Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Бањање

Go down 
+84
nnatasa
kika
emilija nestorova
Betka
zence
Anika
mina32
Mama Vase
Deni
babysara
Dzena
emilija poposka boshevska
marina_m
moja mama
jasmina i marija
marina_daniel
nata
delfin76
OGNEN
Ivana-Lila
mamalina
Sandra
lila_mk
BiljanaM
Dragana
Pipolino
Danka Sisovska
kavadarcanka
MamaMaja
kokice
beti 24
lidija29
Emilija
Mimi22
BubeM
Kinky
Bela
sneze
Maja
bubamara
betavitevit
macush
maskoe
tanja_sr
Nate_David
Simona's mom
hormonce
Sanja_Ivana
Sun
Pravnicka28
taci
Denicija
mirecv
moja Ina
Anjuska08
Strawberry
sanja_
vesna velkova
verce
Jovana's mom
Ance-J
Mama Ane
danielaval
mama
baby24
Sandra_Anja
magi
Misticia
red.mari
avanturistka
STAR *
sonjamfk
natasast
vesna83
mamicka211
rich_bitch1
Juni08_Andrea
daniela
biljanag
Lana
mamicka
Emi
Big Sister
vecki
88 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty23.05.09 14:25

OGNEN напиша:
Emi a dali znaesh da mi kazesh nekoj lek za suva koza? jas so Ognen imam problem so tvrdata voda vo skopje... dodeka go kapam so eucerin e ok, ama ne e traen rezultat...
prasanje i do site mamicki...

istata maka ja imavme i nie, psole banjanje kozata i bese preterano suva, koristevme Eucerin krema prasaj vo Zegin, kaj nas pomogna i koga ke se pojavi crvenilo nekade pomaga, moze i za lice da se koristi
sega koristime od bekutan i mleko i kremata nova stoe vo tuba za lice zadovolni sme
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty04.06.09 12:51

za banjanje prvite 2 nedeli go banjase svekrvami zatoa sto jas odvaj stoev,nemozev ni da gledam kako go banja i mnogu mi bese krivo,ama posle toa veke nervoza mi pravese sekoj den da mi doagaat celo popladne mi se poremetuvase svekrvami ne vozi ma morase i svekorot da doaga pa i zolvata ke dojde i guzva sekoj den a jas nearna i so mm posle 2 nedeli se dogovorivme on da go drzi jas da go polevam i sami da si go banjame i taka napravivme site gi otkacivme! a sega nemam gajle za banjanje on uziva i pretezno mm go banja mene samo za plaknenje me vikaat,i taka dvajcata sekoj den zaedno si go ba njame i daniel uziva stoe so nas dvajca,mnogu ubavo familijarno druzenje flower
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i marija
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 41
Локација : prilep
Поени : 27228
Registration date : 2009-06-22

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty22.06.09 14:11

zdravo. jas sum nova na forumov i ne ja razgledav bas temava ama sakam da prasam dali nekoj znae kakvi se tie mrezi za kapenje i kolku pari se
Вратете се на почетокот Go down
moja mama
Полуматурант
Полуматурант
moja mama


Female
Број на мислења : 642
Age : 46
Локација : bitola
Расположение : veselo
Поени : 27523
Registration date : 2009-06-03

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty22.06.09 14:27

za golemata prviot pat go iskapi svekrva mi demek jas so carski ama mnogu se iznevirav jas neznam vaka jas neznam taka vikase taa sega ste moderni itn itn i od vtoriot den sama koritceto na masa da ne se navednuvam,a za vtoroto i toa so carski i sama od prviot den so da se nerviram sama najubo
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty22.06.09 16:01

kaj mene mama ja izbanja prvite dva dena koga s evrativme od bolnica zaradi carskiot a posle si produziv sama mm samo mi poleva voda aa ko ne e doma toj sama koritoto na masa za da ne se navednuvam i si ja banjam.imam sreka mila sto obozava da se banja.
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28624
Registration date : 2008-12-03

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty22.06.09 16:47

I jas bi sakala sama da si ja izbanjam se razbira so pomos na tatko i. E sega neznam dali ke mozam posto ke sum so carski. Znam deka im e merak i na svekrva mi i na majka mi, i znam deka ke go banjaat, pa bebeto se banja sekoja vecer ke imaat moznost, ama prviot pat bi sakala da si go izbanjame sami. I ne mi e samo za banjanjeto, ona sto znam deka ke me nervira ke se guzvite, sega sum sama po cel den, mm e na rabota i naednas haos doma, znam deka ke mi preci toa. A najmnogu od se da mi kazuvaat kako treba da napravam.t.e kako se pravi. Malku offtopic pred nekoj den spomnav deka ke gi peram alistencata na bebeto, i svekrva mi: vnatre da gi susis, nemoj na terasa. I vikam da e zima ajde de, ama sonce puka se susat alistata za eden saat, jas vnatre ke gi susam, gluposti. E od vakvi raboti kosa mi se kreva Smile
Вратете се на почетокот Go down
Dzena
Прваче
Прваче
Dzena


Female
Број на мислења : 391
Age : 49
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 27677
Registration date : 2009-04-26

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty22.06.09 17:25

И ние кога се вративме од болница се наместиа бабите да го бањаат првпат внучето. Се договараат ,,јас ќе го држам ти полевај го, ах сваќе одамна не сум држела волку мало бебе да не ми се лизне,, и ми пукна филмот давајте бебето, на мм му викам кога ќе ти речам полиј го со чиста водичка и така заврши нашето прво бањање hihi . Совет до Емилија П.Б. не слушај никого за такви работи за сушење алишта и слично. Слушај го само својот разум и твојата интуиција и мајчински инстинкт и се ќе биде во ред. Ама се што ќе намислиш да го направиш меѓутоа гледај на работите од логичка страна , а не од бабини деветини. Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28248
Registration date : 2009-03-21

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty22.06.09 18:34

najubavo kupete si pomagalko za banjanje 200 denari e go ima vo anzi, i ic ne vi treba nikoj za kapenje pa uste da ve nervira, eeeeeee sto imam jas trgano so prvoto ama sega za Sara ne slusam nikogo. Sama si pravam sto si sakam, i ako mi recat da go banjame zaedno jas im vikam ne, sabajle e banjata a ustvari nema vrska duri stanav i lazga. hihi
lele kakva smea me fati sega. Ama aj..... hihi
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty22.06.09 18:45

emilija poposka boshevska напиша:
I jas bi sakala sama da si ja izbanjam se razbira so pomos na tatko i. E sega neznam dali ke mozam posto ke sum so carski. Znam deka im e merak i na svekrva mi i na majka mi, i znam deka ke go banjaat, pa bebeto se banja sekoja vecer ke imaat moznost, ama prviot pat bi sakala da si go izbanjame sami. I ne mi e samo za banjanjeto, ona sto znam deka ke me nervira ke se guzvite, sega sum sama po cel den, mm e na rabota i naednas haos doma, znam deka ke mi preci toa. A najmnogu od se da mi kazuvaat kako treba da napravam.t.e kako se pravi. Malku offtopic pred nekoj den spomnav deka ke gi peram alistencata na bebeto, i svekrva mi: vnatre da gi susis, nemoj na terasa. I vikam da e zima ajde de, ama sonce puka se susat alistata za eden saat, jas vnatre ke gi susam, gluposti. E od vakvi raboti kosa mi se kreva Smile


Сто пати е поубаво кога алиштата се сушат на сонце + ветренце,а заради дезинфекција после сушење се пеглаат алиштата.позд и прави си како мислиш дека ти е најубаво,во секој случај после пак мајката е крива.
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29725
Registration date : 2008-04-08

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty09.07.09 15:14

Да ве прашам, дали некој употребувал штитник за во очи да не им иде вода кога ги полеваме од горе на главчето? Тој што користел- ќе знае за што зборам, или можда сте виделе. Никако да го надминеме плачењето околу тој момент веќе цела година, плаче и ги трие очите толку многу што после тоа му се црвени Бањање - Page 7 163602 Му држам рака ама пак вода малце си оди, го наведнувам наназад ама тогаш се нервира и плаче па помислив дека тој штитник можда ќе помогне. Пишете ако знаете
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty09.07.09 15:21

da,nie koristevme.od mothercare go dobivme na poklon so set.na pocetokot vikav gluposti moze i so peskirce,ama epten se najde.ima i so potvrda strea nad celoto kako nekoi kapcinja.vrsi rabota epten.
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29725
Registration date : 2008-04-08

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty09.07.09 15:45

Еј фала Мама Васе, одма се јавив таму и ми рекоа дека го имаат- 470мкд кошта- одам да го земам и да се спасам од плачки!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty09.07.09 17:20

deni,imaat i dodatoci vo oblik na razlicni zivotni koi se stvaat na tusot.za deca koi ne sakaat da se banjaat so tus.na pr.zaba i koga ke ja stavis na tusot izgleda kako voda da i tece od usta.
takvo imav za jana,epten e dobro zosto ona se plasese od tusot.ja izgorev slucajno so topla voda,pa uplav imase od nego a sakase da se banja.
ovie mali dodatoci se mnogu prakticni i ako parite ne se problem navistina pomagaat,pogotovo na majkata. a malite uzivaat.
sega imam za neda nesto kako bure vo oblik na zaba.nameneto e za tus kabina,malo e,vnatre si ima stolce da sedne a moze i da stoi.moze i da se napolni so voda a moze i samo za tusiranje.prakticno e mnogu,lesno se transportira moze da sluzi i kako bazence.
od zlatarskata ulicka e na cam okolu 1.800,oo den.
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty10.07.09 6:23

ova koritce e od golema pomos i za roditelite i za bebinjata
http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=2403667
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28624
Registration date : 2008-12-03

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty12.07.09 8:38

Eve da vi se poflam deka si dojdovme doma, vo petokot, i vecerta bese prvoto banjanje na Sara Smile Inaku vo bolnica se nafrli nesto, pa ni rekoa 3-4 dena samo so voda da se banja. Si ja izbanjavme jas i mm, koga ostanavme sami kasno vecerta koga si otidoa babite i dedovcite.Sara e mnogu malecko bebence, so 2660 izlegovme od bolnica, i bukvalno e kolku mojata raka og laktot nadolu, i voopsto ne e tesko ili strasno da ja izbanjas.
Sinoka ja banjase svekrva mi, vecerva na majka mi i e redot, da im pomine merakot, a posle planiram da si ja banjam sama.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty13.07.09 16:03

Emilija me raznezni i me potseti na nasite prvi denovi:), Aleksej bese isto tolku malecok koga se rodi i cuvam edna slika mm go drzi na edna raka od ramoto do laktot mu e, abe mislis kukla drzi a ne dete:). Edna od nasite namili fotografii Бањање - Page 7 610361
I jas od prv den sama si go banjav, mm se vrtkase okolu mene pomagase, ama merakot mi bese ogromen i nemase teorija da go dadam na baba/teta:). Se snajdov kako sto godini da sum cuvala deca, majcinstvoto e stvarno cudo:) strasen e toj majcinski instinkt:).
Вратете се на почетокот Go down
kokice
Прваче
Прваче
kokice


Female
Број на мислења : 186
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28318
Registration date : 2008-11-26

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty13.07.09 16:17

Deni напиша:
Еј фала Мама Васе, одма се јавив таму и ми рекоа дека го имаат- 470мкд кошта- одам да го земам и да се спасам од плачки!
Deni daj te molam kazi kade se naoga taa prodavnica, po sto i nie maka macime so mienje glavce. Pozdrav!
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty13.07.09 16:26

Ние од некои си осум месеци, кога седеше веќе стабилно, почнавме со користење на прстен за бањање, и еве ден денес го користиме, мада веќе едвај ја збира Very Happy
Mama Vase напиша:

sega imam za neda nesto kako bure vo oblik na zaba.nameneto e za tus kabina,malo e,vnatre si ima stolce da sedne a moze i da stoi.moze i da se napolni so voda a moze i samo za tusiranje.prakticno e mnogu,lesno se transportira moze da sluzi i kako bazence.
od zlatarskata ulicka e na cam okolu 1.800,oo den.
А ова сме на ум да го купиме, па баш фино што ете слушам искуство од друга мајка flower
И сакам да ве прашам, имам видено на каталог, едно пластично, изгледа како стреа од капче, и се става на челото на детето кога му се мие косата, па дали некој има видено кај нас вакво нешто? Немаме мака со бањање и тушот го користиме одкако почнавме со прстенот, ама косата за да се измие цела зграда не слуша, па можда ова ќе помогне.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty13.07.09 16:32

bubamara провери во продавницата на златарската улица во ГТЦ, би требало да имаат и доколку го немаат можеш да го порачаш. Еве како изгледа тоа: https://2img.net/h/i648.photobucket.com/albums/uu203/anikaieva/hippo01.jpg
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty13.07.09 16:38

Еее, баш за тоа зборам, фала Аника, јас никогаш го немам баш барано, ама го немам ни видено во продавнициве за бебе опрема.

ПС
Сега видов и пост на Дени дека прашувала за истото, па и дека нашла, а јас разбрав дека нашла додаток за на туш :shame:
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty13.07.09 16:47

А јас па не можам да ја извадам Ева од када кога ја бањам, цел бољер на неа го трошам. Ужива да се бања, ми го зема тушот и сама се прска, во купатилото ми прави поплава секое бањање. И купив седиште за во кадата, да не ја седнувам директно во када, направено е од стиропор, многу е практично, еве како изгледа
https://2img.net/h/i648.photobucket.com/albums/uu203/anikaieva/P1050394.jpg
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty13.07.09 16:54

Ова е Ева? Срцка убава таа flower
Незнам дали ќе се види на линкот, ние имаме ваков прстен (сличен, не ни е од овој бренд), https://2img.net/h/i644.photobucket.com/albums/uu163/MissM09/fliper.jpg и уште си го користиме..инаку и Јана обожава да се бања, па во задно време ја затвараме во кабина и лудува со тушот, нормално под надзор flower Ама косата..слаба точка..


Последната промена е направена од bubamara на 13.07.09 16:59. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty13.07.09 16:59

Ги знам тие прстени, ги гледавме кога биравме за Ева, само пишуваше дека се за одредена килажа, па се решивме за ова седиште. Иначе да, тоа е Ева ама малецка Smile
Вратете се на почетокот Go down
zence
Прваче
Прваче
zence


Female
Број на мислења : 147
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28849
Registration date : 2008-08-24

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty23.07.09 23:40

А кога ги бањате бебињата? Јас првата ќерка ја бањав навечер околу 21 ч. , втората бидејќи се роди во зима на пладне ја бањав, а третово иако е лето и топло го бањам на пладне за да го разладам.
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty24.07.09 9:57

Ја бањам ќерка ми кога ге успеам да ја наговорам. И со неа во када ставам кукла и куп играчки и пак плаче. А на одмор сега кога бевме не излезе од вода. Вчера ја бањав во двор за да и биде поинтересно....
Она столчето од стиропор ми се бендиса ама никаде не сум видела?? Каде можам да го најдам?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Бањање - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бањање   Бањање - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Бањање
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: