Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Бебе на свадба - да или не?

Go down 
+23
Mama Ane
danielaval
Maja
Barbie
Ana.b
Biljana
mama X
mimce
happy mama
lida
sonjamfk
maci
Dara
marina_m
biljanag
marina_daniel
sani-sandra
Snezana O.
Ananastasija
Nataly
anetapp
Sandra
Ina Sk
27 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Ina Sk
Почетник
Почетник
Ina Sk


Female
Број на мислења : 34
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 27668
Registration date : 2009-04-03

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty13.08.09 22:56

Vaka sega,neznam dali znaete se porodiv pred nepoln mesec,imam since Borjan se vika i sega kaneti sme na svadba i toa ne kaj bilo koj tuku kaj mojata sestra i toa za dva meseci...arno ama Borjan togas ke ima skoro tri meseci i nz bas dali e dobro da go nosam,epten ke bide malo,neznam sto da pravam pa sakam da slusnam vasi mislenja dali ste gi nosele vie vasite bebinja na svadba ili na koja vozrast pocnavte da gi nosite,a i ako ima nekoj ideja da mi predlozi,posto ne e bilo koj sepak se raboti za mojata sestra,ama pa i za moeto bebce...sto da pravam Бебе на свадба - да или не? 121539 kako bi postapile vie?pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty13.08.09 23:07

И јас имам сличен проблем.
За неполн месец ми се мажи старосватицата и тоа свадбата е во друг град, не е во Скопје.
Не ми се носи детето да го влечкам по ресторани, ама не знам што друго да правам, дома да го оставам не можам, а да не одам некако не ми иде.
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28188
Registration date : 2009-02-04

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty13.08.09 23:13

Еве вака мое мислење е да не се носи бебе на свадба.Организирајте се некако друг да ви го чува и тоа ако е можно во близина на ресторанот за ако се дои да можете да претрчате.Па бебе од 3 месеци само ќе се измалтретира и не само тоа туку и мајката.Имате време се надевам дека ќе се снајдете.
Вратете се на почетокот Go down
Nataly
Прваче
Прваче
Nataly


Female
Број на мислења : 125
Age : 45
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 27901
Registration date : 2009-03-05

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty13.08.09 23:16

Neka ti e zdravo i zivo sinceto i golemo da reste Smile Cestito i svadbata na tvojata sestra..
Sto se odnesuva za tvojata dilema, koga jas bi bila vo prasanje NE bi go odnesla deteto na svadba ni pod razno ...sega normalno tvoe e da si odlucis , ama imaj vo predvid kolku e malo i kakvo maltretiranje za nego kje bide - glasna muzika, cad od cigari , narod i sto li uste ne..ne mi se veruva deka sinceto kje uziva, a sigurno nema ni ti bidejkji kje bides okolu nego, a da ne zboruvam deka moze i da zakaci ( nedaj boze i nekoj virus so tolku lugje.... sto znam...mozebi si ima roditeli koi poinaku gledaat na rabotite i se poopusteni, pa si gi nosat decata sekade, ama jas sum mnogu pretpazliva i vnimavam na vakvi raboti..baska , sigurna sum deka koga kje potporasne kje imate i drugi priliki za da pojdete nekade kade Borjan navistina kje uziva , a i ti so nego flower
Вратете се на почетокот Go down
Ina Sk
Почетник
Почетник
Ina Sk


Female
Број на мислења : 34
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 27668
Registration date : 2009-04-03

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty13.08.09 23:22

Problemot mi e sto nemozam da go ostavam na nikoj....epten e malo a i site rodnini ke mi bidat na svadbata,a na nekoj nepoznat nema sansi na pr dadilka da viknam a i da ne odam na svadbata,sepak za sestra mi se raboti,off lele tesko mene i dvajcata premnogu gi sakam i mi znacat,neznam neznam sto da pravam
Вратете се на почетокот Go down
Ananastasija
Прваче
Прваче
Ananastasija


Female
Број на мислења : 214
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28202
Registration date : 2009-01-16

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty13.08.09 23:28

Брат ми кога се женеше внук ми од другиот брат имаше 3 месеци. Во тоа време свадбите претеежно се правеа во хотели, па така изнајмивме соба и таму си седеше бебето а ние сите се менувавме и на смени го чувавме. Додуша снаа ми беше најмногу со него. Види ти дали можеш да направиш нешто вакво, сепак и ти да видиш нешто од свадбата.
Вратете се на почетокот Go down
Snezana O.
Почетник
Почетник
Snezana O.


Female
Број на мислења : 75
Age : 45
Локација : Ohrid
Поени : 27298
Registration date : 2009-07-03

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty13.08.09 23:43

Nie bevme pred mesec dena na svadba i Sara ne ja zemavme(sreka).Muzikata bese tolku glasna sto duri na nas vozrasnite ni smetase,edinstveno mi se dopadna sto vo hotelot ne se pusese.
Вратете се на почетокот Go down
sani-sandra
Прваче
Прваче
sani-sandra


Female
Број на мислења : 199
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-11

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty13.08.09 23:45

Jas moeto since go nosev i na svadba i matura koga imase 3 meseci i nemav problem.Na maturata ne sedev mnogu a na svadbata imav soba vo restoranot kade sto bese svadbata pa mi pomagaa site go cuvaa po malku a najmnogu majka mi i maz mi zatoa sto svadbata bese na brat mi!Ali ako nemas soba ne bi ti preporacala.Iako drugarka mi sinceto od 2 meseci so kolicka celo leto go nosese vo kolicka po zivi svirki po kafici ali na otvoreno a i bebeto sve si spiese stanuvase samo da go nadoi.Ali neznam kako ke ti bide vo zatvoren prostor so glasna muzika samo ke se izmaltretirate i ti i sinceto.Resenie ti e samo soba.
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty14.08.09 0:39

Наташа Аврамовиќ напиша:
Neka ti e zdravo i zivo sinceto i golemo da reste Smile Cestito i svadbata na tvojata sestra..
Sto se odnesuva za tvojata dilema, koga jas bi bila vo prasanje NE bi go odnesla deteto na svadba ni pod razno ...sega normalno tvoe e da si odlucis , ama imaj vo predvid kolku e malo i kakvo maltretiranje za nego kje bide - glasna muzika, cad od cigari , narod i sto li uste ne..ne mi se veruva deka sinceto kje uziva, a sigurno nema ni ti bidejkji kje bides okolu nego, a da ne zboruvam deka moze i da zakaci ( nedaj boze i nekoj virus so tolku lugje.... sto znam...mozebi si ima roditeli koi poinaku gledaat na rabotite i se poopusteni, pa si gi nosat decata sekade, ama jas sum mnogu pretpazliva i vnimavam na vakvi raboti..baska , sigurna sum deka koga kje potporasne kje imate i drugi priliki za da pojdete nekade kade Borjan navistina kje uziva , a i ti so nego flower

potpis,i jas ne bi go nosela,mora da ima nekoj nacin da se organizirate na smeni da go cuvate,nemora da go maltretirate tolku malo a i ti nema nisto da vidis od svadbata
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty14.08.09 13:57

честитки
ако имаш некој во близина пријател или сл каде може да го чуваат а да одиш за доење само ок ако не со тебе сепак не е било кој туку сестра ти
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty14.08.09 19:52

najdobro bi bilo ako vo restoranot ima sobi i da ti go cuva il svekrva ili nekoja bliska drugarka a ti samo za doenje da se kacuvas sepak sto znam ne e fer nisto da en vidis od svadbata na sestra ti
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty14.08.09 21:33

Samo mrcvarenje za deteto i za majkata.Jas imam odeno so bebe na svadba ama celo vreme si go presedev vo dvorot na restoranot,non-stop so cicanje posto usrte koga vlegovme se uplasi od muzikata i ne prestana da place.Ako ima koj da go cuva toj den,a doma da se odi za doenje vo red.Imav i takvo iskuvstvo i bogami bese dosta porelaksirano.Mozebi site deca ne reagirat na ist nacin no..neznam jas imav neubavo iskuvstvo.
Вратете се на почетокот Go down
maci
Прваче
Прваче
maci


Female
Број на мислења : 359
Age : 37
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 28426
Registration date : 2008-12-26

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty14.08.09 21:38

najubavo e da go ostavis na nekoj doma za da mozes da si poigras na raat
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty15.08.09 13:28

marko koga imase 7 meseci bevme pokaneti na svadba i toa vo bitola. kaj brat na kumovite, zenese sin, na deverot kumot. bidejki nie bevme poslobodni ajde ke odime. sreka sto svekrvata ima brat i kukata bese blisku do mestoto na proslavata, ama pak ni bese maltetiranje. ke ni se javat dojdi place. odi podojgo, pa posle odi zaspigo, i na kraj veke ajde dagajte ne mozeme da go smirime. svadbata se svede samo setanje po patistata. ne bi sovetuvala da se nosi dete na svadba. na druga svadba isto pokaneti i toa naj bliski, moja vnuka koja najmnogu si ja sakam, marko bese skoro godinka i go ostavivme doma ,ne mi se maltetirase da go nosam na vecerna svadba.celo vreme mislev na nego iako bese so cela ekipa za cuvanje,celo vreme ne baral kaj sme dusice. ne izdrzavme do krajot si dojdovme doma i odma zaspa koga ne vide.
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty15.08.09 14:20

jas pak imam dr iskustvo bevme na svadba vo kavadarci koga kerkami imase nepolni 6 meseci i nemav ama ic problem celo vreme si spiese vo kolicka i toa masata ni bese odma do zvucnicite znaese malku da se strekne ako prozberea na mikrofon za nekoja naracka Smile , vo sekoj slusaj toa zavisi i do deteto
Вратете се на почетокот Go down
happy mama
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 75
Age : 47
Локација : Makedonija
Поени : 27836
Registration date : 2009-03-05

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty15.08.09 15:09

Дефинитивно јас да сум не би ја носела,само ќе се измалтретира и она и јас
Вратете се на почетокот Go down
mimce
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 36
Age : 43
Локација : makedonija
Поени : 27178
Registration date : 2009-07-09

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty22.08.09 8:32

внук од братучед дојде кај мене на свдба со само навршени 40 дена сите беа тука и свекрвата и сестрата на мажот бебево цело време си спиеше во количката и никој не примети дека има толку мало бебе на свадбата
така да мислам и јас да сум на твое место ич не размислувам го носам и крај. па сестра ти е на крајот на краиштата.
а и мислам дека се си зависи и од човекот и од детето иван уште од кога е роден е по музики галами итн, никогаш не сме рекле ќути спие не тропај не збори ќе го разбудиш итн тоа ми се многу заостанати и селски работи
сепак е ова само мое мислење
и секој може да си свати како си сака da ziveeme
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Полуматурант
Полуматурант
mama X


Female
Број на мислења : 524
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : O.K
Поени : 28195
Registration date : 2009-02-03

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty27.08.09 17:54

Ina Sk а што е со роднините од страна на мт? Тие сигурно нем да бидат на свадбата нели?
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty27.08.09 18:18

jas licno sum protiv bebe da se nosi na svadba od milion pricini
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty27.08.09 21:24

Ina Sk напиша:
Vaka sega,neznam dali znaete se porodiv pred nepoln mesec,imam since Borjan se vika i sega kaneti sme na svadba i toa ne kaj bilo koj tuku kaj mojata sestra i toa za dva meseci...arno ama Borjan togas ke ima skoro tri meseci i nz bas dali e dobro da go nosam,epten ke bide malo,neznam sto da pravam pa sakam da slusnam vasi mislenja dali ste gi nosele vie vasite bebinja na svadba ili na koja vozrast pocnavte da gi nosite,a i ako ima nekoj ideja da mi predlozi,posto ne e bilo koj sepak se raboti za mojata sestra,ama pa i za moeto bebce...sto da pravam Бебе на свадба - да или не? 121539 kako bi postapile vie?pozdrav


Не можам да ти одговорам од лично искуство бидејки сеуште немам бебуш,но пред 3 недели бев на свадба каде 2 братучетки на сопругот дојдоа со бебињата.Едното се утепа од спиење,а другото од плачење.Бојана(мајката) пола свадба ја помина со бебето во раце обидувајки се да го смири и на крај порано си отидоа.Ништо не виде од свадбата. А другава братучедка си ја носеше количката,го успија бебето и супер беше.
Вратете се на почетокот Go down
Barbie
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 567
Локација : Skopje
Поени : 27527
Registration date : 2009-06-12

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty31.08.09 19:15

Koga se mazese moja prva bratucetka pred 3 godini,drugata bratucetka(nejzina sestra) dojde so vnuk mi kojsto togas imase 7 meseci i se menuvaa so maz i i svekrva i za cuvanje(go iznesuvaa pred restoranot).Bratucetka mi ne bese vo maticno i vo crkva(otidoa zet mi i svekrva i) i otide doma za vnuk mi da otspie malku.Koga dojde vo restoranot nemase nikakov problem so vnuk mi.Voopsto ne placese zatoa sto bese naspan.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29653
Registration date : 2008-04-14

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty31.08.09 19:27

Јас сум категорично против носење бебе на свадба, па чија и да е....
Детето и неговото здравје ми е секогаш на прво место! uzivanje
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty31.08.09 22:52

bratucedmi pravese svadba vo maj mesec Angela togas imase 9 meseci bevme i dobro pominavme se menuvavme so majkami i mm ne placese vo juli isto bevme na svadba vo stip i dobro pominavme si zaspa vo 22 lugeto od restoranot ni otstapija soba pa svekorot bese so nea vo sobata isto vo skopje na mm drugar koga se zenese kumot negov imaa bebence od tri meseci go nosea na svadbata celo vreme si spiese bebceto
sepak se raboti za sestrati ke se menuvate vo cuvanjeto a ako imas svekrva moze i taa da ti pomogne sestrati ne se mazi sekoj den flower
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty01.09.09 8:17

Јас сум избегнувала да ги носам, не се погодила некоја блиска свадба но и да се погодела немало да идат. Вака и поголемки кога се некаде ги носам само на кратко па после ги земаат зашто се навикнати рано да си легнуваат и само се малтретираат и они и ние..
Вратете се на почетокот Go down
valentina123
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 37
Локација : skopje
Расположение : naj,najsrekna
Поени : 27125
Registration date : 2009-07-31

Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty03.09.09 23:40

vnuk mi na sestrami imase 50 dena na mojata svadba i sestrami nemase kade da go ostavi svekrvata pocinata svekori na pat i ne dojde vo crkva ni vo maticno vo restoranot imase sobi i go zema se menjava za cuvahje ama vnukmi se iznaplace posle toa mi kazuvase baska si otide vo 10 saat stvarno e maltetirahje za bebce ama sto da pravi sestrai ednas se mazi nemase druga opcija.Sinmi imase dvaipol meseci i bevme pokaneti na mm prva bratucetka i prvin mislevme da go nosime ama posle resivme mnogu luge glasna muzika sto ne e dobro za nego i se a trebase i doma da odime kaj nevestata i sto napravivme imame komsika sto ubavo si ziveme ja zamolivme da go pricuva dvaipol satii dojdovme go nadoivne otidovme vo crkva posle go zemavme vo maticno pa go odnesovme kaj majkami go nadoiv pak i otidovme vo restoran majkami go zaspala posle mislev deka ke bide buden da go banjam ama on spiese go staviv na cicka si se nacica i prodolzi dojdovme kaj 12saat a on spiese se razbudi kaj 12:30 se izleze super
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Бебе на свадба - да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бебе на свадба - да или не?   Бебе на свадба - да или не? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Бебе на свадба - да или не?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: