Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Навреда

Go down 
+20
adi
kiki-riki
DijanaP
Sun_shine
Laura
radost
KATIC
bubamara***
Kinky
nnatasa
Mama Ane
Kat
Rocka
Big Sister
Vesna Blazevska
ance
ZeleniCka
eliii
EckaGj
ana84
24 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
ance
Прваче
Прваче
ance


Female
Број на мислења : 132
Age : 34
Локација : domce
Расположение : mamurno
Поени : 26944
Registration date : 2009-09-06

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty14.09.09 20:40

da tocno e toa sto go kaza laura nikogas nema da se smeni a i da proba toa ke bide kratko i toa ti go kazuvam od iskustvo mojot bivsi decko nemase nikakva kulutura i sekogas grubo se odnesuvase prema mene i pokraj seta bolka po nego od druga strana milo mi e sto ne sum poveke so nego i koga mi teknuva se nerviram
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty14.09.09 21:21

I jas se slozuvam so vas zenski..... ama 84 mora da znae deka ne vredi zivotot da go pominuva so takov covek.... pravi golema zrtva za sebe a se razbira i ponatamu za nejzinite deca, koi treba da ziveat so postojano navreduvanje
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-25

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty14.09.09 22:04

KATIC nie znaeme, ama dodeka ne vidovme so svoi oci, nisto ne mozese da ne uveri, neli? Smile

Nekogas dzabe ni zborat drugi, dodeka ne se uverime sami, nisto ne prevzemame.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty15.09.09 9:35

Jas bi rekla znaeme, no ne sakame da vidime...vistinata ponekogas boli, zatoa nekoi se so glavata vo oblaci i ke recat :vo nervoza go kaza...
otorete oci.
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 2:19

eh i jas imam vakov problem....moze za vas ne e navreda no za mene e..
''kjuti'' znaci ne ako go prekinuvam vo zborenje i sl..tuku koga davam svoe mislenje i ako ne zakjutam sledi ''koa ke kazam kjuti kje kjutis'' demek jas sum zenata i zenata treba da kjuti koa mazot taka ke kaze..epa jas ne se pomiruvam so toa..
drugo zenata za mazot treba da prai SE ako go saka..a mazot za zenata ne zosto ona e zena
ako gresam sto se lutam za ova popravete me
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-25

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 11:51

Sun_shine ne gresis sto se lutis, tuku gresis sto si uste so nego. Takov tabiet kakov sto go opisuvas, veruvaj deka nikogas nema da go smenis. Ima mazi koi mnogu podobro gi tretiraat zenite. Se nadevam deka eden den ke imas takov pokraj sebe.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 12:35

Цитат :
'kjuti'' znaci ne ako go prekinuvam vo zborenje i sl..tuku koga davam svoe mislenje i ako ne zakjutam sledi ''koa ke kazam kjuti kje kjutis''
ne,ova ne e za mene navreda, ova e omalovazuvanje na cela licnost.
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 12:49

Sun mislam deka se vo pravo i vesna i laura, tabietot nemozes da go smenis, a mozes da si najdes nekoj ke ke te ceni i postuva, koj ke ceni i ke svati deka ti si so nego zosto ti sakas da bides so nego a ne deka imas potreba od nego.Kako i da e ti najdobro si ja znaes sostojbata, i eden sovet - ne navlagaj vo nesto podlaboko, po ozbilno ako ne si sigurna vo toa.
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 13:40

tokmu zaradi toj tabiet me odvlece od nego..jas stavam kraj toj pak veli ne go sakam...go sakam ama ne e samo toa kjuti problem(ne e za vo ovaa tema) a druga navreda ne sum doziveala uste od nego
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 14:13

a dali si probala ti nego ova istoto da mu go kazas, i da go prasas a dali on tebe na takov nacin ti pokazuva deka te saka, pa posle da zbori dali ti nego go sakas? dali ste pravele muabet?
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 16:05

обде сите давате значај само на вербални навреди, за мене најголема навреда е ако заборави да ми честита роденден, годишница и сл. за да некој ве навреди некогаш е довоно и ништо да не каже
Вратете се на почетокот Go down
ance
Прваче
Прваче
ance


Female
Број на мислења : 132
Age : 34
Локација : domce
Расположение : mamurno
Поени : 26944
Registration date : 2009-09-06

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 16:32

bas taka za da se pocuvstvuvame navredeni ne mora nekoj da ni kaze nesto i nisto da ne kaze moze da ne navredi se soglasuvam so ova
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27231
Registration date : 2009-08-31

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 16:36

Pa mm vo sustina ne e bezobrazen da me navrduva ili nesto slicno,a ne go navreduvam nitu jas od pricina sto- kako ti prema nego, taka i toj prema tebe.No mi se ima sluceno nekoja negova nepromislena rabota tolku da me navredi kako na primer-otidovme vo market i kupivme se sto trebase i jas se vrativ da zemam voda,a mm si planiral da kupi voda od prodavnicata vo maalom i mi vika vrati ja,mi stana nezgodno i m u vikam epa dobro ke ja zememe ovaa kakva vrska ima i me natera da ja vratam.Tolku me iznervira sto mislev curam od usite.Mu bev luta i ne mu zborev,ama ke mi rece "aj pogledni me da vidam, uste kolku nema da mi zboris"a mene mi se razvlekuva ustata vo edna nasmevka i mi pominuva lutinata.
No sepak vo sustina sekoja navreda kako i da e kazana sepak e navreda
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27681
Registration date : 2009-08-23

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 20:23

i jas samo sto se iznervirav, sedime so decko mi i mi vika dosadno mi e i ja mu vikam e dobro de kako moze da mi reces deka ti e dosadno pa neli si sega so mene, a toj mi vika aj kjuti ziti se uste poise me nerviras, se naljutivme i dvajcata ja si iskociv so jatrva mi vo dvor da pieme kafe a on si sedna na komjuter.Posle 20min si vlegov u soba i mu rekov deka treba da si idam, stana si gi zema kljucevite od kola i mi prai muabet u kola najnormalno,izlaga od kola da me isprati do vlez i mene ne mi se zatvori dobro vratata od kolata(ne ja lupnav dovolno) i mu vikam daj kljucot zosto vise ja zakljuciv pred da ja zatvoram.A on mi vika kako ne be ja so tebe 10godini ke gubam za vakvi raboti aj prijatno i si otide.I aj sea kako da ne se ljutis.
Inaku za gornite postovi, vo pravo ste deka ne trewba odma da se donesuva i da se izbrzuva so zaklucoci,zatoa i ja prasav sun dali razgovarala so deckoi okolu toa sto i preci.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 21:09

Vesna Blazevska напиша:
Navredi i navredi vo afekt za mene ne pravat razlika. Jas kako profesionalec mozam da kazam deka navreduva ili verbalno e agresiven onoj koj bil premnogu povreduvan vo minatoto (od roditeli, prijateli, profesori, partneri...opsto znaci), sepak, toa e opravdanie za nekoj sto odi na psihoterapija, a ne za nekoj koj zivee so mene.

јас имам навредено некој луѓе и тоа многу, и вистина е дека во тоа може да лежи причината ама не гледам како може да биде тоа причината и што ми е крив некој друг

едноставно сама сватив и престанав да користам навреди

од друга страна некој луѓе како да имаат право да ме навредуваат до драга волја а некои не смеат ни збор
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 23:00

Mm ne me vrega vo sustina,no mozam da kazam deka mu se slucilo nekolku pati da tresne nekoja glupost pred nekoi asi prijateli,sto me vadi od koza.I toa za da se napravi pameten ke tresne nekoja glupost strasno.Jas na blag nacin ke mu vratev,ama koga ke si otidea gostite ke se ispokaravme dobro,pa ne mozev zivcite da si gi smiram dva dena.Sega nekako mu dojde pamet,ama ke vidime do koga
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty12.10.09 23:54

DijanaP напиша:
a dali si probala ti nego ova istoto da mu go kazas, i da go prasas a dali on tebe na takov nacin ti pokazuva deka te saka, pa posle da zbori dali ti nego go sakas? dali ste pravele muabet?
ma kolku ida zboris dzabe e ke kaze nema vise ama resiv da ne se zamaram pa so bide bide
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty13.10.09 1:20

[quote="Sun_shine"]eh i jas imam vakov problem....moze za vas ne e navreda no za mene e..
''kjuti'' znaci ne ako go prekinuvam vo zborenje i sl..tuku koga davam svoe mislenje i ako ne zakjutam sledi ''koa ke kazam kjuti kje kjutis'' demek jas sum zenata i zenata treba da kjuti koa mazot taka ke kaze.. Ako oва е уште сега а што ќе биде во бракот дали можеш да замислиш(мислам дека си девојка ако грешам извини)?
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty13.10.09 9:33

Misticia напиша:
Vesna Blazevska напиша:
Navredi i navredi vo afekt za mene ne pravat razlika. Jas kako profesionalec mozam da kazam deka navreduva ili verbalno e agresiven onoj koj bil premnogu povreduvan vo minatoto (od roditeli, prijateli, profesori, partneri...opsto znaci), sepak, toa e opravdanie za nekoj sto odi na psihoterapija, a ne za nekoj koj zivee so mene.

јас имам навредено некој луѓе и тоа многу, и вистина е дека во тоа може да лежи причината ама не гледам како може да биде тоа причината и што ми е крив некој друг
Toa se dlaboki i podsvesni mehanizmi koi za da gi vidis kako i zosto funkicioniraat na toj nacin, treba dolgo da rabotis na sebe, onoj koj e navreduvan i povreduvan, moze da izgradi edna struktura na licnost koja postojano e vo ofanziva, se brani, a ustvari se bori so duhovi od minatoto, proektira...ova e mnogu podlaboka psihologija, ne bi odela pontamu, a da mozevme site na svetov da sfatime zosto sme vakvi kakvi sto sme, nemase da ima ni ubistva ni nasilstvo, ni navredi. Sepak e podsvesen mehanizam koj ako dojde na svesno nivo moze da se kontrolira
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty13.10.09 10:54

Но сепак не мора да значи дека ако е некој поагресивен, односно побрзоплет, дека имал проблеми во минатото. Познавам примери кои се едноставни во карактерот, нестрпливи и брзи на јазик а после им е криво.

Мм ќе речам дека не ме вреѓа, но еднаш на почетокот му се случи кога бевме во друштво излезени и беше поднапиен и јас нешто се расприкажав ама као не бев во право и сеа тој ми објаснува ама јас инает водев и на крај ми се сврте и ми вика: једи говна! И му кажав дека не сакам уште еднаш тоа да се случи, му се налутив и не му зборев цела вечер. Од тогаш ништо слично не направил нити рекол.

Сепак сметам дека различни луѓе различни реагираат во лутина, нервоза и слично и дека не треба да претеруваме одма со одлуки.

А за мене не е навреда ако некој не ми честита роденден или годишнина.. Можеби би ми било криво ако мм заборави, но за други не ми е баш.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
jasmina i ace
Полуматурант
Полуматурант
jasmina i ace


Female
Број на мислења : 558
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 28603
Registration date : 2008-10-17

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty13.10.09 11:09

Site nie barem ednas vo zivotot se imame staveno vo pozicija da navredime ili da bidime navredeni....No i sto e vsusnost navreda....nedovolno pocituvanje na edniot partner ili karakter( licna kultura)....Kako i da e , koga se raboti za namerno i kontinuirano navreduvanje samite treba da svatime deka nie ne sme krivi za toa ..odnosno taa licnost ima problem so samata sebesi, i neznae da ne ceni...mozi da se pomogne da se resi problemot ako dozvoluva...no ako e vo prasanje karakter i toa izgraden...ooooooo...begaj od nego Навреда - Page 2 69779 Навреда - Page 2 69779 ....vaka mislam jas....i ako moram da priznaam ne dozvoluvam navreda kakva i da e..vrakam vednas ,dali se rabotelo za mala ili golema navreda...taa sepak e navreda..pa makar i mala da e ..pecka vo dusata ,grebi vo stomakot...se osekas omalovazena..a toa boli Навреда - Page 2 412106
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty13.10.09 12:21

Цитат :
Но сепак не мора да значи дека ако е некој поагресивен, односно побрзоплет, дека имал проблеми во минатото. Познавам примери кои се едноставни во карактерот, нестрпливи и брзи на јазик а после им е криво.
Ne se raboti tuka za problemi, toa se obicni slucki, nastani, relacii so lugeto i tn malce e pokomplicirano.... lugeto ne se ragaat nestrplivi i brzi na jazik, takvi se pravat so tek na zivotot. Ako se vekje problemi...seriski ubijci iskacaat od toa Smile)). Kako i da e, site vo eden moment vregjame i sme bile navredeni...
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty13.10.09 17:26

[quote="Kat"]
Sun_shine напиша:
eh i jas imam vakov problem....moze za vas ne e navreda no za mene e..
''kjuti'' znaci ne ako go prekinuvam vo zborenje i sl..tuku koga davam svoe mislenje i ako ne zakjutam sledi ''koa ke kazam kjuti kje kjutis'' demek jas sum zenata i zenata treba da kjuti koa mazot taka ke kaze.. Ako oва е уште сега а што ќе биде во бракот дали можеш да замислиш(мислам дека си девојка ако грешам извини)?

vo pravo si....ama jas rekov za da bide so mene kjuti da go zaboravi i dokolku uste ednas go kaze....ke ja prekinam vrskata posledno vreme i da se skarame se kontrolira i ne go kazuva pa sea ke vidime
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty13.10.09 18:39

Soprugot me ima navredeno samo ednas dodeka bevme vo vrska.Se karavme se raspravavme i toj mi vika-gusko edna nisto ne razbiras! Ajjjj mi pukna filmot!Ne go navrediv jas so pogrdni zborovi tuku mu rekov deka jas takvi raboti ne toleriram i deka ako mu se sluci uste ednas takov ispad gotovo e so nas!
Fala bogu od togas pa navamu pominaa godini i ne me e navredil nikako.Se karame se raspravame ama navredi nema!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Навреда - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Навреда   Навреда - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Навреда
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: