Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Џепарлак-да или не?

Go down 
+4
bibip
ZeleniCka
Juni08_Andrea
nafi
8 posters
АвторПорака
nafi
Прваче
Прваче
nafi


Female
Број на мислења : 180
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 28212
Registration date : 2008-12-12

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty30.07.09 20:00

Сакам да ги чујам и вашите мислења.Дали на децата да им даваме пари кога ќе побараат или да им даваме одредена сума за еден месец и тие самите да си ги распределат.Зборувам за деца од 11-12 годишна возраст, кога се појавуваат оние први симптоми на ран пубертет и кога захтевите им растат.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30039
Registration date : 2008-01-11

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty30.07.09 20:42

Jas mislam najdobro mesto taka daden dzeparac,da im go davame odkako ke zavrsi nekoja rabota,na pr.da si ja sredi sobata,da frli gubre,da otide do prodavnica i sl.pa togas ke go ceni sekoj denar i stekni navika za rabota.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29240
Registration date : 2008-08-15

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty30.07.09 21:24

Баш така Весна, и јас се сложувам со тебе. Моите дома ми даваа пари кога ќе ги заслужев, кога ќе пуштев усисивач дома, кога ќе навадев цвеќиња и слично... Малечки работи, но научив да ги ценам парите, а не да се расфрлам со нив.


А инаку ако веќе не сакаш вака, тогас јас лично би му давала по потреба пари а не за цел месец зашто ќе ги потроши за безвезе.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
nafi
Прваче
Прваче
nafi


Female
Број на мислења : 180
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 28212
Registration date : 2008-12-12

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty30.07.09 21:48

Tака Зеленичка и правам, секој ден по потреба му давам пари (за сладолед, базен или сл.), но се случува некогаш да немам да му дадам, зошто неговите потреби летово станаа секојдневни па си мислев ако му дадам месечно ќе се научи повеќе да цени и да ги дели распределено....А за награди да не зборуваме, се разбира секој пат децата кога заслужуваат, убаво е да ги наградиме , не секој пат со пари, може и со нешто друго
Вратете се на почетокот Go down
bibip
Прваче
Прваче
bibip


Female
Број на мислења : 297
Age : 39
Локација : под климата... :)
Расположение : весело!!!
Поени : 28165
Registration date : 2009-01-13

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty30.07.09 21:51

И кај мене беше така прво ке завршев некоја работа па ќе добиев џепарлак
( иако некогаш бунтував за тоа )
или кога ми требаа за нешто ,но затоа сега ми е јасно дека за секој денар треба да се вложи труд.
Татко ми ми велеше пари без пот брзо се трошат,затоа учи се да ги заработиш за секогаш да ги имаш, и има вистина во тоа.
Вратете се на почетокот Go down
http://biba-dora.webs.com
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29240
Registration date : 2008-08-15

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty30.07.09 22:17

Секако дека е така Smile Сум добивала и јас пари онака, без труд вложен, ама не ги ценев воопшто, одма ги трошев. Сите сме биле исти, така и нашите деца ќе бидат.


Нафи, ако веќе му даваш така пари за потребите, пробај еден месец да му дадеш месечен џепарлак, кажи му пред време да си ги распореди, дека повеќе нема да добие. Пробај, можеби ќе знае да раководи со парите. Но држи си до зборот, ако ги потроши порано, не му давај пак колку и да му требаат.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28735
Registration date : 2008-08-27

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty30.07.09 23:43

Dzeparlak po potreba, se razbira. Najbitno e malite nesta da gi pravat srekni. Se slozuvam so vas deka ubavo bi bilo deteto da go dobiva dzeparakot kako nagrada. Isto taka mislam deka e mnogu vazno da se znae kade i na sto ke gi trosi parite. Pa spored toa ne sum za mesecen dzeparlak, tuku togas koga ke mu trebaat. Pogolemata suma na pari ,moze da ne ja upotrebi pravilno, nedaj Boze da ja zloupotrebi.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29240
Registration date : 2008-08-15

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty30.07.09 23:50

Па и ако е месечен џепарлак може да му поставиш услови и сепак да го контролираш Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28735
Registration date : 2008-08-27

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty30.07.09 23:53

Da, no sepak pogolema e verojatnosta da go potrosi celiot naednas.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29240
Registration date : 2008-08-15

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty31.07.09 0:00

И затоа нема да добие денарче едно до другиот месец. Па да видиме дали наредниот месец пак ќе го потроши целиот наеднаш Smile))
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28735
Registration date : 2008-08-27

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty31.07.09 0:07

Da taka e, no zborot mi bese deka so pogolema suma na pari moze da se podlaze da kupi nesto , sto moze premnogu da go cini i roditelot i deteto.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty02.08.09 1:07

ние сеуште немаме класичен џепарлак, најчесто потребите и се за сладолед кој јас им го купувам (морам да проверам дата) сеуште не иде сама да купува нешто за себе.. Инаку на мисла сум да организирам неделен џепарлак Smile
Вратете се на почетокот Go down
nafi
Прваче
Прваче
nafi


Female
Број на мислења : 180
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 28212
Registration date : 2008-12-12

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty03.08.09 22:23

Добра идеја МамаАне, ќе пробаме со неделен џепарлак.
Во врска со оваа тема сметам дека и Даки и Зеленичка имаат право, само јас мислам дека е убаво децата некогаш да ги оставиме сами да научат да водат сметка, да видат дека не е лесно, само дај и толку како да сме народна банка.Нормално и тоа дека ние како родители треба да ги контролираме нашите деца и каде ги трошат, само си мислев да не претерувам, да не е рано уште сега да се замара со џепарлакот
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27510
Registration date : 2009-07-04

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty15.08.09 17:54

Pozz i od mene. Porano bea drugi vreminjata. bese socijalizam.Vo toj period se zarabotuvase dobro.Koj imase sreka da mu rabotat i dvajcata roditeli, plus penii od baba , dedo dobivase deparlak.Denes mislam deka e smeneto. Denes ne e sramota tinejderot , da pomaga, da zarabotuva, da se uci za zivot.Ima deca pomagaat na dr deca vo kompjuteri, matematika i naplakaat.I toa od mnogu mali. Nikakov deparlak ne se dobiva od doma za izleguvanje. Decata vrednosta na parata treba da naucat da ja cenat. Ne sum za davanje deparlak.Ima semejstva kade sto majkata odi vo konfekcii za 100 evra plata, tatkotro raboti vo privatna firma ,a ne e osiguran za stalno ili pak osiguran e na 4 saata rab. vreme.I uste pari da mu dava na svojot sin -kerka(ne e bitno) a vamu mesecot da nema so sto da se pomine..Iskreno..seuste ne sum majka..pa taka razmisluvam.Mi velat deka toa ke se smenelo.Koj znae.Vo ovie vreminja..treba Makedonecot da svati deka ova e kapitalizam, a toj bara rabota-odgovornost-rabota.Vreme za zabava nema.Nekoi roditeli duri ne se gledaat so svoite deca.Ostavaat pari na masa..i tolku.Gi gledam vreminjata...pa zatoa taka zboruvam i pravam sporedba..sum ziveela vo dvete.Najtesko im e na onie koi ziveat na preminot. Deteto samo ke se zalazuva deka treba da dobiva pari..i kako ke nauci da ja ceni licnosta koja mu dava pari..,,Preku parite,, So polna pocit prema site majki/roditeli/tatkovci...prema site.Nikogo ne povikav so ova moe razmisluvanje.Se izvinuvam ako povrediv nekogo, ama moeto razmisluvanje e toa: Deparlak ne..a rabota da(mislam ne fizicka..toa e sepak zloupotreba na detska rab. sila)Se misli na kreativnosta da raboti na deteto i toa da uci kako da zarabotuva.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28202
Registration date : 2009-04-14

Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty16.12.09 13:54

Sekoj den mu davam za na skolo po 50 denari za jadenje,i ednas nedelno si znae,si ja cisti i si ja sreduva detskata komplet so prasina i usisavnje,pa mu davam togas.
Presreken e sto sam si gi zarabotil i poveke si gi ceni parite.
Vo Anglija ima firmi za deca od 6-15 godisna vozrast pa moze da raboti 2 casa sekoj den,im davaat vesnici da raznesuvaat po kukite kaj sto ziveat,ili da sobiraat hartii po park vo okolinata i uste mnogu slicni raboti.
Decata uzivaat vo toa,presrekni se plus odlicno im plakaat.
Filip ima ucestvuvano vo toa,sto ke stoi pred kukata i da pravi gluposti ke gi raznese vesnicite na site bliski i podalecni sosedi i ke zaraboti pari igrajki
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Џепарлак-да или не? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Џепарлак-да или не?   Џепарлак-да или не? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Џепарлак-да или не?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: