Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?

Go down 
+20
anastasova
Pipolino
ZeleniCka
vecki
biljanag
Mama Ane
Kat
Dragana
IGI
Nataly
mirecv
Anika
Vale74
makresanska
adi
baby24
Emilija
delfin76
sonjamfk
jasmina,mina
24 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 13:56

оваа тема ја отворив бидејќи подолго време размислувам да пишам ама не најдов во која под тема,па ако има слична нека ја префрлат модераторите.Децава мои ја сакаат многу,но на не апишува дека само две чаши дневно за деца под 10 години.Иксрено знам дека е вештачка работа дека не е иста како природните сокови кои како ќе ги исцедам така ќе скиснат,не ги ни помирисуваат,ама децава ја сакаат.Зборот ми беше на два три пати Војдан ми имаше симптоми на настинка и забележав дека многу му го подобри имунитетот со две шишенца дневно растворена,многуу имаше подобрување буквално без било каков препарат фервекс,пиковит или антибиотик.сто посто сум сигурна дека од цедевитата му е подобар имунитетот,третиот пат се потврди мојата претпоставка,му прекина да му тече носот после два дена консумирање Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 14:03

jasmina, zar ima ferveks za deca?koga barav, mene vo apteka mi kazaa deka ima ,ama za posle 6 godini. za cedevitata sega prvpat citam deka e dobra, obicno mm ja zima i ja pie so vnucite , tie se postari ama na marko ne sum mu dala,inaku ja saka, duri i gi karam koga pijat da ne gi vidi, za da ne mu dadam i na nego , strav od tie hemikalii. bas ke probam, cim vikas deka za nastinkata e dobar.samo te molam kazi mi tocno koja ja koristis.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 14:03

epa bas ubavo jasmina ako e taka
moevo dete ne saka da ja pie , mu bila bljak , da puknes od maka be
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 14:04

Ја обожаваат. И ја пијат. Се собира се на се по 1 чаша на ден. Е и јас ја имав истата дилема кога Јана беше мала. Во консултација со педијатарот ми рече дека биле вршени испитувања и дека покрај бојата и аромата ги содржи сите витамини што се наведени и дека успешно се апсорбираат во организмот. И ни даде зелено светло за пиење ама секако во ограничена количина.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29153
Registration date : 2008-07-29

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 14:12

Jas pak odsekogas sum mislela deka cedevitata e kako onie step sokcinjata deka nema nikakvi vitamini tuka aj reklama za podobra prodazba ,a inaku ja pijam mi se dopaga ama mnogu retko nemam navika da kupuvam taka ako mi padne vo oci pa aj da zemam,ama stom vikas deka e dobro ke pocnam sega za mene licno da ja koristam i onaka veke treba nekakvi vitamini da pijam,Lea e mala za ova seuste mislam ponataka zdravje Smile
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27231
Registration date : 2009-08-31

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 14:17

Koga bevma mali so sestra mi majka mi obavezno ni kupuvase cedevita i onie vitamini vo mali shareni zrnca koi jas i setra mi skrisum gi jadevme,koj znaese togas deka toa se vitamini i ne treba da preteruvame.
Taka da togas ja obozavav ama sega nekako retko kupuvam,a eve dobro i sto dobiv potesetuvanje pa denes ke kupam.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 14:22

на нас исто Еми ни даде зелено светло педијатарот само во умерени количини,инаку не е воопшто како степлајтот и баш пишува на неа што се содржи од витамини и еве од лично искуство пишав дека ни помага повеќе од било кој витамински сируп,инаку соње ја пијат моиве деца најмногу од лимон жолтата,а за Фервексот има за деца над 6 години точно и Елеонора не сакаше ни да ја лизне напивката
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 14:25

fala jasmince,prva prilika ja zimam i ke probam. doma imam od pomarandza, pa ke smenime malku na limon.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 14:26

sonjamfk напиша:
jasmina, zar ima ferveks za deca?koga barav, mene vo apteka mi kazaa deka ima ,ama za posle 6 godini. za cedevitata sega prvpat citam deka e dobra, obicno mm ja zima i ja pie so vnucite , tie se postari ama na marko ne sum mu dala,inaku ja saka, duri i gi karam koga pijat da ne gi vidi, za da ne mu dadam i na nego , strav od tie hemikalii. bas ke probam, cim vikas deka za nastinkata e dobar.samo te molam kazi mi tocno koja ja koristis.

Sonja nema vrska ferveks so cedevita jasmina zboruva bas za cedevita ne spomna nikakov ferveks a ona kazuvase deka im pomaga dosta vo nastinka bidejki ima mnogu vitamini.
Inace ubava e znae vo najzeskoto daka dobro da osvezi a da ne se pocustvuvas zeden.I mislam deka ne e stetna za decata bidejki jas se sekavam deka sme ja piele kako mali.
Polosi se obicnine sokovi kruska,praska,portokal,ili multi a ovie ne.Moe razmisluvanje
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 14:28

многу освежува соње од лимон пробај ќе видиш,Војдан пие едно шишенце дневно а кога настинува и по две му давам и ја сака,можеш да му даваш на Марко пробај ,јас викам подобро цедевита отколку она соковине тетрапак полни шеќер
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 14:31

makresanska напиша:
sonjamfk напиша:
jasmina, zar ima ferveks za deca?koga barav, mene vo apteka mi kazaa deka ima ,ama za posle 6 godini. za cedevitata sega prvpat citam deka e dobra, obicno mm ja zima i ja pie so vnucite , tie se postari ama na marko ne sum mu dala,inaku ja saka, duri i gi karam koga pijat da ne gi vidi, za da ne mu dadam i na nego , strav od tie hemikalii. bas ke probam, cim vikas deka za nastinkata e dobar.samo te molam kazi mi tocno koja ja koristis.

Sonja nema vrska ferveks so cedevita jasmina zboruva bas za cedevita ne spomna nikakov ferveks a ona kazuvase deka im pomaga dosta vo nastinka bidejki ima mnogu vitamini.
Inace ubava e znae vo najzeskoto daka dobro da osvezi a da ne se pocustvuvas zeden.I mislam deka ne e stetna za decata bidejki jas se sekavam deka sme ja piele kako mali.
Polosi se obicnine sokovi kruska,praska,portokal,ili multi a ovie ne.Moe razmisluvanje

znam deka nema vrska. jasmina kaza za sporedba deka cedevitata dosta pomaga vo sporedba so ferveksot, pikovitot i dr. a mene licno me interesirase dali voopsto postoi ferveks za mali deca.


jasmina,mina напиша:
многу освежува соње од лимон пробај ќе видиш,Војдан пие едно шишенце дневно а кога настинува и по две му давам и ја сака,можеш да му даваш на Марко пробај ,јас викам подобро цедевита отколку она соковине тетрапак полни шеќер

podobro vo sekoj slucaj. teptrapak izbegavam da mu davam. podobro ke mu iscedam pomarandza ili limon i ke mu stavam med, odkolku tie rastvoreni koncentrati.....
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 16:11

Обавезно имаме дома цедевита, портокал лимон не е важно, битно да ја има. Ја пиеме сите, јас, мм, а децата посебно, ја обожаваат. Некогаш се случува да се напијат само една чаша во текот на денот, некогаш 2-3.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 16:18

Јас на Ева сеуште не сум и дала да се напие цедевита. Не бев сигурна од која возраст се дава а дека користиме дома Ревита со матична млеч не сум имала ниту потреба.
Инаку моево дете не сака никакви сокови да пие, навикната е само на вода и на Ревита. Сигурна сум дека ќе ја пие и цедевитата зошто ист вкус имаат со Ревитата.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 16:19

Јас на моите претежно во сезоните на грип и настинки обавезно им давам по 1 чаша дневно цедевита,а и јас и мм ја пиеме мноогу,преку целата година.
Не прават проблем за пиењето,им се допаѓа вкусот, Јасминче потполно си во право дека има гоолем ефект кај настинките,и јас тоа го имам забележано,дури кога се настнати им давам и по 2-3 чашки дневно и можам да кажам дека за ден два се како нови само со цедевитата
Вратете се на почетокот Go down
Nataly
Прваче
Прваче
Nataly


Female
Број на мислења : 125
Age : 45
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 27901
Registration date : 2009-03-05

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 18:38

Anika напиша:
Јас на Ева сеуште не сум и дала да се напие цедевита. Не бев сигурна од која возраст се дава а дека користиме дома Ревита со матична млеч не сум имала ниту потреба.
Инаку моево дете не сака никакви сокови да пие, навикната е само на вода и на Ревита. Сигурна сум дека ќе ја пие и цедевитата зошто ист вкус имаат со Ревитата.

A od koga pocna da i davas Revita? JAs piev vo bremenost i mnogu sum zadovolna, pa sega kupiv edno pakuvanje, mu dadov nekolku pati na Mihail, ama ne redovno...ne znam da ne e mal????? Inace, kolku vreme ti ja uportebuvas i dali si zadovolna?
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 18:59

Наташа Аврамовиќ напиша:
Anika напиша:
Јас на Ева сеуште не сум и дала да се напие цедевита. Не бев сигурна од која возраст се дава а дека користиме дома Ревита со матична млеч не сум имала ниту потреба.
Инаку моево дете не сака никакви сокови да пие, навикната е само на вода и на Ревита. Сигурна сум дека ќе ја пие и цедевитата зошто ист вкус имаат со Ревитата.

A od koga pocna da i davas Revita? JAs piev vo bremenost i mnogu sum zadovolna, pa sega kupiv edno pakuvanje, mu dadov nekolku pati na Mihail, ama ne redovno...ne znam da ne e mal????? Inace, kolku vreme ti ja uportebuvas i dali si zadovolna?

Па више долго време како и ја давам. Пие по едно паковање обично за 1 месец. Некогаш по 1 некогаш по 2 пати на ден. Задоволна сум многу и можеш слободно на Михаил да почнеш да му даваш, не мислам дека е мал.
Вратете се на почетокот Go down
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27707
Registration date : 2009-04-09

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 19:50

И ние пиеме дома цедевита,се разбира без претерување.Само по мое мислење да ви кажам да не се зезнете,последно купивме црвен портокал и е буквално бљак.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 20:02

Cedevita uste mu nemam dadeno na nikola,do sega samo revita piese.Stom ima tolku vitamini i go podobruva imunitetot na decata sekako deka ke zememe.
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty15.09.09 23:49

Син ми уште од мал сака де пие сокови а ја сака и цедевитата сега има 8 год и му давам цедевита кога се работи за сок не пребира само сок да е
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty16.09.09 8:09

Ние дома редовно конзумираме цедевита, Марија ја обожава, а на Борјан му била солена Smile
Ама не сум знаела дека има ограничување во количината дневно.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty16.09.09 9:45

и ние пиеме на пролет и есен претежно
еве сега имам ама ми зел пола кило мм а наградната игра е на килска кеса
и до две чаши дневно!
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty16.09.09 10:05

cedevita obavezno imam doma i toa isklucivo samo portokal
sekogas zimam od 1kg ama ja krijam i od dve casi poveke ne im davam zasto ako gi ostavam otide eden kg za dva dena
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty16.09.09 13:24

Jas pijam mnogu cedevita i arno sto me potsetivte tuka, pa denes si kupiv Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty16.09.09 13:47

jas pak nemozam da ja pijam cedevitata ama zatoa e filip tuka maf e za cedevita i za site sokovi voopsto

mene nekogas mi padjaat vitaminite hihi i togas go pustam mm vo tinex po cedevita od limon ama isklucivo ja srkam so lazice e togas mi e mmmmmmmmm
Вратете се на почетокот Go down
anastasova
Прваче
Прваче
anastasova


Female
Број на мислења : 136
Age : 40
Локација : veles
Поени : 27614
Registration date : 2009-04-22

Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty16.09.09 13:58

За Цедевита немам зборови,превкусна а еве како што читам од вас и корисна.Ама ја еднаш ја оплескав,не земав цедевита туку цевитана,дека поевтина де :hmm .Одма ја фрлив,мене не ми беше убава а не пак дете да ти ја пие,нема шанси.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?   Цедевита - ја сакаат ли вашите деца? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Цедевита - ја сакаат ли вашите деца?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: