Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Втор брак

Go down 
+11
fibimk
Vesnicka
Bliznaci
ZeleniCka
Vesna Blazevska
vecki
lela
sonjamfk
nata
nnatasa
Laura
15 posters
АвторПорака
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-25

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 0:22

Пред некој ден одам на честитање кај една пријателка, летото не правеја некоја голема свадба но направија само веселба во кругот на семејството. Сега е трудна, очекува дете со мажот и и во текот на разговорот ми открива дека е опседната со неговата прва жена. Не рече така, ама целиот муабет таму одеше. Дури и ме замоли да ја најдам по име и презиме на интернет (демек јас киснам онлајн како драгстор а таа не е по интернетот) па да најдам слики да ја видела. Џабе беше да ја убедувам дека не треба ама ич да се замара со бившата на мажот и дека треба да се посвети на детенцето што ќе им дојде.
На крај испадна дека првата жена не му давала развод на идниот татко всушност тие не се ни земени законски. Ми падна жал за пријателката.
Што мислите дали е во ред таа толку да мисли на првата жена и дали воопшто да се нафатам да барам нешто за неа? Не се чувствувам во ред ако тоа го направам, а од друга стр. не сакам да ја одбијам пријателката.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 9:25

ne e vo red da se zapletkas vo toj krug. sto i da izleze od toa, tebe ke te najdat kriva...
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-25

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 9:33

nnatasa напиша:
ne e vo red da se zapletkas vo toj krug. sto i da izleze od toa, tebe ke te najdat kriva...

i jas taka mislam, rabotite i onaka se dovolno komplicirani
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 9:53

Не е ништо ни табу ни чудно ни срамота некој да се разведе и повторно да си оформи ново семејство сме го констатирале ова и порано, нели ако неоди бракот помеѓу дотичните партнери најдобро е да се разведат за доброто и на децата и на нив се разбира треба да се проба предходно се за да се спаси бракот ама ако не иде не иде според мене е најдобро да се стави крај.Тоа во исто време не значи дека тука застанува животот секој од нив има право среќата да си ја проба уште еднаш. Лесно е ова да се каже ама многу е тешко да се доживее со себе носи многу трауми за сите членови од семејството.
Да си втора жена или втор сопруг на некого прво треба да си спремен на тоа затоа што во исто време тоа носи и многу жртви, сепак нетреба да се избрише со гумичка предходниот брак на еден од тие што е разведен, постоел еден заеднички предходен живот кој со себе носи многу и обрски, а ако има тука и деца е тоа е цела филозофија како сите да се прилагодат да живеат и со минатото и со сегашноста треба навистина многу трпение желба и љубов од оној што е втор за да сето тоа функционира како што треба. А вторава жена во оваа ситуација ја разбирам дека сака да види со кого бил во брак нејзиниот сегашен сопруг, а тоа дали се венчани званично или не за мене и не е толку битно ако они се слагаат и се среќни, само не ми е јасно како може да не ја знае сигурно на овој незваничен брак предхоно постоела некоја врска па толку не можела да открие која му е сопруга на сегашниот нејзин сопруг.
Лаура ако можеш да и помогнеш тоа е да ја ислушаш во некој моменти зошто и на неа не и е лесно сега претпоставувам, ама не се мешај многу околу потрагата на жената твојата пријателка сама ќе си открие која е таа во тоа сум убедена
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 10:14

nnatasa напиша:
ne e vo red da se zapletkas vo toj krug. sto i da izleze od toa, tebe ke te najdat kriva...


mojot sovet e ist. sigurno ima pricina sto e opsednata so bisata, ne sredeni raboti i tn. zatoa na strana.mirna glava e naj dobro.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 10:23

Nemora da znaci deka ima pricina za da misli na negovata prvata zena.Mozebi tvojata drugarka e takva,mozebi sega hormonite i imaat udreno vo glava pasamo na nea misla.Jas ne mozam da svatam stoima da e opsednata so nea,nejziniot partner da sakal dabide so nea nemal da se razvedi od nea i ke bil so nea a ne so segasnata so koja i ceka dete.A za toa deka ne mu dava razvod ima sud i sudot kegi razvedi,ako ne sega spored zakonot ima odredeno vreme ako ne ziveat zaedno sudot sam gi razveduva.Ako i e pricina toa sto ne dava taa razvod toa taa mora da go znaela pred i da se zemat,verat.E sega ako toj ja izlazal toa e druga prikazna.
Kako i da e ti nemoj da se mesas,zatoa sto ti ke bides kriva,ma i kolku nisto da ne si rekla ili napravila.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 10:47

Jas ne mozam da svatam stoima da e opsednata so nea,nejziniot partner
da sakal dabide so nea nemal da se razvedi od nea i ke bil so nea a ne
so segasnata so koja i ceka dete.

istoto i jas go pomisliv. zatoa i pisav da ne se mesa. ona mislma drugarkata ,naj dobro si znae sto e , samo sto ne i kazuva na laura koja e pricinata , a bara pomos od nea. ako ja upletkuva treba da se znae celata situacija, pa posle laura da si proceni sto da pravi.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 10:51

jas ne bi se mesala .ako tolku saka da doznae koja e neka ja [pobara sama ili neka zamoli nekoj blizok brat ,sestra .oti utre ti ke bides kriva kolku i da ti e drugarka ke nasednes ke ispadne deka sakas brak da rasturis
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 11:10

Na temava mozam da zboram i kako profesionalec i od licno iskustvo. Jas sum vo vtor brak, a soprugot isto, pozadi sebe ima eden brak/razvod. Mene ni vo eden moment ne me zagolica da znam koja e i kakva e negovata EX, veruvam deka si ima svoi vrednosti kako licnost. Dovolen mi bese podatokot deka ja ostavil i zosto, kako - znam, samiot mi kazal, ne sum prasuvala i toa bese posledno na tema EX... Mene mi e jasno deka taa zena ke bide indirektno prisutna vo nasite zivoti zatoa sto imat 2 deca zaedno, na volja na vistinata, tie deca zaedno mora da gi odgleduvaat i vospituvaat, a jas sum, sakala ili ne, faktor vo nivniot zivot (na decinjata). No da ne dolzam okolu ova, sakam za drugarkata da kazam.
Devojkata e nesigurna i uplsena (sepak, bremena, a mazot i oficijalno vo brak so druga koja ne dava razvod - ne znam kako e ova mozno denes, sudot sam gi razveduva tie brakovi koga edniot bara razvod i ceka dete so drug/a, znaci po itna postapka se razveduvaat tie brakovi), mozebi ne mu veruva dovolno na soprugot, mozebi saka da si dokaze deka vredi povekje od bivsata, deka e podobra, posilna, pojaka itn. Imi milion pricini poradi koi drugarkava e "opsednata".
Цитат :
да најдам слики да ја видела
...da proceni dali e poubava....Znaci stanuva zbor za "merenje civo e pogolemo....ego". Jas ne bi ja ubeduvala deka ne e ok da se opsednuva so EX, samo bi razgovarala koj e nejzinta potreba da ja zapoznae? Znaci do nekade ja razbiram, sepak taa bivsa, na papir e segasna...i mm stana pomiren koga jas oficijalno se razvedov, ne e seedno. Mozes i da "procackas po internet", i da kazes deka nisto ne si nasla - i volkot sit i ovci na broj. Utesi ja, kazi i deka da bilo se OK vo toj brak, nemalo da dojde do ravod.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 12:20

Мислам дека Весна најубаво ти кажа. Кажи и дека си побарала но не си нашла ништо - нема да се осеќа предадено од пријателката, како да не си сакала да и помогнеш, но воедно ти ќе ја заштитиш од самата себе.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Bliznaci
Почетник
Почетник
Bliznaci


Female
Број на мислења : 47
Age : 54
Локација : Skopje
Расположение : sekogas vedro
Поени : 26996
Registration date : 2009-08-17

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 13:44

A ne razbiram,zosto samiot partner ne i kaze koja e zenata. Toa ne e nesto sto se krie, pa zaedno ziveat i dete ke imaat. Denes sudot avtomatski te razveduva posle 1 godina odvoeno ziveenje i drugata strana i da ne dava razvod sudot ke go resi toa. Najdobro da si go prasa partnerot sa se sto ja interesira.
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29132
Registration date : 2008-08-08

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 22:44

Jas ne gledam nisto loso ako laura moze da najde slika od zenata.Pa koe mesanje e toa,ako i pokaze slika?Jas razbrav deka samo slika bara da ja vidi.
A od druga strana, pa ne mi e jasno zasto ne mu pobara slika na segasniot soprug-neli sopruznicite megu sebe se otvoreni,sepak taa prva zena bila del od negoviot dotogasen zivot.
Sepak Laura ako mozes da najdes slika moj sovet bi bilo da i ja pokazes, so toa nema apsolutno nisto loso da napravis.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 23:19

I jas celosno se slozuvam so postot od Vesna....taa cisto saka da se rasprasa koja e bivsata i ne znam tuka sto ima loso...Sekoja zena koja na mazot mu e vtora saka da znae po nesto za prvata....sepak taa e prva pa ja zanima kako izgledala,dali e poubava od nea i slicno (egoto cini cuda),pa kako se odnesuvala,sto bilo greskata i sto se slucilo megu dvajcata poradi sto prekinale.....Od edna strana ke dobie odgovor na nekoi raboti sto saka da gi znae a od druga strana ke znae sto mu smetalo na mazot vo prviot brak i normalno da ne gi pravi sega pak vtorata! flower
Eve i mene konkretno me zanimase kako izgledase segasnata devojka od mojot bivsi......navidum Ok bese na prv pogled,ama koga ja vidov odblisku voopsto ne mi se svide.E sega konkurencija mi e i avtomatski ja gledam so poinakvi oci...to i jas go znam.....ali cim e so nea mu odgovara i kraj....nema so jas da se zamaram.Ne mozam da recam deka mi e seedno,ama i mozam.Tipot mi se odmili nekako i ne mozam veke da sum so nego.Iskreno mi e zal za segasnata devojka sto e so nego......tipot e idiot,samo sto taa ne go znae..ne go poznava i ne go videla vo vistinsko svetlo.....stvarno mi e zal sto naletala na necovek!Se nadevam ke go zapoznae pred da napravi nekoj sleden cekor!Inaku i toj e razveden i razbrav sto sve ne i zboruval na ovaa segasnava za pricinite za razvod,ja okrivuval zena mu......a tipot nemase zena koja ne ja legna......kurvar so tapija!Znaci ne e fer sto ja laze segasnava devojka koga toj e toj so si go rasturi brakot.....ali vistinata izleguva na videlina sekogas! flower
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 23:29

Мене ми е чудно како другарка ти до сега не се информирала за бившата на нм Втор брак 121539 Сигурно што се вика не се од вчера заедно,па дечко да ми е ќе ме интересира и ќе се распрашам за бившите а не па маж.Мислам да небидам погрешно сватена, не зборувам за некоја опсесија да мораш се да знаеш што и како било туку чисто информативно Smile И мој совет ти е да не се мешаш.
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-25

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 23:50

Vesna Blazevska напиша:
.....mozebi ne mu veruva dovolno na soprugot, mozebi saka da si dokaze deka vredi povekje od bivsata, deka e podobra, posilna, pojaka itn. Imi milion pricini poradi koi drugarkava e "opsednata".
Цитат :
да најдам слики да ја видела
...da proceni dali e poubava....Znaci stanuva zbor za "merenje civo e pogolemo....ego". Jas ne bi ja ubeduvala deka ne e ok da se opsednuva so EX, samo bi razgovarala koj e nejzinta potreba da ja zapoznae? Znaci do nekade ja razbiram, sepak taa bivsa, na papir e segasna...i mm stana pomiren koga jas oficijalno se razvedov, ne e seedno. Mozes i da "procackas po internet", i da kazes deka nisto ne si nasla - i volkot sit i ovci na broj. Utesi ja, kazi i deka da bilo se OK vo toj brak, nemalo da dojde do ravod.

Fala Vesna i jas taka nekako mislev, deka nisto ne sum nasla. Zosto ako najdam i kazam toa i toa pisuva, ima profil tamu i tamu, se mislam deka nema za zastaneme na toa tuku ke mi rece dali mozam da stapam vo kontakt za da vidam sto ke mi kaze i uste tolku da se zapletkaat rabotite! Ne mozam da se zamislam da kreiram profil za da stanam "friends" so nekoja nepoznata zena poradi skrieni nameri. Zatoa mislam da i recam da pocne sama da internet da si bara sto ja interesira.
Toa sto ja kopka mislam deka e prvo cista ljubopitnost a osven toa si misli drugata zena deka e poobrazovana ili pouspesna od nejze..Taa go ostavila mazot i i si zaminala so decata.
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-25

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty01.10.09 23:55

fibimk напиша:
I jas celosno se slozuvam so postot od Vesna....taa cisto saka da se rasprasa koja e bivsata i ne znam tuka sto ima loso...Sekoja zena koja na mazot mu e vtora saka da znae po nesto za prvata....sepak taa e prva pa ja zanima kako izgledala,dali e poubava od nea i slicno (egoto cini cuda),pa kako se odnesuvala,sto bilo greskata i sto se slucilo megu dvajcata poradi sto prekinale.....Od edna strana ke dobie odgovor na nekoi raboti sto saka da gi znae a od druga strana ke znae sto mu smetalo na mazot vo prviot brak i normalno da ne gi pravi sega pak vtorata! flower
Eve i mene konkretno me zanimase kako izgledase segasnata devojka od mojot bivsi......

Taka e Fibi, se slozuvam okolu toa so egoto. Mene porano mozhebi me zanimalo kako izgledale bivsite ili segasnite na nekoj bivshi decko. Sega vo momentov bash me zamisli da se preispitam dali za bilo koj od niv bi me interesiralo kako izgleda nekoja nivna partnerka. NE hahahaha Izgleda site veke mi se odmileni.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty02.10.09 0:07

Човечка психологија..не верувам дека некого не би го интересирало со кого неговиот избраник го делел креветот претходно..не средба тет а тет, туку едноставно визуелизација..А од друга страна незнам зошто или она не му ставила до знаење на партнерот, или па тој не дозволил да се дознае која е бившата сопруга..Како и да е тоа се многу суптилни релации, и колку и да има човек добра намера, на крај ни лук јал, ни лук мирисал, може крив да испадне..верувам дека ти е непријатно да и кажеш дека нема да ја бараш особата на интернет, па како што кажа Весна, едноставно кажи дека малку си побарала, не си нашла ништо, а на тој начин дискретно стави и до знаење дека тука твојата потрага завршила.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty02.10.09 0:24

fibimk напиша:
I jas celosno se slozuvam so postot od Vesna....taa cisto saka da se rasprasa koja e bivsata i ne znam tuka sto ima loso...Sekoja zena koja na mazot mu e vtora saka da znae po nesto za prvata....sepak taa e prva pa ja zanima kako izgledala,dali e poubava od nea i slicno (egoto cini cuda),pa kako se odnesuvala,sto bilo greskata i sto se slucilo megu dvajcata poradi sto prekinale.....Od edna strana ke dobie odgovor na nekoi raboti sto saka da gi znae a od druga strana ke znae sto mu smetalo na mazot vo prviot brak i normalno da ne gi pravi sega pak vtorata! flower
Eve i mene konkretno me zanimase kako izgledase segasnata devojka od mojot bivsi......navidum Ok bese na prv pogled,ama koga ja vidov odblisku voopsto ne mi se svide.E sega konkurencija mi e i avtomatski ja gledam so poinakvi oci...to i jas go znam.....ali cim e so nea mu odgovara i kraj....nema so jas da se zamaram.Ne mozam da recam deka mi e seedno,ama i mozam.Tipot mi se odmili nekako i ne mozam veke da sum so nego.Iskreno mi e zal za segasnata devojka sto e so nego......tipot e idiot,samo sto taa ne go znae..ne go poznava i ne go videla vo vistinsko svetlo.....stvarno mi e zal sto naletala na necovek!Se nadevam ke go zapoznae pred da napravi nekoj sleden cekor!Inaku i toj e razveden i razbrav sto sve ne i zboruval na ovaa segasnava za pricinite za razvod,ja okrivuval zena mu......a tipot nemase zena koja ne ja legna......kurvar so tapija!Znaci ne e fer sto ja laze segasnava devojka koga toj e toj so si go rasturi brakot.....ali vistinata izleguva na videlina sekogas! flower

Potpisuvam FiBi....I pet pati ako treba,cista vistina... Втор брак 767433
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27231
Registration date : 2009-08-31

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty02.10.09 0:43

Velat "ako sakas da bides mojata idnina,zaboravi go moeto minata" ,no ,sepak prijatelkata nitu rascistila so minatoto nitu pak ima namera da rascisti,tuku bas sprotivno seusete kopa po minatoto koe treba da go zaboravi i koe voopsto ne treba da vlijae na nejziniot segasen zivot.
Sepak,taa izgleda nesigurna vo mazot i stom saka da ja doznae negovata ex......no jas sepak vo vakvo nesto ne bi se zamesala.A i zosto bi ja interesiralo nesto koe veke e minato i koe zavrsilo.I ako tolku ja interesira za ex soprugata,kako sto pisa Bubamara zosto ne go prasa maz i,pa toj bi trebalo da i odgovori?
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty02.10.09 10:32

Цитат :
Toa sto ja kopka mislam deka e prvo cista ljubopitnost a osven toa si misli drugata zena deka e poobrazovana ili pouspesna od nejze..Taa go ostavila mazot i i si zaminala so decata.
Go ostavila a ne mu dava razvod? E pa tuka lezi zajakot, drugarka ti se osekja inferiorno pokraj bivsata, neka si poraboti malku na nejzinata samodoverba, neka zastane malku cvrsto na noze, ti mozes da i pomognes vo toa, a da lovite "vesterki" na internet ne ide, ke ja poddrzis da gi bara odgovorite kaj mazot, jas mislam deka povazno e zosto taa zena go napustila, a ne kakva e. Sepak, potreben e objektiven podatok, kako sto rece fibi za bivsiot, ja npagal bivsata sopruga iako moe mislenje e deka za eden brak, kako i za eden razvod potrebni se dvajca, vinata ne e samo na edna strana, od moj aspekt i jas si imam vina za propaganjeto na prviot brak, no granicite na mojata tolerancija bea tolku, a fakt e deka jas tivko gi resavam rabotite - kazuvam ednas do 2 pati, tretiot pat baram izlez za sebe.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty02.10.09 11:04

I mojot bivsi te, tatkoto na ivana verojatno fatil nekoja do sega... iskreno, ic ne mi e gajle... nit pa taa ja zalam ili pak imam nesto vo vid na cistvo za seta taa situacija...
Porano ziveev so razveden 5 godini, znaev koja bila prvata zena, kontaktirav i so deteto, ama nekako zenava ja imav kako majkata na deteto... nikogas vo pravec deka mozebi ke mi se zamesa nekade vo vrskata... i taa na pocetokot ne davase razvod, ama i toa zavrsi, ni od mene zbor do nea ni od nea do mene...

mislam deka Arma ima pravo... sepak ima tuka nerascisteno so cuvstvata doverbata... samodoverbata... neznam, barem jas taka mislam.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty02.10.09 11:56

Pa mislam ke se slozite deka e cudno, neli? toj pocnal vrska so druga, bremena e devojkava, a razvodov go nema nikade...ne e ubavo cuvstvoto...ne znam, zetov nekako nezainteresirano deluva za da si gi sredi rabotite, so advokat i molba do sudot deka ceka dete so druga zena, vednas ke se razvede, bivsata nema ni da ja prasaat sho saka, a normalno ke mu odredat alimentacija za decata. Od druga strana, bivsata zaminala, a ne dava razvod? Tuka vekje e vo prasanje luta i gnevna zena, jas ke zaminam ama slobodata ne ti ja davam....lutina i gnev. Ostavena zena moze da pravi vaka, no zena sto ostavila, mora da e premnogu navredena, povredena, omalovazena....aj sea jas kako pocnav cela analiza na slucaj ke napravam...ama cel mi e vo karierava (zdravje samo) da se zanimavam so ovaa problematika....
aj moze ke piese Laura razvrska na slucajov Smile
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-25

Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty03.10.09 0:37

Vesna Blazevska напиша:
Pa mislam ke se slozite deka e cudno, neli? toj pocnal vrska so druga, bremena e devojkava, a razvodov go nema nikade...ne e ubavo cuvstvoto...ne znam, zetov nekako nezainteresirano deluva za da si gi sredi rabotite,

Dobro go kaza ova, jas poprvo nego treba da go proveram a ne zenata. hahahaha Navodno toj samo prefrla vina na bivsata deka mu go upropastila zivotot, a kako sto rece pogore za sekoj problem potrebni se dvajca. Se se plasam deka eden den i na prijatelka mi ke i prefrli nesto. A nejze ne i e lesno, nazad nema, a napred blokirano... Samo ne razbiram sto znaci vo naseto sudstvo "da ne mu dava razvod"? Site vikaat ako saka nekoj da se razvede, ke se razvede koga togas?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Втор брак Empty
ПишувањеПредмет: Re: Втор брак   Втор брак Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Втор брак
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: