Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Сестра/ брат во странство

Go down 
+7
ZeleniCka
kalinche70
Tifani
Zvezdicka
Vale74
Dragana
Vesnicka
11 posters
АвторПорака
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-08

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty23.10.09 0:10

Dali imate bliski rodnini vo stranstvo?Kolku cesto se gledate itn?
Po muabetov so sestra mi ocigledno mi stanuva deka ke se mazi vo Belgrad i se do sega nekako ne sakav da veruvam vo toa.Nikogas nemozev da pomislam deka ke ziveeme daleku edna od druga.Nekako mi dojde tazna pomislata deka ke bide preku granica,deka ke se gledame ednas/dva pati vo godinata( a jas si mislev ednas dva pati vo nedelata ).Nekako mi dojde neocekuvano i taka brzo se odvivase se, taka sto treba vreme za da legnat rabotite.Vo sekoj slucaj mi padna zal.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29323
Registration date : 2008-07-22

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty23.10.09 0:24

Jas imam brat vo Anglija recisi 5 godini ne sme se videle osven preku skajp.I sega vo sabota ke si go cekam na aerodrom konecno ke se vidime posle tolku vreme.Edvaj cekam solzi uste sega mi idat.I mene mi bese tesko nitu za matura ,ni na svadba eve i since imam .Ama zdravje podobro site da sme srekni kaj sto sme otkolku da sme zaedno a da sme nesrekni.
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-08

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty23.10.09 0:28

Dragana a vo Anglija planira da zivee i ponatamu ili ke se vraka ovde?
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29323
Registration date : 2008-07-22

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty23.10.09 0:32

Ne ne vesnicka tolku Anglija sega na izleguvanje ke dobie pecat i veke nema da moze da se vrati.fala bogu ne ni saka zatoa i ke si dojde.Ej edvaj cekam da dojde sabota.
Inaku ti tolku ne misli,neli podobro na sestrati da i bide ubavo i da e srekna so tvojot iden zet.Ke vidis ke doagaat tie i pocesto na gosti kaj tebe pa ne Belgrad tolku daleku.Sega taka ti se cini,znam maka ti e .
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27710
Registration date : 2009-06-16

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty23.10.09 3:28

Весничка, препоставувам све е навика. Ќе помине време и тоа ќе ти стане толку нормално, само може да ти биде потешко кога ќе има некои празници или некое славење. И брат ми и сестрами ми се тука, но знам по таткоми кој има две сестри во Австралија.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty23.10.09 8:31

Vesnicka pa ne e Belgrad na kraj na svetov. Ne ti treba ni viza za da patuvas a tamu si za 4-5 casa (so avion 45min).
Mozebi bi trebala da bides srekna sto sestra ti ete si nasla srodna dusa i e srekna, pa makar toa ja odvelo i na krajot od svetov.

Jas ziveam vo stranstvo i znam kolku e tesko da se oddelis od semejstvtoto a iskreno kazano, nivnite solzi i taga za tvoeto zaminuvanje voopsto ne pomagaat vo procesot. Dotolku poveke ja oteznuvaat rabotata i preselbata. Mojte bea dosta jaki i ne davaa da osetam deka se tazni i nemase nekoi tragicni sceni na razdelba ama zatoa brat mi se isturi od placenje so meseci pred da se preselam i mozam da ti kazam deka zaradi toa mnogu cesto pagav vo somnez dali navistina treba da odam, pa sto ke bide so brat mi .. itn. Cuvstvoto e odvratno koga si rastrgnata pomegu smejestvoto i noviot zivot. eve tolku godini posle, brat mi e super i drago mu e sto ima sestra negde vo svetov kaj koja moze da dojde na gosti.

Olesni i na sestra ti i bidi po cvrsta, smej se i bidi vesela i za nea. Sekogas mozete zaedno da go planirate i zamisluvate nejziniot nov zivot. Vo denesno vreme na brzi komunikacii nema potreba da bidete izolirani iako ne ste taka bliku geogravski.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28202
Registration date : 2009-04-14

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty23.10.09 11:07

Kaj nas e obratno,znaci jas nemam nekoj koj zivee vo stranstvo tuku nie so mm ziveeveme vo Anglija.
Na moite roditeli im bese tesko na pocetokot,ama kako sto minuvase vremeto poleka se naviknuvaa.
Mislam deka najtesko im bese koga treba da se pozdravime na odenje.
No fala na Boga ovaa godina se vrativme i sega zasega sme ovde,ako ne ni tekne nesto pak da se predomislime.
Moite se presrekni
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27174
Registration date : 2009-09-25

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty26.10.09 22:38

Јас имам сестра во Италија,а мажот ми брат во Франција,ние тука сме самички..ама важно е кај и да се,каде и да сме да сме здрави и среќни,па тоа е животот,секој си ја следи среќата,јас не се ни обидувам да мислам во правец на ама да беа тука,ама да беше така...живеам во моментов..тие се далеку и точка,важно е дека им е ок,а ако почниш да размислуваш за тоа дека немаш никој-го обра бостанот,солзи и депресија колку сакаш ,а згора на се ќерка ми сака да студира во странство,па и таа здравје ќе замине од септември.....ееее и тоа оваа моја душа ќе го издржи-мора.Некој да ми кажуваше дека јас лепенка до моето семејство ќе треба еден ден да зацврстувам на ваков начин и дека нема да бидам плачка...немаше да му верувам
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29240
Registration date : 2008-08-15

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty27.10.09 11:20

Imam sestra vo Anglija, mazena i tamu zivee. Tesko e, osobeno ako si povrzan mnogu, blizok ako si. Se slusame cesto, se gledame po skajp, no ne e isto. Ali ke se naviknis, nema drugo Smile

A dodeka bev Makedonija, pred 4 godini mi bese mnogu potesko zasto ednata sestra mi bese vo Anglija, a drugata vo Slovenija. Se gledavme ednas ili dvapati godisno, jas bev sama tamu so majka mi. E togas bese tesko Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
jordanoski
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 12
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : zbuneto
Поени : 26428
Registration date : 2009-11-20

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty23.11.09 1:36

Jas momentalno rabotam na brod i si doagame doma na sekoi 6-8 meseci. ne mi e tesko zatoa sto sekogas vglava mi doagaat edni zborovi od majka mi: Mene ke mi e podobro ako si negde daleku i imas ubav zivot otkolku da si doma i da nemas mleko za deteto.
no za sestra mi mi e potesko. Eve i sega mi doagaat solzi zatoa sto za dve nedeli zaminuvam pak. Znam deka nema da mozam da se slusam redovno i da se gledam.ovoj pat ke mi enajtesko definitivno zatoa sto e trudna, no ednostavno se trudam kolku mozam poveke da go potisnuvam toa cuvstvo i da mislam za tie dva meseci godisno sto ke bidime zaedno i se trudam da gi iskoristam maksimalno.
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Прваче
Прваче
Gordana Natovska


Female
Број на мислења : 256
Age : 41
Локација : Veles
Поени : 27557
Registration date : 2009-05-16

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty08.12.09 11:50

jas licno go nemam ova iskustvo no mm ima sestra vo australija posle 9 god.lani letoto bese so mm i decata ubavo bese dodeka bea tuka no koga si odea bese zalnoto ne e toa ubava slika no sreka sto postoi internetov i kamerite pa se gledame ama ne e isto duri i potesko i e i nejze i nas koga se gledame na net sekogas mora da ima po nekoja solza sepak bitno e deka nejze tamu i e ubavo si ima rabota,pari,i tri zlatni decinja pa so toa se tesi najmnogu i svekrva mi pa i nie
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31487
Registration date : 2008-09-14

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty08.12.09 12:05

Mene pa super mi e so internetov ikoga ke se vidam so moite roditeli ili so bratmi nemam ni osekaj deka podolgo vreme ne sme se videle zatoa sto sekoj den se gledame i si razgovarame.
Gospod zdravje da mu dade na toj sto go izmislil skajpot.
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 26999
Registration date : 2009-10-30

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty08.12.09 12:06

Vo potpolnost se soglasuvam so tebe lela
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31487
Registration date : 2008-09-14

Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty08.12.09 12:16

jordanoski напиша:
Jas momentalno rabotam na brod i si doagame doma na sekoi 6-8 meseci. ne mi e tesko zatoa sto sekogas vglava mi doagaat edni zborovi od majka mi: Mene ke mi e podobro ako si negde daleku i imas ubav zivot otkolku da si doma i da nemas mleko za deteto.
no za sestra mi mi e potesko. Eve i sega mi doagaat solzi zatoa sto za dve nedeli zaminuvam pak. Znam deka nema da mozam da se slusam redovno i da se gledam.ovoj pat ke mi enajtesko definitivno zatoa sto e trudna, no ednostavno se trudam kolku mozam poveke da go potisnuvam toa cuvstvo i da mislam za tie dva meseci godisno sto ke bidime zaedno i se trudam da gi iskoristam maksimalno.

Nemoj da ocajuvas i da taguvas,nego bidi vesel i neka te vodi mislata deka vujce ke moze se i sesto da mu kupi na bebenceto.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Сестра/ брат во странство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сестра/ брат во странство   Сестра/ брат во странство Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Сестра/ брат во странство
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: