Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Вашите соништа за време на бременоста

Go down 
+8
Sanja ss
marijat
nadalina
lejdi
Vesna Blazevska
Biljana
delfin76
adi
12 posters
АвторПорака
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27176
Registration date : 2009-08-31

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty03.09.09 14:37

Citav nekade deka za vreme na bremenosta sonistata na trudnicata ne se isti kako prethodno.
Mnogu sonuvam i mnogu cesto vo sonistata maz mi e lut na mene,vo nekoi sonista se soocuvam so nego se pomiruvame i togas custvuvam tolku emocii kako koga sum budna,a nekogas go gledam vo sonot kako doaga nakaj mene,lut,ignorirajki me i togas se budam-sekako neraspolozena.hahahaha
Dali sonistata imaat nekoi znacenja vo bremenosta ili sepak son si e son??????????:wzp:
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29035
Registration date : 2009-02-13

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty03.09.09 14:40

jas stalno koga sonuvav , sonuvav zensko dete , a rodiv masko
samo na toa se sekavam
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27176
Registration date : 2009-08-31

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty03.09.09 14:44

I jas dva pati sonuvav masko dete,ednas kako na eho sum videla deka e masko,a ednas kako sum rodila masko dete,a doktorot mi rece zensko iako rece deka ne e 100%siguren,ama i jas mislam deka e zensko,mozebi sonot ima obratno znacenje
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28163
Registration date : 2009-05-04

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty03.09.09 14:48

adi напиша:
Citav nekade deka za vreme na bremenosta sonistata na trudnicata ne se isti kako prethodno.
Mnogu sonuvam i mnogu cesto vo sonistata maz mi e lut na mene,vo nekoi sonista se soocuvam so nego se pomiruvame i togas custvuvam tolku emocii kako koga sum budna,a nekogas go gledam vo sonot kako doaga nakaj mene,lut,ignorirajki me i togas se budam-sekako neraspolozena.hahahaha
Dali sonistata imaat nekoi znacenja vo bremenosta ili sepak son si e son??????????:wzp:

Adi se slozuvam so tebe deka sonistata na edna trudnica se razlikuvaat od prethodno.
Jas imam iskustvo vo vrska so ovaa rabota bidejki jas bev pod terapija, piev metildopa bidejki imav visok pritisok i vo upatstvoto stoese deka trudnicata ke sonuva mnogu losi sonista i toa epten zastrasuvacki. Da vi kazam pravo mene mi bese strav da legnam i zaspijam, abe kosmari nevideni ise povrzani so kerkickata ama se najloso. I pocnav da vikama na maz mi da me vika pocesto noke za da gi prekinuvam sonistata bidejki i samata nemozev da gi podnesam.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27176
Registration date : 2009-08-31

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty03.09.09 15:01

"Spored ena teorija mozokot vo sonot se reprogramira,osloboduvajki se od site zastareni i nepotrebni informacii.
Postojaty dva tipa na spienje:NREM i REM spienje.
Vo dlabok son i muskulite i mozokot se opusteni,zatoa pogolemiot broj na sonista se javuva ve Rem fazata ,pa poradi goleminata na stomakot,kaj trudnicite e tesko da zavzemat idealna polozba za spienje,pa kaj niv REM fazata trae podolgo otkolku kaj licnosti koi nemaat vakov problem,a so toa i sonistata im se po intenzivni."
Ova go procitav sega,pa da go nadovrzam na temata
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28340
Registration date : 2009-04-28

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty09.09.09 10:56

Интересно ади, но дали само положбата влијае на рем фазите? Можеби има нешто и со хормоналната констелација кај бремени жени? Каде го чиоташе ова, ако е линк, те молам постирај го? Сакам да простудирам, зашто сонувам ненормално многу. А ова со положбава ме става во недоумица зашто во прв семестар на пр, трудницата може да има каква положба и да посака но пак се сонува многу.
Вратете се на почетокот Go down
lejdi
Полуматурант
Полуматурант
lejdi


Female
Број на мислења : 1028
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : presrekna
Поени : 28888
Registration date : 2008-08-09

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty09.09.09 11:38

Znaci ne sum edinstvena vo vrska so sonistava jas utrovo duri se razbudiv so glavobolka cela nok da imam kosmari,obicno od predhodno koga sum sonuvala se mi izleguvalo obratnoto a sega neznam seuste ne sum zabelezila na sto se sveduvaat tie sonista inaku mnogu strasno.najcesto go sonuvam mm i decinja i se nakade kako da begam lele horor i bas kako sto kaza pogore adi cesto se budam neraspolozena Вашите соништа за време на бременоста 168461
Вратете се на почетокот Go down
nadalina
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 53
Локација : bitola
Поени : 26784
Registration date : 2009-09-08

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty18.09.09 2:44

zdravo decki eve i jas da se priklucam i da vi kazam moe iskustvo. jas sum bremena skoro 2 meseci i od pred 2 nedeli sonuvam samo losi sonovi sonuvav deka mu umrel nekoj mnogu blizoki covek od familijata, a sega posledno sonuvav kako sum go izgubila moeto bebe kako sum imala abortus. mnogu mi e straf navistina da ne mi se sluci toa mnogu sum isplasena, sekoj den se proveruvam da ne imam nesto na gajkite ve molam za pomos dali nesto slicno vi se ima sluceno i dali e toa vistina. blagodaram odnapred
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27176
Registration date : 2009-08-31

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty18.09.09 12:35

nadalina напиша:
zdravo decki eve i jas da se priklucam i da vi kazam moe iskustvo. jas sum bremena skoro 2 meseci i od pred 2 nedeli sonuvam samo losi sonovi sonuvav deka mu umrel nekoj mnogu blizoki covek od familijata, a sega posledno sonuvav kako sum go izgubila moeto bebe kako sum imala abortus. mnogu mi e straf navistina da ne mi se sluci toa mnogu sum isplasena, sekoj den se proveruvam da ne imam nesto na gajkite ve molam za pomos dali nesto slicno vi se ima sluceno i dali e toa vistina. blagodaram odnapred

Niz istoto pominav i jas,mislam deka vo pocetokot se plasev da ne dojde do toa pa i noke samo toa sonuvaav,ama sega sonuvam i drugi sonista koi vo sustina se nimalku ubavi.posledniot pat sonuvav staorec kako maz mi i negov bratuced go ubivaat,pa nekoi karpi kako sme vo nekoja dolina opkolena so karpi pa se iskacuvame na karpite i se nekoi takvi raboti.Znam deka staorec ne e ubavo ama ako nekoj znae neka mi pise sto znacat i staorecot i karpite.Pred nekoj den ja sonuvav i mojata princeza kako se rodila jas ja drzam vo race.placam i i velam "mama na nikoj nema da te dade,nikoj nema da te zeme",e toa navistina nemam poim sto znaci ama tolku se soziveav so sonot sto i sega mi doagaat solzi koga ke mi tekne.
Вратете се на почетокот Go down
marijat
Почетник
Почетник
marijat


Female
Број на мислења : 68
Age : 39
Локација : Gevgelija
Поени : 27422
Registration date : 2009-05-17

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty18.09.09 16:54

Jas sum 25 nedela i od pred nekoe vreme pocnav da spijam mnogu a uste poveke da sonuvam.Mi se slucuva da spijam i 12 saati a koga ke se razbudam me boli glava i sum ziva nenaspana.I si mislam deka e od bremenosta.Seka stomakot mi e pogolem pa nemozam da si najdam udobna polozba a i hormonite mi se poremeteni Smile
Pa izgleda toa ke da e ona sto ne maci Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sanja ss
Прваче
Прваче
Sanja ss


Female
Број на мислења : 127
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Mi bilo i podobro
Поени : 27742
Registration date : 2009-03-26

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty19.09.09 15:54

Ne znam dali kako sto doaga krajot na bremenosta ama pocnav sekoja vecer da sonuvam ili hrana ili bebinja.
Вратете се на почетокот Go down
kukulicka
Прваче
Прваче
kukulicka


Female
Број на мислења : 467
Age : 38
Локација : tuka
Расположение : nadezno : 0 )
Поени : 27436
Registration date : 2009-08-06

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty04.10.09 12:41

Jas devojki ne sum trudnica seuste, no znam deka cesto trudnicite sonuvaat neubavi i teski sonista sto mislam deka e normalno i sekako deka ke ne prestrasuvaat no ete mozebi hormoni i premnogu razmilsuvanje i strav od losi raboti vodat kon kosmari.
bez gajle losoto na son na jave otsekogas znaci nesto prekrasno! Вашите соништа за време на бременоста 592735
Вратете се на почетокот Go down
kalipso
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 127
Age : 43
Локација : ohrid
Поени : 26834
Registration date : 2009-09-23

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty08.10.09 19:30

lele zenski i mene istoto i koga procitav ovde mi dojde malku dusa hehehe abe koga i da stanam me boli glavata nervozna u.p.m duri i si vikam da go smenime mestoto na spienje so mm da nee od toa pa svekrvami mi vika ajde nese plasi sonovite od trudnica nese vazat hehehe pa vaka koke procitam izgleda kaj site trudnic se slucuva nesto ne sum sama kaj nekoj poveke kaj nekoj pomalku no se slucuva
Вратете се на почетокот Go down
nika
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 4
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 26584
Registration date : 2009-10-18

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty22.10.09 16:42

Jas imam sonuvano kako se poragam a deteto nikogas nemozam da si go najdam.ako znae nekoj sto znaci ova neka kaze.
Вратете се на почетокот Go down
mimoza
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 29
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 28190
Registration date : 2008-12-01

Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty30.11.09 23:26

jas sum 7 mi mesec trudna i osven ovie 3-4 dena.prethodno site bivsi si gi soniv.....hahhaha
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Вашите соништа за време на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Вашите соништа за време на бременоста   Вашите соништа за време на бременоста Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Вашите соништа за време на бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Живот :: Психологија-
Отиди до: