Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Страв од луѓе

Go down 
+4
Lana
lakibebe
Majsi
tante
8 posters
АвторПорака
tante
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 4
Age : 52
Локација : Skopje
Поени : 26607
Registration date : 2009-10-25

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty25.10.09 22:41

Moeto detence ima 3 godini i e edno zivo umno srcence ama se soocuvame so nekoj strav od luge. Ne saka da cue da odi na gosti kaj prijateli nitu pak da ni dojdat doma, a vo posledno vreme se plasi i od bebinja. Ne znam zoshto e toa taka i dali nekoj drug od vas imal slicen problem? Inaku koga sme izlezeni nadvor nema problem super si e komunikativen, sedi vo kafic, pred zgrada so deca saka da igra ama ako treba da se vleze nekade vo stan na gosti katastofa e place, me vlece da si odime i mnogu e glupava situacijata. Ne znam dali e faza ili??? Страв од луѓе 163602
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty25.10.09 22:48

Da ne e nesto uplaseno srce neznam sekoe dete ima nekoja faza vo ranoto detstvo koga se plasi od luge i kaj nas bese eden period ama koga imavme tamu negde godinka.A i sega primetuvam deka mojava koga place nekoe bebe i ona kako da se plasi neke da placat ili da vristat mislam koga gugaat glasno a ova ne.
Ama ete vikas pa nadvor se e vo red znaci samo vnatre koga ste vo zatvoren prostor,sepak mislam deka od nesto ili od nekogo se ima uplaseno vo zatvorena prostorija.......
A od koga e ovoj problem?
Вратете се на почетокот Go down
tante
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 4
Age : 52
Локација : Skopje
Поени : 26607
Registration date : 2009-10-25

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty25.10.09 22:57

Od letovo pointenzivno e a taman pocna da se naviknuva da ni doagaat gosti i odednas ne sakase da cue da doagaat a kamo li da odi. Mislam deka posledniot pat koga bese zolva mi so malata na gosti (malata ima 8 meseci i vika vo ovoj period mnogu) od togas kako da se uplasi ili kako da mu e zal ili strav deka ja boli nesto, ne znam ama mu gledam strav vo ocinjata.Se trudam da mu vlevam samodoverba sekoj den, zboruvam sekoj den ama ... ne znam
Вратете се на почетокот Go down
lakibebe
Прваче
Прваче
lakibebe


Female
Број на мислења : 118
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 28958
Registration date : 2008-07-16

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty25.10.09 23:02

Прво да ти посакам добредојде на форумов, tante. flower

Дојдете ни на гости, па ќе видиме, не верувам дека нема да влезе кај нас. Страв од луѓе 454364 Страв од луѓе 790428

Фаза е мила, не се секирај.

Поздрав и бакнежи. Страв од луѓе 295931
Вратете се на почетокот Go down
tante
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 4
Age : 52
Локација : Skopje
Поени : 26607
Registration date : 2009-10-25

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty25.10.09 23:05

Srcki zdravo ke dojdeme ama prvo vie vo petok kaj nas na rodenden pa so Gospod napred. Kisses
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty25.10.09 23:07

I jas rekov deka sekoe dete go pominuva toa,a ete moze pa se ima uplaseno od bebuskoto i sega mu e strav od se.Ama i jas veruvam deka ke pomine samo sto poveke druzba.
Ako sakas prasaj si i vo strucni soveti moze ke ti pomognat so nekoj sovet ete kako i nie Страв од луѓе Icon_flower

btw:Dobredojde i od mene Страв од луѓе 5285
Вратете се на почетокот Go down
lakibebe
Прваче
Прваче
lakibebe


Female
Број на мислења : 118
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 28958
Registration date : 2008-07-16

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty25.10.09 23:07

tante напиша:
Srcki zdravo ke dojdeme ama prvo vie vo petok kaj nas na rodenden pa so Gospod napred. Kisses

Значи имаме покана официјално. Страв од луѓе 427437

Се гледаме во петок, не се секирај, минливо е. Страв од луѓе 790428
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty26.10.09 0:56

Normalna i ocekuvana pojava ili prekretnica kaj decinjata vo odredena vozrast ,sepak tie rastat.Za zdravo dete koe normalno se razviva ,stravot e prirodna rekacija na spoznavanje i razbiranje na svetot okolu sebe .Mnogu e vazno kako vie reagirate koga ke dojde deteto vo kontakt ajde da kazam so ona sto go plasi.. mora da bidete smireni ,da porazgovarate so nego da vidite sto e toa sto go plasi ,na sekoj onoj koj sto ke doaga kaj vas prosto nemora da mu se vtura na deteto vo lice,samo neka go pozdravi so nasmevka i neka go ignorira vo prvo vreme se dodeka ne se oslobodi .Koga se odi nekade predhodno razgovarajte kade ke idete ,neka se dvizi vo pocetokot kaj poznati lica ,baba ,dedo ,tetka,vujna .. a mozebi nekogas zaedno so nekoj da probate da otidete nekade .. kako i da e faza e sto ke pomine vo sekoj slucaj ,no kolku ste vie posamouvereni tolku polesno ke se pomine seto toa ..
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty26.10.09 9:25

tante напиша:
Moeto detence ima 3 godini i e edno zivo umno srcence ama se soocuvame so nekoj strav od luge. Ne saka da cue da odi na gosti kaj prijateli nitu pak da ni dojdat doma, a vo posledno vreme se plasi i od bebinja. Ne znam zoshto e toa taka i dali nekoj drug od vas imal slicen problem? Inaku koga sme izlezeni nadvor nema problem super si e komunikativen, sedi vo kafic, pred zgrada so deca saka da igra ama ako treba da se vleze nekade vo stan na gosti katastofa e place, me vlece da si odime i mnogu e glupava situacijata. Ne znam dali e faza ili??? Страв од луѓе 163602
Добредојде танте
и ние имаме три години и многу сличен проблем, мојата ќеркичка оди на гости, сака гости, ама пред луѓе постојано се крие зад мене, дури и воопшто не зборува пред други (дури ми се случува луѓето со сожалување да ме прашаат дали детето воопшто зборува) освен пред членови на потесното семејство, се надевам дека е фаза, ама ако најдеш некое алтернативно решение те молам пиши
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty26.10.09 9:33

Ние немаме вакво искуство, се случува понекогаш да се засрами но многу кратко трае и после уста не затвара, познат непознат не му менува.
И јас мислам дека е фаза период кој со разумен потег со тек на време може да се корегира. Секој страв треба да се контролира од страна на родителот, да му се пријде на детето со објаснување дека ништо не е страшно, да му се укаже на сите позитивни и негативни работи, не само за стравот туку за се...
Со децата треба мнооогу мнооогу разговори и никако покажување слабост
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty26.10.09 10:49

Малиов мој има многу страв од луѓе, и од гости а и надвор. Така да те разбирам Танте. По се изгледа треба сам да им мине стравот.
Вратете се на почетокот Go down
tante
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 4
Age : 52
Локација : Skopje
Поени : 26607
Registration date : 2009-10-25

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty26.10.09 18:51

E sekoj den mu zboruvam non stop, se trudam na sekoj nacin da go ohrabruvam za se sto pravi,na sekoj nacin mu vlevam samodoverba, objasnuvam deka site nasi rodnini i prijateli se super, deka go sakaat, deka treba da se druzime .... i ima maaali razultati ama treba vreme izgleda za da se opusti pa e vidime kako ke bide vo ponatamosniot period..
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27430
Registration date : 2009-06-29

Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty26.10.09 20:12

Мојата ќерка се плаши и плаче само кога ќе се сретнеме со одредени луѓе. Не знам како одлучува кој и е пријатен, а кој не, ама навистина имаме голем проблем со еден мој многу драг братучед. Секогаш кога ќе го види вришти и бара во раце да ја држиме, дури и на него му е непријатно и криво, а ништо посебно не и направил. И ова трае веќе година дена. Чудно е дека дури и кога ќе му го спомнеме името по дома, таа реагира исплашено и почнува да вика:не сакам кај ... да одиме. Не разбирам што и е, ама многу е непријатно, и еве ние многу ретко одиме кај него, и кога одиме, неа не ја носиме.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Страв од луѓе Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв од луѓе   Страв од луѓе Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Страв од луѓе
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: