Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?

Go down 
+7
monabombona
Ves
nafi
emilija nestorova
Pipolino
vecki
beti.liz
11 posters
АвторПорака
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty25.08.09 9:47

Не најдов ваква тема,ако случајно има слободно нека се премести....
Може ли некој да ми помогне како да избереме добро училиште за курс по англиски за син ми.Замислете што ми се случи ланската школска година.Прва година го запишав во Бибони и нормално го запишувам 1 степен бидејќи е голем и веќе знае латиница.Си одеше детето цела година и на крај да земеме диплома гледам вика завршува почетен степен.Прашувам зошто почетен тоа е за тие што не знаат латиница и за помали деца.Ми објаснија само дека кај нив процедурата е таква се учи 1 година плус.Се испокарав таму и си излегов ,а срека во меѓувреме и го затворија....изгледа толку ги бидуваше.Оваа учебна сакам да го запишам некаде каде ќе може да ги земе прв и втор заедно за да се стигне со децата од негова генерација.Ми го уназадија детето...Во близина ги имам Работ.универз.Кочо Рацин,Ексико,Кембриџ,Челинч,Абц и појма немам каде,да не се зезнам како лани ,а и да има добра настава за да може да се прилагодиме.Ај помош од Вас .Каде ги носите Вашите деца????Искуства....
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty25.08.09 9:55

istoto se sluci i kaj nas pamela odese cela godina prv stepen za na kraj da ni dadat diploma za poceten kurs pa lani si ja zapisav na drugo mesto kaj sto si zema prv stepen i sega ke si prodolzi tamu em jas zadovolna em deteto srekno koga idese prvviot pak na angliski ucitelkata bese tolku spremna pa so decata si igrala im gledala na kolku godini ke se omazele kolku deca ke imale neznam sto da kazam ...i koga gi sporeduvam tetratkite nema ni tretina uceno od toa sto trebalo .....pa sega se cudat zasto ucenicite im begale a bile poeftini od drugite
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty25.08.09 9:56

Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28855
Registration date : 2008-10-02

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty25.08.09 10:00

Donesete gi kaj mene.I onaka spored cenata poveke vi se isplaka da idat do Ve.:)Jas rabotam vo privatno uciliste bas so deca i koga odime po seminari toa Eksiko go forsraat.Ama ne me fakajte zdravo za gotovo,jas sum od Ve.
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty25.08.09 10:53

Pipolino напиша:
https://roditeliideca.macedonianforum.net/forum-f33/topic-t689.htm?highlight=celen+doron

citni beti ovde
Во тек сум сум цитала за Хелен Дорон ама не ми одговара ниту возраста ниту пак релацијата.Толку сум изморена од носење -враќање така да оваа година ќе го запишам поблиску за да може сам да оди
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty25.08.09 10:56

emilija nestorova напиша:
Donesete gi kaj mene.I onaka spored cenata poveke vi se isplaka da idat do Ve.:)Jas rabotam vo privatno uciliste bas so deca i koga odime po seminari toa Eksiko go forsraat.Ama ne me fakajte zdravo za gotovo,jas sum od Ve.
Ексико да ги форсираат многу па колку се добри не знам.Стварно имам проблем не зна што да правам
Вратете се на почетокот Go down
nafi
Прваче
Прваче
nafi


Female
Број на мислења : 180
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 28272
Registration date : 2008-12-12

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty28.08.09 20:43

Многу е важно да знаеме што бараме- знаење или оценка. Мене тие тестирања што ги прават толку често и тие 100 освоени бода не ми значат ништо ако син ми не знае да каже 2-3 реченици на англиски.Затоа мислам дека само фрламе пари по тие приватни странски училишта, а децата само губат време.Според мене најдобар е цантарот за странски јазик Кочо Рацин
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty28.08.09 23:00

Многу важно е кој им предава на учениците (ништо друго не е толку значајно,нека има пријатна училница , не ви треба луксузен објект, софистицирани а непристапни наставнички, наџиџани сертификати и.т.н.)
Во Ск.имате голем избор но затоа пак и потешко е да се најде вистинското помеѓу многуте..Да спомнам едно приватно училиште во Скопје .
Кога се породив , делев соба со многу пријатна професорка по англиски јазик .Вработена во The Bell -прекрасна , пријатна, бидејќи бевме заедно 5 дена можев да видам колку реално си ја сака работата, и многу компетентна личност ,дипломирана навреме плус со ТОЕФЛ во Англија .И недостигаа учениците , а директорката и се јави да и каже дека најмалите изработиле многу честитки за нејзиното бебе и.т.н.
Зборот ми е , кога децата ги учи некој со страст и заинтересираност тие секако повеќе учат зашто не учат со сила .
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27430
Registration date : 2009-06-29

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty29.08.09 1:04

Јас сум професор по англиски јазик веќе 9 год. и не мислам дека учењето на странски јазик е фрлање пари. Во државните училишта се учи, но не секогаш се научува. Класовите се големи а материјалот е обемен, и најчесто се брка фонд на часови и наставен план. Приватните училишта можат многу да му помогнат на ученикот особено за да добие здрава основа и да ги пополнува дупките во знаењето. Е сега, кое училиште? Не е најважно името и реномето на училиштето, техничката опременост итн. туку битно е да ја запознаете наставничката,и тоа по можност по препорака на некој познат кој веќе е задоволен, детето да е во соодветна група (не мора тоа да се секогаш негови врсници) и групите да не се поголеми од 10 деца. И најбитно од се е да сте свесни дека детето нема да го научи јазикот во тие 60 или 120 мин. неделно. Тоа мора да го сфати курсот сериозно и да ги извршува сите задачи, да учи .. А тоа кој број на степен ќе го има на дипломата ништо не значи. Школите имаат програма и секогаш повеќе е битно по која книга учело детето. Не се сите први степени исти.
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty29.08.09 1:58

jas angliski ucev vo centar za stranski jazici...skapo e no gi ucat decata asalno..casovite se mnogu seriozni....a i imaat dosta obucen kadar....jas se cudev angliskiot sto go ucev vo skolo blage veze nemase so toj sto go ucev tamu...a toa go vidov duri sega na fax...ne samo jas tuku i moite bratucetki ucele tamu pa moze zatoa sovrseno go znaeme jazikot...site navistina mnogu ubavo gi ucat decata....
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty29.08.09 2:11

и јас ја имам истата дилема,Елеонора ќе полни 7 години и сакам да ја запишам на курс англиски а и таа многу сака!јас одев во Челинџ-Влае,генерално бев задоволна!и сакав таму бидејќи Челинџ има и училници под кирија во училиштето кај Елеонора,но некако ме предомислуваат во изборот бидејќи по 25 деца биле групите и многу тешко се работело,па сега се мислам за Лион на главна улица во Ѓорче,по 7 деца биле во група и многу подобро се работело што е јасно,секое дете може по неколку пати да прочита,раскаже итн.....
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty14.09.09 17:05

Go zapisav vo Filos, ima li nekoj iskustvo so toa uciliste za jazici?
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty14.09.09 17:33

Nikola lani zavrsi prv stepen za najmala vozrast vo Helen Doron (bidejki bese od najmalite), a ovaa godina prodolzuva vtor stepen. Jas sum prezadovolna. Deteto ne samo sto nauci, tuku toa ne go zaborava, a sto e najinteresno pocna da gi "lovi" zbroovite na angliski koga gleda crtani filmovi (bez sinhronizacija) i da gi razbira.

Najsmesen mi bese letovo koga dojde od odmor so moite, pa mi kazuva - mamo tamu vidov Dabl dekor bas(inaku namerno go napisav vaka kako sto toj go izgovara, a znaci avtobus na dva sprata Smile))
Pa tamu imase i motorbajk.... itn, itn, itn.....

Ona koe ovde mi se dopaga e deka nastavata e interaktivna i efikasna...kvalitetna...

A za toa deka e vooduseven od ucilisteto, nemam zborovi. Sekoj den me prasuva koga ke pocne pak, duri i me terase pred nekoj den da se javam kaj ucitelkata negova da ja prasal dali ima casovi.... Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? 69779

e samo da prodolzi vaka so zelba za ucenje....
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty14.09.09 19:16

Ane, kolku kosta vo helen doron?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?   Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Училиште за англиски јазик?Како правилно да одбереме?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: