Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дополнителни плаќања во градинка

Go down 
+12
sonjamfk
Mama Ane
Vale74
bubamara
Ves
Juni08_Andrea
kiki-riki
biljanag
Zvezdicka
danielaval
Ostoun
mamaAnita
16 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 13:23

Вчера ќерка ми дојде од градинка со едно ливче потпишано од родителскиот одбор (3-4 родители) на кое пишува дека треба да платиме по 250 ден за да се купи телевизор и ДВД за групата. На родителската спомна учителката такво нешто, ама остана за понатака да се одлучи. Не ми се никаков проблем парите, ама мислам дека е глупост да се купува такво нешто за во градинка. Ја праќам во градинка за да гледа телевизија? И сега ако речам не плаќам ќе ми го оцрнат детето? Баш се изнервирав. Што мислите вие?
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 27005
Registration date : 2009-09-12

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 14:36

Јас воопшто не сум за овие дополнителни плаќања. Плати за росица за претстава за тетратка? Мене лично не ми се проблем парите ама има луѓе што немаат како ќе се чувствува тоа дете кога на другите ќе им дадддат росица а на него не? Ужас Дополнителни плаќања во градинка 10301
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 19:40

Марија оди во градинка скоро 4 години за росица,ритами осигурување и понекогаш за театар секако а за телевизор и двд или пак нешто друго не градинката го набавува тоа со свои пари незнам како се осудуваат такво нешто па срамота е тоа
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 21:32

Ha dali toa znaci deka koga vaseto dete ke prestane da odivo gradnka ke vi gi dadat vas televizorot i DVDto da si gi nosite doma? I kako oni toa si go zamislile?
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 21:40

чекај малку ти викаш ливче потпишано од одборот на родители значи тие неколкумина одлучиле а не градинката
јас не би се согласила
а за росица јас неземав ни оставија да бираме сакаме или не
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 21:42

телевизор, ДВД, компјутер фала богу имаат ама и вака е многу платив за росица, платив за театар, платив осигурување, платив за физичко, купив книга математика, фломастери, колаж......, ја платив сметката се надевам дека нема да излезе уште нешто, бидејќи се што набројав помножи со две деца, покрај домашните трошоци е тука веќе и парите ми стануваат проблем
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 21:44

колку е осигурувањето? нас не ни кажаа треба да прашам
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 21:49

Koga veke otvoraat gradinka treba sve sto im e potrebno tie da si go nabavat ,a ne decata da im go kupuvaat.Sto da ne treba posle i smetkata za struja da im ja plakaat.Pa i sve drugo,boenki,boici,rosici tie treba da imaat a ne od doma da se nosi.Ali kaj nas samo da drpaat pari od narodot a dali imas ili ne,nikoj ne te prasuva.
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 21:53

biljanag напиша:
колку е осигурувањето? нас не ни кажаа треба да прашам

100 денари и е на доброволна основа, кој сака о.к. кој не не мора
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 22:00

Ако Росица излегува еднаш месечно греота е детето да биде лишено од задоволството да ја зема таа прекрасна книгичка.
Сепак таму има песнички и раскази кои ќе си ги споделува со своите другарчиња .
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 22:07

Јас видов во нашата градинка, децата од поголемките групи, пред влезната врата, продаваа туршија  Smile  во мали теглички. Верувам дека на тој начин збираа пари за да се купи нешто за градинката.Исто во една друга градинка знам имаа децата аукција, со предмети изработени од нив самите, така да тој е одличен начин за собирање пари.. Мене лично ми смета да речам тоа што во занималната каде што оди Јана, имаат навистина малку играчки, така да би прифатила некој начин, ама во договор со сите родители, а не поединци да одлучуваат за сите..
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 22:35

јас мислев дека сите градинки се финансирани од државата, а ова што го читам ме збунува испаѓа дека нашата грдаинка е *побогата*, дали тоа се должи на управата, спонзорства или што?
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 22:45

Кики-рики, во која градинка идете?Можда така е погодено во групата, кај ќерка ми е солидна градинката, сосема солидна..немаат во занималната тв, ама имаат во ходникот, за да гледаат од сите групи, мада од на ќерка ми не ги носат мислам. Имаат цд плеер за музика во нивната занимална, градинката е убава на изглед, средена, во другите занимални има многу повече играчки, јас имам одено во истата градинка и памтам како било, а и сега гледам. А во нивната, навистина слабо се опремени, све друго е ок.
ПС- многу ми е смешно ова што го пишувам...имаат и клима во занималната хахахаххахахах леле пукнав од смеење.
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 22:52

јас сум од Куманово, а од ќерка ми слушам дека и самата учителка (има мали деца) носи играчки од дома, ама и онака се полни со играчки имаат неколку катчиња во занималната - фризерско, мајсторско, докторско, кујна ....
п.с. најмногу ми се допаѓа хигиената, се е чисто, а играчките ги дезинфицираат барем 2 пати месечно
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty22.10.09 22:57

Е еве и овде, во сите занимални има такви катчиња, а кај Јана нема. Ајде можда ги рачунаат за малечки, мада она дома си игра у велико со такви работи многу одамна..ама барем некои ситни игрчиња да имаат повеќе. 
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty23.10.09 0:01

bubamara напиша:
Јас видов во нашата градинка, децата од поголемките групи, пред влезната врата, продаваа туршија Дополнителни плаќања во градинка Icon_smile во мали теглички.

Дали ви е градинката Срничка - Изворче? Дека таму кај ќерка ми правеа туршија, ама не ја продаваат туку самите ја јадат. Инаку во градинкава има телевизор и ги носат таму да гледаат, ама да сме купиле само за групата Дополнителни плаќања во градинка 412106 . Инаку мм денес кажал дека не се согласуваме па ќе видиме што ќе биде. Во нивната занимална веќе имаше клима, сигурно од родителите на претходните дечиња.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty23.10.09 0:17

И нашата градинка е Срничка, ама не Изворче. Децава надвор баш ја продаваа туршијата Smile ама јас се брзав премногу па не купив :(
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty23.10.09 3:47

Росицата, собирање пари за прибор, осигурување, тоа не ги сметам за дополнителен трошок. Во нашата градинка пред некое време беше украден телевизорот (имаше еден во ходникот за сите групи) и сега ние родителите собираме пари кој колку може се разбира, ама бидејки еден тв за целата градинка значи помалку пари, а не како кај мамаАнита само за таа група и нормално повеќе пари.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty02.11.09 13:04

Ние освен претходно набреоните давачки дополнително плативме по 200 денари за обновување на играчките за дечињата.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty02.11.09 13:28

do sega ne ni pobarale dopolnitelni trokovi. osven se razbira za potrebniot materijal za rabota i za rosicata. za osiguruvanjeto pobaravme da platime ni rekoa deka ne odelo bas taka i cekame da ni kazat kako odi.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty02.11.09 13:54

Кај Никола во градинка - како и секаде - на првиот родителски состанок ни дадоа список што треба да се купи од материјал за на часовите, плус тоа што треба - хартија тоалетна, течен сапун, марамици влажни - како и секоја година. Потоа кажа дека имало за поголемите групи физичко, балет или гимнастика (се сеќавам и не е битно).

Е ние родителите си прашавме сами дали треба уште нешто оти нашите деца одат таму, а да бидеме искрени сите знаеме колку се вложува во градинките и во какви услови се.
Се договоривме да дадеме по 150 денари за набавка на нови играчки и по 250 за дивиди и телевизор. Значи иницијативата беше од нас родителите, и тоа прв пат оваа година.
Само претходно учителките дадоа список да се потпишат кои родители се сложуваат, а кои не. Значи на некој начин одлуката да биде заедничка, т.е да има мнозинство.

Мене не ме нервира и не ми пречи тоа дополнително плаќање од едноставна причина, што за детето во градинка плаќам месечно 1500 денари. Е да плаќам по 5-6000 денари или повеќе како што е во Србија или овде во приватните градинки - секако дека ќе се бунам.

Росица си земаме, не се проблем 500 денари годишно, плус Никола сака да читаме, да боиме и цртаме во нив.
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty02.11.09 14:38

Ние плаќаме за росица, за англиски - 400, за балет - 300, за материјали и играчки - 1000, прибор за хигиена носиме на 2-3 месеци, за излети, посети, сликања, се тоа плаќаме, не е проблем, ама некако ова телевизоров не ми влегува во глава. Одма си замислувам слика: ајде сега сите деца седете и гледајте телевизија, јас ќе одам да пијам кафе Дополнителни плаќања во градинка 200131 . Имаат еден во градинката, ако сака да им пушти некое образовно ДВД. Еднаш кога дојде дома почна да ми раскажува некоја шпанска серија???
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty02.11.09 15:54

Mama Ane напиша:
Ние освен претходно набреоните давачки дополнително плативме по 200 денари за обновување на играчките за дечињата.
dobro ste pominale Ane kaj nas 1.000,00 iljadarce pa ako ti cini.Bezobrazluk
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty02.11.09 17:38

beti.liz напиша:
Mama Ane напиша:
Ние освен претходно набреоните давачки дополнително плативме по 200 денари за обновување на играчките за дечињата.
dobro ste pominale Ane kaj nas 1.000,00 iljadarce pa ako ti cini.Bezobrazluk
има ли образложение зошто ги бараат парите?
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty02.11.09 20:53

nie do sega nisto dopolnitelno nemame plateno.osven lani po 50 denari za osiguruvanje(i toa ako sakame)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дополнителни плаќања во градинка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дополнителни плаќања во градинка   Дополнителни плаќања во градинка Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дополнителни плаќања во градинка
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: