Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Соја во исхраната

Go down 
+5
VASILICA
obicna
bubamara***
Zvezdicka
fibimk
9 posters
АвторПорака
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29014
Registration date : 2009-02-25

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty16.09.09 19:35

Ne znaev temava dali ovde da ja stavam vo smisla na zdrava iskrana kaj vozdrasni ili pak vo kujna ama ako treba neka bide prefrlena.....
Imeno zaradi hormonalinte promeni koi gi imam poslednive dve godini i zaradi sto imam oskuden ciklus resiv da pocnam poveke da konzumiram soja vo ishranata barem 2-3 pati nedelno.Baram malku an internet nesto okolu ovaa problematika i nekade pisuvase ubavi raboti vo smisla na toa deka povolno vlijae na organizmot,go namaluva holesterolot,vlijae na hormonite i slicno.Sojata bila vestacki proizveduvana i vo sebe sodrzi fitoestrogeni i tokmu zaradi toa se preporacuva za zeni vo menopauza i kaj onie kade estrogenot e ponizok,kako sto e slucaj so mene.Sojata deluvala obratno propercionalno...ako fali hornon estrogen go nadoknaduval i obratno ako e visok go reducira.... e sega kolku e vistina ne znam.....Na eden forum procitav deka na edna zena ginekologot i preporacal na gladno da pie edna casa soino mleko zaradi reguliranje na hormonite......
Od druga stana pak procitav deka ako imas naklon kon srce vili mozocen udar da en se konzumira,pa deka go zgoelmuva rizikot od rak na dojka ai slicno.....
Dali nesto ste informirani okolu sojata i nejzinata korisnost......dali vredi da probam za da mi s enormaliziraat hormonive????
Cekam vase mislenje i iskustvo.... Соја во исхраната Icon_flower Соја во исхраната Icon_flower Соја во исхраната Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty16.09.09 20:00

fibimk ne znam za hormonite ama kaj mene doma veke so godini se gotvi samo so soino maslo za jadenje, se macka samo soin margarin. Mlekoto go zamenivme so soino i se jade tofu ili soini snicli dosta cesto.

Mm imase problemi so holesterolot pa gi resivme na ovoj nacin. Jas imam problemi so laktozata pa i toa go resivme so sojata.
Jas mislam deka vredi da se proba ne moze da odmogne. Samo vnimavaj kade kupuvas i od koi proizvoditeli.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27557
Registration date : 2009-05-26

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty16.09.09 21:43

Jas imam citano deka sojata vlijae na neplodnosta kaj zenite i deka akos e planira bremenost ne se preporacuva soja. Jas sekoe sabajle pijam soja mleko i imam griza na sovest, pa pravam pauza po eden mesec pa pak.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30599
Registration date : 2008-07-19

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty17.09.09 3:12

Nie pocnavme u mart da jademe samo soya, isto kako Zvezdicka imame soya "mleko", jogurt isto, puding, file, pleskavici, virsli i t.n.. Ima golem izbor na soya. Mislev ke bide tesko bez svinsko no sea letovo ko napravivme skara nikako ne mi odese svinskoto, mislev mi nedostigalo. Epten lesno se naviknav i sea ne mi teknuva na svinsko. Nekad slanina taka koristime a inace soya.. Mm go fati malce panika za stomakot Соја во исхраната 127667 a i za svinskiot grip, taka zapocnavme so soya. Sto go spomnuvas za hormoni i jas sum procitala no nemam pomisleno mnogu dali i kako e. Ubavo mi e i go jadam. Smile Neznam kaj napisav na forumot u koja tema no zenite u Azija se oni sto imat najmalce rak od sekade kaj zenite na svet, tamu najvejke se jadelo soya... Taka da ne e loso da se proba, em vkusno em zdravo. Smile
Вратете се на почетокот Go down
VASILICA
Почетник
Почетник
VASILICA


Female
Број на мислења : 40
Age : 52
Локација : SKOPJE
Расположение : solidno
Поени : 27066
Registration date : 2009-07-16

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty17.09.09 9:26

Јас едно време употребував доста соја но кога прочитав дека содржи ГМО не ја употрбувам со години,но сум слушнала дека на деца не треба да се дава(тоа било исто како да се дава контрацептивни средства) ова е мислење од еден доктор од Америка,што го најдов на интернет,па сега за секој случај не ја употребувам.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty17.09.09 10:30

bubamara*** напиша:
Jas imam citano deka sojata vlijae na neplodnosta kaj zenite i deka akos e planira bremenost ne se preporacuva soja. Jas sekoe sabajle pijam soja mleko i imam griza na sovest, pa pravam pauza po eden mesec pa pak.

Bubamara*** ova se odnesuva na plodnosta kaj mazite poveke. No ni toa ne e dokazano.
Sto se donesuva do plodnosta kaj zenite, od tebe prv pat slusam za takov efekt na sojata.
Majka mi zema soja i vo kapsuli kako pomos vo menopauzata i isto kako i jas ja koristi vo ishranata. Navistina mnogu i pomogna da gi ublazi simptomite. Isto nekade pisuvav za ova.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty17.09.09 10:32

VASILICA напиша:
Јас едно време употребував доста соја но кога прочитав дека содржи ГМО не ја употрбувам со години,но сум слушнала дека на деца не треба да се дава(тоа било исто како да се дава контрацептивни средства) ова е мислење од еден доктор од Америка,што го најдов на интернет,па сега за секој случај не ја употребувам.

vasilica ne e bas sekoja soja genetski modificirana. Ovde kade sto jas ziveam e zabraneto so zakon da se plasira GMO soja. Inaku deka postoi toa e fakt zatoa i napisav pogore deka treba da se vnimava kade se kupuva i od koj proizvoitel.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29014
Registration date : 2009-02-25

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty19.09.09 13:30

Sojata ima fitoestrogeni i pomaga kaj onie kaj koi ovaj hormon nedostiga kako i kaj zeni vo menopauza.Za genetsko modificiranje i jas imam citano i plus deka ne se preporacuva kaj zeni koi se izlekle od rak na dojka.......
Ali mislam deka ako se jade 2-3 pati nedelno nisto ne kosta......sepak e zdrava.E sega za ova so vika Zvezdicka mozda i toa e bitno.Jas ne znam kako moze da se proveri dali e GM ili ne e,ama ovde vo Mk ima samo od Vitalija i uste od eden proizvoditel.Kazi mi ti od koj proizvoditel kupuvas(mozda i ovde ima) i dali nesto pisuva deka nema nisto genetski modifikacii?
Bas sakam da probam da ja vnesuvam pocesto vo ishranata.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27557
Registration date : 2009-05-26

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty19.09.09 14:09

Zvezdicka напиша:
bubamara*** напиша:
Jas imam citano deka sojata vlijae na neplodnosta kaj zenite i deka akos e planira bremenost ne se preporacuva soja. Jas sekoe sabajle pijam soja mleko i imam griza na sovest, pa pravam pauza po eden mesec pa pak.

Bubamara*** ova se odnesuva na plodnosta kaj mazite poveke. No ni toa ne e dokazano.
Sto se donesuva do plodnosta kaj zenite, od tebe prv pat slusam za takov efekt na sojata.
Majka mi zema soja i vo kapsuli kako pomos vo menopauzata i isto kako i jas ja koristi vo ishranata. Navistina mnogu i pomogna da gi ublazi simptomite. Isto nekade pisuvav za ova.

Ne znam zvezdicka jas od doktori imam slusnato...dali e tocno ne znam, ama i da ne e koga nekoj ke ti spomene posle toa tie e sube...a za mazite znam deka e taka i zatoa za niv e preporaclivo orizovo mleko
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 26920
Registration date : 2009-09-12

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty19.10.09 17:56

Соиното млеко го пробав кога постев и ич не ми беше вкусно. Највеќе користам соја трошки и шницли .Добри ми се и вкусни
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty19.10.09 18:21

откако слушнав дека предизвикува стерилитет, не ја внесувам во куќа акамо ли на децата да им ја давам НЕМА ШАНСА
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty19.10.09 22:00

A od kade taa informacija kiki.-riki???
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30599
Registration date : 2008-07-19

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty20.10.09 13:43

Hmmm, i ja prv pat slusam za ova... Ja bas sosema drugse imam citano.
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty20.10.09 19:01

одамна не ја употребувам и стварно не се сеќавам од каде ми е информацијата а ев можеби василца можеби се сеќава каде прочитала
VASILICA напиша:
Јас едно време употребував доста соја но кога прочитав дека содржи ГМО не ја употрбувам со години,но сум слушнала дека на деца не треба да се дава(тоа било исто како да се дава контрацептивни средства) ова е мислење од еден доктор од Америка,што го најдов на интернет,па сега за секој случај не ја употребувам.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty20.10.09 19:59

Taa zboruva za genetski modificirana soja a ne za sojata kako stetna.
A inace intgernetot e kako list hartia svasta trpi i za se mozes da najdes za i protiv.
Sojata se koristi so vekovi i dosega ne postojat dokazani studii koi bi ja podkrepile tezata deka sojata predizvikuva neplodnost.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29014
Registration date : 2009-02-25

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty22.10.09 23:08

Jas pocnav uste od minatiot mesec da ja konzumiram sojata.Poveke sum po mlekoto...sekoj den go pijam ama ona so vkus na vanila.iskreno ciklusot mi bese podobar...ne znam dali e od sojata ili taka trebalo....no resiv da prodolzam.
Sojata e zdrava......cela istocna kultura ja koristi i ne znam odkade vakvi podatoci.Jas ne mu se plasam....no ako nekoj se somneva podobro neka ne ja koristi.Za sterilitet prv pat slusam......imam citano deka ja podobruva reproduktivnata mok na zenata,a ne deka ja namaluva......zosto sojata sodrzi fitoestrogeni....Mazite ne treba da ja koristat mnogu...toa go znam.....tokmu radi estrogenite,ama za zenata ne vazi...Bas nas ni treba estrogen...
Jas sum gledala zeni od Istokot....site se maldoliki...peglani vo liceto....nema brcki....Posledno letovo vidov zena od Tajvan koja imase 49 godini...ako veruvate zenata licese na 35-36....cudo.....Ama nivnata kujna ja znaeme...riba,soja,oriz,morska hrana./....eeeee da ne se cudime posle....

Tuku jas pisav za drugo na temava ama zabegnav malku.....Me zanima dali nekoja od vas znae nekoj recept so soja?So troski ,snicli ili topcinja.Jas si napraviv ednas pohovani snicli,i ednas guvec so topcinja,ama ne mi izleze dobar.....Aj ve molam ako nekoja znae kako vkusno da go pripremam neka mi pise...Mozda nekoj zacina d a stavam?
Pozz
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty22.10.09 23:14

кога употребував соја ги ставав истите зачини како за месо, само сојата (топчинја, трошки ги ставав во врела вода да омекнат), за поховани шницли тајната е убаво да ги исцедиш од водата (јас ги притискав со сета сила помеќу две даски за сечење), а мм го обожаваше гулашот од топчињата (се подготвува исто како гулаш со месо)
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30599
Registration date : 2008-07-19

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty23.10.09 2:38

Fibi i jas isto si koristam istite zacini za soya kako sto si koristev za meso. Upotrebuvaj sto ti e ubavo. Za recepti si pram isti sto si pram i prethodno, primer bolognese ama od soya...
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty23.10.09 8:42

Jas soya sniclite gi varam vo buljon prvo, pileski ili govedski koga kako ke mi se prisaka Smile posle gi cedam (ne bas taka seriozno kako kiki-riki Smile ) i gi pohuvam kako obicni snicli... gi obozavam Smile

Inaku omilen pojadok mi e Müsli so suvo ovsje i soino mlekce Smile
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28791
Registration date : 2008-08-22

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty23.10.09 8:56

Jas ja uptrebuvam sojata vo ishranata,koga pocnav da go konsumiram soinoto mleko vo pocetok mi bese mnogu cudno,kako da pijam rastopen margarin,dodeka se naviknav na vkusot.Sega redovno go konsumiram,a isto si stavam i vo kafe po polovina lazice.
Eve i dve recepcinja za Fibi sto gi podgotvuvam,a se brzi i vkusni.

Koftina od soini troski

Soinite troski se stavaat vo vrela voda da omeknat,i potoa se cedat dobro,sitno se drobi edna glavica kromid,1 jajce,3-4lazici brasno.sol,biber i zacin po vkus.
Seto toa se mesa ubavo,so namrseni race se formiraat koftinja i se przat na vrelo maslo.

Eve i nesto sto go prigotvuvam slicno kako selsko meso,samo so soini topcinja.Isto soinite topcinja se stavaat vo vrela voda da omeknat,i potoa da se iscedat dobro,jas gi stegam so raka dodeka da se iscedi seta voda.Se renda morkov,edna glavica kromid,pecurki i se proprzuva,zacini si dodavas po vkus.Moze da se jade i taka ,a moze i da mu prigotvis nekoj sos i da go polees odozgora.

Dobar apetit!
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29014
Registration date : 2009-02-25

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty25.10.09 18:30

Bas Vi fala na site......ke probam obavezno.Posebno coftinjata.Sakam da probam i sarmi ili musaka so soini troski i praz....Primetiv i na paketcinjata deka ima nekoi recepti.
Inaku mlekoto sekoj den go pijam....so vkus na vanila kupuvam.Za vecerva si pravam pohovani soini snicli.So nekoja salata ke pominam. da ziveeme
Вратете се на почетокот Go down
sminkerica
Почетник
Почетник
sminkerica


Female
Број на мислења : 32
Age : 43
Локација : Demir Kapija
Расположение : super
Поени : 26555
Registration date : 2009-10-20

Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty25.10.09 19:13

И ние дома цесто ја користиме сојата особено трошките Ги ставаме во секое јадење со мелено месо како дополнување Особено ми се убави посните сарми со праз и соини трошки
А на Благовец името на мм затоа сто е посно имаме шницли кои ги припремаме на следниот начин
Ги вариме сницлите со многу зачини (сите сто ги имаме во моментот) потоа добро ги цадиме и ги премацкуваме со сенф а потоа ги валкаме во сусам и ги прзиме
Исто така правиме и ќофтиња од соја и спанаќ (или блитва)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Соја во исхраната Empty
ПишувањеПредмет: Re: Соја во исхраната   Соја во исхраната Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Соја во исхраната
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: