Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како ги облекувате децата ?

Go down 
+37
Anjuska08
Mama Vase
Elisaveta
bibip
vecki
MamaMaja
Winki
Mila89
biljanag
magi
D-r Lidija Pazdrijan
marina_daniel
mama X
bile
Sun
Sanja_Ivana
katenm
anetapp
JaNiTa
Eva Marija
Emi
lida
verce
Lana
Kinky
sunset
sonjamfk
NatalijaS
mamalina
Nate_David
Juni08_Andrea
silvana
sani-sandra
mirecv
Pipolino
Mama Ane
sneze
41 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 14:58

Ме интересира како ги облекувате децата сега ? Дали сеуште, надвор кога е сонце носат хулахопчиња и панталонки врз нив? Јас сеуште така го облакам и плус една блуза и џемперче . Незнам како да го облечам а јас си се шетам по кратки ракави. Не се поти ама мислам дека е облечен повеќе. Стварно незнам дали само чорапчиња и панталонки да му облечам или и хулахопките.???? flower
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 15:01

Nie хулахопките уште пред 2 недели ги исфрливме. Чорапчиња и тренерчиња или панталони. Горе боди по кратки па тенка памучна блуза или кошула и одозгора или тексас јакниче или џемперче. Он и вака се поти, ама јас никогаш не сум ги тунтала
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 15:01

na filip uste mu nosam hulahopki nekako mi e rano da go rasoblecam
e gore ima bluzicka po kratki pa bluzicka po dolgi
e ako e posvezicko mu zemam i proletna jakna
a pak ako e potoplo mu ja soblekuvam bluzickata po dolgi , i si seta po kratki
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 15:07

И јас не сум ги наоблекувала ни како малечки,а сега ни на среде зима за дома хулахопки не носат,само за излегување,откако се затопли има месец и повеќе не носат хулахопки,само чорапи,и потанки тренерчина ,а одоздола се само на маица,а за излегување или џемперче или пролетна јакничка
Вратете се на почетокот Go down
sani-sandra
Прваче
Прваче
sani-sandra


Female
Број на мислења : 199
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-11

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 15:20

Ni jas ne go tuntam mnogu David po corapcinja i pantaloncinja ili farmerki i tenka bluzicka ili kosulce odozgora i maicka na preramki,za nadvor mu zimam ili dzemperce ili proletno janice,teksas taka nesto.
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 15:21

Hulahopki nosime so suknja ili so 3/4 pantoloni, a gore maicka i pamucna bluza so dolgi, i za sekoj slucaj jaknice u torba.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 15:33

Леле значи јас сум го облакала повеќе . А вака кога е променливо време како денес со дожд ?
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 15:38

Ако е променливо не е страшно ладно,сепак мислам дека хулахопчината треба да му ги извадиш,под блузето ставиму боди со долг ракав,панталончина и јакничка,ке му биде таман,колку го облекваш повеке ке се поти и самиот организам се навикнува на спарност,што негативно се одразува во постуден период!
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 17:15

Andrea cela zima ja pomina bez hulahopski,so corapcinja a sega cesto e i bosa i po kratki rakavcinja.Ne saka corapi a gi vide mora da gi izvadi i i da gi pika vo usta. flower
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 17:19

nie seuste nosime hulahopki i bodi so dolgi rakavi i gore bluzicka i dole trenercinja a ako vidam deka e poladnicko ili obicno racinjata ke mu stanat ladni i mu stavam i pleteno dzemperce....zavisi mnogu golema promena e vremevo pa se uste ne znam kako da go oblecam..a denes e nesto poladnicko pa si nosi cel den dzemperce....
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 17:21

Jas uste im oblekuvam hulahopki,a gore potenki pamucni bluzicinja i teksas jakna.
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-26

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty13.04.09 17:40

Samo sto i staviv bodi so kusi rakavi i ne i staviv hulahopki, zaladi. Ne znam veke sto da pravam.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 14:18

nie se uste nosime hulahopki. nekako se uste e ladno nasabajle da go stavam na corapcinja, a i vo gradinka gi ostavaat da spijat po hulahopki mesto dolnata pizama. neka zatopli malku pa ke stavime corapcinja. inaku gore bluzicka , ako e tenka i poladnicko i elece i koga izleguvame trenerkata ili proletno jaknice.
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28656
Registration date : 2008-10-29

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 14:33

Nie cela zima sme bez hulahopki i maicinja dolni so pamucno bluzice po doma i samo corapcinja i trenercinja,za izleguvanje oblekuvavme hulahopcinja,a sega samo corapcinja,pantaloncinja,maicka so breteli i pamucno bluzice za nadvor so teksas jakna odozgora ili dzemperce,a za doma trenerki,corapcinja i bluzice ako e potoplo a ako e poladno i goren del trenerka nosi,taka i minatata zima koga bese pomal posto se znoi pa podobro da ne go naoblekuvam otkolku da bide mokar.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 15:06

Хулахопки никогаш не носел.
На ова променливо време по дома е во кратки чорапи, тенки топлинки, долно тренерче, боди без ракави и блуза со долги. Кога излегуваме имам една потенка јакничка таа му ја облекувам (и најчесто сам ја соблака надвор), а ако е облачно или ветровито тогаш му облекувам малку подебел дуксер наместо јакна.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 15:12

Lana celo zimo go pomina so majcka i bluza ,hulahopki nosese samo koga bese bas bas ladno ,inaku corpapcinja i oblekuvav .Sega nosi majcka dolna i bluzicka ,koga e potoplo dolna majca i majca na kratki rakavi ,potenki pantaloncinja i toa e .. duks nosime za sekoj slucaj ,ako se ne fati mrak pa da ne i bide ladnicko ..
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 22:07

Vremeto e uzasno promenlivo da neznaes sto da obleces.Nosevme zimoto koga bese naj ladno hulahopki i bodi na dolgi rakavi a odozgora trenerki ili potenka bluzicka za doma.Za nadvor oblekuvame jakna a sega koga zatopli edna jaknicka imame kako elek bez rakavi ili dukserce.Seuste Stefanija ja nemam obleceno ovaav prolet na kratki rakavi a Hristijan koga bese toplo pred nekoj den se soblece ama sega pak nosi potenka bluzicka so rakvcinja.
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 23:05

i jas si ja oblekuvam so hulahopki tenki abc i bodi na kratki i bluzice so trenerka ili djemperce ili proletno jaknice ja sum zimorliva i ako mi e ladno si ja oblakam i nea se dodeka ne se poti mislam deka e ok ako se poti soblakam
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 23:24

nosi hulahopki, pa trenerki, pa nagore bodi po kratji i pamucna bluzicka, a za nadvor plus dukserce ili jakna zavisi od vremeto...nekako mi e strav hulahopkite da gi isfrlam
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28900
Registration date : 2008-08-13

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 23:26

Јас веќе месец дена и немам облечено хулахопки, ни за дома ни за надвор. Јас не носам па ни на неа не и ставам.
Вратете се на почетокот Go down
JaNiTa
Прваче
Прваче
JaNiTa


Female
Број на мислења : 385
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 28549
Registration date : 2008-12-09

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 23:31

Ние деновиве сакаме да излеземе да се прошетаме малку на воздух, ама времево како што е лево, незнам колку и како да си го облечам детето. Дома го облекувам во боди со кратки и памучни шпилкозни со ногавички. А за надвор незнам дал да му облечам нешто потопло .... пусто ни јас не сум излезена само од прозор гледам какво е времево ама стварно сум во недоумица. Ај поискусни мамички дајте некој совет.
Однапред благодарам
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28188
Registration date : 2009-02-04

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 23:33

Давид носи само чорапи и тренерки или фармерки за на школо а горе маица и блуза или тренерка за дома.За надвор пролетна вентијага или дуксерка,а на Дамјан се уште му ги немам соблечено хулахопките некако ладно е се уште на сабајле за во градинка.А горе маица и блуза и кога излегуваме пролетна вентијага или дуксерка
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28900
Registration date : 2008-08-13

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 23:37

JaNiTa напиша:
Ние деновиве сакаме да излеземе да се прошетаме малку на воздух, ама времево како што е лево, незнам колку и како да си го облечам детето. Дома го облекувам во боди со кратки и памучни шпилкозни со ногавички. А за надвор незнам дал да му облечам нешто потопло .... пусто ни јас не сум излезена само од прозор гледам какво е времево ама стварно сум во недоумица. Ај поискусни мамички дајте некој совет.
Однапред благодарам

Па колку што сум читала бебето треба да се облече како и ти со тоа што се додава уште еден слој облека. Тоа е бидејќи не се движи па треба да е малку потопло облечено.
Вратете се на почетокот Go down
katenm
Прваче
Прваче
katenm


Female
Број на мислења : 117
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : sega za sega dobro
Поени : 28460
Registration date : 2008-10-24

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty24.04.09 23:38

Hulahopki uste nosime tenki abc so farmercinja,pantoloncinja bilo sto ... a gore bodi bez rakavi pamucna bluzicka i proletna jaknicka a ako e poladno obavezno i cemperce pod jaknata. Inaku jas sum mnogu zimurliva pa ako mi e ladno i niv gi oblekuvam a ako pocnat da se potat togas se soblekuvaat.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tehnologija.com.mk
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty25.04.09 10:00

JaNiTa напиша:
Ние деновиве сакаме да излеземе да се прошетаме малку на воздух, ама времево како што е лево, незнам колку и како да си го облечам детето. Дома го облекувам во боди со кратки и памучни шпилкозни со ногавички. А за надвор незнам дал да му облечам нешто потопло .... пусто ни јас не сум излезена само од прозор гледам какво е времево ама стварно сум во недоумица. Ај поискусни мамички дајте некој совет.
Однапред благодарам
Pavel ima 3 nedeli, taka? Sto znaci deka seuste ja nadoknaduva rodilnata tezina:). Dodeka bebeto ne stavi malku masno tkivo na sebe, pozelno e da bide potoplo obleceno. Ne da go pretoplis, so kebinja i debela obleka, tuku tenko a sloevito. I se razbira orientiraj se spored vremeto, nego gledaj go kako reagira, dali ke mu se vcrvenat obravcinjata, dali ke se ispoti... prvite pati e taka dodeka ne se naucite:) sto i kako vi godi. I nemoj odednas dolga prosetka, naviknuvaj go po malku. Za pocetok dovolni se i 5 minuti na terasa:), pa postepeno zgolemuvaj go vremeto.

I nas ni vikaa doktorite kako sum jas oblecena, taka da ga oblekuvam i nego, ama posto sum jas zimurlila, ne sakam i Alek da bide kako mene, pa nego sekogas go oblekuvam pomalku od sebe. I gledam deka mu godi taka,
s'kletcija e, mnogu se poti.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како ги облекувате децата ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како ги облекувате децата ?   Како ги облекувате децата ? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како ги облекувате децата ?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: