Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали и колку ве опседнува минатото?

Go down 
+10
fibimk
majuvce
KATIC
ance
adi
rainbow
Vesna Blazevska
najmila
Laura
marijab.d
14 posters
АвторПорака
marijab.d
Прваче
Прваче
marijab.d


Female
Број на мислења : 159
Age : 37
Локација : bitola
Расположение : OK
Поени : 27473
Registration date : 2009-05-17

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty27.09.09 15:22

Би сакала да Ве запрашам дали Ве опседнува минатото и колку често мислите на него?На пример на нешто што сте пропуштиле ,погрешно што сте направиле,што се срамите и сл.?И како да се ослободиме од него?
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28194
Registration date : 2008-12-25

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty27.09.09 18:08

Site mislime na minatoto, posebno nesovrsenstvoto sto go ima vo nego. Negativnite misli imaat tendencija da se premotuvaat vo glava odnovo i odnovo, samo se navrakame na nesto sto ne ispadnalo kako sto treba ili stravuvame da ne se povtori ili se sporeduvame so drugi koi vo nasite oci se pouspesni, posuperiorni, posredeni ili posrekni.
No ne treba postojano da se gleda vo retrovizorot zosto na kraj ke se sudrime so nesto sto ni naiduva na patot. Minatoto bilo i pominalo. Dobro e da naucime nesto od nego. Ako bilo loso iskustvo, pak e na nekoj nacin dobro, zatoa sto ne naucilo sto e toa sto ne ni se dopaga i sto ne go sakame vo zivotot.

Samo glavata gore i napred! da ziveeme
Вратете се на почетокот Go down
najmila
Прваче
Прваче
najmila


Female
Број на мислења : 428
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28638
Registration date : 2008-10-23

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty27.09.09 18:17

Mnogu ubav post Laura.Mislam deka so ubavite nesta vo zivotot negativnoto minato se nadminuva so tek na vreme.Ako se raboti za prekrasno minato a ne tolku svetla segasnost ke ne demne toj spomen se dodeka ne ne ni donese idninata nesto posvetlo od minatoto.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28345
Registration date : 2009-04-28

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty27.09.09 18:26

Nemam praksa da gloedam nazad, samo ucam od iskustvoto i stanuvam pomudra i podobra kako licnost, opsednatost so minato ne doaga vo predvid,kaj ke mi e krajot togas? Ponekogas znam da si "udram shamar" za razvodot, odnosno brakot so bivsiot, no ednostavno ke si recam - taka sum znaela, taka sum napravila, sega sum popametna i znam poinaku i podobro ...
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Прваче
Прваче
rainbow


Female
Број на мислења : 340
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 27545
Registration date : 2009-05-30

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty27.09.09 18:54

не мислам на минатото не мислам ни на иднината многу често а не ја живеам сегашноста како што сакам.некако со страв правам се и со страв живеам и тоа долго време а нема никаква врска со нешто што се случило во минатото или со нешто што ми се случува сега.значи повеќе ме опседнува нешто друго ни сама што не знам да го дефинирам отколку минатото...
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27181
Registration date : 2009-08-31

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty27.09.09 18:56

Ova mi e edna pozitivna strana sto nikogas ne gledam nazad i nikogas ne sum posakala da se vrati nesto ili nesto pak da proziveam.
Vremeto odi napred i kako sto vo minatoto se slucuvale ubavi raboti ke se slucuvaat i vo idnina.
A ako za nesto se pokajuvam ili zaboravam ili se trudam da ne mislam na toa,kako sto se veli vo edna mudrost "ne misli taka ke zaboravis"
Вратете се на почетокот Go down
ance
Прваче
Прваче
ance


Female
Број на мислења : 132
Age : 34
Локација : domce
Расположение : mamurno
Поени : 26894
Registration date : 2009-09-06

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty27.09.09 19:25

se trudam da ne se vrakjam nazad vo minatoto i da mislam na rabotite sto se slucile koga ke pomislam vednas si gi vrtam mislite vo drug pravec se trudam da ziveam vo segasnosta bez da bidam opsednata so minatoto.toa postoi i ne moze da se smeni edinstveno samite nie mozeme da kontrolirame kolku toa ke zivee vo nas
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28899
Registration date : 2009-02-16

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty27.09.09 19:31

Sekogas se trudam da odam napred. Osven ako sum napravila nekoja greska pa razmisluvam za nea kako da ja popravam ako moze ili da ne ja povtoram. Kako sto tece vremeto stanuvame poiskusni - neli. Ama ne se zamaram cesto so minatoto, Gledam da si ja sredam idninata.....
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Прваче
Прваче
majuvce


Female
Број на мислења : 432
Age : 43
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 29008
Registration date : 2008-07-19

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty27.09.09 21:06

Nema sto da se optovaruvame so ona sto sme go napravile vo minatoto, toa neka sluzi samo kako pouka za nasite segasni i idni cekori.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29049
Registration date : 2009-02-25

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty27.09.09 21:32

Me progonuva sekoj den......nema den da ne pomislam na nekoi raboti sto se slucile.....znam deka treba da se ucime od greskite....da zemime pouka od minatoto,ama sepak ne e lesno da se zaboravat nekoi bolni momenti.......treba mnogu vreme......
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27631
Registration date : 2009-08-23

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty02.10.09 14:35

Sekoj den barem ednas vo denot pomisluvam na minatoto-nevrzano dali e za ubavo ili za loso, vo odredeni momenti voopsto ne se kaam za toa sto sum go napravila i si velam za drug pat ke si znam kako e ispravno, no vsusnost jas sum tip sto za se nesto si stavam na srce dali bila kriva ili ne i mnogu pati bukvalno se opsednuvam so minatoto e zasto nebese vaka,e zasto ne bese taka,i da vi kazam navistina bi sakala da znam kako da se oslobodam od nego.No sepak se se toa nekoi obicni raboti (fala bogu ne sum napravila nekoja golema greska) no sepak opsednata sum i so niv.Se nadevam deka e vistina toa sto lugeto go velat: vremeto lekuva se - pa da se nadevam deka so vreme ke si pomine.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29422
Registration date : 2008-09-16

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty03.10.09 22:33

Пред да се омажам т.е. пред да почнам да минувам квалитетно време со мм ,многу често ме опседнуваше минатото. се прекорував себеси за многу нешта , зошто ова она не сум постигнала , не сум довршила, и се така и така , а сега, сега секој ден ми е од убав поубав и се сеќавам само на убавите нешта и драгите ликови од минатото .
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27720
Registration date : 2009-06-16

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty04.10.09 2:33

Минатото не ме опседнува воопшто, што било било... и поминало, гледам сега да ми биде убаво. Може понекогаш да се сетам на некои убави и пријатни случки и личности и толку...И точно е тоа дека треба време да помине за да заборавиш некои работи.
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27009
Registration date : 2009-10-30

Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty05.11.09 12:28

Voopsto ne sum opsednata so minatoto toa bilo i pominalo netreba da se zamarame so nego treba da gledame napred sto ke bide, da gi zadrzime samo dobrite raboti od minatoto a na greskite da naucime deka netreba taka
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали и колку ве опседнува минатото? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали и колку ве опседнува минатото?   Дали и колку ве опседнува минатото? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали и колку ве опседнува минатото?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Живот :: Психологија-
Отиди до: