Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Девери - како со нив

Go down 
+7
makresanska
bubamara***
Vale74
Kinky
baby24
Mama Ane
kirjana
11 posters
АвторПорака
kirjana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 21
Age : 45
Локација : ovde
Поени : 26935
Registration date : 2009-08-24

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty17.09.09 13:02

Барав но ненејдов нешто слично каде што можев да прашам и слушнам повеќе мислења во врска со ова што ни се случува 
Деверите кои ни беа на свадбата( а тој е и прв братучед на мм) еве до пред скоро 10 месеци се беше во ред одење идење а сега не знаеме што се случува. Започна кога лани ноември купивме нова кола и кога частевме тоа им беше последно идење а и слушање. Оттогаш ни се случија и убави и лоши моменти а од нив ни глас а живееме на 2 км оддалеченост. Што е најлошо и што сама најмногу замерувам е тоа што се породив во јуни а тие и тогаш не дојдоа и не ни се јавија да честитаат.
Вчера бевме излезени со мм и поголемата ќерка и оп еве ги се сретнавме. А тие Ај да ви честитаме за малото! јас Не, овде на пат не примаме честитки и сега после 3 месеци! и не можев да издржам а да не прашам што е со нив проблемот и зошто откако ја купивме колата, цела бременост и по раѓањето нив ги нема? А тие рекоа дека немало ништо, чекале погоден момент да дојдат итн глупости. Сепак јас во себе чувствувам лутина и не знам како понатаму со нив. Сега во октомври ќе правиме крштевка во тесен круг и во план ни беше да не ги каниме но не знам сепак ни се законици. Иако никаков лош збор со никого немаме речено за нив тие постапија многу ниско, ладно и не можам да бидам иста со нив!
Би го ценела секое ваше мислење, Што би направиле да сте на наше место??
Не знаев каде да ја сместам темава, па ако има проблем го молам админ да ја премести!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty17.09.09 13:08

За какви девери станува збор? Браќа на сопругот или она деверче од свадба?
Вратете се на почетокот Go down
kirjana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 21
Age : 45
Локација : ovde
Поени : 26935
Registration date : 2009-08-24

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty17.09.09 13:12

Девери од свадба, а тој е прв братучед на мажот ми. Тогаш пред свадбата ја послушавме свекрва ми и нив ги ставивме за девери, а и тој е оженет и имаат две деца
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29153
Registration date : 2008-07-29

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty17.09.09 13:17

Jas iskreno za krstevkata na Lea ne go pokaniv deverot od svadba ,si bevme nie sobrani najbliskite so kumot i starosvatot i tolku ,a i mnogu sto gi poznavam istoto go pravat.Neznam dali znaete sega veke ni na svadba nema dever jas kaj so bev kuma ,mladite nemaa dever nitu pak na nevestata bratot koga pravese svadba nemase dever,mene toa mi se dopaga izlisna rabota poveke trosoci samo a nikakva uloga nema deverot.Jas bi ti preporacala najbliskite kani si gi i maka da ne ti bide Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty17.09.09 13:23

Ic da ne se sekiras. I mm e edinec, dever ni bese negov prv bratuced. Go vidov na svadbata i od togas pominaa 9 ipol godini, nitu se javil nitu dosol. Nie na pocetokot odevme tamu, kaj tetka mu, ama ne biva samo ja da ti doagjam treba neli i ti da mi dojdes:). I prestanavme. Aleksej ke polni dve godini, ni tetka mu ni braticed mu se javile da cestitaat nitu pa izrazile zelba da go vidat.
Da sum na tvoe mesto ne gi kanam na krstevka i nema da se nerviram.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty17.09.09 13:30

Мене девер ми беше и сеуште ми е Smile на мм брат му. Ги потпишувам постовите претходно ич да не се замараш, како они со тебе, така ти со нив Smile
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty17.09.09 13:56

А зошто да ги каниш на крштевка кога тие не ти се јавиле ни да ти честитаат, а камоли да дојдат да го видат бебето.
Такви луге-не фала...
Вратете се на почетокот Go down
kirjana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 21
Age : 45
Локација : ovde
Поени : 26935
Registration date : 2009-08-24

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty17.09.09 14:07

И јас така размислувам зашто како што напишав погоре најмногу ме лути што не се јавија за бебето а не сега да ги задолжуваме и за крштевка.А овде кај нас за свадба се става кум и девер, а некои многу многу ретко ставаат и старосват
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty17.09.09 14:11

Cekaj da razjasnime...zboruvas za deveri ili starosvatovo? Posto vo Bitola dever e = na starosvat...Kako i da e, moze imale pricina zosto ne doagaat...moze se navredilie ili ednostavno vi zaviduvaat. Toa moze da go procenite vie zatoa sto znaete kakov karakter na luge se. Jas licno ne bi gi pokanila i voopsto ne bi razmisluvala, na krstevka bi pokanila luge koi mi se bliski i koi mu se raduvaat na moeto dete, a ne nekoj koj ne ni dosol da go vidi bebto
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty17.09.09 14:12

Prvo kako sto kaza baby24 mene stvarno voopsto ne mi e jasno zosto imame dever na svadba???????????????????????????????
Aj porano bilo odi nevestata "baci raka" toj i ja nosi torbata ama sega nema nikakva uloga.Na mene isto na svadba mi bese dever na mm prv bratuced mada jas nego si go obozavam i mi bese mereak sto e bas do mene toj e momce od 16 godini i iskreno jas mislam deka poveke go izmaltretiravme na svadba, pustiot kaj odam jas tamu i on duri zal mi bese.Ama i na nego mu bese merak znam.I sakav da kazam deka seuste ubavo si ziveeme so niv i premnogu si go sakam i koga i da go vidam mu vikam eve mi go deverceto.
Вратете се на почетокот Go down
maci
Прваче
Прваче
maci


Female
Број на мислења : 359
Age : 37
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 28426
Registration date : 2008-12-26

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty18.09.09 9:28

jas super se slagam so mojot dever kako drugari da sme zosto sme vrsnici
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty20.09.09 0:13

За мојот девер- брат на мм имам само пофани зборови .
Уреден , педантен, искрен , а за услужлив да не зборам .
Кога и да има слободно време го поминува со детенцево што ми е од голема помош , и се тоа од срце .Сите го сакаме !
Вратете се на почетокот Go down
Macence
Прваче
Прваче
Macence


Female
Број на мислења : 105
Age : 37
Локација : Macedonia
Поени : 29443
Registration date : 2008-04-24

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty20.09.09 0:25

Да сум јас на твое место не би ги поканила на крштевката, нема потреба да објаснувам зашто, тие кажале се со своите постапки!Мислам дека во вашиот случај се створила љубомора кај вашите девери и затоа постапуваат така, нема што друго да е, ама оставете ги и не се замарајте со нив, тоа што они го прават си е нивни грев и сето тоа нека им служи на чест.Да си поминете најубаво на крштевката и немојте да се замарате за вакви глупости, едноставно ставете ги на- Игнор-..Поздравче и уживајте Smile
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27059
Registration date : 2009-10-30

Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty06.11.09 12:31

Imav dvajca deveri brat mu na mm ima dvajca sinovi bliznaci nemozes eden da zemes a drug da ostavis na svadbata dvajcata bea mnogu si gi sakam i niv i dever mi super se slozuvame a i jatrva mi da ne si ja zaboravam i taa e super .
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Девери - како со нив Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девери - како со нив   Девери - како со нив Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Девери - како со нив
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: