Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Замрзнување на овошје и зеленчук

Go down 
+18
monabombona
kiki-riki
smisjana
mamalina
monika kusibojovska
Emi
avanturistka
Ves
stefimama
Janicka
LiMan
beti 24
adi
vasidora
Ostoun
Maja
Zvezdicka
emilija nestorova
22 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28770
Registration date : 2008-10-02

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty25.08.09 14:06

Ovaa tema ja otvoram za da porazgovarame okolu toa koi od zelencucite i ovoskite gi zamrznuvate za da gi koristite vo ishranata za vo zima.
Na pr.za ishrana na moto dete jas iseckav i izmiv bamji,gi staviv vo kese i gi zamrznav za da moze da i gi dodavam vo ishranata zimoska koga bamjite gi nema.Dali i kako vie zamrznuvate i na koj nacin za da ostanat posvezi?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty25.08.09 14:16

Jas zamrznuvam svezi piperki, i sezonsko ovosje. Jagodi, kapini, malini cresi i sega se spremam slivi da stavam.
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28770
Registration date : 2008-10-02

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty25.08.09 14:19

Jas denes koga kupuvav zelencuk od pazar,bas prasuvav,mi rekoa deka i brokula i celer mozelo da se zamrzne,izmieno i iseckano.Celerot mozelo i malku obaren.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty25.08.09 14:32

Brokula i celer smrznat ovde ima vo site supermarketi taka da moze da se zamrznuva.
Vo princip i smrznato ovosje ima cela godina no jas ovosjeto go kupuvam od edna prijatelka koja ima farma i znam deka ne e prskano i deka e zdravo pa sakam preku celata godina da si se pocastam so tanjirce vitamini. Zatoa go smrznuvam sama.
Inaku mozes da zamrznuvas i praz, pecurki, grasak, spanak, boranija...
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28770
Registration date : 2008-10-02

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty25.08.09 14:33

Site na istiot nacin,izmieni ,iseckani ili?A moze li da se zamrzne vo plasticna kutija ili samo vo kese?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty25.08.09 14:56

jas pecurkite koga gi smrznuvava gi seckav bidejki taka mi bese polesno za odmrznuvanje. Boranijata samo ja mijam i ja cistam pa ja redam vo plasticni kesicki.
Ovosjeto go cistam i mu ja vadam semkata pred da go zamrznam.

Ne gledam zosto ne bi mozela da zamrznuvas i vo plasticni kutii no tie se malku po ne prakticni bidejki zazemaat poveke mesto.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29568
Registration date : 2008-04-14

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty31.08.09 19:24

Вчера купив спанаќ и го замрзнав и се надевам ќе биде добар кога ќе треба да го зготвам... Замрзнување на овошје и зеленчук 506937
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 26920
Registration date : 2009-09-12

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty06.11.09 19:02

Јас за првпат замрзнзв карфиол па ке видиме каков ќе биде Замрзнување на овошје и зеленчук 121539
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27264
Registration date : 2009-09-17

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty06.11.09 19:11

Jas nisto ne smrznuvam. Ako ima svezo ok, ako ne po supermarketite ima sve zamrznato. Ako taka pravam ke nemam mesto za nisto vo zamrzivacot (nemam posebno tuku edna komora e).
I taka si se snaogjam kako znam.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27146
Registration date : 2009-08-31

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty06.11.09 19:33

Jas zamrznuvam ama po malku zosto nemam dovolno prostor,najcesto toa e zelencuk ili ovosje koe ne mozam da go najdam vo zima.Da receme visni za baklava,malini,piperki za polnenje i sl.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29003
Registration date : 2008-07-07

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty06.11.09 19:49

Ostoun напиша:
Јас за првпат замрзнзв карфиол па ке видиме каков ќе биде Замрзнување на овошје и зеленчук 121539
карфиолот мора да го обариш, како и боранијата и грашокот
Вратете се на почетокот Go down
LiMan
Почетник
Почетник
LiMan


Female
Број на мислења : 69
Age : 45
Локација : MK
Поени : 26889
Registration date : 2009-08-25

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty06.11.09 22:27

Смрзнав модри сливи и супер се, ќе извадам, малку под ладна вода и лесно им се вади лушпата, ги сецкам ги варам 5 мин, блендирам и имаме спремно кашичка..
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty06.11.09 23:00

beti 24 напиша:
Ostoun напиша:
Јас за првпат замрзнзв карфиол па ке видиме каков ќе биде Замрзнување на овошје и зеленчук 121539
карфиолот мора да го обариш, како и боранијата и грашокот

beti? zosto da se obari? Jas nikoas ne sum gi barela, svezi se super i koga ke se odmrznat.
Вратете се на почетокот Go down
Janicka
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 102
Age : 45
Локација : Sk
Поени : 28248
Registration date : 2008-12-01

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty07.11.09 0:05

Jas zamrznuvam ovosje i toa suseni slivi, kajsii i jabolki i sekoe utro pred da odam na rabota si vadam i si nosam so mene vo tasna, prevkusni mi se.
Вратете се на почетокот Go down
Janicka
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 102
Age : 45
Локација : Sk
Поени : 28248
Registration date : 2008-12-01

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty07.11.09 0:06

Ostoun напиша:
Јас за првпат замрзнзв карфиол па ке видиме каков ќе биде Замрзнување на овошје и зеленчук 121539

Jas si zamrznuvam karfiol i si pravime corbi, prevkusno e.
Вратете се на почетокот Go down
stefimama
Почетник
Почетник
stefimama


Female
Број на мислења : 58
Age : 45
Локација : tamsi vamsi
Расположение : o.k.
Поени : 26564
Registration date : 2009-10-27

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty07.11.09 0:25

Jas zamrznuvam boranija,grasak,tikvicka,brokula,m.patlidzan,praz,celi domati pomali za vo mandza, piperki celi i seckani, magdanos,karfiol,m.slivi.visni se ona sto ni treba za kasicki,a go nema vo zima.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29387
Registration date : 2008-09-16

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty07.11.09 0:37

Piperki, slivi  i slicno zamrznuvam celi , mislam deka kolku tolku pozacuvani se hranlivite sostojki dokolku ne se seckaat.Me interesira zosto grasokot koj go kupuvame zamrznat se vari za mnogu pobrzo vreme od onoj domasniot koj nie go zamrznuvame . Mi trebaat celi 20min.da go svaram domasniot a koga kupuvav za 5-7 min. bese mek i vkusen.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29135
Registration date : 2008-10-02

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty07.11.09 0:40

Ves напиша:
Piperki, slivi i slicno zamrznuvam celi , mislam deka kolku tolku pozacuvani se hranlivite sostojki dokolku ne se seckaat.Me interesira zosto grasokot koj go kupuvame zamrznat se vari za mnogu pobrzo vreme od onoj domasniot koj nie go zamrznuvame . Mi trebaat celi 20min.da go svaram domasniot a koga kupuvav za 5-7 min. bese mek i vkusen.
mislam deka prethodno e obaren ,mozebi zatoa.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty07.11.09 0:45

imam domati, piperki, brokula, karfiol, morkovi, boranija
karfiolot i boranijata ja mijam gi krsam i gi smrznuvam vo kesinja
morkovot i boranijata seckani gi smrznuvam
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Прваче
Прваче
monika kusibojovska


Female
Број на мислења : 173
Age : 46
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 26828
Registration date : 2009-09-28

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty07.11.09 1:52

Vo mojata komora ima samo zamrznati slatki i solenki :)no zatoa vo od svekrvami(ziveeme zaedno)ima se i sesto.Znaci se mozi da se zamrzni samo imam nekade procitano deka spanakot bil steten ako e zamrznat.Dosega nemame zamrznuvano i neznam kakov e no zatoa mnogu e prakticen zamrznatiot magdonos,predhodno izmien i iseckan
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty07.11.09 9:37

Monika pa spanakot sekade na zapad se prodava zamrznat vo kesicki. Retko ke natrcas na svez spanak.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28791
Registration date : 2008-08-22

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty07.11.09 9:47

Za spanakot znam deka ne se podgreva,a za mrznenje nemam slusnato deka bil steten,a ne ni mrznam spanak bidejki go ima cela zima svez.Imam zamrznato stavej,a toa e slicno,karfiol,brokula,piperki,pcenki,seckan magdonos i rendan morkov zaedno vo kesicki
Вратете се на почетокот Go down
smisjana
Почетник
Почетник
smisjana


Female
Број на мислења : 74
Age : 45
Локација : Bitola
Поени : 27430
Registration date : 2009-05-10

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty07.11.09 23:33

stefimama напиша:
Jas zamrznuvam boranija,grasak,tikvicka,brokula,m.patlidzan,praz,celi domati pomali za vo mandza, piperki celi i seckani, magdanos,karfiol,m.slivi.visni se ona sto ni treba za kasicki,a go nema vo zima.
Stefimama, kako go zamrznuvas modriot patlidzan? Jas imam slusnato deka ne se zamrznuval.
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty08.11.09 0:04

свеки го замрзнува печен и мелен како за ајвар
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 26920
Registration date : 2009-09-12

Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty08.11.09 0:19

Jas modriot patlidzan gozamrznuvam izlupen i ispecen vo rerna na kriski so malku zejtin neposolen, mene mi e mnogu vkusen.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Замрзнување на овошје и зеленчук Empty
ПишувањеПредмет: Re: Замрзнување на овошје и зеленчук   Замрзнување на овошје и зеленчук Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Замрзнување на овошје и зеленчук
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: