Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Домашно - неделно мени

Go down 
+10
Ves
Emilija
adi
Zvezdicka
Emi
Lemate
Elicka
tasevska
Mama Ane
twins_
14 posters
АвторПорака
twins_
Полуматурант
Полуматурант
twins_


Female
Број на мислења : 1046
Age : 47
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 27328
Registration date : 2009-07-17

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty28.10.09 9:20

Баш би скала да дознаам дали вие имате мени за готвење во вашиот дом, во смисол дали си имате неделно мени т.е. дали знете што ке подготвувате за ручек на примаер во понеделник, што во вторник итн....
Јас лично немам некое мени приготвувам тоа што ке ми текне ама имам слушнато дека некои однапред си прават план за ручеците во текот на неделата.
Баш би сакала да ги слушнам вашите размислувања , што се состои во вашето мени ако го имате и дали е така поедноставно или готвите тоа што ке ви текне во моментот.
Поздрав Домашно - неделно мени 1753 Домашно - неделно мени 1753 Домашно - неделно мени 1753
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30631
Registration date : 2008-11-06

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty28.10.09 9:30

Уф никогаш немам некое посебно мени освен што знае секој, ако не секој тогаш секој втор петок, грав Smile Бидејќи јас ретко готвам, и бабиве гледам немаат мени. може да прашаат ако имаме некоја желба, а инаку што ќе им текне Smile Лошо е кога немаш идеа и се надевам дека полесно би било со мени, ама ретко која мислам дека би се придржувала..
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Полуматурант
Полуматурант
twins_


Female
Број на мислења : 1046
Age : 47
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 27328
Registration date : 2009-07-17

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 10:41

Gledam deka site najverojatno gotvite toa sto ke vi tekne vo momentot.Jas mislev deka imate nekoj raspored na gotvenje.
Isto mislam deka so meni bi bilo poednostavno ama navistina Mama Ane koj bi se pridrzuval na toa Домашно - неделно мени Icon_biggrin
Вратете се на почетокот Go down
tasevska
Почетник
Почетник
tasevska


Female
Број на мислења : 18
Age : 43
Локација : na rabota
Расположение : promenlivo
Поени : 26600
Registration date : 2009-10-12

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 10:44

jas nikogas ne gotvam po nekoj si raspored,sto ni se prejaduva so mm toa si gotvam
Вратете се на почетокот Go down
Elicka
Прваче
Прваче
Elicka


Female
Број на мислења : 143
Age : 46
Локација : низ Македонија
Поени : 27508
Registration date : 2009-05-05

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 11:05

Мислам дека нема никој мени за секој ден во неделата. Така би имало само 7 јадења и малце е досадно да се знае што ќе има секој ден на трпезата. Добро е да се менува, а немаме секогаш време да го направиме тоа што сакаме. Некогаш ќе се помине и така набрзинка нешто зготвено. Нема шанси неделно мени.
Вратете се на почетокот Go down
tasevska
Почетник
Почетник
tasevska


Female
Број на мислења : 18
Age : 43
Локација : na rabota
Расположение : promenlivo
Поени : 26600
Registration date : 2009-10-12

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 11:10

da da u pravo si,sekojdnevnite obvrski toa ne go dozvoluvat veke sekoja zena odi na rabota i nekogas se slucuva i da nema vreme da zprzis nesto a ne pa da odis po nekoj si raspored
Вратете се на почетокот Go down
Lemate
Прваче
Прваче
Lemate


Female
Број на мислења : 136
Age : 44
Локација : Sweden
Поени : 26617
Registration date : 2009-10-21

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 11:14

Poednostavno i poekonomicno e da imas nedelno meni, no koj ima takov red Домашно - неделно мени 635908 Ovde dosta svedi praktikuvat da imat nedelno meni i se po organizirani, no posto imam makedonska krv toa ne mi ide od raka Домашно - неделно мени 69779 Sekoja den si izmisluvam sto ke bide za rucek i koga odam da pazaram posle rabota sum gladna i si kupuvam i sto treba i sto netreba!
Вратете се на почетокот Go down
tasevska
Почетник
Почетник
tasevska


Female
Број на мислења : 18
Age : 43
Локација : na rabota
Расположение : promenlivo
Поени : 26600
Registration date : 2009-10-12

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 11:20

ma i toa ne lesno se da mislis sto da zgotvis,nekogas i mm ke mi dade nekoja ideja,inace se da mislam jas ne biva
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 11:34

jas neznam utre so ke pravam ,a ne za cela nedela, vo nedela sum slobodna pa sakam sarmi da pravam, si kupiv zelka od vipro Smile

koga sum slobodn si planiram i odnapred ne e tesko, ama primer cela nedela od 15 do 00 bogami neznam koj ke uspee za utre da isplanira a ne za cela nedela
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 12:21

Jas imam relativno strogo nedelno meni bidejki hrana kupuvam ednas nedelno samo.
Vo sabota se dogovarame sto ke papame slednata nedela, se kupuvaat namirnicite i toa e toa. Iskreno, mislam deka edno opteretuvanje pomalku imam preku nedelata.
Isto gotvam 2-3 jadenja vo nedela pa i toa mi zasteduva vreme. Posto rabotam od 8 do 19h koga ke dojdam doma bas i ne mi se gotvi Smile
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Полуматурант
Полуматурант
twins_


Female
Број на мислења : 1046
Age : 47
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 27328
Registration date : 2009-07-17

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 12:41

Zvezdicka bas toa mi bese poentata.Edna moja prijatelka toa go peraktikuva , ednas nedelno paravat plan za narednata nedela , i pazaruvaat toa sto e potrebno za rucek za taa nedela i navodno mnogu se zasteduvalo zatoa sto kupuvas toa sto ti e potrebno za taa nedela i ne frlas pari za raboti koi mozda ke gi zaboravis deka si gi kupil ili ke im izmine rokot dodeka se izedat.Nemora da e istoto jadenje za sekoja nedela .
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 12:54

@twins, tocno e deka mnogu se zasteduva. I sekohas imas nesto zgotveno i znaes sto jades. Nie dvajcata rabotime i mnogu e polenso da se jade nedvor sto i praktikuvavme nekoe vreme na pocetokot dodeka ne svativme deka em se debeleeme, nezdravo se hranime a i trosevme se sto zarabotuvavme bidejki restoranite ovde i ne se taka pristupacni.

Porano frlavme mnogu hrana bidejki ne stignuvavme da ja izedeme sto se frleni pari niz prozor. A da ne zboruvam za liksurluci, cokoladi koalci, sokovi i drugi gluposti.
Denes se kupuva samo voda ( i po nekoe vince Smile )

Kupuvame samo ona sto e na lista i bez liksurluci

Maximum 2 i pol casa mi treba da zgotvam se za cela nedela. Vo nedela 1 i pol cas i 1 vo sreda navecer. Sabota jademe navor, toa ni ostana Smile
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27146
Registration date : 2009-08-31

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 13:02

Nie nemame nekoe strogo odredeno pravilo sto ke se gotvi vo tekot na nedelata.Gotvam ona sto denta ni se jade ili pak za sto imam vreme i zelba,a nekogas jademe i nesto od prethodniot den i nesto ke dopravime i toa e toa.So mm inaku ne sme nekoi pribirlivci ,pa koga sme sami cesto znae da mi kaze"denes ne gotvis,ke jademe nadvor".
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29664
Registration date : 2008-07-11

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 13:09

За доручек се знае што во текот на неделата: јуфки, макарони, проја, палента, пржени кришки.
За ручек: пилешко, риба, 2 јадења со мелено месо (70-30 телешко-свинско сооднос) и еднаш тава со зеленчук. Месото го комбинирам со тоа што имам дома.
Вечера: за вечера немам претходно планирање зависи од времето.

Значи донекаде е испланирано неделното мени за да ги имам намирниците дома. Не е цврсто запишано само кој ден што ќе биде, тоа зависи од времето што го имам за припрема. Јадење надвор само кога шетаме па стигнало време за ручек. Во овој период е тешко и нервира јадењето во ресторан. Треба прво едниот па другиот да јаде, децата не се мирни да седат и да јадат.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29387
Registration date : 2008-09-16

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 13:22

Со оглед на тоа дека сега не работам се обидувам секое јадење да биде здраво и хранливо подготвено дома, посебно внимание на храната за детето да биде разновидна.
Неделно мени имам , но визуелно Smile
Вратете се на почетокот Go down
moja mama
Полуматурант
Полуматурант
moja mama


Female
Број на мислења : 642
Age : 45
Локација : bitola
Расположение : veselo
Поени : 27438
Registration date : 2009-06-03

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 13:34

jas nema strikno nedelno meni so isklucok na petok koga pravam nesto posno i vo nedela sme na rucek negde obavezno a kroz nedelata pravam razlicni jadenja i skoro sekoj den gotvam bidejki sum doma gledam da e raznovidna i da ne se povtoruva poveke pati
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29513
Registration date : 2008-07-28

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 14:13

meni,koga bevme kaj majka mi, ni vikase ajde kazete sto da gotvam. nie sto bilo. majka mi ne zamoli da i pomogneme , pa i pravevem nedelno meni. sega gledam deka bila vo pravo , polesno e koga nekoj ke ti kaze napravi go toa . gotvam toa sto vo momentot ke mi tekne.
Вратете се на почетокот Go down
stefimama
Почетник
Почетник
stefimama


Female
Број на мислења : 58
Age : 45
Локација : tamsi vamsi
Расположение : o.k.
Поени : 26564
Registration date : 2009-10-27

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 16:27

naseto meni za rucek e kako prikaznata ogledalce,ogledalce t.e.friziderce,friziderce.Gotvam sporet toa sto namirnici imam,ne se drzam do nekoe strikno meni,bitno sekoj den da ima rucek da bide semejstvoto zdravo narucano i vkusno.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29014
Registration date : 2009-02-25

Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty30.10.09 23:11

Nemam nekoj poseben plan na gotvenje.....gotvam vo zavisnost od toa sto se kupilo.Gledam vo sreda da ima riba koja obicno ja spremam so oriz ili przen kromid i pravam ribna corba,a petok posno pravam recisi stalno (ima isklucoci ponekogas).Ne praktikuvam mnogu grav Домашно - неделно мени 741195 Домашно - неделно мени 231435 .......ali zatoa redovno varam leka...mene mi e odlicna!Drugite denovi zavisi sto ima...gledam da ima nesto so meleno meso,dali covte,musaka,ili nesto drugo,ednas pilesko ednas ili 2 pati riba i taka.E sega nekogas pravam isto jadenje,a ako sum raspolozena pravam poinakvo jadenje od istite sostojki.Na primer ako gotvam pilesko za da zavrsam pobrzo ke napravam pilesko so oriz,ama ako mi e Ok raspolozenie pravam zilien,snicli,rizoto...... palacinki
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Домашно - неделно мени Empty
ПишувањеПредмет: Re: Домашно - неделно мени   Домашно - неделно мени Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Домашно - неделно мени
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: