Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Методи за воспитување

Go down 
+10
mamaAnita
butterfly
Kinky
josifana
Sandra_Anja
Viki J.N.
sonjamfk
biljanag
jasmina,mina
Damjana
14 posters
АвторПорака
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 13:12

Јас морав да отворам нова тема. Имам голем проблем со ќерка ми (или со мојата глава). Дали е разгалена, дали е немирна (мислам дека не е) ... незнам како да се справам со нејзините барања, со нејзините игри, а да не и го скршам духот. Мора да фати се што ќе види, мора да фрли се што ќе фати в рака. Многу е итра, не можеш да ја залажеш и да и дадеш предмет а да е затворен (шише, кутија, се). И одма го треснува од земја ако не и е погодено. Ај дома и дозволуваме и повеќе од нормално за да не се нервира. Ама ова излегува од контрола. Вчера во Тинекс лом направила ... израсфрлала киндер јајца, мастики ... се што успеала да дофати. После мајка ми ја однела кај играчките и сакала да и купи нешто. Земала плишано пиле со фустанче, убава големка играчка ... и ја прашала - Дамјана го сакаш пилево? И ова - ње ње ње и го туркала и мавала со рачето. Истото и за мече ... и незнам за што уште не. Едвај излегле од продавница.
Ова со тепањето на играчките не е случајно. Мава ... некогаш од лутина, некогаш од игра. А еднаш скокаше од кревет долу и реков, немој мама, ќе паднеш ... неее, немој да скокаш (и со прстот ја искарав демек). И си го врза тоа в крпче, само мафта со прстето. Ќе ме исплеска со рацете и после мафта ... демек ај сега карај ме. Мала е, знам .. вака слатко делува. Ама на моменти е прав терминатор. Јас и мм по цел ден сме мети за нејзините "игри". Знае и со нога да те клоцне по вилица ... нема контрола. Сакам да не го потенцираме тоа, да го заборави, ама само полошо станува.

Некоја идеја?
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 13:21

истото се случува во моментот со Војдан,со Елеонора не сум имала ваков ,,проблем,,!иако и таа беше темпераментна но малово е врв!Кога е само со мене е мирно но кога ќе се собереме вечер е тој стапува на сцена!Мава гребе клоца тепа,а ако ти се закачи па тоа е пијавица не се трга пола саат дур не почне да плаче ако го искараш или подвикнеш!Мм се чуди зошто е таков но мене ми е јасно дека детево сака да биде во центар на внимание ,цел ден е сам со мене а после се сите дома и незнае што се да направи за да биде поинтересен!Е вчера на 1001 ноќ сите загледани во ТВ а тој во нас и напаѓа како да сака да каже,,алоо луѓе,Шеќерезад ви е поинтересна или јас,е сега ќе ви покажам Методи за воспитување 252352 ,,Елеонора е цела гребаници од него,за грев,нокти сечеме едвајјј а и многу му се остри како жилет и сирота дада па му стои,,ама мама дека ме сака ме гребе,,ми вика!Лелеле сакањево незнам!Незнам Дамјана мислам дека е една фаза од развој која ќе помине полека,само треба и да се зборува ,,немој така не е убаво,,само колку ќе свати незнам,гледам по моево!Ќе се смири и по пола саат пак!Можеби и недостигате на принцезата ако сте отсутни по цел ден со сопругот па на тој начин го манифестира тоа!
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 13:58

лани во бебе магазин имаше едни книгички умешноста на родителството 3 дела откако ги прочитав ми се сменија многу насоки во воспитувањето
едната беше што се случува ако се му се дозволува на детето и во каков човек ке прерасне тоа дете со такво воспитување
другата беше ако сте престроги кон детето и ништо не му дозволувате
и третиот дел како најважен според мене златна средина - компромис награда и казна
многу убаво беше објаснето како сето ова да се практикува дури и конкретни ситуации има опишано
мислам дека сите сме на граница кога ке дојде моментотр како да постапиме а да не згрешиме а да го направиме она што е најдоброп за нашето дете
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 14:05

mene mi gi preporacaa, kako da odgleduvam sin i kako da odgleduvam kerka. no bile tie sto gi kaza knigicki mi izgldaat dosta interesni kako sto gi opis , pa daj pozajmi mi gi malku, komsivke.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 14:15

biljanag напиша:
лани во бебе магазин имаше едни книгички умешноста на родителството 3 дела откако ги прочитав ми се сменија многу насоки во воспитувањето
едната беше што се случува ако се му се дозволува на детето и во каков човек ке прерасне тоа дете со такво воспитување
другата беше ако сте престроги кон детето и ништо не му дозволувате
и третиот дел како најважен според мене златна средина - компромис награда и казна
многу убаво беше објаснето како сето ова да се практикува дури и конкретни ситуации има опишано
мислам дека сите сме на граница кога ке дојде моментотр како да постапиме а да не згрешиме а да го направиме она што е најдоброп за нашето дете

Znae nekoj kade moze da se najde vakva kniga?
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27037
Registration date : 2009-08-25

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 14:37

jas mislam deka ne mozesh po nekoi metodi ili pravila da se odnesuvash shto se odnesuva do vospituvanjeto na decata sekoe dete samo po sebe si e razlichna lichnost i razlichno ja manifestira igrata lutinata milosta tochno e deka treba da se najde sredina no Vie samite ke ja pronajdete taa sredina sekako mora racinalno da se reagira vo situacijata da se proceni i niz razgovor da se dojde do celta ili pak so prikazni jas na moeto dete mu izmisluvam prikazni i toa shto e losho i kako treba da pravi se e vo prikaznata za mecheto zajchto ili macheto
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 14:43

Knigata mozebi pomaga za nekoja nesigurnost, inace sepak, sekoja majka najdobro si znae sto i kako treba da postapuva so svoeto dete. Nie sekogas razgovarame so Anja ako preteruva vo nesto sto moze da e opasno za nea i toa se spustame na nejzina visina, normalno (sekogas taka komunicirame) i ke i objasneme ubavo, pa nema problem. Vo princip, ne e voopsto problematicna, naprotiv.
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 14:44

Дамјана мене тие книги воопшто не ми се допаднаа,многу застарени методи има во нив,ако ги најдеш мислам сама ќе се увериш.
А за принцезата ваша мислам дека е ова само период ,во такви моменти јас практикувам да му го оттргнам вниманието на нешто друго пр.на некоја сликовница и има ефект,пробај Методи за воспитување 168461
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 15:04

Za nagradi i kazni e seuste malecka ne znam kolku ke razbere.
Konkretno za tepanjeto kako bi postapila jas: koga ke me udri/izgrebe ja gledam vo oci seriozna i i kazuvam - me boli, nemoj da me udiras/grebes. Taka sekoj pat koga ke go napravi toa, konecno ke sfati deka mama ne se sheguva i deka toa sto go pravi ne e igra. So Aleksej nemam nekoe iskustvo, ne grebel nikogas, znaese porano da udri od vreme na vreme, ama mu kazuvav kako sto pisav pa prestana. Sega gledam deka mu doagja da me udri ponekogas, ke go krene raceto naljuteno ama ne me udira mene tuku ke udri po patos, masa, krevet... i ke vikne silno. Ke dade do znaenje deka protestira i ne se slozuva so mene.
Ednas isto pomal bese mozda i od Damjana pomal znam deka ne odese seuste, se udri od krevet i mene kako i tebe prvata reakcija mi bese - los krevet te udri, sega mama ke go tepa i pljas po ogradata. Posle mi tekna i mene sto napraviv ama docna bese. Toa bese prv i posleden pat, ama on go zapamtil i znae nekad koga ke se sopne i udri od nesto da kaze - tepame toa i toa. Za srekja retko, pa si se tesam deka so vreme ke zaboravi Методи за воспитување 550889
Za vo prodavnici, do skoro gi imavme tie sceni na frlanje i treskanje od zemja. Sekogas go ignorirav. Koga ke preterase go zimav vo race jas ili tatko mu i seriozno mu kazuvam deka ne smee da frla, deka ne sme doma i deka ovde ne smee da krsi raboti koi ne se negovi. Posle placenje vikanje cel trgovski gleda vo nas, ama popustanje nema. Ke vidi ke ne vidi, se smiruva.
Drugo sto pravev dodeka bese vo taa buntovna faza, go setav so kolicka na mesta na koi sigurno znam deka ke trca, ke fakja i rastura, taka mu bese ograniceno poleto na dejstvuvanje:). Isto i vo Tinex npr., go sednuvam vo kolickite za pazarenje golemite ili ako ima slobodno avtomobilce i taka pazarime i nie mirni i on miren. I OBAVEZNO najobavezno sekoe izleguvanje od doma nosam so mene negovi igracki so koi ke mu zavrtam vnimanieto od toa sto go pravi.

Da te utesam Damjana, ke bide polesno, nema vecno da trae:). Kako raste taka polesno ke se razbirate. Eve pak nas primer, sega so Aleksej mnogu polesno se komunicira. Koga ke zapne nadvor da go pipne kutreto, mu kazuvam deka kutreto nana, da go ostavime da spie. Vo prodavnica ako se fati za igracka a ne sme so plan da kupuvame, mu kazuvam "da vidam kakva igracka si zemal, super, sega ke ja vratime nazad na policata i ke dojdeme drug den da ja vidime, cao igrackooo, nanaj Alek ke dojde pak" ili na cokolatceto mu kazuvame "cekaj go Alek cokolatce, ke dojde drug den da te kupi" i slicno vo slicni okolnosti. Najcesto go prifakja toa i sam pocnuva da zbori - dojdeme pak, cekaj tuka, cao ubavo da nanas...
Taka da... bidi strpilva i za koja i metoda da se odlucis bidi dosledna, toa e najvazno. Ne vikaj koga ke se rasplace ili ke se buni glasno tuku namerno zboruvaj potivko, pa sama ke prestane da galami za da te cue sto i zboruvas - i ova kaj nas pali seuste:).

I uste ova da ti go kazam, ogromen post pisav:))), koga ke pocne Aleksej da histerizira bez pricina (za mene bez pricina a vo negovoto glavce sigurno postoi jaka pricina), ako ne se smiri za kratko vreme i pokraj moeto ignoriranje, ne mu vikam "dosta, prestani, glas da ne cujam..." i slicno tuku go guskam, go bacuvam, i ova nikad ne omasilo, 100% od slucaevite go utesuva i smiruva.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 15:14

Probelmot (ne go napisav vo pogorniot post) e sto so svekrva mi razgleduvaat slikovnici non-stop. I koga ja gledaa Volkot i 7-te jarinja ja ucese - neumen volkot, aj da go tepame ... mnogu mala bese, 8 meseci nekade. I detevo sfati, pocna da go tepa volkot. Baba preskrekna - kolku inteligentna vnuka ima :hmm . Ama ne razmisluva podaleku, deka e mala da razlikuva zosto volkot da go tepa ... Taa ja nauci - pa posle koga vide sto pravi vikase: poarno da tepa otkolku da ja tepaat :hmm . I zborev za posledicite, ama na rabota jas ... i toa e :(
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 15:36

Ијас со Матеј ја имам направено таа грешка ако се удри од нешто да вратиме,да го удриме предметот во кој се удрил.И сега понекогаш кога ќе се удри обавезно бара да го бацам на местото каде што се чукнал и многу поретко бара (веќе подзаборавил) да го удираме предметот.А кога ќе ме удри мене смирено и со малку натажен глас му кажувам дека ме боли а тој веднаш се смирува ме гушка и ме бацува.А за во продавница веќе не ми се оди......ај за во продавница за прехрана ќе го залажам со некое чоколатце ама ако влеземе во продавница за играчки.......е тогаш мислам нервен слом добивам.Баш пред некој ден бевме да купам играчка за поклон и тој се фати за еден камион и ајде му го купив.......имав со мене пари а што ако некогаш немам?И му ја земав играчката и не дава јас да ја носам ....ами камионов голем неможе сам да го носи и одиме по улица го носи .....му паѓа па се нервира.....плаче,одвај стасавме до едно такси и внатре уште одма го отворивме за да се смири.Живците ми ги искина,од една страна знам дека некогаш треба да пресечам и да не му го купам тоа што го бара,па жал ми е да плаче........Сеуште е мал и во многу ситуации незнам како да се справам,да е поголем повеќе ќе разбере ама па дотогаш ќе си земе некој работи здраво за готово па после оди одвикниго од нешто...
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 15:59

Да ви кажам една финта, поголемата ќерка кога ќе се удри почнува хистерично да плаче и јас скришно ќе и фрлам паричка и ќе и речам ајде да си побараш паричка дека се удри. И она пресреќна дека нашла паричка, ќе престане да плаче
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 16:14

соња книгичките се кај мајка ми уште неможе да ги најде кај ги ставила

мислам дека совет па и од книга да е не е на одмет посебно кога е од стручно лице
Вратете се на почетокот Go down
Megi
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 84
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 27017
Registration date : 2009-08-17

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 16:29

Sega samo na kratko sakam da kazam deka od seto ona sto sum go citala i razmisluvala i gledala primeri(dobri primeri) na vosp. na deca, smetam deka treba da se ima edna kontinuiranost i konzistentnost kako doma taka i nadvor. Inaku deteto ke nauci deka doma moze se a potoa koga ke izlezes nekade i ti se kacuva na glava mu vikas ne ova ne toa. i deteto e zbuneto bidejki misli deka istite pravila treba da vazat od doma. zatoa treba da se vospituva da ti go pocituva Ne i Da od doma i koga ke go izneses nekade togas za nego tvoeto Ne e istoto i tvoeto Da e istoto od doma. i deteto ne e zbuneto. ne kazuvam deka nemam problemi na buntovnost, imam kako i sekoj, megutoa mislam deka sepak poveke me slusa. Isto sega mu voveduvame dobro mamo i dobro tato. znaci ako nesto mu kazam, treba da mi rece dobro mamo. citav deka koga deteto ke se slusne kako samoto si dava potvrden odgovor na toa sto ke go pobaras od nego, polesno mu e da bide poslusen. i isto taka go ucime vednas koga ke go vikneme da se svrti i da rece da mamo ili da tato. i iskreno iako seuste sme vo faza na ucenje, funkcionira. aj tolku zasega. pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty29.10.09 23:11

мене па ме нервира кога ќе се удри се научил да не плаче Демек спајдермен не плачел, а јас сакам да се научи да ја искажува болката, знам дека го боли а тој сирот сам си се теши, и никогаш не го тепаме предметот кај што се удрил туку го бацуваме местото на телото за одма да ни помине Smile
За методите на воспитување генерално има многу да се пишува, но секоја мајка најдобро си го познава своето дете и знае да реагира. И јас сум за тоа да не им се попушта во ситуации за да се откачат во моментот, иако признавам дека ми се случува Методи за воспитување 73775
Се понатаму си носи свои последици Smile
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty02.11.09 10:46

Lele lugje ... sto dusicki se malive, neznaat da kazat pa se machat :( Bakterijata i posledicite od nea (zatnato nose i kivanje, povremena temp, sitna infekcija na useto) bile problemot. Deteto se smiri vikendov ...i dojde podobro od lekovite i se smiri. E sega ne deka ne e nervozna ic, ama drugo e ova.

A inaku sum se zacudila kolku razbira. Me udirase petokot i i rekov - mama ja boli, nema da si igrame veke. Nalutena ti e mama, ajde sega gledajte crtani so tato. I ja odnesov vo spalna i i vikam - Damjana kazi mu na tato zosto e luta mama? I so raceto pocna: bam bam. Demek deka ja tepam. c c c gjubrenca se od mali bre Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty02.11.09 10:53

biljanag напиша:
соња книгичките се кај мајка ми уште неможе да ги најде кај ги ставила

мислам дека совет па и од книга да е не е на одмет посебно кога е од стручно лице

ok, bile ke gi najde, mene i taka ne mi se hitniiiiiiiiiiiiii
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty02.11.09 11:06

Damjana напиша:
ama na rabota jas ... i toa e :(

koga ne si sam vo vospituvanjeto, koga se mesaat i drugi se zbunuva deteto, imam i jas takvi problemi, milena ne tepa, ne place mnogu, ne se luti, ama koga ke naumi nesto mora da se ispolni, si igra so site predmeti niz kukava ne samo so igracki, ama jas veke ne se protivam, posto nesakam samo jas da bidem taa sto zabranuva se!!

sreka sto e milena mirno dete,i ne pravi nekoi belji, ama sepak loso e toa sto ti za edno ne drug za toa DA...i taka do beskraj Методи за воспитување Icon_neutral
Вратете се на почетокот Go down
marinadi
Почетник
Почетник
marinadi


Female
Број на мислења : 37
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 28049
Registration date : 2009-01-11

Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty03.12.09 15:05

Ilina moja, si igra so klucevi, kompjuter, se kacuva na stolovi itn....Me raduva deka ne go pravi ona sto najmnogu bi me nerviralo: atoa e cepkanje i otvaranje fioki pa gosti. Koga odime na gosti si igra so igracki i ne faka na nedozvoleni mesta. Inaku saka da griza i ja karame ama na nea toa i e interesno i prodolzuva da go pravi. Toa e samo faza i ke pomine.....Inaku taa e prekrasno dete koe se zaigruva so sitnici i ne dosaga. Edinstven problem ni e toa sto docna si legnuva da spie navecer....
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Методи за воспитување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Методи за воспитување   Методи за воспитување Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Методи за воспитување
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: