Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Точно одредување недели во бременоста

Go down 
+16
angelce
Emilija
NONE-BT
vecki
Mama Ane
sunset
Mimi Petreska
kara
nnatasa
lela
Snowhite
Natalija
Zvezdicka
pepa
Vesna Blazevska
gvendolin
20 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
gvendolin
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 38
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 26922
Registration date : 2009-08-24

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 10:38

Zdravo
Seuste ne sum bila na gin megutoa me interesira kako se brojat nedelite od posledna menstruacija ili?
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28365
Registration date : 2009-04-28

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 10:47

dve nedeli od poslednata menstruacija ti se plodni denovi, no za da gi brois nedelite se dodava 1 nedela na datumot od menzis (mada e potocno 2 nedeli da se dodadat), za da odredis kraen termin, na datata od poslednata menstruacija se odzemaat 3 meseci i se dodavaat 7 dena. Eve kaj mene na pr, posledna menstruacija e 11ti mart - 3 meseci e 11ti dekemvri+7 dena=18ti dekemvri.
Вратете се на почетокот Go down
gvendolin
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 38
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 26922
Registration date : 2009-08-24

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 10:50

fala ti Arma mene me interesira dokolku sum sega bremena a posledna mens mi bila na 4 avgust koja nedela ke bidam sega
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28689
Registration date : 2009-01-02

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 10:54

4 avgust ti e prv den od bremenosta, taka se smeta
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 11:13

gvendolin na internet imas mnogu kalkulatori za odreduvanje Smile

Ako zememe deka prv den od poslednata menstruacija bil 4ti Avgust togas izleguva vaka:
Today is Monday September 7th 2009.

You conceived on Tuesday August 18th 2009
and your due date is Tuesday May 11th 2010.

20 days have passed since the conception,
and you are 246 days before your due date.

You are 4 weeks into your pregnancy,
and you have 36 weeks to go.

Vsusnost ako kliknes na bilo koj od nasite tikeri ke te prasa da go vnezes datumot na poslednata menstruacija i ke ti se izracuna se Smile

Srekno Gvendolin Smile
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-30

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 11:26

A dali 30 nedeli i nekoj den e 31 nedela ili 30 nedela. Po ovie kalendari na internet nekade sum 30 nedela nekade 31 nedela. Ne deka toa e tolku vazno ama me interesira kako se presmetuva.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28365
Registration date : 2009-04-28

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 11:27

gvendolin напиша:
fala ti Arma mene me interesira dokolku sum sega bremena a posledna mens mi bila na 4 avgust koja nedela ke bidam sega
ako ti e redovna menstruacijata i ako ciklusot ti trae 28 dena, si zabremenila na 19 ti avgust i si bremena 4 nedeli i 5 dena, znaci momentalno vo 5 ta nedela si. Ako ne ti e redovna i ako podolgo ti trae ciklusot ke bidat poinakvi cifri. Eve ovde ima kalkulator od americka asocijacija za bremenost http://www.americanpregnancy.org/duringpregnancy/pregcalc.html
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28365
Registration date : 2009-04-28

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 11:29

Natalija напиша:
A dali 30 nedeli i nekoj den e 31 nedela ili 30 nedela. Po ovie kalendari na internet nekade sum 30 nedela nekade 31 nedela. Ne deka toa e tolku vazno ama me interesira kako se presmetuva.
Nekade racunaat nedeli i denovi, pr na linkov pogore sto go staviv, a nekade pr 30 nedeli i 1 den ti kazuva deka si 31 va nedela, a vsusnost ja sitnis 31 vata nedela, ne si polni 31. jas sekoj petok sum nedela plus, ko ke dojde sabota jas sum na pr 25 nedeli i 1 den, a toa e vo 26 ta nedela, no ne potpolna.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 11:34

Natalija напиша:
A dali 30 nedeli i nekoj den e 31 nedela ili 30 nedela. Po ovie kalendari na internet nekade sum 30 nedela nekade 31 nedela. Ne deka toa e tolku vazno ama me interesira kako se presmetuva.

Pa vaka, ako ti sega ikmas 27 godini znaci deka si vlezena vo 28ta godina od tvojot zivot.
Taka e i so nedelite. Se brojat so posledniot den. 30 nedela +1 den e 31 nedela
Вратете се на почетокот Go down
Snowhite
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 10
Age : 43
Локација : Prilep
Поени : 26930
Registration date : 2009-08-16

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 11:34

Никој од тие калкулатори не се 100% точни, затоа што сметаат од првиот ден на последната менструација, а тоа нема логика баш. Еве јас на пример додавам две недели од последната менструација. И знам дека тоа ми е точно, затоа што кога последен пат бев на гинеколог, докторката ми смета дека бев 19 недели и 3 дена, а кога го измери плодот рече дека е пораснат за 18 недели, а тоа беше точно колку што јас сама си пресметувам дека сум бремена. Меѓутоа тие калкулатори мора така да пресметуваат затоа што не можат да знаат кога точно бил плоден ден кај жената,така да пресметуваат приближно, а самата жена би требало да си знае .
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 11:49

Snowhite.. pa normalno deka ne se 100% tocni bidejki site zeni imaat razlicen ciklus. Zatoa i odijme na kontroli za doktorot da moze tocno da ja odredi starosta na bremenosta.
Mojot slucaj e deka sum zabremenila tocno na krajot od ciklusot znaci ne vo presmetanite plodni denovi. Taka sto po poslednata menstruacija sum 13 nedeli i 2 dena a po goleminata na grasaceto sum 12 nedeli i 2 dena Smile
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28365
Registration date : 2009-04-28

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 12:07

Jas sum zabremeneta na 19 ti den od ciklus, taka i si ja podesiv poslednata menstruacija (koja vsusnost bese na 8 mi mart ne na 11 ti), taka da kraen rok mi e 18 ti dekemvri, a ne 15 ti dekemvri..jas bi sakalka da e na 22 ri dekemvri zaedno so mene Smile)
Вратете се на почетокот Go down
gvendolin
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 38
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 26922
Registration date : 2009-08-24

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 12:40

luge fala vi jas tolku sum izgubena ne se nadevav voopsto i zatoa vaka sum nespremna
pozdrav do site
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31517
Registration date : 2008-09-14

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 12:42

Zvezdicka напиша:
Snowhite.. pa normalno deka ne se 100% tocni bidejki site zeni imaat razlicen ciklus. Zatoa i odijme na kontroli za doktorot da moze tocno da ja odredi starosta na bremenosta.
Mojot slucaj e deka sum zabremenila tocno na krajot od ciklusot znaci ne vo presmetanite plodni denovi. Taka sto po poslednata menstruacija sum 13 nedeli i 2 dena a po goleminata na grasaceto sum 12 nedeli i 2 dena Smile

Kako presmeta 13 nedela koga bevme par dena razlika?????Ti si ostanata pred menstruacija,ili jas nesto ne svakam?Jas svati si zatrudnela pa si imala za da bides 13 nedela inace bevme 2-3 dena razlika.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 13:32

Lela... lele nisto veke ne mi e jasno ni mene.. vo majcinata kniska mi pisuva minatata nedela 11w2tage.. kao koregirana starost.
Mi rece doktorot deka sum zacnala na krajot od cklusot, t.e nekolku dena pred da mi dojde menstruacijata (trebase da bide na 10ti Juli ) Togas ne dobiv i 10 dena posle pravev test.
Isto doktorot rece deka ke go zadrzi 20.Mart kako kraen datum za porod ama moze da se desi da se oddolzi nekolku dena zavisi kako ke se razviva bebusko. Ali 20.03.2010 mi stoi vo majcinata kniska.

Bolje ja da prestanam da racunam i da se opustam Smile
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31517
Registration date : 2008-09-14

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 14:24

Epa zatoa ti velam mene mi e 23.03.2010 terminot i sum utre valjda 12 nedela,i zatoa se zbuniv od kade ti najde 13 nedeli.Nema veza samo se neka bide vo red i kako treba za denot ke si izlezat koga tie ke sakaat.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29213
Registration date : 2009-01-14

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 15:56

lela напиша:
Epa zatoa ti velam mene mi e 23.03.2010 terminot i sum utre valjda 12 nedela,i zatoa se zbuniv od kade ti najde 13 nedeli.Nema veza samo se neka bide vo red i kako treba za denot ke si izlezat koga tie ke sakaat.

E vo red Smile pozdravce do lela, off topic, kerka mi ja vikam lalolela Smile "l" ja vrza vo muabet Smile

inace nikoj ne moze so sigurnost da utrvrdi tocno koja nedela, jas uste neznam... ne e so raka staveno Smile))
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 16:04

cekaj cekj... nnataska ti si ni pak trudnicka? ili jas nesto sum pomesala sea?
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29213
Registration date : 2009-01-14

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 17:02

hihi daj boze, ama ne sum!
zborev za trudnokava sto pomina Smile

rano e...
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29816
Registration date : 2008-08-29

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 19:12

Ahaaa.. nnatasa jas veke si pomisliv deka ste bile epten expeditivni Smile
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31517
Registration date : 2008-09-14

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty07.09.09 20:25

nnatasa напиша:
lela напиша:
Epa zatoa ti velam mene mi e 23.03.2010 terminot i sum utre valjda 12 nedela,i zatoa se zbuniv od kade ti najde 13 nedeli.Nema veza samo se neka bide vo red i kako treba za denot ke si izlezat koga tie ke sakaat.

E vo red Smile pozdravce do lela, off topic, kerka mi ja vikam lalolela Smile "l" ja vrza vo muabet Smile

inace nikoj ne moze so sigurnost da utrvrdi tocno koja nedela, jas uste neznam... ne e so raka staveno Smile))

Fala nate na pozdravot,i bas super si ja vikas kerkickata Smile
a za datumive mene mi bese cudno 3 dena razlika a Zvezdicka veli 13 a jas ne sum uste ni vo 12 nedela?
Mene dr.mi rece spored goleminata ostanata sum 3 dena po mens.i terminot mi e 23.03.2010 odnosno nema veza neka bide zdravo,zivo i se kako treba pa koga ke saka togas ke izleze.Smile
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29184
Registration date : 2008-09-01

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty08.09.09 16:58

Arma напиша:

za da odredis kraen termin, na datata od poslednata menstruacija se odzemaat 3 meseci i se dodavaat 7 dena. Eve kaj mene na pr, posledna menstruacija e 11ti mart - 3 meseci e 11ti dekemvri+7 dena=18ti dekemvri.

ова е сосем точно, зашто според овој метод, исто ми пресмета и матичниот лекар и во Систина исто така...
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28365
Registration date : 2009-04-28

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty09.09.09 10:38

Калкулаторите не се никогаш точни, мене за син ми ми беше 6ти мај, се роди на 15 ти мај со провокација - и пак не сакаше надвор, покасно најдов еден калкулатор според кој краен рок ми бил 17 ти мај???? Сега знам точно кога забременив, но сепак мислам дека ке биде после датумот...
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28042
Registration date : 2009-04-14

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty09.09.09 15:03

Toa so datumite mislam deka nikogas tocno nemozes da utvrdis ustvari kolku tocno si bremena. Jas spored posledna menstruacija (10ti mart) sum 26nedeli i 1 den, a bebeto spored goleminata e 24 nedeli i 2 dena. Navodno se zacnalo 2 nedeli pokasno, ili posle plodni denovi, pojma nemam kako mi objasnuvase doktorot. Na pocetokot mi bese cudno, duri i se isplasiv rekov kako moze bebeto da mi e malecko, ama gledam deka ustvari toa e najnormalna rabota, duri kaj poveketo trudnici goleminata na bebceto ne se sovpaga so datumot od poslednata menstruacija. Smile
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28626
Registration date : 2008-10-29

Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty10.09.09 7:48

Imam eden problem a gledam tuka site se so slicno iskustvo pa ve molam da mi pomognete.Bev na lekar pred dve nedeli,gleda bremenost i vika rano e uste ne se gleda ubavo,spored posledna menstruacija(7 juli) 7 nedeli,ajde za dve nedeli ke go vidime pak.Odam vcera,gleda doktorov i vika 14 mm toa e 7 ipol nedeli starost,gledam taka zapisal deka sum 7,5 nedeli bremena,ima srceva akcija,normalna bremenost,da pijam folna i toa e toa,kontrola za 3 nedeli.Spored site kalkulatori sum polni devet nedeli no togas bebeto bi bilo 25 mm a mnogu mi e malo sega.Da vi kazam iskreno od vcera sum mnogu zagrizena nemozev nokeska da spijam,neznam dali e se vo red ili ne,gi gledav od sin mi podatocite za pregledi,posledna mens.na 11.09,na pregled na 10.11 bremenost 8.2 nedeli i bilo dolgo 20 mm.Neznam sto da mislam.Isto taka sakav da prasam bi odela vo Skopje na pregled obavezno vo 12 nedela,kazete mi koga da zakazam posto se zakazuva znam negde tri nedeli odnapred za skrining za anomalii kaj Dimcev bi odela ama kako da zakazam,12 nedela spored posledna menstruacija ili 12 nedela spored mojot lekar.Ne mi e prva bremenost ama mi trebaat soveti kako da mi e prvpat Точно одредување недели во бременоста Icon_scratch
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Точно одредување недели во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Точно одредување недели во бременоста   Точно одредување недели во бременоста Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Точно одредување недели во бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: