Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дивеч!

Go down 
2 posters
АвторПорака
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30144
Registration date : 2008-07-29

Дивеч! Empty
ПишувањеПредмет: Дивеч!   Дивеч! Empty04.10.09 17:22

бидејќи мм е ловџија,побајаѓи забеган по ловот hahahaha и имаше плодно лето утепа четири диви свињи кои ме убедува дека се штетен дивеч и дека прави добро на селаните во селата каде што одат на лов!Бев ,,принудена,, да научам како се спрема,само не можеа да ме принудат да јадам!вчера имав гости и морам да се пофалам дека дивечов испадна одличен,!Така ќе пишам рецепта за сите оние ,,напатени,, мамички од форумов кои секоја трета вечер или викенд се сами додека нивните мажи ,,ловат,, flower
месото од дивата свиња се става 24 саати во маринада пред да се пече,маринадата се прави од прилика од виснки оцет и вода,30 чешниња лук,лорбер 5-6 листа и бибер во зрно!се врти неколку пати во текот на тие 24 саати и кога ќе одстои пред печење се мие убаво и се фрла целата маринада!Потоа во тавата кај што ќе се пече се пропржува од двете страни претходно премачкано со сенф од двете страни,малку се пржи колку да фати боја!потоа се става во тавата и се става морков,лук,чаша бело вино,вегета,бибер зејтин,печурки цели и малку вода се полева на крај!се пече во затворена тава па едно три саати,на крај пола саат се пече без капак!Ете вчера се наканив и да пробам ама беше фантастично по вкус меко без мрснотија ептен вкусно!Сите што имате дивеч во фрижидер пробајте го овој рецепт ептен е добар! Дивеч! 592735
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30144
Registration date : 2008-07-29

Дивеч! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дивеч!   Дивеч! Empty04.10.09 17:45

еве и фотографија од горенаведениот рецепт! flower
Дивеч! Picture215
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27221
Registration date : 2009-08-31

Дивеч! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дивеч!   Дивеч! Empty04.10.09 18:33

И мојот маж е ловџија(еве денес не го пропушти првиот ловен ден),па кога ќе донесе некое диво сигурно ке го пробам рецептот.............
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30144
Registration date : 2008-07-29

Дивеч! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дивеч!   Дивеч! Empty04.10.09 18:37

adi напиша:
И мојот маж е ловџија(еве денес не го пропушти првиот ловен ден),па кога ќе донесе некое диво сигурно ке го пробам рецептот.............
леле ади остај,и мојов исто дојде од работа утепан и набрзина се спреми и правец планина!јас веќе се навикнав иако од време на време вриштаммм hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27221
Registration date : 2009-08-31

Дивеч! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дивеч!   Дивеч! Empty04.10.09 18:57

Јас не да вриштам..........кога ќе дојде тој лов ја мразам секоја недела сто доаѓа.Некогаш тоа ми можност некаде да збришам цел ден ама некогаш ми е многу досадно и еве и сега спие :hmm утре е на работа цел ден,абе човек неможе да го види а камоли нешто друго............ hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дивеч! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дивеч!   Дивеч! Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дивеч!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: