Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Статичен компјутер или лаптоп?

Go down 
+37
Emi
karolina
vasidora
saligrem
Mila87
mirecv
desi4ka
Majsi
Janaxxxx
fibimk
winnie the pooh
Sandra_Anja
Nebo
Kinky
sonjamfk
Emilija
bubamara
Zvezdicka
adi
Mama K
DijanaP
delfin76
zence
elena-d
Candy
josifana
marina_m
Nine
Mimi
Sandra
kalinche70
Pipolino
beti.liz
makresanska
Mama Ane
mamaAnita
sunset
41 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28656
Registration date : 2008-10-29

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 8:35

Denovive sum vo golema dilema,sakam da si kupam nov kompjuter no ne sum bas resena kakov.Kakvi se vasite iskustva i od sto ste pozadovolni od staticen kompjuter ili laptop.Jas sum nekako poveke za laptop,ne zafaka prostor,mozes da rabotis kade sakas,ama mi e strav ako se pokvari dali ke moze da go napravat kako sto treba,dodeka staticen i da se rasipe nesto,na nego sekoe delce se menuva,preinstalira,formatira,ako na pr.dete isturi nesto na tastatura taa e 500 den da kupis nova a ako se isturi na laptop ne e bas isto.Uf stvarno neznam sto da pravam,ajde ve molam podelete vasi iskustva i razmisluvanja okolu ova Статичен компјутер или лаптоп? 506937
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 8:39

Ние дома имаме лаптоп и супер е, кај сакаш си седиш, баш ми одговара.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 8:39

Јас лично дома имам статичен трактор и се би дала за еден лаптоп Smile Прво заради тоа што неможам да го преместам навечер додека ќерка ми спие во соба, второ заради тоа што собира еден куп прашина и трошки, посебно тастатурата. Би го оставила него за децата, а за себе сакам лаптоп Smile
Значи мој совет лаптоп Smile
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 8:40

Sunset od moja gledna strana jas pre sum da i staticen i laptop t.e. ako veke imas staticen ne razmisluvaj pak za isto nego odma zemisi laptop.
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 8:42

Sunset ako si so dete,a si , bi ti preporacala staticen kompjuter od tie pricini sto gi navede a i ako zastare moze da se nadogradi ,a so lap-topot ne mozes totalno nisto kakov e takov e .Ne znam jas taka razmisluvam.A ubavo e da gi imas i dvete varijanti
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 8:47

sum rabotela i na staticen i na laptop definitivno sum za staticen kompjuter
nekako mi e pokomotno so staticen
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 10:06

Имаме и статичен и два лап топа и искрено секој си има своја функција.Скенерот и принтерот се закачени на статичниот што е многу попрактично отколку да ги местиш постојано на лап топот
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 10:08

Се зависи за каква намена ти е компјутерот, ако ти е само за дома дефинитивно статичен, а ако имаш потреба од компјутер и кога одиш некаде надвор -лап топ.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-08-01

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 10:12

Ние имавме десктоп, па сега лаптоп. Подобро ми е со лаптоп, кај сакам го ставам, си го носиме на одмор, гледаме филмови.
Вратете се на почетокот Go down
Nine
Прваче
Прваче
Nine


Female
Број на мислења : 253
Age : 38
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 28226
Registration date : 2009-01-07

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 10:24

Дефинитивно ЛАПТОП
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 10:27

nie imame i lap top i staticen mene staticniot poveke mi s edopaga
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 10:32

Јас сум за лап топ,и лап топот може да се надогради.
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26980
Registration date : 2009-09-11

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 11:20

Imame i to i to ama po navika na staticniov
Вратете се на почетокот Go down
elena-d
Полуматурант
Полуматурант
elena-d


Female
Број на мислења : 646
Age : 34
Локација : Makedonija
Расположение : opusteno,trudnicko
Поени : 28846
Registration date : 2008-08-20

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 11:50

Sunset jas sum poveke za staticen zatoa sto sekogas moze da go nadogradis za razlika od lap topot bidejki tie se mnogu po komplicirani od staticnite,i baska sto po 2-3 godini baterijata ne im drzi po mnogu.
Вратете се на почетокот Go down
zence
Прваче
Прваче
zence


Female
Број на мислења : 147
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28849
Registration date : 2008-08-24

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 12:36

Jas koristam 8 godini doma staticen i bidejki zenskite porasnaa ni go okupiraa kompjuterot i si kupiv laptop. Vo isto vreme mi se rasipa staticniot i definitivno ke kupam nov staticen. Od laptopot sum zadovolna , samo imam problemi so wirelessot ne go faka signalot i bi trebalo brzinata na internetot da e pogolema na staticen.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 14:07

moja preporaka STATICEN
so laptopot treba da se spremis od start deka za 1-2 godini treba da menuvas baterija koja cini nekade okolu 1500-2000 den. (zavisi od brendot), posle rezacot ako na primer otkaze ke treba exteren da stavas koj cini 2500-3000 den(cenive kako reper gi kazuvam) i taka mnogu drugi raboti
mislam deka laptopot e malku poskapa igracka za nasive standardi , no sekoj si znae spored dzebot
na primer za 35000 den kolku sto cini eden podobar notebook , mozes da sostavis SUPER kofiguracija za staticen
tolku mozam da kazam , sepak tvoj izbor
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 14:26

statice
Вратете се на почетокот Go down
Mama K
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 416
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : Пресреќна=)=)
Поени : 27924
Registration date : 2009-03-14

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 14:28

И двете ги имаме и користиме подолго време...задоволни сме во принцип,фала богу до сега сме немале потреба да смениме нешто,освен можеби некоја ситница,и ако имало потреба за тоа,немам гајле пошто мм се занимава со тоа продажба и сервис и кога би го прашала него он дефинитивно е за статичен,ама зависи тебе за што ти треба поточно...ако ти е за надвор за работа,имаш добри лаптопи нашиот е асус и одличен е еве веќе 4 год го користам(да не го подречам)...а статичниот подолго време го користиме е кај него е подобро што можеш да го надградуваш а лаптопот мислам не(не сум сигурна)баш ќе го прашам мм кога ќе се врати од работа и ќе ти пишам за сигурно... Статичен компјутер или лаптоп? 592735 Статичен компјутер или лаптоп? Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27231
Registration date : 2009-08-31

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 14:41

Nie koristime staticen no bi sakala i lap top za da si legnam vo krevet i na raat da se vklucam na forumov inaku grbot veke me zabole od sedenje. hihi
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 14:59

Laptop.. definitivno...
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 15:03

Јас имам и едно и друго, статичниот го користи мм, а јас лап топот.Предтходно, некое време пред да се роди ќерка ми, дома не бевме комплетно наместени, и имавме два статични, ама кога почнавме да се редиме по дома, сфатвме дека за нашиот простор, едноставно е невозможно двата да бидат во иста просторија. Така да тоа беше првенствена причина. Инаку навистина е поскапо лап топ да земеш во однос на статичен, ама лап топот ти нуди други бенефити, можеш да го носиш со себе кај сакаш. И нема врска дека интернетот е поспор на лап топ, таман работа..ако ти е добро подесен рутерот, нема да имаш никакви проблеми со нетот. Инаку знаеш, со компјутериве, каква ти е среќата..ние дома не можеме без компјутер, ја во тој меѓу период кога го продадовме статичниот мој и биравме каков лап топ да земеме, полудев..таков е и мм..ама па он кутриот до сега на два пати му се има десено да му рокне целото напајање на компјутерот и да му изгори и хард диск, и матични плочи и све..така да никој не грантира како ќе си поминеш поевтино.
Е да уште ова..ние на одмор исто го носиме лап топот, така да и таму имам нет во секое време, и контакт со блискитеСтатичен компјутер или лаптоп? Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 15:38

Bi go dopolnila mojot post uste so nesto...
Laptop - netbook ! od onie malite. Jas imam Apple MacBook a mm ima Asus EeePC fenomenalno se mali i EeePc-to mozes u dzep da go stavis Smile

Nekoj pogore napisa deka ako ti rikne DVD/CD drajvot mora da stavas eksteren - totalna greska... i integriranite delovi se zamenlivi i dosta poevtini. A sto se odnesuva do baterijata - taa treba da se trenira i da se odrzuva. Mojot MacBook e 4 godini star i baterijata e ok! Samo baterijata treba da se polni i prazni na redovna baza.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 15:46

Статичен за на работа, лаптоп дома. Не сакам работата да ја носам дома Wink
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 15:53

imame i staticen i laptop. poveke go sakam staticniot, dodeka mm laptopot, super e barem nema kavga Статичен компјутер или лаптоп? 69779 .
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty20.10.09 15:57

Mm i profesionalno i doma se zanimava so kompjuteri i postojano menjame lap topi i staticni. Negovo mislenje e deka staticniot pc ne moze nikad da go zameni lap top. Jas momentalno imam lap top, on staticen i si mislam i mene da mi napravi eden staticen da go prodademe lap topov.
Zvezdicka, ovde se preskapi delovite za kompjuter, ne se bas taka eftinki, i sto rece delfin76 mislam, za parite od lap top se pravi zver staticen kompjuter.
Osven prenoslivosta, ne gledam druga prednost na lap topot a dolgo vreme gi rabotam i ednoto i drugoto.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Статичен компјутер или лаптоп? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Статичен компјутер или лаптоп?   Статичен компјутер или лаптоп? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Статичен компјутер или лаптоп?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Сè за дома-
Отиди до: