam oti prikaznite i nie treba da gi prilagoduvame za vozrasta i razbiranjeto na deteto.
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty08.11.09 23:17

Tocno e ova sto go pisuvate......i nie na kerka mi znaeme da i gi izvrtime prikaznite.Zosto mojava ne deka se plasi ama se nesto ili sto slusa od prikaznite ili sto gleda na crtanite znae ustvari pokusava da imitira.Taka da mnogu mi e strav od takvi raboti.
Ne daj boze ete ke zeme noz pa ke proba da si go sece stomakot.......ili neznam sto uste ne,da jade kamenjaili se i sesto.Ne deka moze da stigne i da najde da zeme noz ama ete ne daj boze sto vikaaat beljata ne treba da ja viknes sama doaga.
Samo edno se prasuvam i nekako nemam odgovor:kako be majku mu i nie sme bile deca i sme izrasnale so site ovie prikazni i crtani i nikogas ne ni teknalo (barem jas neznam takov slucaj)da napravime nesto takvo ili pa neznam sto.Segasnive deca stvarno se ragaat so fakultet sto vikaat i trista na saat im rabotat toa mozocinjata Дали детските приказни се толку наивни? 393907
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty08.11.09 23:35

сите тие приказни носат нешто поучно во себе!Инаку сакаат да му ги пренесат на детето некои работи на наједноставен начин!На пример дека секогаш победува доброто над лошото,дека наивноста може да не доведе до многу неприлики,дека лукавоста,лагата,дволичноста се лоши особини а искреноста,вистината,добрината се позитивни особини!Е сега не е се баш така едноставно во ова ново време па така мислам дека прекрасните Црвенкапа,Волкот и седумте јариња,Снежана и седумте џуџиња,Трнорушка и ред други...........се веќе застарени иако морам да кажам со векови раскажувани и прекрасни,но нашиве деца многу брзо ги ,,изживуваат,,и се желни за нови и нови приказни!Се што е ново од типот на цртани серии Брац,Винкс,Девојки шпионки е катастрофално во нив нема борба на доброто и злото,на лагата и вистината,туку едните се типки ,,шмизли,,другите од сиромашни семејства па потсмев па иронии,значи чиста катастрофа!А да не зборам за цртаните филмови од типот на Ренџери,Спајдармен,Бетмен,само агресија,насилство,!И што од тоа ќе научат нашите деца?Брзо уште на 3-4 години им стануваат досадни приказните од нашето време а им стануват поинтересни овие новите кои се тотално деструктивни и кои апсолутно треба да се забранат бидејќи ги учат децата на многу негативни работи кои несвесно подоцна тие самите ги применуваат врз својата околина,другарчињата,семејствтото!
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27430
Registration date : 2009-06-29

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty09.11.09 2:29

Се согласувам со јасмина,мина, дека приказните имаат скриена порака и дека целта им е да го истакнат доброто над лошото, но мислам дека дури и тие приказни од наше време, не се совршено соодветни за деца. Зошто? Па лошата маќеа наредува да ја убијат Снежана, или и го загорчува животот на Пепелашка. (испаѓа дека маќеите се лоши, а и како да објасниме што е тоа маќеа?). Плус, во секоја приказна принцезите се убави и добри, па зар ако е некој грд (како сестрите на Пепелашка) автоматски е и лош? Не знам, пораките се измешани. Сепак мислам дека детето треба повеќе да слуша приказни во кои главните ликови се животни (Бамби, Дамбо, Кралот лав, Аристократските мачки) така е помала веројатноста да се идентификува со ликот и да донесува погрешни заклучоци. Мојата ќерка ги обожава Бамби и Дамбо, и навистина, безброј пати сум ги раскажала и во ниеден момент не сум се нашла во тесно кога требало нешто да објаснам (освен делот дека мајката на бамби ја убиле ловците-мали сме за таква суровост).
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty09.11.09 11:45

Сепак мислам дека детето треба повеќе да слуша приказни во кои главните
ликови се животни (Бамби, Дамбо, Кралот лав, Аристократските мачки)
така е помала веројатноста да се идентификува со ликот и да донесува
погрешни заклучоци.

eeea sega znam za ova.go krkav stapot so jana.
ke videse stara baba so marama na ulica,place.vesterkata od snezana bila.
vozime nakaj ohrid i nekade kaj straza pocnuva da se butka kaj mene,strav i bilo od sumata.volkot bil tamu.

site stravovi sto gi imase tipcni za taa vozrast bea povrzani so prikaznite.ne deka bese nesto strasno ama sepak zosto da e taka.pa stravot se prfrli na se sto e prepraveno,maskirano.
makeata se prepravila vo losa vesterka.volkot se prepravil kako baba.
dolgo vreme nesakase klovn da vidi.

sega na neda i gi preadaptiram site prikazni.nekoja moja verzija.doma mi se gazat od smeenje ama sto e sigurno,sigurno.a plus i mi zdosadija klasicnite prikazni.
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty09.11.09 13:12

Баш убава тема.И јас често размислувам кога ја читаме Јованче и Марика,таткото и мајката немале што да јадат,па си ги оставиле децата в шума.Морничаво за мене,а за малечко дете?Незнам.А,доколку се овие приказни застарени,што да им понудиме на децава за да не седат по цели денови на компјутер?
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty09.11.09 14:57

jovce i marlika, pepelaska, snezana i sedumte dzunja , palce. site se slicni. nie eden den odime vo biser i zamislete si marko ni vika nema da me ostavite tamu. nie so mm se stapisavme.....
gledam poucnite raboti da mu gi prezentiram sto poveke , ama deteto si ima svoja masta.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty27.11.09 16:05

josifana напиша:
Незнам.А,доколку се овие приказни застарени,што да им понудиме на децава за да не седат по цели денови на компјутер?

izmisluvajte novi svoi, tatko mi e opasen sega e aktuelen nekoj si Mario sto mu pomaga na dedo i cepat zaedno drva Дали детските приказни се толку наивни? 133239
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали детските приказни се толку наивни? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали детските приказни се толку наивни?   Дали детските приказни се толку наивни? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали детските приказни се толку наивни?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: